Transcend SSD320 128GB SSD İncelemesi [Kullanıcı Yorumları]

Bu konuyu okuyanlar

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Arkadaşlar merhaba ,

Bugün , depolama ve hafıza ürünleri ile yakından tanıdığımız , 30 Yılı aşkın bir süredir üretim yapan taiwan merkezli Transcend firmasının SSD320 modelli 128GB lık SSD'sini incelemeye çalışacağım.

İnceleme içerisinde kendi yaptığım testler ve farklı sitelerde yapılmış testlerden alıntılar olacak. Günümüzde en hızlı ve çetin diyebileceğimiz SSD piyasasında , Neden bir SSD almalıyız ? ve Bir SSD bize ne kazandırır ? soruların cevabını cevaplamaya çalışacağım. Özellikle istenilen testler içinde kullanıcılara yardımcı olacağım.

slider.jpg

Transcend firması 64/128 ve 256GB lık seçenekleri ile satışa sunduğu seriden , SSD320 128GB olanını yakından tanıyalım.

Sata III arabirimini kullanan SSD de Transcend Max. 560MB/S Okuma , Max. 530MB/S Yazma hızını öngörüyor. SSD'nin en büyük özelliklerinden biriside boyutu. Kompakt boyutları sayesinde her notebook ve hatta daha küçük boyutlarda olan ultrabook tarzı sistemlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor.

3 Yıl garanti etiketi ile bize gelen üründe , Sandforce kontrolcü kullanılıyor. Sadece 95Gr ağırlığında olan SSD'nin (Sİtesinde 52Gram olduğu yazıyor fakat kutu üzerinde 95g yazıyor) oldukça pürüzsüz metal bir yüzeyi var. Soğutmayada katkı sağlayan bu yüzey sayesinde , Transcend -40 ve +85 derece sıcaklıkları kutu arkasında belirtmiş fakat ben 37 derecenin üzerini hiç görmedim. Buda ürünün oldukça rahat ve sıcak çalışmadığını gösteriyor.

dpu5g.jpg

02.jpg

99.8mm × 69.8mm × 7mm

Transcend SSD320 128GB ve Kutu İçeriği

0011680x1120.jpg
0021680x1120.jpg
0031680x1120.jpg

Oldukça güzel bir kutuda poşetli şekilde gelen ssd, seçilen renk tonları sayesinde de kalite hissi uyandırıyor.

0041680x1120.jpg
0051680x1120.jpg
0061680x1120.jpg

Kutu İçeriği ise olması gerektiği gibi. Ne eksik ne de fazla. Kutu içerisinden bir adet kasa içerisinde 2.5inç sürücüsü olmayanlar için aparat , Seffaf sert bir plastik içerisinden SSD nin kendisi , Montaj vidaları ve kullanım klavuzları , garanti belgesi çıkıyor.

0071680x1120.jpg
0081680x1120.jpg

SSD'nin pürüzsüz sert bir yapısı var. 2 taraflı metal plakanın soğutmaya da yardımcı olduğu çok açık. SSD'nin kompakt boyutları da bir avantaj. İstediğiniz gibi bir sürücü olarak kullanabiliyorsunuz değişik sistemlerde. Titresim ve sıcaklık sorunu ise yaşamadım,yaşayacağımıda sanmıyorum.​

0101680x1120.jpg

0091680x1120.jpg
0111680x1120.jpg

Görüldüğü gibi 3.5 inçlik eski Western Digital Caviar Black HDD'm , 2.5 inç lik Transcend SSD 128GB yanında oldukça devasa kalıyor. İşte burada gerçek performansı anlıyor ve katı halli sürücülere yönelmenin mantığı aklınıza yatıyor.

08.jpg

(Yukarıdaki resim Türkdonanım Sitesinden Alıntıdır.)

