Steam hesabımızın çalınmasını nasıl önleyebiliriz?

Bu konuyu okuyanlar

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Değerli SDN üyeleri,

Bazı forum arkadaşlarımızın steam hesapları çalınmış bulunmakta. Peki kendimizi sahtekarlardan nasıl koruyabiliriz? Elimden geldiği kadar anlatmaya çalışacağım.

1) Öncelikle steam hesabımıza hiçbir yerde kullanmadığımız bir e-posta adresi açıyoruz. Bu adrese kendimizin bile aklında tutamayacağı bir şifre veriyoruz. E-Posta için belirlenen güvenlik sorusunun cevabı kesinlikle saçma bir şey olmalı.

Örnek: Annenizin doğum yeri? Buraya uyduruk bir şeyler yazıyorsunuz.

Dipnot
: Yazdığınız her şeyi bir kenara not edin, sonra zor durumda kalmayasınız.

E-Posta adresini steam'de onaylıyoruz. Burası çok önemli!

Steam'de kullanacağımız güvenlik sorusu ve şifre yine zor olmalı. Şifrede
@<> gibi işaretler kullanırsanız hesabınız daha güvenli olacaktır.

2) Ara sıra steam support'a işimiz düşeceği için ikinci bir e-posta adresi açıyoruz. Buna da aynı şekilde (1) kısımdaki gibi güçlü bir şifre ve güvenlik sorusu veriyoruz.

Dikkat: Destek hesabına steam hesap bilgileri ile giriş yapılamıyor. Bu yüzden destek hattı için ayrıyeten bir adres almanız gerekiyor.

Burada da
kesinlikle aynı şifreyi kullanmıyoruz! Steam hesabınız çalındığında buradan steam ile irtibata geçeceksiniz.

Teknik desteğe ihtiyacınız olduğu zaman Türkçe yazmayın, daima ingilizce yollayın mesajı. Bu bekleme süresini çogu zaman kısaltıyor.

3)
Steam Guard kesinlikle aktif olmalı! Başka bir sistemden giriş yapılırsa e-postanıza gelen onay kodunu girmeden hesabınıza giriş yapılamaz.

4) Steam'de her arkadaşlık isteğini kabul etmeyin! Sizi ekleyen kişinin kaç arkadaşı var, ne kadar oyuna sahip ve steam hesabı ne kadar eski bir göz atın. Bu bile o kişinin güvenilir olduğunu göstermez!

Her gönderilen linke tıklamayın. Özellikle şu sıralar steamcommuinity gibi harfleriyle oynanmış linkler yolluyorlar, bu linkler genelde sahte steam sayfaları oluyor. Tıkladığınız halde sakın ama SAKIN hesap bilgilerinizi girmeyin.

Bu linkleri atanlar genelde şöyle bir cümle kuruyor: Arkadaşım takas için seni eklemek istiyor, ama bir hata oluştuğundan dolayı ekleyemedi. Size gönderilen site linkine tıklamanızı istiyor ve olan oluyor.
. Böyle kişileri acımadan siliyoruz!

Genelde ingilizce olduğu için: "Hi. My friend want to trade with you".. diye başlıyor cümle.

Burada bir arkadaşımız takas yaparken nelere dikkat edeceğimizi, ne gibi dolandırıcılıkların yapıldığını Türkçe olarak anlatmış: http://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=233587249

Buna ek olarak: Satmak istediğiniz itemleri market yani pazar dışında kimseye vermeyin. Ben parasını sonra vereceğim diyenlere güvenmeyin, çoğu sahtekardır.

Bu yazılanları uyguladığınız sürece kimse kolay kolay hesabınızı çalamaz.

Konuya eklemek istediğiniz bir şeyler varsa buyrun ekleyin. Benim aklıma gelenler bunlar..

Herkese iyi forumlar :)

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
Eline sağlık. Güzel bir yazı olmuş :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Evet arkadaslar, bugün bir arkadasima daha ayni tuzagi kurmak istediler ama basaramadilar. Yollanan mesaji sizinle paylasacagim:

Good Morning! My friend wanna trade his Karambit Slaughter knife or AWP Boom, or Bayonet for some items from your inventory but cant add u (daily limit)
steamcomnnuntly.com/id/t..p_ga.......

Dikkat ederseniz yine harfleriyle oynanmis bir link göndermisler. Orijinali steamcommunity olacagi yerde steamcomnnuntly.com olarak geciyor.

Uyanik olun.

rozabay

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
34
Evet arkadaslar, bugün bir arkadasima daha ayni tuzagi kurmak istediler ama basaramadilar. Yollanan mesaji sizinle paylasacagim:

Good Morning! My friend wanna trade his Karambit Slaughter knife or AWP Boom, or Bayonet for some items from your inventory but cant add u (daily limit)
steamcomnnuntly.com/id/t..p_ga.......

Dikkat ederseniz yine harfleriyle oynanmis bir link göndermisler. Orijinali steamcommunity olacagi yerde steamcomnnuntly.com olarak geciyor.

Uyanik olun.

Vazgeçmez bunlar. En güzeli belirli kriterler haricinde ki (3-4 tane oyunu olan) özellikle yabancıları arkadaş listesine eklememek ve kabul etmemek.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Degerli SDN üyeleri ve okurlari

Steam de pek yeni sayilmasada güncel bir phishing yöntemiyle karsi karsiyayiz. Öncelikle kimden olursa olsun tikladiginiz linklere dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Dün arkadasimdan gelen bir link ile bu durumun farkina vardim. Gelen mesaj da; Hi, bro see this ahahahah (link) png. diye bir resim linki yolladi. Arkadasim büyük ihtimal hacklendigi icin spam yoluyla bu linki listedeki bütün arkadaslarina yolluyor.

