Survivor!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Mesela Japonlara bir bakıyorumda onlar ahlak açısından bence örnek alınması gereken bir millet adamlar bilime çok önem veriyorlar,ayrıca bir keresinde Japonya'da elektrikler gitti süper marketlerde alışveriş yapanlar hemen ellerindekileri geri reyonlara bıraktılar,mesela tsunamiden sonraydı yanlış hatırlamıyorsam yağma falan olmadı aksine hemen birbirlerine yardıma koştular.Başbakan istifa etti.(Siyaset yapmıyorum.)
_FAUST_, bu tür erdemler uzak doğululara özgü bişey değil ki be abicim. Bir şairin şöyle bir dizesini hatırlıyorum: "Elalem çalışıyor fethetmeye Merihi, Sen cebinde kaybettin güneş dolu tarihi" derken tam da bu noktaya parmak basar. Keşke uzak doğulu ülkelerin sosyolojik yapısını öğrenme konusundaki gayretinin yarısını kendi ait olduğun medeniyetinin geçmişini öğrenme konusunda gösterebilmiş olsaydın eminim bunu daha iyi anlayabilirdin. Ben bu medeniyetin takribi 7 asırlık ahvalini burada sıralayacak değilim elbet, lakin şu kadarını söyleyim, bu medeniyetin istinbat ettiği asıl kaynak senin de inandığını tahmin ettiğim İslâmi, Kur'an-i ilkelerdir. Mesela Allah Teala'nın insanoğlunun dünya yaşamı için gönderdiği emirler sıralaması şöyledir, kronolojik olarak: 1. Oku, (Alak, 1) 2. Temizlen (Müddesir, 4), 3. Çalış (Necm, 39)... İlk üç sıralamanın ardından bir de şunu hatırlatayım, doğruluk ve dürüstlük üzerine günde beş vakit namaz kılan bir müslüman için bir günde tam 40 kez doğru, dürüst ve ahlaklı olması gerektiğine dair ayet okutulur. Ne ki tarihiyle beraber dinini de gerçek mana ve muhteviyatıyla unutmuş bir milletin ahfadı olarak söyleyecek başka bir söz bulamıyorum.

Demem o ki hakikati arayana, güneşin aydınlığında yürümek isteyene o kadar yakın ki bu değerler.

Kore'yi de alabiliriz. Adamlarda her türlü sıkıntıda birlik beraberlik var. Ve hırsızlık oranı çok düşük.
Canın sağolsun gerçekten yalan yok en sevdiğim 3 uzakdoğu ülkesi var K.Kore,G.Kore ve Japonya.
--- Gönderi Güncellendi ---
_FAUST_, bu tür erdemler uzak doğululara özgü bişey değil ki be abicim. Bir şairin şöyle bir dizesini hatırlıyorum: "Elalem çalışıyor fethetmeye Merihi, Sen cebinde kaybettin güneş dolu tarihi" derken tam da bu noktaya parmak basar. Keşke uzak doğulu ülkelerin sosyolojik yapısını öğrenme konusundaki gayretinin yarısını kendi ait olduğun medeniyetinin geçmişini öğrenme konusunda gösterebilmiş olsaydın eminim bunu daha iyi anlayabilirdin. Ben bu medeniyetin takribi 7 asırlık ahvalini burada sıralayacak değilim elbet, lakin şu kadarını söyleyim, bu medeniyetin istinbat ettiği asıl kaynak senin de inandığını tahmin ettiğim İslâmi, Kur'an-i ilkelerdir. Mesela Allah Teala'nın insanoğlunun dünya yaşamı için gönderdiği emirler sıralaması şöyledir, kronolojik olarak: 1. Oku, (Alak, 1) 2. Temizlen (Müddesir, 4), 3. Çalış (Necm, 39)... İlk üç sıralamanın ardından bir de şunu hatırlatayım, doğruluk ve dürüstlük üzerine günde beş vakit namaz kılan bir müslüman için bir günde tam 40 kez doğru, dürüst ve ahlaklı olması gerektiğine dair ayet okutulur. Ne ki tarihiyle beraber dinini de gerçek mana ve muhteviyatıyla unutmuş bir milletin ahfadı olarak söyleyecek başka bir söz bulamıyorum.

Demem o ki hakikati arayana, güneşin aydınlığında yürümek isteyene o kadar yakın ki bu değerler.
Yalan yok Dayı yaşına hürmetim sonsuzdur lakin affına sığınarak şunları söyleyeceğim 1benim dinlerle aram sıkıntılı 2kendi edebiyatımızı okumuyorum özellikle bugün olanlar 80'lere kadar olanları genelde okurum,ne zaman ki eğitim sistemi düzelir kalifiye yazarlar çıkar o zaman ben de okurum ha tabi Çin ve Japonya'da eğitim sistemi güzel fakat adamlar öğrenci öğrenci olsun diye yetiştirmiyor karakter sahibi insanlar olsunlar diye bizzat eğitim veriyorlar,maalesef bu konuda çok hatalar yaptık.:(
Ama Erdoğan bir şeylerin farkına vardı ve sanırım sisteme el atacak.

Kuzeyin nesini seviyorsun? Valla afrika bile onlardan daha demokratik:D
Bence Komünist Kore bir çok şeyi başardı lakin Komünizm kendi içine kapanık bir yapıya sahip dünya'da 2 komünist ülke kaldı Venezüella ve K.Kore ama işte sistem içine kapanık olduğu için olmuyor Troçki'nin tezi güzeldi sanırım "tek ülkede sosyalizm olamaz".

SONG JOONG KI

Koreli Reyiz
Yönetici
Moderatör
Bence Komünist Kore bir çok şeyi başardı lakin Komünizm kendi içine kapanık bir yapıya sahip dünya'da 2 komünist ülke kaldı Venezüella ve K.Kore ama işte sistem içine kapanık olduğu için olmuyor Troçki'nin tezi güzeldi sanırım "tek ülkede sosyalizm olamaz".
Evet. Sosyalizmin tam olarak yaşanabilmesi için tüm dünyanın birlikte olması lazım. Yugoslavya onu başarmıştı. 6 millet bir arada.

Evet. Sosyalizmin tam olarak yaşanabilmesi için tüm dünyanın birlikte olması lazım. Yugoslavya onu başarmıştı. 6 millet bir arada.
Ama işte uluslararası medya ve sözde Tito'nun diktatörlüğü yüzünden yıkılmış,halbuki milliyetçilik rüzgarı esmemeliydi orada bence tabi ırsiyet olarak ama ülke olarak milliyetçi olsalardı belki daha farklı olurlardı,özellikle soğuk savaştan sonra sözde Komünizm tehdidi yüzünden oluşturulan bazı yapılar Yugoslavya gibi nadir bir ülkeyi kısım kısım tarih sahnesinden sildi ve balkanlarda farklı ideolojik rüzgarlar esmesine sebep oldu.:(

Yazı kısıtlı bakış açısıyla yazılmış olmakla beraber yazılanların büyük kısmı doğru.
Yalnız yukarıda başka bir mesajda bunun survivor isimli programa özel olmadığına değinilmiş, bu mesaj yazıdan çok daha doğru bir sonucu ortaya koymuş.
Genel olarak bakarsak televizyonda izlenecek hemen hiçbir şey yok, bunu en çok izlenen kanalları baz alarak söylüyorum, fark edersiniz ki bu kanallar belgesel vb. kanalları değil.
Yani şimdi survivor çok kötü tamam, evlendirme programları çok mu iyi, diğer yarışma programlarında hiç mi sorun yok, diziler insanlara genel kültür mü veriyor ?
Kim milyoner olmak ister tarzı programlar bile bence boş programlar, sorunun cevabı açıklanmak üzereyken reklama giren bir programdan bahsediyoruz.
Eğer eleştiri yapılacaksa televizyonun geneline(genel olarak izlenen kanallara-programlara) yapılmalı.
Not olarak ben televizyonu tamamen bıraktım, bahsettiğim sebeplerden dolayı.

Yazı kısıtlı bakış açısıyla yazılmış olmakla beraber yazılanların büyük kısmı doğru.
Yalnız yukarıda başka bir mesajda bunun survivor isimli programa özel olmadığına değinilmiş, bu mesaj yazıdan çok daha doğru bir sonucu ortaya koymuş.
Genel olarak bakarsak televizyonda izlenecek hemen hiçbir şey yok, bunu en çok izlenen kanalları baz alarak söylüyorum, fark edersiniz ki bu kanallar belgesel vb. kanalları değil.
Yani şimdi survivor çok kötü tamam, evlendirme programları çok mu iyi, diğer yarışma programlarında hiç mi sorun yok, diziler insanlara genel kültür mü veriyor ?
Kim milyoner olmak ister tarzı programlar bile bence boş programlar, sorunun cevabı açıklanmak üzereyken reklama giren bir programdan bahsediyoruz.
Eğer eleştiri yapılacaksa televizyonun geneline(genel olarak izlenen kanallara-programlara) yapılmalı.
Not olarak ben televizyonu tamamen bıraktım, bahsettiğim sebeplerden dolayı.
Aynen ben de bıraktım ama kim milyoner olmak ister çıkınca izliyorum çünkü genel kültürü arttırıyor.

pesimist

Rektör
Onursal Üye
öyle deme hocam. bak benim bebiş 1.5 yaşında, eşimin çalışmasından kaynaklı olarak hafta içi bebeğe annem bakıyor, doğal olarak hafta içi babamlarda kalıyoruz. babam bütün gün ertuğrul, eşkiya hükümdar olmaz, cesur yürek, ne kadar vurdulu kırdılı dizi varsa izliyor. bebiş de eline ne geçirse ya kiya kiya diye kılıç misali bize yapıştırıyor, ya da oyuncakları tabanca gibi tutup dış dış diyip sağı solu tarıyor. yerlere yatıp siper alıyor, bildiğin eğitimli asker oldu çocuk.

babama kızıyorum bazen aç iki satır belgesel izleyelim çocuk etkileniyor terörist olacak diye ama adamın tek eğlencesi onlar olmuş, umursamıyor. :S
Ben de sizi anlamıyorum. Yahu biz de böyle büyümedik mi? Ben de elime kılıcı alıp kiaa kiaaa diye ortalarda sallardım. Yalandan silah yapıp dıkşiyan dıkşiyan der gezerdim. Eminim sen de böyleydin. Noldu psikopat mı olduk? Kafayı mı yedik? N'oldu?

Bence bu televizyona çıkıp anne babalara öğüt veren doktorlar yüzünden büyüklerin psikolojisi değişti. Her şeyi fazla büyütür hale geldiniz.

Oraya gidin diyosun yani :D
Bize mektup yollasan gelir mi? :)
hayır çocuk doğmuş teknolojinin kötülüğünden korumak istersen iyi seçenek tabi amişler de var ama onlar koyu katolik (onların yobaz denen modeli ki bu tabir abartılı bir tabir onlar pensilvanya civarlarındalar hiç gitmiyeceğim yer)...

hayır çocuk doğmuş teknolojinin kötülüğünden korumak istersen iyi seçenek tabi amişler de var ama onlar koyu katolik (onların yobaz denen modeli ki bu tabir abartılı bir tabir onlar pensilvanya civarlarındalar hiç gitmiyeceğim yer)...
Pensilvanya...
Büyük sıkıntı konfi, oralara girme istersen.
Dünyanın en büyük namussuzunun yaşadığı yer olarak bilinir de... :)

Ben de sizi anlamıyorum. Yahu biz de böyle büyümedik mi? Ben de elime kılıcı alıp kiaa kiaaa diye ortalarda sallardım. Yalandan silah yapıp dıkşiyan dıkşiyan der gezerdim. Eminim sen de böyleydin. Noldu psikopat mı olduk? Kafayı mı yedik? N'oldu?

Bence bu televizyona çıkıp anne babalara öğüt veren doktorlar yüzünden büyüklerin psikolojisi değişti. Her şeyi fazla büyütür hale geldiniz.
gelmiş olduğum konumdan kendi adıma memnun değilim. ne bu dünyaya faydam var ne öbür dünyaya :) sebebi de belki bunlardır diye düşünüyorum. en azından denemekte fayda var. bel ki de profesör olur :D

/xo/

Ready to Rock! °°°
Kişisel gelişim ile çocuk geliştirmek arasında dağlar kadar fark var. Vücudun üstünde top gibi bir şey var onu kullanmak lazım arada.

stat counter