TpLink WN901nd acces point

Bu konuyu okuyanlar

Hakanderm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar evimde yukarı kata hızlı internet vermek için 25mt cat6 ethernet kablosu çekerek eskiden universal repeater olarak kullandığım tplink cihazımı acces point modla entegre ettim . Ana modemim 24mbs verirken 22mbs de router dan alıyordum ancak yakın zamanda hız arttırımına gidip paketimi 75mbs ye çıkarttım. ana modemden 72mbs yi çok rahat görürken router dan 44-40 mbs ancak alıyorum tabi Türkiye şartlarında yine iyi bir hız ama sebebini de merak ettim . Ethernet kablosunda sorun olup olmadığını da anlamak için kabloyu doğrudan laptop a bağladığımda 70mbs hızı çok rahat bir şekilde aldım. Sizce sebebi nedir ?

Ekli dosyalar

• SpeedTest Ethernet.png
    SpeedTest Ethernet.png
    7.5 KB · Görüntüleme: 425
  • SpeedTest Router.png
    SpeedTest Router.png
    14.7 KB · Görüntüleme: 246

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
WISP Client Router olarak kullanabiliyorsan o şekilde bağlan en iyi bağlantı şekli...

Hakanderm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ana modem ile Router arasında 2 kat var. Ve duvarlar aşırı kalın. Hız kaybım %90'a varır. Yukarıda anlattığım gibi ana modem ile Router arasında 25 metre cat6 ethernet kablosu koyarak bağladım. Şuana kadar en iyi verimi öyle aldım taa ki ana modemin hızını 75 yapana kadar

EmrahGürleyen

Doçent
Reaksiyon puanı
198
cat6 da 100 metreye kadar veri kaybı yaşamazsın. routerda sorun olabilir mi dicem ama hız baya düşmüş 70 nerede 40 nerede farklı bir durum var.

Hakanderm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle öyle hız arttırımından önce 1-2 mbs kaybım oluyordu şimdi 30 mbs kaybım var. Türkiye şartlarında 40 mbs yine iyi bir hız olmasına rağmen bu denli ciddi Bir hız kaybının seviyesini anlatamıyorum

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
routerı sıfırla tekrar kur bak... + adaptörünü kontrol et prizde oynamasın tam takılı dursun... elektrik ark yaptıkça router kararsızlaşabiliyor...

Hakanderm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
routerı sıfırla tekrar kur bak... + adaptörünü kontrol et prizde oynamasın tam takılı dursun... elektrik ark yaptıkça router kararsızlaşabiliyor...
Evet tüm ayarları 2-3 sefer baştan ayarladım hatta yanlış mı kuruyorum diye kurulum videolarını da izledim. İşin garip kısmı anlık olarak bazen 60 mbs yi gördüğü çok nadir de oluyor. Büyük ihtimalle router da arıza var buna ikna oldum.

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
firmware güncellemesi var mı varsa güncelle...

Hakanderm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Firmware güncellemesi en son sürümde yeni bir güncelleme yok

Deffall

Doçent
Reaksiyon puanı
42
Anladığım kadar ap ine kabloyla bağlayıp sonrasında kablosuz bir şekilde kullanıyorsun? Eğer öyle ise veri kaybı ondan dolayı olabilir.

Hakanderm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acces point ile daha önce 24 mbs hız alırken maximum 1-2mbs hız kaybım oluyordu . Şimdi 30-40'lara çıktı.