Sudoers Hatası

Bu konuyu okuyanlar

SSSHWT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar Ben Mesela sudo apt-get install recordmydesktop Yazdığımda (Sudo Geçen Her Komutta Hata Veriyor) (bu arada sudo normalde kalın değil ana odaklanılması gereken yer orası ondan dolayı kalın yaptım.) Şu Hatayı veriyor :
Kod:
[code]>>> /etc/sudoers: syntax error near line 5 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 6 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 7 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 8 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 9 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 10 <<<
sudo: parse error in /etc/sudoers near line 5
sudo: no valid sudoers sources found, quitting
sudo: ilke eklentisi başlatılamıyor
[/code]
Hepsinde Ne Kadar Düzeltmeye Çalışsamda Fayda Yok Root Hesaba Geçmeye Çalıştım O Esnalarda Oldu Hele Şükür Giriyorum Root Hesaba Ama Fayda Yok Neyse Konumuz Bu Sudo Hatası Şimdiden Yardım Edenlere Sonsuz Teşekkürlerimi Sunuyorum.
(Her Sudo Geçen Komutta su ile yetki alıyorum sudo da hata veriyor mesela tek bu değil hep böyle sudo yazınca hata veriyor sudoers i baştan yükleme gibi bir şansım varmı?)
Resim :
Başka Bir Forumda Yazdığım Kodlar vs. Hata Olabilir Kb. (Resim Kodundaki Hatayı Olabildiğince Düzeltmeye Çalıştım.)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sudoers, /etc/sudoers dosyasının adıdır. Normalde visudo ile düzenlenir. Ubuntuda bir kurtarma kipi olması gerekiyordu, o kiple sisteme girince root yetkisini kisiye tanımlıyor ancak grafik arayüzü başlatmıyordu. Visudo komutunu verirseniz ilgili dosyaya ulaşabilirsiniz, sorun ne görmüş oluruz. Sudo kullanabilen kullanıcılar bu dosyaya eklenir normalde.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
/etc/sudoers yolunda bir şeyler ters gidiyor gibi... İçeriği görüntüleme şansı bulursak, hatalı satırı editleyerek çözüme ulaşılmaya çalışılabilir.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
/etc/sudoers yolunda bir şeyler ters gidiyor gibi... İçeriği görüntüleme şansı bulursak, hatalı satırı editleyerek çözüme ulaşılmaya çalışılabilir.
Sanırım tek yöntem, live cd ortamından chroot ile erişmek.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Kullanıcı hesabın yetkisiz. Kurulumda o şekilde seçilmiş ve hiç bir şekilde o hesaptan bunu düzeltemezsin. Root olarak giriş yapıp komut ile düzeltmelisin. Uzun süredir Linux kullanmıyorum. Tam yolu bu nedenle hatırlamıyorm.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Merhaba Arkadaşlar Ben Mesela sudo apt-get install recordmydesktop Yazdığımda (Sudo Geçen Her Komutta Hata Veriyor) (bu arada sudo normalde kalın değil ana odaklanılması gereken yer orası ondan dolayı kalın yaptım.) Şu Hatayı veriyor :
Kod:
[code]>>> /etc/sudoers: syntax error near line 5 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 6 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 7 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 8 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 9 <<<
>>> /etc/sudoers: syntax error near line 10 <<<
sudo: parse error in /etc/sudoers near line 5
sudo: no valid sudoers sources found, quitting
sudo: ilke eklentisi başlatılamıyor
[/code]
Hepsinde Ne Kadar Düzeltmeye Çalışsamda Fayda Yok Root Hesaba Geçmeye Çalıştım O Esnalarda Oldu Hele Şükür Giriyorum Root Hesaba Ama Fayda Yok Neyse Konumuz Bu Sudo Hatası Şimdiden Yardım Edenlere Sonsuz Teşekkürlerimi Sunuyorum.
(Her Sudo Geçen Komutta su ile yetki alıyorum sudo da hata veriyor mesela tek bu değil hep böyle sudo yazınca hata veriyor sudoers i baştan yükleme gibi bir şansım varmı?)
Resim :
Başka Bir Forumda Yazdığım Kodlar vs. Hata Olabilir Kb. (Resim Kodundaki Hatayı Olabildiğince Düzeltmeye Çalıştım.)
ilk komutta roota geçiş yapmışsınız zaten neden sudo çalıştırmaya çalıştığınızı anlamadım.
sudo komutu yetkisiz bir kullanıcıya gecici olarak o işlem için root yetkisi verir.

komutu direk çalıştırmanız gerekiyor.
apt-get install recordmydesktop