Telefonum Yavaşladı Diyenlere (ROOTSUZ)

Bu konuyu okuyanlar

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Merhaba değerli arkadaslar, bugün android telefonumuzun arayuzunu nasil hizlandirabilecegimizden bahsedecegim.
Günümüz Android cihazların en büyük sorunu orta-üst seviye ve alti cihazlarin kullandikca sisme yapmasi ve arayuzun oldukça yavaslamasi. Çözümüne gelirsek ise sırasıyla şu yöntemleri izlemek gerekiyor :

- FACTORY RESET :

İlk önceliğimiz telefonu ilk haline döndürmek . Bunun icin her telefonda kombinasyonu farkli olan factory reset atin ve telefonunuz ilk aldiginiz hale dönsün daha sonra sadece isinize yarayan uygulamalari indirin bu uygulama çöplüğünden kurtulun. Telefonunuza modeline nasıl factory reset atacağınizi forum ici araştırma yaparak bulabilirsiniz.
ymasypar.jpg

-LAUNCHER:

İkinci olarak telefonunuzu kastiran stock launcherdan kurtulmak gerekiyor ama once stock launcherde ana sayfada bulunan widgetlari silin ki arka planda sisteminizden yemesin.
Daha sonra Android Dünyasının ayari yapildiginda en hızlı , kullanımı en kolay launcheri olan Nova Launcheri ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher) telefonunuza indirin.
uqa2a5yb.jpg

Nova launcheri indirdikten sonra gene istemediginizin widgetlari kaldirip istediklerinizi ekleyin, isteğe bağlı icon pack de kurabilirsiniz. Daha sonra nova ayarlarindan resimlerdeki gösterilen ayarlari yapin:
8aha9ynu.jpg

2ubu2u5a.jpg

habemabe.jpg

Kaydirma efektini kart yigini yapmamizin nedeni en hizli onun gozukmesi. Ayarlar ise ışık hizinda olacak. Ve yeni uygulama yuklendiginde ekle secenegi de açık olsun.
Son olarak Play Store ayarlarindan ekrana simge ekle tikini kaldiralim. Çünkü onu stock launchera ekliyor.
u7uzajen.jpg

- GELISTİRİCİ SEÇENEKLERİ

Son olarak önce gelistirici seçeneklerini açalım . Bunun için ayarlardan yazılım hakkındaya gelip yapim numarasina gelistirici seçenekleri açıldı diyene kadar tiklayalim.
a7e4u3ym.jpg

Gelistirici seceneklerini actiktan sonra Ayarlar - Genel- Gelistirici Seceneklerine gelelim ve aşağıdaki ayarlari yapalim :
Animasyonlar. 5x olurken GPU olusturmaya zorla bölümündeki tiki de isaretliyoruz.
ju9yhygy.jpg

Tüm bunlari yaptigimizda telefonumuz belirgin derecede hizlanacak. General Mobile discoveryde tum bu islemler yapilip test edilmiş telefonun arayuzunun 2 kattan fazla hizlandigi görülmüştür .

Yorum yapmayi unutmayin, hatamiz varsa soyleyin. Yazim hatalarimiz varsa affola. SAYGILARIMLA JİRAİYA06

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
hard reset nedir? Yeni elementlermi uyduruyorsunuz? Benim bildiğim wipe yapmak yada fabrika ayarlarına dönmek (fabrika reset) cihazı sıfırlamaktır bu kadar. Onuda geçtim soft reset nasıl oluyor o zaman, yeniden başlatmakmı. :)

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
hard reset nedir? Yeni elementlermi uyduruyorsunuz? Benim bildiğim wipe yapmak yada fabrika ayarlarına dönmek cihazı sıfırlamaktır bu kadar. Onuda geçtim soft reset nasıl oluyor o zaman, yeniden başlatmakmı. :)

Hard reset cihazdaki tüm verileri siliyor ( G2 de hard reset bu) O yüzden arkadaş böyle yazmış. Ayrıca konu da çöp yani bana göre :) Launcher yüklemeyi hızlandırma olarak görmek nedir yahu :D

