Tek kablodan çok iş

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)


Katılım
2 Şub 2008
Mesajlar
5,541
Beğeniler
2
Puanları
0
#1


Elektrik kabloları üzerinden gelen sinyallerle televizyon, telefon, radyo ve internet gibi sistemler çalıştırılabilek.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimin gelişmesinin teknolojik alanlarda her geçen gün yeni bir buluş ve gelişmenin zeminini hazırladığını belirtti.

Gelişen teknoloji sayesinde mevcut elektrik hatları üzerinden internet platformu yayıncılığı (IPTV), internet, telefon ve benzeri sistemlerin veri aktarılmasına olanak sağladığını ifade eden Yerlikaya, şunları kaydetti:

''Powerline Communication (PLC) denilen bu sistem sayesinde yüksek hızlı veri transferi yapılabilecek. Böylece elektrik kabloları üzerinden gelen sinyallerle evimizde televizyon izleyip radyo dinleyebileceğiz. Telefon görüşmesi yapıp internet kullanabileceğiz. Tüm bunlar için de ayrı ayrı kabloların döşenmesine gerek kalmayacak. Kablo kirliliği ortadan kalkmış olacak.''

Yerlikaya, PLC sisteminin halen Rusya, Kore, Tayvan gibi bazı ülkelerde test çalışmalarının yapıldığını, bu sistem sayesinde network inşa maliyetlerinin düşeceğini, veri aktarımının daha hızlı ve kaliteli olacağını bildirdi.

-''SİSTEMİN TÜRKİYE'DE DE HAYAT GEÇİRİLMESİ MÜMKÜN''-

Türkiye'de de elektrik sistemlerinin büyük kısmının yer altına alınarak modern hale getirildiğini anımsatan Yerlikaya, ''Dolayısıyla da bu sistemin Türkiye'de de hayata geçirilmesi kolay ve mümkün. Sistemin Türkiye'de de hayata geçirilmesi halinde ilave hata gerek olmadan tek hat üzerinden kaliteli ve hızlı veri aktarımı sağlanabilecek. Hat döşeme maliyetleri düşecek'' diye konuştu.

Yerlikaya, kablolu TV'nin Türkiye'de çok gelişememesinin sebeplerinden birinin de hat döşeme maliyetlerinin yüksekliği olduğunu, dolayısıyla PLC sisteminin hayata geçirilmesi halinde altyapı maliyetlerinin de en alt seviyeye düşürülebileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Yerlikaya, PLC sistemiyle telefon, internet, televizyon, teleworking (uzaktan çalışma sistemleri), teleshopping gibi sistemlerinin çalıştırılabileceğini sözlerine ekledi.

 
Katılım
7 Ocak 2009
Mesajlar
3,609
Beğeniler
9
Puanları
0
#3
çok zor bişey değil
bence bundan daha önemli buluşlara ihtiyacımız var
 

Peter

Dekan
Onursal Üye
Katılım
16 Ağu 2008
Mesajlar
8,092
Beğeniler
78
Puanları
0
#4
ne warki canım bunu yapmaya 3 mt çapında bi kablo içine damar damar geçirirsin olur biter işte :D
 
Katılım
23 Ara 2008
Mesajlar
4,262
Beğeniler
82
Puanları
0
#5
eletrik hattı ile lan ağı kurabilen bir alet var zaten,
apartmandaki herkesle bağlanabiliyorsunuz.
 
Katılım
17 May 2007
Mesajlar
1,627
Beğeniler
5
Puanları
0
#6
kablosuz iletişim daha mantıklı geliyor bana :) bide WAN kurulsa her ile süper olucak..
 
Üst
stat counter