Steam Machines

Bu konuyu okuyanlar

Conixcit-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhaba, Arkadaşlar Henüz "Steam Machines" ile ilgili detaylı araştırma yaptım, Konuyu açmamın sebebi sizin düşüncelerinizi almak ama böyle boş başlık olmaz ;
Evet yabancı sitelerde daha çok ulaşabildim araştırmalara ve bulduğum sonuçlara göre aynen çeviriyorum.
"CES Fuarına kadar görünen o ki daha fazla bilgi edinemeyeceğiz, ama biliyoruzki steam machines en azından, 500GB Harddisk, Steam'in yeni tasarım konsolu (böyle alayım), AMD'nin çok çekirdekli işlemcisi, AMD R9 270 Ekran Kartı, Ve 8GB Ram'e sahip olacka. Steam bu sistemle mevcut oyunları 1080p/60fps kalitesinde çalıştıracağına söz veriyor." (kaynak)
Ayrıca içinde gelecek olan işletim sistem SteamOS Linux tabanlı, bu ne demek ? Daha iyi oyun performansı demek, (site hatırlamıyorum : steam bir açıklamasında ; "linux 'a desteğimiz tam" demişti sebebi ise şöyle ; "oyunlar linux üzerinde daha performanslı" demişlerdi) Ben linux kullanırken "PlayOnLinux" adlı uygulamayla bir çok oyun oynama şansını yakalmıştım ve gerçektende windows7'den daha fazla performans aldım. (w7 ult.) Linux hayranı olan benide bu yüzden çok cezbetti. Ayrıca SteamMachine'in ana kutusu için boyutlarına Xbox One ile PS4 arası diyorlar.
Ve diyorlarki "Elbette, tamamen yükseltilebilir ve açık(bkz) burda yükseltilebilirden kasıtları donanımmı ? Onu anlayamadım malesef.
Ama dedigim gibi bana en pozitif gelen yanı kesinlikle linux olayı ve fiyatı, 499$ yazıyor. Türkiyeye 1300'den aşayı gelmez diye tahmin ediyorum ama 1080p/60fps diyorlar, yani battlefield4 'ü 1300tl lik hatta ve hatta 1500tl lik bir pc ile ultra'da 1080p 60 fps alabilirmiyiz ? veya FarCry3,Crysis3 .....
Ben merakla bekliyorum, eğer söylediğim yanlış bir şey varsa uyarın düzelteyim. Bende çokmerak ediyorum, o yüzden sizinde bilgileriniz varsa lütfen paylaşın.
STEAM MACHINES
controller_parts.jpg

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Steam konsoluyla ilgili pek bir bilgi yok kim ne söylerse söylesin şuan için söylenti olacaktır. Özellik sistem özellikleri konusunda hiçbir kesin bir bilgi şimdilik yok.

Oyunların Linux üzerinde daha performanslı olduğu hakkında kimse bir şey söyleyemez. Günümüzde 20-30 GB boyutlara ulaşan oyunların hangisinden daha performanslı olduğunu söylemek için iki platforma da aynı oyunun çıkması lazım bu da yeterli değil oyunların birbirinin portu değilde direk sistemler için ayrı ayrı yazılması gerekiyor. Yani sonuç olarak directx ve opengl ye bakarak o yada bu daha performanslı diyemeyiz.

Steam'a dönecek olursak bana doğru bir hamle gibi geliyor. Nintendo'nun yavaş yavaş silinmek üzere olduğu piyasa bir 3. lazım

Conixcit-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux konusunda, steam'in detaylı bir performans testleri vardı, kendileride linux'u destekledilerini söylediler. Hatta bu açıklamalardan yaklaşık 1-2 ay sonra Steam Mağazasına "Linux" seçeneği geldi. Ve kaynağı buldum (bkz) Ben emülatör ile bile yüksek performans almıştım sadece linux'a özel yazılan oyunları hayal edemiyorum. Özellikle minecraft java ile yazıldığından her platformda aynı temeller üzerinde çalışıyor, sadece deneyen ben şahsen 45fps 'den 95 yeri geldi 105fps'e çıktım. Bence steam in büyük önderlik ettiği "Linux Üzerinde Oyunlar" düşüncesi, mecburen bir çok diğer şirket tarafındanda izlenecek. Çünkü bir çok şirketin oyunları şu anda Steam üzerinde.
Not : En çok, bu kadar çok övüp koruduktan sonra bu yazıları windows üzerinde yazmak zorunda olduğumu görmek çok koyuyor. (sebep : maya,3ds,ps alternatileri var ama bunlar sektörün proları)

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Büyük bir iş ama Microsoft Newell'i göbeğinden vurdurtur yine de yaptırmaz

brainiac

Doçent
Reaksiyon puanı
2
turkıyeye cıkcakmı veya bız mını ıtx sıstem kursak steam machıne olurmu

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
turkıyeye cıkcakmı veya bız mını ıtx sıstem kursak steam machıne olurmu
Hem evet hem hayır aslında sorunun cevabı. Çok iyi bir mini itx toplayıp salona koyarak hem konsol hem multimedia hem oyun istasyonu hem bilgisayar vs yapılabilir açıkçası ;)

brainiac

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Hem evet hem hayır aslında sorunun cevabı. Çok iyi bir mini itx toplayıp salona koyarak hem konsol hem multimedia hem oyun istasyonu hem bilgisayar vs yapılabilir açıkçası ;)
turkıyede mını ıtx ıcın pek fazla donanım bulunmuyor olanlarda eskı ama steam makınelerıde pahalı o yuzden ps4 e devam

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
turkıyede mını ıtx ıcın pek fazla donanım bulunmuyor olanlarda eskı ama steam makınelerıde pahalı o yuzden ps4 e devam
Aslında doğru diyorsun, yaygın değil ancak yapmak istersen oldukça iyi sonuçlar alırsın ;) nitekim teknoseyir bu konuda pek çok şey başardı

kehfest

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Anlamadığım halen teknoloji dünyasında büyük bir yankı uyandırmadı bu sistem eğer oyun üreticilerini kendi yanına çekebilirse işletim sistemi pazarı komple değişir. Sessiz sessiz bir devrim geliyor. Önemli olan steam boxlar değil işletim sistemi

[video=youtube;FPEEhSBl38Q]http://www.youtube.com/watch?v=FPEEhSBl38Q[/video]

Şöyle bir şey de duydum. Yalnızca tek bir Steam Box olmayacak. İşlemci olarak Intel'i tercih edecekler sanırım i3 lü modellerden tutun i7 modellere kadar pek çok seçeneği olacak. Kısaca konsolla pcnin birleşmiş hali diyebiliriz