İnternet Download Manager kullanıyor muydunuz?

• Evet.Halen kullanıyorum

• Hayır.Hiçbir zaman kullanmadım.

• Bir ara kullanmışlığım vardı.

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Evet arkadaşlar bugün bu konuya açıklık getirmek için konuyu açmış bulunmaktayım.
İnsanlar izledikleri filmleri çeşitli sitelerden veya ek programlar dahilinde indirmeye çalışıyor fakat indirme hızları ve uğraştıran program arayüzleri yüzünden pek mutlu olamıyorlar.Buna çözüm olarak çok basit bir şekilde 1080P dahil internet hızınız düşük olsa bile (4mbps) hızlı bir şekilde film indirmeyi anlatacağım.Sormak istediğiniz her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Öncelikle programı biliyorsunuz tamam fakat bazı inceliklerinden bahsedeceğim.Kabataslak gelişigüzel kullanıp internet ayarlarınızı bozmak yerine düzgün bir biçimde kullanıp hangi sitede olursa olsun video içerikli dosyaları direk olarak 1 tuş ile indirmenizi sağlayacaktır.

Programın ismi: İnternet Download Manager.

Şimdi bunun bir çok sürümü var ve ücretli.Dosya 6mb bir şey herhangi güvenli bir yerden indirebilirsiniz.Gezginler, tamindir, sağlamindir v.s bilindik bir yerden sürüm çok önemli değil 6.29 - 6.30 bir tanesini indiriyorsunuz kuruyorsunuz.Her şey tamam mı? Hayır değil.Ufak bir kaç ayar yapmamız lazım.Bu kadar yazıyorum fakat inanın çok zor değil sadece ilk kurulumda 3-4dk uğraşacağız ondan sonra her şey bir tık uzağımızda.

İlk olarak program, tarayıcınıza bir tane uzantı ekliyor.Bu uzantı sayesinde herhangi bir siteden video izlerken hemen videonun sağ üstünde "IDM ile indir" butonu beliriyor.Çok önemlidir eğer programı yüklediniz uzantılarda IDM nin uzantısı yoksa aşağdıaki adımları takip ediniz;
  • IDM'nin kurulu olduğu klasöre gidin.
  • Bu klasörde IDMGCExt.crx dosyasını buluyoruz.
  • Tarayıcıyı açıp uzantılara giriyoruz.(Chrome ile çok uyumludur)
  • Bu dosyayı sürükleyip uzantılar sayfasına bırakıyoruz ardından tarayıcıyı kapatıp açıyoruz.
g93qQQ.jpg

Uzantı önemlidir.Yoksa sadece sitelerin içinde bulunan indirme butonlarına tıklayarak IDM yi aktif etmiş oluruz.Yani IDM nin kendi butonu gözükmez.Bazen video indirmek istemediğinizde IDM canınızı sıkar durma bir indir butonları ile videoyu size izlettirmez burada yapmanız gereken çok basittir.Önce uzantılardan aktif tikini kaldırmak ardından aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Ayarlar > Genel kısmından kullandığınız internet tarayıcınızın tikini kaldırmak.Böylece indirme işlemleri normale döner ve İDM nin uyarılarını almazsınız.Bu kadar basit.

QprabV.jpg

İşlem bu kadar basit.İDM ile indirmek istemiyorsanız sizi 10 sn uğraştıracak 2 tane tiki kaldırıyorsunuz.
Fakat en başta dediğim gibi kullandığınız program orijinal olmadığı için 30 gün sonra yükseltmenizi isteyecektir.İllegal içerikli dosya paylaşımı yasak olduğu için orasına karışmıyorum zaten internet üzerinde çokça paylaşılmış bir konu ve ulaşımı da kolay.Size kalmış halledebilirseniz güncelleme sorularına hep "Hayır" demeyi unutmayın güncellediğiniz taktirde tak diye gider eski haline döner.

Bu program ile anlattıklarım doğrultusunda artık tüm her şey 1 tık uzağınızda.Hiçbir programda olmayan bir özellik ilk defa IDM de olmuştur şimdi onu anlatacağım.Bundan sonra benzer programlar çıktı fakat bu işi en başarılı yapan bu programdır.

Filmi direk indirmek yerine 10 parçaya bölüm her bir parçayı indirip sonra tekrar birleştiriyor.
Bu mümkün olabilir mi? Bu kadar ufak bir program bunu yapabiliyor.Boyu değil işlevi önemli:D
Böylece 2gb lik 1080P Full HD filmi normalde 1.5 saat yerine 25-30 dk da indiriyor.Çok bariz anlaşılıyor.

