Tek tip askerlik konusunda TSK önerisini sundu!

Bu konuyu okuyanlar

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
Askerlik vatan borcunu ödemek için yapılır. Üniversite mezunu olanların olmayanlara göre vatana daha az mı borçları var ki daha kısa askerlik yapmaları gerekiyor. onlar sadece okumuş o kadar. okuyan da çalışıyor okumayan da.

ancak okuyan adamın hayata atılma yaşının 23 24 lerde olduğunu unutmayınız.

mayten

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tek tip askerlikde sorulması gereken sorular
1. Tek tip askerlik cıkarsa doktorların durumu ne olacak doktora askerde doktorluk yaptıramazsın. kanunen suctur. Doktorun kararının ustune komutanın ımzası gerekecek er doktor da olmayacagına gore askerıyenın doktor alması lazım e ozaman hangı doktora doguda sozlesmelı doktorluk yaptıracan ayrıca o kadar doktoru nasıl bulacan sureklı.
2. Asker de yedek subay olarak askerlıgını yapan bır subaydan 1 kanunla sucu olmadan rutbesını sokemezsın cunku adam basında sozlesme ımzalamıs o sozlesmeye gore sucu olmadan rutbesını elınden alırsan anayasa mahkemesıne gıder bu ıs nasıl cozulecek bellı degıl. Ayrıca bıde bu ısın psikolojik durumu var adam askerde subay sabah bı bakıyon adam er olmus bu olayı pisikolojık olarak nasıl atlatacan en onemlı trajikomik bir durum ortaya cıkacak aksam slm aldıgı emır verdıgı assubay ve uzmana slm verecek emır alacak ....

asi_53

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bu kanun tsknın asker açığının gidermek amacıyla hazırlanmış bir tasarı.herkese eşit olsun 9 ay olsun hem lise mezunları iş hayatından vs daha fazla kopmaz hemde tsknın asker açığı giderilir diye düşünüyorum çünkü 15 ay askerlik yaptım elime 2 kere silah aldım askercilik oyanttılar bize subaya astsubaya hamallık yaptık askere karşı insanlık dışı davranışlara maruz kaldık neden niçinn.üstelik askerden önce güzel bir işim vardı ama şimdi yok orda burda sürünüyoruz.yazdıklarım yanlış anlaşılmasın yaşadıklarımı özetledim sadece...

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@mayten

Yanlış bilmiyorsam askerlik 9 aya düşerse şuan yedek subay olarak yapanların askerliği 9 aya çıkacak ama rütbeleri düşmeyecek. Öyle okumuştum sanki haberlerde.

ahky

Müdavim
Reaksiyon puanı
65
Okuyanla oku(ya)mayan arasındaki farkın Askerlik süresiyle ölçülmesi yanlış,kısa dönem gidene ayrıcalığını az Askerlik yaparak alıyorsun zaten git sende bulaşık yıka deseler oda zoruna gider...
Aradaki fark süreyle değil orada verilen görevle dengeleniyor zaten,okumazsan mıntıka yaparsın okursan mıntıka yaptırırsın.

kkoray

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
abi 4 yıl okuyan 4 yıl okuyan niye liseyle bir tutuluyor diyorsunuzda bu ülkede en az 4 yıllık kadar 2 yıllık üniversite okuyanlarda önemli 2 yıllıklar sadece 4 yıllıkların sıkıştırılmış programını görüyor 2 yıllıklar liseyle bir tutulurken niye 4 yıllıklar ayrı tutuluyor ? bence de tek tip askerlik olmalı okuyan askerden kaçmak için okumamalı bişeyler yapmak için okumalı çoğu kişi askerden kaçmak için okuyor öss denilen sistem yüzünden de bu durum sadece amacı okumak olan adamın önünü tıkıyor

redoano

Asistan
Reaksiyon puanı
4
23 yaşına kadar oku. İş hayatına 15 bin lira borç ile başla. Tam borç alınmaya başlanacağı zaman askere alsınlar seni. Tsk ödemyor ki borcu seve seve bize ödetiyorlar. Hem vatan borcu diyoruz da kimin vatanının borcu. Doğuya gönderilmeyen subay çocuklarının vatanı mı dayısı olan zenginlerin vatanı mı? Olmayan bir PKK sorunu yüzünden kardeşlerim ölüyor bir hiç uğruna.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
dağdaki çobanla benim inşaat mühendisi sevgilim aynı süre mi askerlik yapacak :)

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
aslında tartışmalık bir şey yazmadım

ama şahsi fikrim tek tip olmaması yönünde. belki de yıllarca üniversite okumuş olmamdan dolayı. ünversite okumasaydım böyle düşünmeyebilrdim de

ama erkek olsaydım 15 ay değil 9 ay bile askerlik yapmak istemezdim en azından ünv mezunu olmayanlarla aynı süre askerlik yapmak istemezdim. 25imde mezun olduktan sonra 2 sene askerlik yapmak biraz zor olsa gerek

tartışmaya çok açık bi cümle kurmuşsun. dağdaki çobanın suçu ne :huh:[/QUOTE]

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
üni okumamış olanın okuyandan fazla askerlik yapması, türkiyenin gerçek bir cumhuriyet ülkesi olmadığını gösterir, sahte cumhuriyet ülkesinde yaşıyoruz çünkü adaletin a sı yok.

eğer sizin dediğiniz gibi olacaksa o halde zengin olan neden fakir olandan az askerlik yapamıyor?, neden subayların, bakanların çocukları askerlik yapmıyor diye ağlıyorsunuz, sizin adaletinize göre tabiki yapmaycaklar, onlar asillerin çocukları.

bu askerlik dediğmiz olay ya tamamen kalkıp profesyonel orduya geçilecek, yada herkez aynı gün aynı saat askerlik yapacak.

çadır kampına gitmiyorsunuz, eğer öyle olsaydı cahille aynı yerde kalmak istememek hakknız olabilirdi.

misken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dağdaki çobanla benim inşaat mühendisi sevgilim aynı süre mi askerlik yapacak :)

Sizin inşaat mühendisi sevgiliniz bir çoban olsaydı kuracağınız cümleyi merak ediyorum açıkçası

Yanlış anlamış olabilirim ancak dağdaki çoban diyorsunuz kelime çok iğneleyici onun dağda olmasının sebebi kendisi mi nerede doğmuş olması mı ?

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
Sizin inşaat mühendisi sevgiliniz bir çoban olsaydı kuracağınız cümleyi merak ediyorum açıkçası

Yanlış anlamış olabilirim ancak dağdaki çoban diyorsunuz kelime çok iğneleyici onun dağda olmasının sebebi kendisi mi nerede doğmuş olması mı ?

ben ironi yaptım tamamen şakaydı o cümle. insanları da yıracak küçük görecek en son kişi benimdir herhalde dünyada

misken

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Yanlış anlamış olabilirim demiştim. Kusura bakmayın.

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117

Kurşunun önünde her ikiside eşit !

Asıl olan okuyamadan dağdaki çoban olmak değil üni okuyupta çoban olmak...

Bence üni okuyup askerlik yapan ile okuyamayıp senin tabirinle dağdaki çoban olup askerlik yapanın bu orduya hiçbir yararı yok tek tip askerlikten ziyade bu ordunun profesyonel askerliğe geçiş yapması lazım hayatın baharında olan binlerce insanımız askerde rütbelilere uşaklık ediyor forumda ismini hatırlayamadığım bir arkadaş araştırmış bu askerlerin 300 bin kişi olduğunu paylaşmıştı durum bu ise gerçekten çok vahim...