Tek tip askerlik konusunda TSK önerisini sundu!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
598620100827110602952.jpg

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlik önerisi ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetler çalışmasını sunduğunu açıkladı. Gönül, konuyla ilgili insiyatifin artık Başbakanlık'ta olduğunu söyledi.

Gönül, konunun Bakanlar Kurulu'nun da görüşünün alınacağını açıkladı.

Haber7

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Bizim bilader dört gözle sonucu bekliyor :D Askerlik 9 aya düşerse 2 ay sonra burda.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Acaba kaç ay sundu ki ? 12 ay olursa gerçekten çok fazla. 9 ay da fazla ama idare edicez :)

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Hemen olacak bir iş değil diyorum. :)

yaseta

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
hıc bılenle bılmeyen bır olur mu demıstık ...

watchers

Doçent
Reaksiyon puanı
9
tek tip çıkarsa ozaman okurken kullandığım katkı kredisini genelkurmay ödesin

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Mantalitede belirli değişikliklere gidilmezse feci kaso çıkar.İnce elenip sık dokunulması gereken bir konu

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
asker tek tip askerlik istiyor
hükümet bedelli..

hükümetin tek tipi kabul etmesi için askerin bedelli askerliği kabul etmesi gerekiyor.
tam terside aynı şekilde..

ama mantıken...

gerçekte bakanlar kurulundan geçmeyeceğini söyleyen milletvekili var :)

tarumoloji

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
Duvara bir tek çifi çakmak için bile bir sürü protokolü aşmak gereken bir kurumda böyle bir karar zart diye alınamaz alınırsa uygulamda büyük sorunlarla karşılaşılır.

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Askerden yeni geldik nasılsa az çok bilgimiz var bu konuda. Kimse boşuna heveslenmesin derim ben.

Ama keşke düşse...

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
İnş. şimdi ki sistem değişmez de 5 ay yaparım :D Yada bedelli çıkarsa bedelli de yapabilirim. Askerlikten kaçmak değilde, iş hayatıma kaldığım yerden devam edememekten korkuyorum.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlik önerisi ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetler çalışmasını sunduğunu açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Çalışması 2 satır 2 sayfa bir yazı olmayacağı aşikar...

Sizin düşündüğünüz bütün protokollerin gerekleri bu çalışma içinde vardır...
TSK nın çekinceleri, önerileri vs vs...

Üstelik bu konu yeni de değil...
İlker Başbuğ'un eskiden gündeme getirdiği bir konu...
Yani Asker kanadı gerekli bütün Kağıt Üzerindeki Çalışmalarını yapmış...

Bundan sonra TSK nın sunduğu bu taslağı Bakanlar Kurulu inceleyecek...

İnceleme Tasarının hazırlanması kadar uzun sürmez...

Bir komisyon kurulur 2 haftada tüm inceleme yapılır
ne eklenmesi ne çıkarılması gerekiyorsa bu halledilir...

-----

Yani olayın Bürokratik yönünü hiç merak etmeyin...
Hükümet eğer istekli davranırsa bütün bu işler 1 ayda tamamlanır...

----------

Bir de bunun yanında gözardı edilmemesi gereken başka bir şey var!
SEÇİM... 2011 Seçim yılı...
Askerliğin Kısaltılması...
Doğuda terörle mücadele eden askerlerin daha çok profesyonel askerlerden oluşması gibi uygulamalar Seçim Öncesi Hükümete halka sunulacak iyi bir argüman olur...

Askerliğin kısaltılmasını bekleyen bu ülkede milyonlar olduğunu düşünürsek çok iyi bir seçim yatırımı olabilir bu konu...

Üstelik Askerin Teklif ettiği bir konuda Muhalefet partilerinin de büyük bir itirazı söz konusu olamaz...

Ben bu yüzden bu olaya bu kadar olmsuz yaklaşmıyorum...

Sonuçta bu hükümet geçmiş hükümetler gibi Askerin Emri altında çalışmıyor!
Son Yüksek Askeri Şurada da gördüğümüz gibi Askeri Kendi Emri altına alıyor...

Eski tecrübelere dayanarak olmaz yapamazlar kısaltamazlar vs demek bence şu an geçerliliğini yitirmiş bir düşünce olarak görünüyor

mrswordf1sh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnş. kabul etmez hükümet.. Hiç 4 yıllık okuyanla okumayan bir olurmu ? 15 aylık ların 9 aya düşürlmesini doğru buluyorum ancak kısa dönemlerle oynamamaları lazım... Hatta bence kısa dönem askerlik 3 ay diğerleri 6 ay olması lazım , okadar askeri köle gibi kullanıyolar sadece, faydalı bişey yapsalar bişey demiyecem..

misken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tek tip askerlik önerisi ile ilgili Türk Silahlı Kuvvetler çalışmasını sunduğunu açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Çalışması 2 satır 2 sayfa bir yazı olmayacağı aşikar...

Sizin düşündüğünüz bütün protokollerin gerekleri bu çalışma içinde vardır...
TSK nın çekinceleri, önerileri vs vs...

Üstelik bu konu yeni de değil...
İlker Başbuğ'un eskiden gündeme getirdiği bir konu...
Yani Asker kanadı gerekli bütün Kağıt Üzerindeki Çalışmalarını yapmış...

