Termal Macun Ne Kadar Sürede Yenilenmelidir ?

Bu konuyu okuyanlar

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Arkadaşlar bilgisayarımı alalı 2 buçuk sene oldu hiç termal macun yenilemedim Sizce yenilemem lazım mı ?

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Ben 5 sene sonund yenilemiştim ayrı bi katman olmuştu :D:D Yenilemen gerekir diye düşünüyorum :)

Reaksiyon puanı
188
Bence her sene güzelce temizlenip kaliteli bir termal macun ile yenilenmeli.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Arkadaşlar bilgisayarımı alalı 2 buçuk sene oldu hiç termal macun yenilemedim Sizce yenilemem lazım mı ?
O kadar olduysa bence bilgisayarını değiştir. :mrgreen:
Şaka bi sanırım termal macun bi mouse fiyatı kadar birşey. Yıllık değişebilir.

lazerboy

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Hocam bi macun 5-6 kullanım gidebiliyor 5-6 yıl demektir bu :)

needforspeed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İşlemci ısın normalinden yüksekse macun yenileme zamanı gelmiştir.

benim işlemci normalde 35 40 derece arası değişio geçen gün 60lardaydı macunu yeniledim düzeldi.

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
laptopları ne yapacaz peki? hadi açarım da toplamaya birinizin el atması gerekebilir :) harbi,laptopları nasıl yapacaz?

Reaksiyon puanı
188
laptopları ne yapacaz peki? hadi açarım da toplamaya birinizin el atması gerekebilir :) harbi,laptopları nasıl yapacaz?

Normal makina dağıtmaktan bir farkı yok. Dağıttıktan sonra toplaması kolaydır laptopları. Ben kendi laptopumu dağıtıp tüm parçaları temizledim ve termal macunlarını yeniledim. Dağıtana kadar göbeğim çatladı ama dağıttıktan sonra toplaması çok kısa sürüyor :)

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
aslında t.macun yenileme süresi kullanımla ilgilidir diyorum..devamlı 0C ile uğraşan biri yüksek ısılara maruz kaldığından macunu sık yenilemesi işlemci açısından gereklidir..
birde profesyönel kullanıcı deyilseniz az miktar macun almak tercih nedenidir..çünkü zamanla macun kuruyor durduğu yerde...

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Her sene mayıs ayında yapılmalı bence :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
5 senelik macun var laptopta artık macun kalmışmıdır onu bilemem..:D

Reaksiyon puanı
188
bu kadar da sallama olurmu?
yani şimdi sırf termal macun yenileyeceğim diye her yıl laptopumu dağıtalım.
bence işlemciyi sökmediğin sürece yıllarca el sürmene gerek yok.
ben 15 yıldır termal macun yenileme nedir bilmiyorum.

Kuruyan macunun ısı iletimi konusunda bir etkisi kalmıyor maalesef. Saçma falan değil gayet mantıklı. Zaten laptop dediğin aleti dağıtması ve toplaması en fazla 1 saat (fazla fazla atıyorum normalde 15 dakika yeterli) falan sürer...

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
15 yıldır çalışan bir pc mi var:huh: Adama sallama demiş ama sanki kendisi azcık sallamış :4:

SeeYouInHell

Doçent
Reaksiyon puanı
3
2 yıldır hiç açmadım laptopu, cayır cayır yanıyor işlemci 80 dereceden inmiyor :D

infooo

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bi ara acinca yenilersiniz yaa bu kadar kasmayin illa bi sebepten dolayi kapak acilir hazir firsati yakaladim macunuda tazeleyeyim dersin olur biter

tahaburak

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Macun ne abi daha hiç değiştirmedim :D Nasıl değiştirecem ne işe yarar değiştirmezsek ne olur?

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
şöyleki macun işlemcinin üzerine sürülen işlemci fanıyla işlemci arasındaki ısı iletimini kolaylaştıran bir madde yenilemessen işlemci çok ısınır.Yenilemek için işlemci fanını sökmek eski macunu temizlemek ve yeni macunu sürmek lazım

magnet

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Normal makina dağıtmaktan bir farkı yok. Dağıttıktan sonra toplaması kolaydır laptopları. Ben kendi laptopumu dağıtıp tüm parçaları temizledim ve termal macunlarını yeniledim. Dağıtana kadar göbeğim çatladı ama dağıttıktan sonra toplaması çok kısa sürüyor :)

abi bana da toplaması zor geliyor. ince vida kalın vida kısa vida uzun vida unutuyorum. Hatta %99 2-3 vida arttırırım. :D:D

AYrıca bugüne kadar müşterilerim dahil her elime geçen pc deki macunu kolonyayla güzelce silerim. Gerek duymadım hiç. Faydasını da görmedim açıkçası. ya da pc ye faydası vardır ama bana farketirmeden yerine getiriyodur işini :D

Carnage

Prime Сasual Dating - Actual Girls
Reaksiyon puanı
4
Cpu sıcaklığın benim gibi 60 derecelerde seyrediyorsa yılda en az bir kere yenilemen gerekebilir. Termal macunu GPU'ya da sürebilirsiniz fakat ekran kartım hala çok sıcak 95 dereceye çıktığı bile oluyor. GPU-Z'in yalancısıyım.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
2 gün önce bir tanıdığımın 5 senelik laptopunu dağıttım termal macun yenilemesi için önceki sıcaklığı nerede ise 65-70 derecelerde idi hava atış grilleri(ızgara)tozdan resmen kapanmıştı fanı zaten hak getire bir yağlamada ona çektik topladıktan sonra fark ettim ki 3 vida arttı ((= ee ustanın iyisi malzeme arttırandır dedik şu an sorun çıkartmadan 35-40 derece arasında kullanıyor (=

masaüstü normal kullanıyorsanız senede bir yok oc ye meraklı iseniz 6 ayda veya 3 ayda birde olur laptop kullanıcı iseniz hersene mutlaka olmalı çünkü masaüsütü hadi kasası geniş bir şekilde hava alıyor laptop geniş bir şey de değil küçücük içi dolu fıçıcık misali temizliğe daha çok önem verilmelidir diye düşünüyorum .((=

gigabyte13

Asistan
Reaksiyon puanı
1
CPU sıcaklığı mantıkdışı değerlerde seyrediyorsa yenilenmelidir.

as66

Profesör
Reaksiyon puanı
11
2 sene olmak üzere laptop u alalı boşta 40 45 arası çalışıyor sizce yenilemeye gerek var mı ?

fredyy

Asistan
Reaksiyon puanı
0
6 senedir hiç yenilemedim :D
ama bana kalırsa 3 yılda bir yenilemek sağlıklı olur.

Max2Life

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dikkat ederseniz kullandığınız termal macunun kutusunda da yazar. Genellikle 2 yıl ömür biçerler ama yılda bir yenilenmesinde fayda vardır yazar. (Tabi bu kısım genelde ingilizcedir) :). Termal macun öncesi ve sonrası ısı değerlerlerinizi bir kenara not ederseniz daha sonra bu değerlerin üzerinde ısınmaya başladığında demek oluyorki macunu yenilemek gerek. Macun çok ince bir kat sürülmelidir. Üzerindeki eski macun temizlenirken ya Akasa'nın temizleme kit'ini kullanın yada saf alkol ve bir parça pamuk işinizi görecektir. Macun dışında pc nin tozdan iyice arındırılmış olması ve stokfan yerinede bakır çubukları olan piyasada 60-125 Tl arasında bulabileceğiniz yeni bir işlemci soğtucusu kullanmanız performansınızı üst seviyeye çıkaracaktır. ;)