TestDisk [ HDD den veri kurtarma ]

Bu konuyu okuyanlar

bkrdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Silinen dosyalarınızı veya çalışmayan harddisk & smartdiskteki verilerinizi kurtarmak için kullanabileceğiniz bir program... Ubuntu üzerinden kullanımı şart olmamakla beraber burada anlatacağım. Bu işlemleri gerçekleştirmek için iyi bir bilgisayar bilginizin olması gerekmiyor, işte burası birçok kullanıcı için çok önemli.

Harddiskiniz herhangi bir hatadan dolayı açılmıyor olabilir veya siz yedeklemeniz gereken dosyaları yedeklemeden format atmış olabilirsiniz, işte bunları geri getirip yüzümüzü güldüren yazılımın adı TestDisk. TestDisk’in diğer veri kurtarma programlarına göre birçok özelliği var; yanlışlıkla silinen dosyalar, format atılan bilgisayar, çalışmayan harddiskler vs...

Hep en kötüsünü düşünerek iş yapmak sizi başarıya götürür, biz de öyle yapalım.. Harddiskiniz çalışmıyor, bilgisayarınız açılışta ROM bellekteki yazılımları gördükten sonra bir türlü işletim sistemine geçemiyor.

Herhangi bir Linux Live Cd ile bilgisayarımızı açıyoruz. Yükleme yapmadan ilk seçenek ile Cd üzerinden örnek olarak Ubuntu’yu başlatıyoruz. Ubuntu Cd’si ile açılan sistemimizden menü kısmına geliyor ve Uygulamalar / Donatılar altında bulunan Uçbirim’i açıyoruz. Sistemde testdisk bulunmuyor bu yüzden önce uçbirim vasıtası ile testdisk’i indireceğiz. Aşağıdaki komutu veriyoruz;

"sudo apt-get install testdisk"

Kurulum yapıldıktan sonra;

"sudo testdisk"

diyerek TestDisk yazılımımızı açıyoruz...

"Create" seçeneği ile ilerliyoruz

testdisk1.png

Bu kısımda harddiskler görünüyor, siz sorunlu olan harddiskinizi seçeceksiniz ( eğer birden fazla harddiskiniz varsa seçimde dikkatli olmalısınız. ) Doğru harddiski seçtikten sonra "Proceed" butonunu seçip ilerliyoruz..

testdisk2.png

Bu menüde daha önce bilgisayarınızda kurulu olan işletim sistemine uygun olarak ilerleyeceksiniz. Linux veya Windows ise "Intel" seçeneği, Apple ise Mac vs. Biz "Intel"i seçip devam ediyoruz.

testdisk4-1.png

Bu bölümden sonra emin olmadığınız hiçbir şey yapmamalısınız, bizim yolumuz "Analyse" yolu.. Diğerlerine bulaşmamanızı öneriyorum.

testdisk5.png

"Quick Search" diyerek devam ediyoruz.

testdisk6.png

Bu bölümde harddiskinizin bölümlerine göre ilerleyeceksiniz. ( C sürücüsü, D sürücüsü gibi... ) Seçeneklerin üzerinde gezinerek aşağıda disk boyutlarını görebilirsiniz. Bu size yardımcı olacaktır. İstediğimiz bölümü seçip klavyeden "P" tuşuna basarak klasörleri listeliyoruz.

testdisk7.png

Tüm bu işlemler sonucu özlediğiniz dosyalarınız karşınızda listelenecektir. Kopyalamak istediğiniz klasörü klavyenin "C" tuşuna basarak alabilirsiniz.

Bekir DURSUN
Security Expert

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Geçen sene 1.5TB harici diskim bozulmuştu. Windows diski formatsız görüyordu ve formatlamak istiyordu. Kurtarma programları içindeki verinin %5'ini anca kurtarıyordu. Ümitlerin tükendiği anda bu program ile 5-10dk gibi sürede diskin bozuk kısmını onardım. Ne formata nede dosya kurtarmaya gerek kalmadı.

bkrdrsn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Çok geçmiş olsun dostum =) evet, canavar gibi program.

berinark

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bugün karşıma hep merak ettiğim konularda incelemeler çıkıyor. Çok güzel bir inceleme olmuş. Teşekkürler...

mckimi17

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
usb im için denemedim ama başaramadım deeper search yaptım dosyaları bulamadı biçimlendirme uyarsı veriyor usb porgramı çözersem faydalı olucak

S

SDN Okuru

SDN Okuru
!!! acil cevap lütfen !!!

Bu işlem harici hdd için de geçerli oluyor mu???

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bekir dursun bi sorum olacak veya bilen bi arkadaş yardımcı olabilirmi anlatılanları yaptım ve c ye bastıgımda nereye kopyalıo aldıgım disk arızalı ikinci takdıgım diske nasıl alacam kopyalanan belgeyi c ye basıyorum copy done! dio ve istedim ikinci diske nasıl yapıştıracam yardımcı olabilecek bi arakadaş varmı acaba

Dazu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güzel konu olmuş.Teşekkürler :)

yenicag

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kaspersky Rescue Disk i ile boot olarak calışıyor kendisi yani dvd den başlatıyorsunuz ve bir işletim sistemi gibi dvd ile kendi menüsüyle acılıyor . Sonra disc ler i istediğiniz gibi görüyorsunuz vürüs taraması yapabiliyorsunuz Deneyin Derim

istediğiniz gibi disc lere girebilir kopyalayabilirsiniz. Bende windows un göremediği giremediği 1.5 tb samsung storiye (windowsda sadece ismi g olarak görüyor çift tıklayınca biçimlendirmelisiniz diyor Yani verilere ulaşamıyor) yukrdaki dvd ye yazdığım pardon cd ye yazdığım kaspersky rescue Disc ile bu verilere ulaşabilmekteyim:yes:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu paylaşım için teşekkür ederim. Geçen hafta HDD bozuldu ve yeni HDD aldım. Yalnız eski hdd'den fotoğraflarımı kurtarmak için bu yolu denedim bütün dosya ve klasörler yerli yerinde duruyordu. Başta çok sevindim fakat fotoğraflar klosörünün içindeki asıl önemli olan fotoğraf klasörleri yoktu. Hemen hemen bütün her şey dururken neden o klasörler kaybolmuş olabilir ve ben onları kurtarmak için neler yapabilirim?

ceyg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
File scvanger 10 numaradır bence bu konularda.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
nasıl bulabilirim bu programı indr mem mi gerekiyor kardş bana bir yardımcı olsan :confused1: :helpsmilie:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş link varsa gnderirmisin bana acilll lazımm bu program birdeCD yemi DVD yemi yazdırim indirdikten sonra

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş link varsa gnderirmisin bana acilll lazımm bu program birdeCD  yemi DVD yemi yazdırim indirdikten sonra