Bundan sonra TSK nın sunduğu bu taslağı Bakanlar Kurulu inceleyecek...

İnceleme Tasarının hazırlanması kadar uzun sürmez...

Bir komisyon kurulur 2 haftada tüm inceleme yapılır
ne eklenmesi ne çıkarılması gerekiyorsa bu halledilir...

-----

Yani olayın Bürokratik yönünü hiç merak etmeyin...
Hükümet eğer istekli davranırsa bütün bu işler 1 ayda tamamlanır...

----------

Bir de bunun yanında gözardı edilmemesi gereken başka bir şey var!
SEÇİM... 2011 Seçim yılı...
Askerliğin Kısaltılması...
Doğuda terörle mücadele eden askerlerin daha çok profesyonel askerlerden oluşması gibi uygulamalar Seçim Öncesi Hükümete halka sunulacak iyi bir argüman olur...

Askerliğin kısaltılmasını bekleyen bu ülkede milyonlar olduğunu düşünürsek çok iyi bir seçim yatırımı olabilir bu konu...

Üstelik Askerin Teklif ettiği bir konuda Muhalefet partilerinin de büyük bir itirazı söz konusu olamaz...

Ben bu yüzden bu olaya bu kadar olmsuz yaklaşmıyorum...

Sonuçta bu hükümet geçmiş hükümetler gibi Askerin Emri altında çalışmıyor!
Son Yüksek Askeri Şurada da gördüğümüz gibi Askeri Kendi Emri altına alıyor...

Eski tecrübelere dayanarak olmaz yapamazlar kısaltamazlar vs demek bence şu an geçerliliğini yitirmiş bir düşünce olarak görünüyor

Gerçekten çok güzel yazmışsınız ki bende 29 Kasım'da askere gidecek birisi olarak merakla bekliyorum inşallah dediğiniz gibi olur da askerlik 9 aya düşer zira iş hayatıma kaldığım yerden fazla ara vermeden devam ederim inanın ki büyük eziyet anlatamam.

mrswordf1sh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Saçmalık bence , hiç okadar yıl eşşek gibi okuyanla okumayan bir olurmu ? Tamam 15 aylıkları 9 ay a düşürsünler ama kısa dönem yapacakları ellemesinler.. Hatta bence kısa dönemleri 3 ay uzun dönemleri 6 ay asker yapmaları lazım. Askeriyenin yaptığı faydalı bir şeymi var sanki.. bu kadar israf yapmaya gerek yok.... Anca adamı kullanıyolar 1 sene hiç bir şey uğruna, faydalı bir sey yapacaksak canımız feda..

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
12 ay da fazla ya.9 da anlaşalım işte :d

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Öyle diyorsunuzda Aysun Kayacı söylediği lafla eleştirilmişti ama...

Yinede bence haklı arkadaş.

4 yıllık eğitim görüyoruz biz fazladan, neden eşit şartlarda yapıyoruz ? 15 ay gidenlere eğitim verilemez diye yasak mı konudulduda 15 ay gittiler. Tamam durumları yoktur okuyamamışlardır ama bir çok kişi 5 ay askerlik yapacağım diye de 4 yıllık eğitime girdi.

cka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Askerlik vatan borcunu ödemek için yapılır. Üniversite mezunu olanların olmayanlara göre vatana daha az mı borçları var ki daha kısa askerlik yapmaları gerekiyor. onlar sadece okumuş o kadar. okuyan da çalışıyor okumayan da.

cheleby

Müdavim
Reaksiyon puanı
227
Vatana hizmette ayrılacalık olması bence saçma.Sonuçta okuyan kişi oraya gidip öğretmenlik yapmıyor,silah eğitimi alıyor.

tarumoloji

Müdavim
Reaksiyon puanı
44
[SDNTV2]http://video.ak.fbcdn.net/cfs-ak-snc4/57695/758/103962509667169_50960.mp4[/SDNTV2]

Trt' den kısa bir video burada söylenen sözlere aynen katıldığımı belirtmek isterim, adam olabildiğince olayı düzgünce açıklamış sonuna kadar haklı...

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Valla arkadaşım,paşalara çay çorba servisi yapıp,bulaşık yıkamak için okumadım ben 4 yıllık hukuk fakultesini.Fakulteye girerken amacım zaten düzlise mezunlarından farklı olmaktı.Yani farklı bir sınıfa adım atmak istiyordum.4 yıllıklar arasında eşitlik olsun,lise mezunları arasında eşitlik olsun.Ama tutupta 4 yıllıklarla lise mezunları arasıda eşitlik olmasın.Mantığa aykırı.
Ayrıca hukuk diplomasını aldığımda ben vatana hizmet etmeyecek miyim?Ya da mühendislik,tıp bitiren arkadaşlar vatana h,zmet etmeyecek mi?1 yıl geçip döndükten sonra aynı işimde devam edemezsem ne olacak?
Hiç bunları düşünmüyorlar!

MtHan

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
@sungur 13

Peki o 15 ay askerlik yapanların işi gücü yok mu da onların işe geri dönememelerinin riski yok?

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Ünv 5
Lise 15 Çok adaletsiz

Ünv 9
Lise 9 yine adaletsiz...

Ünv 5
Lise 9 kimse itiraz etmez...