Ayrıca film hariç herhangi bir indirme bağlantısına tıkladığınızda yine IDM ile indirebiliyorsunuz ama normali ile çok bir farklı olmuyor çünkü IDM video içerikli dosyaları indirmekte daha başarılı bunun için tasarlanmış denilebilir.Size kalmış yine hızlı mı? Evet hızlı fakat konu film olunca 2 saati 30dk ya indiriyor ama atıyorum bir .exe dosyası olsun diyelim.2 saati 1 saate filan atabilir tahminimce çok bir fark olmaz yani.
Film indirme sitelerinde işkence çekeceğinize bu yöntem ile 4 kat hızlı indirin!

Çok önemli NOT: ISO gibi dosyaları IDM ile indirmeyiniz! 10 parçaua bölüp tekrar birleştirdiği için Deamon Tools ile açıp kurmaya çalıştığınızda hata verebilir.Ben bu hataya bir kere düştüm oyun olsun, işletim sistemi olsun ISO kalıbındaki dosyaları normal indiriniz.

beyzabetül

Profesör
Reaksiyon puanı
356
orjinal lisans varsa onu paylaşsan daha çok makbule geçer :D

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bilgi için teşekkürler. Yazı çok güzel olmuş. :)
Bir ara Internet Download Manager'ı kullanıyordum fakat son zamanlarda en çok Free Download Manager'ı kullanır oldum.
Sizin anlattıklarınızdan sonra IDM'yi kurasım geldi. :)

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
orjinal lisans varsa onu paylaşsan daha çok makbule geçer :D
Maalesef yok :) bende crack ile kullanıyorum.Bence 40 TL vermenize gerek de yok seri numaraları bir çok sitede var fakat ben 1 mb lik dosya ile bu sorunu çözdüm ama burada paylaşamam.İnternette var çok kolay bulunuyor.
--- Gönderi Güncellendi ---
Kesinlikle :cool:
Bilgi için teşekkürler. Yazı çok güzel olmuş. :)
Bir ara Internet Download Manager'ı kullanıyordum fakat son zamanlarda en çok Free Download Manager'ı kullanır oldum.
Sizin anlattıklarınızdan sonra IDM'yi kurasım geldi. :)
Teşekkür ederim :) bir konu paylaşırken kaliteli olmasına özen gösteriyorum.Ayrıca film indiriyorsan bu şekilde çok hızlı oluyor yani çok net anlaşılıyor :grinning:
Oy kullanmayan varsa kullanın arkadaşlar görelim bakalım kim kullanıyor kim kullanmıyor :rolleyes:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Yıllardan beridir kullanırım tek kelime ile harika bir program.İndiremediğim ses,video yok.Herhangi bir indirme işlemini tarayıcıların indirmesinden çok daha hızlı ve stabil yapıyor.Ayrıca çoklu cihazların bağlandığı internetlerde indirme işlemi yapılacaksa birebir.Herkese tavsiye ederim.En gerekli programlar listesinde ilk 3 e girer.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Yıllardan beridir kullanırım tek kelime ile harika bir program.İndiremediğim ses,video yok.Herhangi bir indirme işlemini tarayıcıların indirmesinden çok daha hızlı ve stabil yapıyor.Ayrıca çoklu cihazların bağlandığı internetlerde indirme işlemi yapılacaksa birebir.Herkese tavsiye ederim.En gerekli programlar listesinde ilk 3 e girer.
Çok doğru :) Cihazı formatlayıp driver işlerini hallettikten sonra ilk işim bu meredi yüklemek oluyor.

Reaksiyon puanı
68
Ben kullanıyorum gayet memnunum fakat bizim ülkede sınırsız adı altında kota olduğundan kota dolunca hızda düşüyor.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Ben kullanıyorum gayet memnunum fakat bizim ülkede sınırsız adı altında kota olduğundan kota dolunca hızda düşüyor.
Haklısın fakat artık bunlara alıştık.Altyapı verimsizliği nedeniyle şuan kullandığım internet servisinden tam verim alamıyorum.Benzer bir problem.

sezerr53

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Sonra adblock kullanmayın der Hakkı reis gelde kullanma !

imhotep

Profesör
Reaksiyon puanı
192
korsan kullanım için konu ve de... ilginç...

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
korsan kullanım için konu ve de... ilginç...
Öyle anlaşılmaması lazım ama.Aldığı parayı konuna kadar hak eden bir uygulama.Emek büyük.Herkesin yaptığı şeyi açıklayarak nasıl daha verimli kullanabileceğini gösterdim.Malum bazı kişilerin maddi durumu el vermeyebilir.30-40 neyse tutar maddi yönden sıkıntı yoksa verilebilir.Yoksa gereksiz.

naxay07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şahsen yıllardır kullanırım ve iso ları hep idm ile indiririm ama hiç bir sıkıntı yaşamadım. iso dosyalarını daemon tools ile değil de windows u kullanarak açın