Telefon Sarj soketi onarılır mı?

Bu konuyu okuyanlar

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Gm5 plus telefonda, sarj esnasında, soket kısmı oynayinca şarj kesiliyor. Çıkartıp takınca gelip gidiyor. Bu telefona takilan ikinci soket.
Açıp çıkarttım soketi ama görünürde bişey anlasilmiyor.
Yeni soket gelene kadar, onarabilme durumu olurmu?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Acaba?:rolleyes:

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
O soket işi senin anlayacağın türden değil boşuna kurcalama

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Gm discovery modellerinde de şarj soketi sorunu vardı garantisi varsa garantiden yaptırın ellemeyin yoksa herhangi bir tamircinin yapabilmesi lazım.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Anlamamak değil benim sorunum, yapilacak bişey varmıdır bunu öğrenmek istiyorum sadece.
Denemekten zarar gelmez bence.

Parçayı değiştirir yenisini takar normalde onarılacak pek bir şey yok diye biliyorum

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Gm discovery modellerinde de şarj soketi sorunu vardı garantisi varsa garantiden yaptırın ellemeyin yoksa herhangi bir tamircinin yapabilmesi lazım.
Garanti doldu, dediğim gibi daha önce yenisini alip taktım ben soket, ama suan elimde soket yok.
Ben bişey yapamaz mıyım, bu mu yani :rolleyes:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Elinden geliyorsa dene şahsen ben elim yatkın olduğu halde denemedim hiç altı üstü iki lehime bakar sonucta ama bir bilenin yapması daha iyi olur derim tekrardan

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Garanti doldu, dediğim gibi daha önce yenisini alip taktım ben soket, ama suan elimde soket yok.
Ben bişey yapamaz mıyım, bu mu yani :rolleyes:

Daha önce denemediysen yapmadıysan bence bu işi yapmaya hiç kalkışma parça elinde kalabilir :)

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Elinden geliyorsa dene şahsen ben elim yatkın olduğu halde denemedim hiç altı üstü iki lehime bakar sonucta ama bir bilenin yapması daha iyi olur derim tekrardan
Elimden geliyor şükür, ama bilmem de lazim nereye müdahale edecegimi, Lehimle olacak iş se kolay o zaman.

soketin değişmesi gerek.
Soket değişene kadar çözüm arıyorum.

Son düzenleme:

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Elimden geliyor şükür, ama bilmem de lazim nereye müdahale edecegimi, Lehimle olacak iş se kolay o zaman.

Soket değişene kadar çözüm arıyorum.

Siz bilirsiniz tanıdığınız varsa bu işlerden anlayan onunla beraber halledin :)

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Daha önce denemediysen yapmadıysan bence bu işi yapmaya hiç kalkışma parça elinde kalabilir :)
Riske girmeden nasıl ogrenicem, En basiti batarya, soket gibi cikabilen şeyleri alip kendim takıyorum.
İscilikten tasarruf ediyorum :)

bumblebee8

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Hocam ben de zamanında korkarak yaklaşıyordum bu işlere, ardından bir gün gözümü karartıp kendim tamir edeyim şu aletleri dedim. O gün bugündür her şeyi kendim hallediyorum çok şükür. Zaten yeni parça getirtiyorsunuz anladığım kadarıyla ki en sağlıklı çözüm yine o olacaktır. Ama bu süre zarfında yolladığım videodaki basamakları izleyerek işinizi görebilirsiniz. İlk olarak yeni lehim atıyorsunuz porta. Bu şekilde çıkması kolaylaşıyor. Ardından ısıtarak çıkartıyorsunuz. Eski lehimleri temizliyorsunuz ve yeni portu lehimliyorsunuz. Videoya çok dikkatli bakmadım ama mikroskop kullanılmamış anladığım kadarıyla. Bu işi yaparken aslında mikroskopla yapmak lazım. Ancak erişiminiz yoksa büyüteç ve multimetre gibi aletler kullanarak işinizi görmeye çalışabilirsiniz. Olmazsa da zaten yeni parça yolda, değişik bir macera yaşamış olursunuz.
Kaynak: https://youtu.be/gDv5zN7N5yE

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
Hocam ben de zamanında korkarak yaklaşıyordum bu işlere, ardından bir gün gözümü karartıp kendim tamir edeyim şu aletleri dedim. O gün bugündür her şeyi kendim hallediyorum çok şükür. Zaten yeni parça getirtiyorsunuz anladığım kadarıyla ki en sağlıklı çözüm yine o olacaktır. Ama bu süre zarfında yolladığım videodaki basamakları izleyerek işinizi görebilirsiniz. İlk olarak yeni lehim atıyorsunuz porta. Bu şekilde çıkması kolaylaşıyor. Ardından ısıtarak çıkartıyorsunuz. Eski lehimleri temizliyorsunuz ve yeni portu lehimliyorsunuz. Videoya çok dikkatli bakmadım ama mikroskop kullanılmamış anladığım kadarıyla. Bu işi yaparken aslında mikroskopla yapmak lazım. Ancak erişiminiz yoksa büyüteç ve multimetre gibi aletler kullanarak işinizi görmeye çalışabilirsiniz. Olmazsa da zaten yeni parça yolda, değişik bir macera yaşamış olursunuz.
Kaynak: https://youtu.be/gDv5zN7N5yE
Beni çok iyi anlamışsınız, teşekkür ederim.

Elektronik aletleri, açmayı karıştırıp öğrenmeyi seviyorum. Pc kasasiyla başladım, bulaşık mak., Klavye, robotlar, telefon vs. Derken Cesaretin devamı geliyor biseyleri başardığını görünce.

Ama her seferinde yeni biseyler öğrenmiş oluyoruz.
Basaramadigimda da nasil yapmamam gerektiğini öğreniyorum, kaybetmek yok mantığında devam :)))

Soketi cıkartıp, usb yollarını lehimleyip, soket girişindeki klipsleri sıkıştırdım ve sorun şuan için çözüldü.
Cevap veren herkese Teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

cihanktns

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim telefondaki problemi cozdum faydasi olur yaziyorum
oncelikle 5.kez goturdum soket yuzunden en sonunda goturmekten biktim ince uclu tornavida yardimiyla vidalari actim soket karsiniza geliyo zaten sokete parmagimla bastirdim telefon cesitli nedenlerle isindigi zamanlardan kaynakli soket altinda bulunan ypiskan gevsemis parmagimla bastim saga sola falan oynattim temas saglandi sarz etmeye basladi ve kapattim suan sorunsuz kullaniyorum muhtemelende telefoncu bole yapip iteliyodu geri. gene zamanla isinir ve yaliskani kalkar ayni islemi yapar devam ederim sökum icin youtuba general mobile 5 plus soket degisim yazinca nasil sokeceginizi gorursunuz cok basit soketi degistirmek istersenizde 10tl ye var nette sparis verin takimi basit bosuna 50 60 tl vermeyin islem 5 dk suruyo

Ilk defa telefon soken biriyim basit herkes yapabilir