Kendi yaptığım Performans Testleri

Aşağıdaki testleri normal bir ev kullanıcısı olarak yaptım,en azından öyle düşünmeye çalıştım. Kullanıcıların en çok işine yarayan, en çok kullandıkları uygulamalara göre yorumları en altta bulabilirsiniz.

test11680x975.jpg

test21680x960.jpg

test31680x961.jpg

test51680x954.jpg

test61680x964.jpg

test441680x962bx.jpg

Testlerin sonuçlarının adil olması için HDD ve SSD yi %50 dolu olarak test ettim.

AS SSD Benchmark ve ATTO Disk Benchmark Sonuçları

asssd.jpg
asssd2.jpg

Eski Sürücü - Yeni Sürücü

attof.jpg
attoo2.jpg

Eski Sürücü - Yeni Sürücü​

Sistem Amd olduğundan ve kontrolcününde amd olup intelden biraz daha yavaş olduğundan dolayı yazma hızı olarak biraz düşük sonuç alınıyor ama bu düşüklüğün bana göre bir önemi yok.
Görüldüğü gibi Transcend İddia ettiği okuma oranını geçiyor ve başarılı oluyor. İntel bir kontrolcüdeki ve başka bir siteden aldığım sonuçlara bakalım ;

14.jpg
15.jpg

17.jpg

(Yukarıdaki 3 Sonuç Türkdonanım Sitesinden Alıntıdır.)​

Sonuç ve Kişisel Yorumlar ;

İncelemeyi şimdilik burada bitiriyorum. SSD alacaklara biraz fikir verdiği kanaatindeyim. İnternetten ürünün sata II sonuçlarınıda bulunca özellikle çoklu işlemlerde SataII arayüz kullanan arkadaşlarında SSD almak için beklemesinin bir anlamı olmadığı ortaya çıktı. Yurtdışı ile aynı hatta indirimle dahada düşen fiyatı (Ortalama 200-250TL) , kompakt boyutları ve karizmatik görünüşü , Mekanik bir hdd den sonra ciddi anlamda hız getiren performansı , ısınmaması , titreşim yapmaması ve 3Yıl garantisi ile Transcend SSD ' yüksek alınabilinirliği ile diğer firmalarada da iyi rakip olacağa benziyor.

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Facebook hesabınızı takip ediyordum. Açıkcası bu konuyu paylaşmış olmanız beni çok mutlu ederdi.Son dönemde SSD fiyatlarında epey düşüş var bence bundan sonra kullanıcıların depolama tercihlerinde ssd'iler ilk sırada olacak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SSD almayı düşünüyorum. 120 team xtreem ve TRANSCEND arasında kaldım. Ayrıca 120 ve 128 gb farkı nedir bilgilendirebilir misiniz?
Teşekkürler

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
SSD'ler artık lüx olmaktan çıkmış durumda. 250TL altına bulunabilen transcend de kullanıların tercih edebileceği bir ssd. Gerek 3yıl garantisi, gerek diğer ssdlerden küçük boyutları gerekse üzerinde yazan değerleri net verebilmesiyle.

ScienceNET

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Fiyatlar gerçekten iyi düşmüş ama çoğu almak isteyen kişiler, sistemlerini yenilemeden pek almazlar diye düşünüyorum. Hali hazırda sistemleri SATA 3.0 6Gb/s'i destekliyorsa alan olur ama diğerleri pek randıman alamayacakları için yanaşmıyorlar. Yoksa, şuan benim için öncelikler arasında ve çok önemsiyorum. Olmazsa olmaz artık. Şimdilik askıya aldım, ilerde inşallah alırım... :)

Chris Brown

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Anakartı Sata II olan birisinin Sata III bir SSD almak için anakartını değiştirmesini beklemesine kesinlikle gerek yok. SataIII bir ssd yi sata II-sata III anakarttaki performans farkı düşünülenin çok altında. Yine de değer SSD'ye geçmeye.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
@Chris Brown Testleri nasıl yaptım. Örneğin 7GB kopyalama testinde dosyalar HDD'den SSD'ye kopyalanıyorsa yaptığın test SSD yazma testi değil HDD okuma testi olur.