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
Hard reset cihazdaki tüm verileri siliyor ( G2 de hard reset bu) O yüzden arkadaş böyle yazmış. Ayrıca konu da çöp yani bana göre :) Launcher yüklemeyi hızlandırma olarak görmek nedir yahu :D

wipe işleminden bahsetmiyormusun işte, her android cihazda aynı şeyin mavisi. Hard reset bir cihazın elektriğini kesip ram vs gibi geçici hafızayı boşaltmaktır yani çok çok zorlarsan ancak bu anlama gelebilir başka bişey değil. Hadi format falan deseniz yine tamamda reset yav.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
hard reset nedir? Yeni elementlermi uyduruyorsunuz? Benim bildiğim wipe yapmak yada fabrika ayarlarına dönmek (fabrika reset) cihazı sıfırlamaktır bu kadar. Onuda geçtim soft reset nasıl oluyor o zaman, yeniden başlatmakmı. :)
Iyi gunler elestiriniz uzerine factory reset olarak degistirdim ancak sunu söyleyeyim bunu ben uydurupta yazmadim olan bisey
Launcheri hizlandirma olarak ben de eskiden gormezdim ancak sunu söyleyeyim discoverye ayni islemleri yaptim alinan sonuc muazzam ayni sekilde touchwiz olan cihazlara da kurulup ayarlar yapildiginda ust duzey bir performans aliniyor. Soyledigim islemlerin hepsi rootsuz herkesin yapabilecegi islemler rootlu cihazlari hizlandirmanin birçok yolu mevcut ama bunda boyle konu çöp diyebilirsin ama sonucta bilmeyenler icin oyle degil yorumunuz icin tesekkurler

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
Iyi gunler elestiriniz uzerine factory reset olarak degistirdim ancak sunu söyleyeyim bunu ben uydurupta yazmadim olan bisey

onu ilk uyduran arakdaş sen değilsin birisi kuyuya taş atınca gerisi geliyor. Ama dediğim gibi androidde hard reset diye bişey yok wipe var yani silmek.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bilmeyenler için konu güzel ancak ben buraları takip edipte bunları bilmeyen kişiler olduğunu düşünmüyorum hatta düşünmek istemiyorum.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
saolun konu iyi güzel ama pil ne olacak bu durumda. bilhassa geliştirici seçenklerinden gpu zorlamayı seçtikten sonra????

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
saolun konu iyi güzel ama pil ne olacak bu durumda. bilhassa geliştirici seçenklerinden gpu zorlamayı seçtikten sonra????

Tarafimca denendi pile belirgin bir etkisi yok hatta daha hizli acildigindan işinizi daha cabuk hallediyorsunuz bu da size ekrandan tasarruf sağlar

w0nD3rFuL

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba değerli arkadaslar, bugün android telefonumuzun arayuzunu nasil hizlandirabilecegimizden bahsedecegim.
Günümüz Android cihazların en büyük sorunu orta-üst seviye ve alti cihazlarin kullandikca sisme yapmasi ve arayuzun oldukça yavaslamasi. Çözümüne gelirsek ise sırasıyla şu yöntemleri izlemek gerekiyor :

- FACTORY RESET :

İlk önceliğimiz telefonu ilk haline döndürmek . Bunun icin her telefonda kombinasyonu farkli olan factory reset atin ve telefonunuz ilk aldiginiz hale dönsün daha sonra sadece isinize yarayan uygulamalari indirin bu uygulama çöplüğünden kurtulun. Telefonunuza modeline nasıl factory reset atacağınizi forum ici araştırma yaparak bulabilirsiniz.
ymasypar.jpg

-LAUNCHER:

İkinci olarak telefonunuzu kastiran stock launcherdan kurtulmak gerekiyor ama once stock launcherde ana sayfada bulunan widgetlari silin ki arka planda sisteminizden yemesin.
Daha sonra Android Dünyasının ayari yapildiginda en hızlı , kullanımı en kolay launcheri olan Nova Launcheri ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher) telefonunuza indirin.
uqa2a5yb.jpg

Nova launcheri indirdikten sonra gene istemediginizin widgetlari kaldirip istediklerinizi ekleyin, isteğe bağlı icon pack de kurabilirsiniz. Daha sonra nova ayarlarindan resimlerdeki gösterilen ayarlari yapin:
8aha9ynu.jpg

2ubu2u5a.jpg

habemabe.jpg

Kaydirma efektini kart yigini yapmamizin nedeni en hizli onun gozukmesi. Ayarlar ise ışık hizinda olacak. Ve yeni uygulama yuklendiginde ekle secenegi de açık olsun.
Son olarak Play Store ayarlarindan ekrana simge ekle tikini kaldiralim. Çünkü onu stock launchera ekliyor.
u7uzajen.jpg

Son olarak önce gelistirici seçeneklerini açalım . Bunun için ayarlardan yazılım hakkındaya gelip yapim numarasina gelistirici seçenekleri açıldı diyene kadar tiklayalim.
a7e4u3ym.jpg

Gelistirici seceneklerini actiktan sonra Ayarlar - Genel- Gelistirici Seceneklerine gelelim ve aşağıdaki ayarlari yapalim :
Animasyonlar. 5x olurken GPU olusturmaya zorla bölümündeki tiki de isaretliyoruz.
ju9yhygy.jpg

Tüm bunlari yaptigimizda telefonumuz belirgin derecede hizlanacak. General Mobile discoveryde tum bu islemler yapilip test edilmiş telefonun arayuzunun 2 kattan fazla hizlandigi görülmüştür .

Yorum yapmayi unutmayin, hatamiz varsa soyleyin. Yazim hatalarimiz varsa affola. SAYGILARIMLA JİRAİYA06
Ben factory reset i belirttiğin yerden benim dişer telefona attığımda işe yaramamıştı ancak bütün sistemi kaldırıp tekrar stock rom kurarak sıkıntımı çözebildim

w0nD3rFuL

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bunlara uğraşacağınıza bir İphone alın daha iyi.
Herşey paralı i Phone a telefonu istediğin gibi özelleştiremiyorsun eminim benim gibi düşünen arkadaşlarda vardır belki i Phone iyidir ama benim düşüncemi android yansıtıyor herkesin kafası farklı [emoji4]

Birisi510

Asistan
Reaksiyon puanı
1

ngn57

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
launcher dan ziyade diyet bi rom bulmak lazım çünkü standart romlarda cok gereksiz şeyler var

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
tarihi eser telin varsa gt-s5360 gibi romu yapan salaklar 190mb yapmış google talk mı kaldı? hangouts güncellemesi alınamıyor yer yok illa roma müdahale gerek te ne bileyim ben nasıl olucak...
ben bozup düzeltebiliyorum gt-s5360'ı...

redox

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

launcher yüklemek bana göre de arayüzü oldukça hızlandırıyor. ayrıca telefon rootluysa ve stock launcherı sildiyseniz tadından yenmez.

alig_6

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Arkadaş bi bakıma haklı. Eski ve kasan arayüzlere Nova veya Google Launcher yükleyerek arayüzü hızlandırabilirsiniz. Buna örnek olarak Touchwiz artık S3 gibi telefonlarda kasmaya başladı. Ona bi Google Launcher yüklediniz mi güzel olur mesela.

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Jiraiya kusura bakmada harbi sacma konular aciyorsun. Animasyon hizini yukseltmek telefonu hizlandirmakmidir. Lag oldummu bise yapamazsin. Burada ne yaparsan yap ne ayar yaparsan yap lag oldumu hic biri bi ise yaramaz.

Ayrica yorum yapmayi unutmayin nedir. Begen yorum yap der gibi face sayfalarinda.

Hocam büyüğüm olduğunuzdan saygısızlık yapmak gibi olmasın ama sizden biraz farklı anladım galiba. Yorum yapılmasını istemesi acaba yazdıklarım hangi kullanıcılardan işe yarıyor ve benzer aygıt lara sahip kişiler birbirinden birşeyler öğrenebilirmiyim. Tabi ki yazdığınız ilk paragraf sizin üst bilginize kalmış ve kesinlikle sizin kadar bilgim olmadığını söylemek isterim ancak tekrar saygısızlık yapmak gibi olmasın ama olumsuz eleştiriden çok daha güzel nasıl yapılabilir onu söylemek daha mantıklı olur. Tekrardan eğer görmeden saygısız birşey yazdıysam özür dilerim hocam.

Alperen Atalay

Asistan
Reaksiyon puanı
0

- FACTORY RESET :

ymasypar.jpg

-LAUNCHER:

uqa2a5yb.jpg

8aha9ynu.jpg

2ubu2u5a.jpg

habemabe.jpg

u7uzajen.jpg

a7e4u3ym.jpg

ju9yhygy.jpg

s.a moderatör kardeş öncelikle merhabalar.Bana yardımcı olurmusunuz ? Ben şuan LG L5 II kullanıyorum pek iyi bir cihaz değil ama sanıyorumki telefonda sıkıntı ramden kaynaklanıyor. 512mb ram var. Mesela müzik açıyorum arka planda çalarken internet tarayıcısını açıyorum müzik kapanıyor. Ana ekrana gidip müziği tekrar açıyorum bu sefer internet tarayıcısı baştan başlıyor bu tüm uygulamalarda böyle mesela internet radyosu açıyorum whatsapp ı açıyorum radyo kapanıyor. Telefonu garantiye gönderdim. Sonuç aynı. Kendim reset attım sonuç aynı.Kasması azalsın diye telefonda neredeyse uygulama kalmadı.3310 gibi kullanıyorum.Kasmasın diye hafıza kartındaki müzikleri telefona aktarıp hafıza kartsız kullanıyorum.Bana bu konuda yardımcı olurmusun?

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
s.a moderatör kardeş öncelikle merhabalar.Bana yardımcı olurmusunuz ? Ben şuan LG L5 II kullanıyorum pek iyi bir cihaz değil ama sanıyorumki telefonda sıkıntı ramden kaynaklanıyor. 512mb ram var. Mesela müzik açıyorum arka planda çalarken internet tarayıcısını açıyorum müzik kapanıyor. Ana ekrana gidip müziği tekrar açıyorum bu sefer internet tarayıcısı baştan başlıyor bu tüm uygulamalarda böyle mesela internet radyosu açıyorum whatsapp ı açıyorum radyo kapanıyor. Telefonu garantiye gönderdim. Sonuç aynı. Kendim reset attım sonuç aynı.Kasması azalsın diye telefonda neredeyse uygulama kalmadı.3310 gibi kullanıyorum.Kasmasın diye hafıza kartındaki müzikleri telefona aktarıp hafıza kartsız kullanıyorum.Bana bu konuda yardımcı olurmusun?

Custom ROM işini görür fazlasıyla sanırım.

farukarslan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Launcher bi yere kadar. Senin calistigin uygulama ya donanim eksik kaliyorsa değişen birşey olmaz.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
[MENTION=60488]ExCeLLeNT[/MENTION] eleştirilere açığım da bos elestirilere pek değilim yazinin sonunda bundan bahsediyorum iste orada Anlayana !
Kendim denemedigim bir seyi ben burada yazıp önermem arkadaşım, telefon arayüzü olsun uygulama açılım hızı olsun hem g2 de hem discoveryde denedim ki yazdim mod adayisin daha iyi bildiğini dusunuyorsan oturup yazarsın.
[MENTION=399936]Alperen Atalay[/MENTION] cihazin ram ve donanım konusunda yetersiz bu konuda maalesef yapacak bir sey yok.(rootsuz) Ancak arayüzle ilgili yavaşlık sikayetlerin varsa marketten Google'in sade arayüzünü indirebilirsin

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Bu yöntemler bi ise yaramaz demeyin.
Arkadaşım da Samsung galaxy duos cihaz vardı. Özellik olarak pekte iyi sayılmaz ve eski hantal touchwiz arayuzu vardı. Clean master antivirüs programlarının hepsini sildim nova launcher kurdum animasyon hızını arttirdim. Hem pil ömrü uzadı hem de performansı arttı.

Kısaca boş yapmayın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Bu yöntemler bi ise yaramaz demeyin.
Arkadaşım da Samsung galaxy duos cihaz vardı. Özellik olarak pekte iyi sayılmaz ve eski hantal touchwiz arayuzu vardı. Clean master antivirüs programlarının hepsini sildim nova launcher kurdum animasyon hızını arttirdim. Hem pil ömrü uzadı hem de performansı arttı.

Kısaca boş yapmayın.

nova laucher gt-s5360'a bizimle değilsin dedi kurayım deyince animasyonu kapattım açayım kara kutu bitince.