Televizyona virüs bulaşabilir mi?

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaşlar, çok ilginç bir soru olacak ama virüslü bir disk bağlandığında televizyona virüs bulaşma olasılığı var mı? İnternette de konular var ama anlayamadım.Yani işletim sistemi tarzında bir şeyler oluyor mu televizyonlarda da?

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
içinde belli bir işletim sistemi yüklüyse virüs girebilir.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
TV'nin usb'den okuyabildiği dosya türleri bellidir. 'exe' uzantılı bir virüsün çalışması, aktif olması imkansız gibi bir şey.

Eğer için rahat etsin diyorsan flash belleği önce bilgisayara takıp kontrol edebilirsin.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Sanmıyorum.Bir disk veya veri yok içerisinde.

Analoj sinyali Digital yapan ve bize sunan bir sistem var.

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Akıllı televizyonsa neden olmasın

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Merhaba arkadaşlar, çok ilginç bir soru olacak ama virüslü bir disk bağlandığında televizyona virüs bulaşma olasılığı var mı? İnternette de konular var ama anlayamadım.Yani işletim sistemi tarzında bir şeyler oluyor mu televizyonlarda da?

Sen diyelimki Windows kullanıyorsun. Bilgisayarınada windows için yazılmış bir virus bulaştı. Sen bunu usb ile tv ye taşırsan;

1) Tv de windows os tabanlı bir işletim mevcutsa evet ihtimal vardır ( ama ben tv lerde böyle bir yapı olduğunu bilmiyorum)

2) Tv başka bir tabanlı os varsa haliyle windows için yazılan virusler bu platform üzerinde çalışmaz ve bulaşamaz.

Virus dediğimiz zararlı kodlardan oluşan minik programlar. Bu programları kodlayan, hangi platform yada donanım için yazdıysa anca orada çalışabilir bu virus. Kaldıkı çalışması için daha bir çok etkene iihtiyaç vardır.

Haliyle senin tv ye virus bulaştırma derdin. Şu an için çok geçerli değil.

Haaa ne zaman tv den internete girmeler çoğalır. Akıllı tv ler yaygılaşır. O zaman coder lar bu platformlar için de kolları sıvar. İşte o zaman tedbirini alırsın. Tıpkı akıllı telefonların yaygınlaşması ile telefon viruslerinin peydah olması gibi. Ama şimdilik çok dert etme bence. Tv den film seyretmenin keyfine bak :)

61trabzon61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kesinlikle hiç düşünmemiştim ama usb vasıtasıyla virüs bulaşabilir. o da mekanizmaya sahip sonuçta.

chawush28

Doçent
Reaksiyon puanı
10
Bence akıllı televizyon bile olsa virüz bulaşması bulaşsa bile o virüsün çalışması imkansız.. Ama benim başıma şöyle birşey geldi.. Samsung 8000 serisi televizyonumda içinde ''usb disk'' geçen bir yazı beliriverdi.. Servisi aradım ve gelip kontrol ettiklerinde servis elemanı bana -Virüslü disk taktığınız için usb bellek entegresi kısadevre yapmış- dedi.. Tvnin anakartını değiştirip çözdüler sorunu... kullandığım harici disk ise sadece evde kullandığım bir cihazdı.. sorun virüsmüydü bilmiyorum ama akıllı tvler usb kullanımı sonucu bozulabiliyor...

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Bence akıllı televizyon bile olsa virüz bulaşması bulaşsa bile o virüsün çalışması imkansız.. Ama benim başıma şöyle birşey geldi.. Samsung 8000 serisi televizyonumda içinde ''usb disk'' geçen bir yazı beliriverdi.. Servisi aradım ve gelip kontrol ettiklerinde servis elemanı bana -Virüslü disk taktığınız için usb bellek entegresi kısadevre yapmış- dedi.. Tvnin anakartını değiştirip çözdüler sorunu... kullandığım harici disk ise sadece evde kullandığım bir cihazdı.. sorun virüsmüydü bilmiyorum ama akıllı tvler usb kullanımı sonucu bozulabiliyor...

Hocam sallamış adamlar. Virus bulaşmış madem neden temizlemek yerine anakartı değiştirmişler. :D

sizin sorununuz %99 donanımsalmış. Yani usb girişinde voltajla alakalı problem olmuştur o da kartı yakmıştır. Teknik serviste fazla kurcalamayın diye virus demiş gözünüzü korkutmaya çalışmıştır.

Sorunun cevabını aslında yukarıda versim. Ama ricam lütfen virus nedir ne değildir. Çalışma mantığı nedir. Neden yazılır biraz araştırın. Malesef bilmeyen insanları böyle kandırıyorlar. (sözüm size değil genel söyledim)

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Öyle birşey olacağını zannetmiyorum.

Televizyonda OS olmadığından alırken yanında, Windows, Android OS diye yazmıyor bildiğim kadarıyla.

İşletim Sistemi olmadığından da USB Bellek'te virüs olsada birşey yapamaz. Melül melül durur orda pis böcük :)

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aynen adamlar sallamışlar diyecektim ama sizin televizyonun özelleklerine baktım akıllı televizyon muş virüs girmiş olma ihtimali var ama virüs girmiş demiyorum çünkü bu akıllı tvlerdeki virüs sayısı Linux daki virüs sayısından bile azdır

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Televizyonlar da cep telefonları gibi akıllanırsa endişelenin bence. Şu anlık korkacak bir durum yok.

mivikivimi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Smart TV'lerin İşletim Sistem'leri Linux ve Android tabanlı açık kaynak kodlu sistemlermiş. Bilgisayarınıza kolayca buluşabilecek yapıda olan bir virüsün USB aracılığıyla TV'ye bulaşma ihtimali düşük geliyor çünkü iki platform ve yüksek ihtimal işletim sistemi farklı. Smart TV'lerin yaygınlaşmasıyla virüs yazarları bu platformun da üstüne düşer :).

Gold Eagle

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Yok SmartTV değil bizimki :)
Neyse yine televizyon konusunda 5 yıl daha rahatız :D
Sağolun arkadaşlar,teşekkürler :)

Orçun Yılmaz 38

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Televizyona flaş taktım tertemiz flaş televizyondan bir sürü virüs kaptı o televizyona PES 3 bağlasam PES 3 e
Zarar verir mi virüs kaparmı

Son düzenleme: