Stereo Mix ile Harici Mikrofon aynı anda çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

omaymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Ben şu anda bir internet radyosunda program yapmaya hazırlanıyorum.
Gerekli programlar vesaire her şey tamam, ayarlar da düzgün.
Fakat problemim Stereo Mix ile Harici Mikrofonun aynı anda çalışmaması.
Eğer Stereo Mix ile Harici Mikrofonum aynı anda çalışmazsa da yayında müzik dinletemem.
Ha müzik dinlettim diyelim, bu sefer de konuşamam.

HP Pavilion g series 1030st kullanıyorum.
İşletim sistemim Windows 7 Home Basic 64 Bit
Ses sürücüm: IDT High Definition Audio Driver

Günlerdir bu sorunla sabahlıyorum neredeyse ama bir çözüm bulamadım.

Sorunu biraz daha açayım, ekran görüntüleriyle:

1- Stereo Karışımım tek başına çalıştığında sorunsuz çalışan bir aygıt.
Çok güzel. Burada sıkıntı yok.

7g3kv.png

2- Hatta tek başına değil, Dahili Mikrofon ile de beraber sorunsuz çalışabilen bir aygıt.
Yani hem Dahili Mikrofondan ses alırken bir yandan da Stereo Karışımı ile bilgisayardaki sesleri alabiliyor.
Müthiş, tamam. Burada da bir sıkıntı yok.

7g3p3.png

3- Ne varsa bundan sonra başlıyor.
Stereo Karışımının aktivitesine hiç dokunmadan, yalnızca Dahili Mikrofonu iptal edip Harici mikrofonu etkin hale getiriyorum. Sonuçta bilgisayarın mikrofonu kalitesiz, onunla yayın yapılmaz. Bende ise harici olarak kaliteli bir mikrofon var. Onu Aktif ediyorum.
Ve, Stereo Karıştırıcı birden "Şu anda kullanılamıyor" durumuna geliyor.

7g3tg.png

4- Şimdi de olayın en ilginç kısmını söyleyeyim size.
Şimdi de Harici Mikrofonumun aktivitesine hiç dokunmadan, Stereo Karıştırıcıyı Devre Dışı bırakıp, Dahili Mikrofonu aktif hale getiriyorum.
Aman Tanrım!
Dahili Mikrofonla Harici Mikrofon aynı anda çalışabiliyor!
Yani sesimi hem Dahili hem Harici, iki tane mikrofondan alıyor!

7g478.png

Yahu arkadaşlar, dışarıdan ses alan iki mikrofon aynı anda çalışabiliyor da,
Stereo Karıştırıcı ile Harici Mikrofonum neden aynı anda çalışmıyor?
Bu nasıl bir olay ben anlamadım.

Bu sorunu kısa sürede çözmem lazım aksi takdirde elime geçen altın Yayın fırsatını kaçırmış olacağım.

(Driver güncellemesi yapıldı. Hatta acaba yeni driver sürümünde mi bir iş var diyerek sürümü düşürerek bile denedim, olmadı.)

ediz563

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kayıttan Yürütme Aygıtları > Hoparlör'e sağ tıkla. > Özellikler > Düzeyler

Mikrofonunun sesi buradan kapatılmış olabilir. Genelde internette "Stereo Mix" ile aynı anda mikrofon kullanma konusuyla ilgili vidyolarda ilk önce buradan mikrofonun sesini açıyorlar gördüğüm kadarıyla.

omaymert

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kayıttan Yürütme Aygıtları > Hoparlör'e sağ tıkla. > Özellikler > Düzeyler

Mikrofonunun sesi buradan kapatılmış olabilir. Genelde internette "Stereo Mix" ile aynı anda mikrofon kullanma konusuyla ilgili vidyolarda ilk önce buradan mikrofonun sesini açıyorlar gördüğüm kadarıyla.

Acaba cevap gelecek mi diye süren meraklı bi bekleyişten sonra önce cevap için teşekkür ederim.
Fakat basitçe, verdiğiniz cevap elektronik cihazların kullanım klavuzlarında fix olarak yazan "Önce fişe taktığınızdan emin olunuz."dan farksız. :)
Elbette bütün düzeyler kontrol edildi.
Zaten hoparlörün düzeyi düşük olsaydı ben hiç bir ses duyamazdım.

ediz563

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Acaba cevap gelecek mi diye süren meraklı bi bekleyişten sonra önce cevap için teşekkür ederim.
Fakat basitçe, verdiğiniz cevap elektronik cihazların kullanım klavuzlarında fix olarak yazan "Önce fişe taktığınızdan emin olunuz."dan farksız. :)
Elbette bütün düzeyler kontrol edildi.
Zaten hoparlörün düzeyi düşük olsaydı ben hiç bir ses duyamazdım.

Benim bahsettiğim düzey hoparlör düzeyi değil ki? Aşağıdaki resme bakın, şu anda benim mikrofonum sorunsuz çalışıyor ama hoparlör özelliklerindeki "Düzeyler" sekmesinde mikrofonun sesi kapalı gözüküyor.

20120606180239.jpg

"how to record stereo mix and microphone at the same time" gibisinden aramalar yaptığınızda internette karşınıza çıkan vidyolarda hep yukarıdaki resimde gördüğünüz pencereye geliyorlar ilk ve buradaki düzeyler mikrofonun normalde çalışıyor olmasına rağmen hep sıfırda gözüküyor, onları açıyorlar. Şimdi bu bilgiyi size söylemiş olmam aptalca bir şey mi?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kendı sesınızı Kendınız kulaklıgınızda duymalısınız,yanı stereo mix in calısabılırlıgı sesi kulaklıgın duymasına baglıdır,daha kısa bır sekılde özetlersek,stereo mix yaparken kulaklıgın microfon görevi gördüğünü söyleyebiliriz,arkadasşın da izah etmeye çalıştıgı sey buydu,yanı microfon sesiniz kapalıysa sizin sesiniz stereo mic yaparken karşı tarafa yansımaz,kendi sesinizi kulaklıktan yada hoparlorunuzden işitmeniz gerekmekte,benim sorunum sa cok farklı,stereo mix yapıyorum,herşey tamam,fakat ses karşıya yansız iken,seste kırılma oluyor yanı mono olarak gıdıyor sanırım ses,ve ben 1-1 aynı gıtmesını ıstıyorum,yani kayıt yaparken,stereo mix yaptıgımda kendı duydugum sesimin karşıya yansımasını istiyorum fakat seste kırılma oluyor ve farklı bır ses gidiyor karşıya,bu da benı rahatsız edıyor,bu konu hakkında,stereo mix yapabılecegim kullanımı kolay bir program öneriniz var ise yardımcı olursanız sevınırım,şimdiden teşekkür ederi..Ses kartım : Creative Sound Blaster Liwe....