Taşınabilir Harddiskler Hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaşlar
Bir harddisk almaya karar verdim önce sabit disk alacaktım ama harddiski tak çıkar bilgisarayın vidaları yalama olacaktı bunun için almadım sonra taşınabilir harddisklere bakayım dedim ama çözemediğim birkaç soru var aklımda bunlar;

Taşınabilir Harddisklere Format Atılabilirmi? (Windows,Mac,Linux)
Taşınabilir Harddisklere Program yüklenebilirmi?
Taşınabilir Harddisklere sabit diskimi belli bir süre içersinde devre dışı bırakıp kurduğum sistemi kullanabilirmiyim?

Yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler:)

Sabit diskler çok takılıp çıkartılırsa bilgisarayın vidaları yalama olurmu?
Bilgisaray kullanıcı tarafından açıldığında servis dışı kalıyormu?

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Taşınabilir Harddisklere Format Atılabilirmi? (Windows,Mac,Linux)
Evet

Taşınabilir Harddisklere Program yüklenebilirmi?
Evet. Program kurulumu esnasında kurulacak dizini bu harddiskinizi gösterebilirsiniz. Ancak ; kurduğunuz programın çalışabilmesi için bu diskin takılı olması ve kurulum esnasındaki sürücü harfinin aynı olması gerekmekte. Ayrıca şu unutulmamalıdır. Bir program kurulurken her ne kadar siz bir yer gösterseniz de, bazi dosyaların windows klasasörlerinin içine de kopyalandığından, Tüm kurulum harici diskinizde olmaz. İleride bilgisayarınıza format attığınızda tekrar bu programları kurmak zorunda kalırsınız.

Taşınabilir Harddisklere sabit diskimi belli bir süre içersinde devre dışı bırakıp kurduğum sistemi kullanabilirmiyim?
Bazı programlar ile usb ye bağlı olan diske işletim sistemi yüklenebiliyor. Bunu yaptığınız zaman bilgisayarınızı açarken usb den başlat demeniz gerekiyor. Çalışma esnasında geçiş söylediğiniz gibi mümkün değil. Böyle yapmak yerine. VirtualBox programı yardımı ile istediğiniz işletim sistemini kurabilir ve bu işletim sisteminin dosyalarını harici diskinizde tutabilirsiniz. böylece açıp kapatma işlemi yapmadan istediğiniz zaman pencere içinde başka bir pc çalıştırabilirsiniz. (biraz yavaş olabilir)

Sabit diskler çok takılıp çıkartılırsa bilgisarayın vidaları yalama olurmu?
Hem olur hem olmaz :) Madem ki çok söküp takma yapacaksınız kasa vidalarını sıkarken kuvvet denemesi yapmayın. tatlı sıkı tabir edilen bir kıvamda bırakın. vidayı sıkarken diş atlar ve sıyırırsa hoş olmaz. Ancak sabit diskin vidalarını gevşek bırakmayın. bazı kişiler bir iki vida ile tutturup bırakıyor. Her zaman dört tarafından sağlam bir şekilde takın.

Vidalar öyle sık bir şekilde sizin tabir ettiğiniz gibi yalama olmuyor. Ama bağlanan enerji ve data kabloları için aynı şeyi söylemek zor. Bunlar daha çok gevşiyor ve bollaşıyor tak çıkart yaparken. Bu daha bir sorun oluyor.

Bilgisaray kullanıcı tarafından açıldığında servis dışı kalıyormu

Genelde kalmaz. Çünkü; üzerindeki satılan standart donanıma ilave bir cihaz (dvd, hdd, kart vs.) takılmak istenebilir. Ne yapıcaz kartı veya cihazı alıp servise mi göndericez. Alın bunu takın diye. Genelde kalmaz diyorum. Ancak bazı üreticiler Kasa kapağının üzerine etiket yapıştırıyorlar. Açmadan önce firmasına danışmak lazım. Böyle uygulaması olanlar için birşey diyemem. Aynı durum pc temizliği bakımı için de geçerli. ;)

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@eSa peki şöyle yapsam sabit disk alıyım sonra harddisk kutusu alayım bunu pcye tak çıkar yapmadan aynı sabit hdd gibi kullanamazmıyım?

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Cd-dvd gibi 5,5 inc lik bir hdd kutusundan bahsetiyorsun sanırım. Kutu arka tarafta anakarta bağlanacak. olabilir tabi, usb harici disk gibi çalışma esnasında sök tak yapmıyacak pc kapalıyken söküp takılacak.

Usb ile pc ye bağlanan hdd kutularının çalışma mantığı hazır satılan usb diskler ile aynı bunu unutma.

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@eSa benim derdim bilgisaraya tak çıkar yapmadan harddisk sahibi olmak bunu ben sabit diske o kutudan alsam tak çıkar yapmadan sabit disk olarak kullanabiliymiyim? yani benim hdd den önce onu açarak normal bir sabit disk gibi iş görürmü?

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Şöyle bir kutu alıp takacaksın daha sonra istediğin zaman cd çıkartır gibi (pc kapalıyken) çekip çıkartacak ve yerine takabileceksin.

İçine istediğin sada hdd yi koyup yuvaya takıyorsun ve pc yi açıyorsun. direkt kasayı açıp içine bağlamak gibi.

Bu aradığın kutu.

digitus-3-5-inch-sata-hdd-icin-tasinabil_84059.jpg

http://www.enkolay.com.tr/index.php...cin-tasinabilir-5-25-inch-yuva-aluminyum-kutu

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@eSa çok teşekkürler biosta o sabit disk gözükür dimi? sonra oradan kendi hdd mi başlatmadan o harddiskte işlem yapabilirmiyim?

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Bu kutuya disk takmanın, kasayı açıp içine takma ile hiç bir farkı yok. çünkü kutuyu sata kablosu ile anakarta bağlıyorsun.

Biostan şu hdd ile başla demen veya bazı bilgisayarlarda boot select diye menü var açılışta bir tuşa basarak çıkıyor. seçim yapıp kullanabilirsin.

Dediğim gibi ha kutuda ha kasanın içinde :)

Strake

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@eSa çok teşekkür ederim yardımların için :)

Son mesajlar