Linke tikladigimiz an envanterin baska bir hesaba aktarilma riski var. Aklinizda bulunsun.

Herkese iyi forumlar.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
hesapta 500 tl var çalarlarsa sıkıntı :D ama ben yemem böyle phishingleri

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Arkadaşlar MSIL/Steamazo lar çatır çatır gerçekten dikkat hiç acımıyorlar. Steam hesabınız varsa mutlaka ESET'le korunun

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Eset meset hikaye, güvenlik kodu ile korumaya alın, mail adresime gelen kod ile giriş yapıyorum, hayatta bu tür mesajlara kanmadım kanmamda, gelir gelmez siliyorum, sizde aynısını yapın.

Şunu unutmayın.

Steam hiçbir zaman, sizin bilgilerinizi isteyen mail felan hiçbirşey göndermez unutmayın bunu.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Eset meset hikaye, güvenlik kodu ile korumaya alın, mail adresime gelen kod ile giriş yapıyorum, hayatta bu tür mesajlara kanmadım kanmamda, gelir gelmez siliyorum, sizde aynısını yapın.

Şunu unutmayın.

Steam hiçbir zaman, sizin bilgilerinizi isteyen mail felan hiçbirşey göndermez unutmayın bunu.

Sadece mesajlardan bulaşmıyor resimlerin içine koyuyorlar resimi görüntülediğin anda önbelleğe alınıyor ve çoktan bulaşmış oluyor. Senin ki sadece alınan bir önlem bu zararlılar ne yetenekli bir bilsen. ESET hikaye demişken bu başlık altında sana esetin steam hırsızlığını nasıl önlediğini basit örneklerle göstericem

https://www.virustotal.com/tr/file/...21e7fac155431cd184017958644990f9be3/analysis/

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Yine steam hırsızlığı için kodlanmış bir .bat dosyası

https://www.virustotal.com/tr/file/...bcbeb0c95c6666e8fe88abf0/analysis/1416216269/

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Ben steam şifremi kullanıcı adımı biliyorum ama başka bir bilgisayardan girdiğim için mail e kod yolluyor işte sorunumda burada başlıyor. Mail adresime giremiyorum maalesef :( içinde oyunlarım vardı. Bende oyunlarin cd keyleri mevcut oyunlar kutulu halde başka bir steam hesabi alsam kodlari kullanabilir miyim ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=289241]Burk.Clik[/MENTION]

Oyunlari baska bir hesaba aktarman mümkün degil. Steam keyleri duruyorsa resmini cekip steam support'a yolla.

Yaklasik 3-7 gün icinde gerekli bilgileri sana verirler.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bu da baska bir phishing yöntemi arkadaslar. Yukarda belirtmis oldugum linklerden birine tikladiginiz zaman böyle bir sey ile karsilabilirsiniz.

Steam-Guard-Phishing-Hack-620x250.jpg

SSFN dosyasi steam guard ve hesap bilgilerinizi icerir. Dosyayi yüklediginiz zaman karsi taraf sorunsuz bir sekilde hesabiniza giris yapabilir.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
ÖNEMLİ

Steam'den capture - web . com şeklinde devam eden bir link, sohbet ve profil yorumları üzerinden gönderilmeye başlandı. Bu bir virüstür. Sakın tıklamayın.

Odessa

Müdavim
Reaksiyon puanı
432
ZXJOdYP.png

Arkadaşlar profilime 1 saat önce yabancı birisi yorum yapmış. Bu kişi bende ekli olmadığı için sohbet kısmından direk tıklanacak bir biçimde linki yollayamadı. Araştırıldığında bunun bir virüs olduğunu gördüm. Konuyu açan [MENTION=312196]edox[/MENTION] a sorduğumda o da doğruladı. Sakın ama sakın bu tarz linklere tıklamayın!! Tıkladığınızda direk bir dosya iniyor ve bilgisayarınız bunu otomatik olarak çalıştırıyormuş. Sonrası malum. Hesap pufff oluyor.

Eklemek istediğim başka bir sahtekarlık numarası daha var. Steam de iki türlü takas seçeneği var.

1) Direkt takas (Davet atarak)
2) Profile takas isteği yollayarak

Bunlardan en tehlikelisi olan 2. seçenektir. Sebebine gelecek olursak;

Diyelim ki ben size ''awp'' karşılığı profilinize bir item yolluyorum. (takas davetiyesi olarak) Size itemi yolladığım an direk geri çekiyorum. Fakat hala takas isteği varmış gibi duruyor ve anlayamıyorsunuz.

Siz kabul ettikten sonra bana ''awp'' geliyor, size ise boş bir item slotu çıkıyor.

Steam de yer alan en büyük açıklardan birisi şuan budur. O yüzden her zaman direk takası tercih edin.

Takas yaptığınız kişiye çok dikkat edin. Çoklu itemlerin yer aldığı takas işlemlerinde itemleri değiştiriyorlar ve anlayamıyorsunuz.

Satılacak itemleri satacağınız zaman öncelikle ödemeyi alın. Sonra itemleri karşıya yollayın. Parayı aldığınıza emin olun. Önce ödeme. İşlerine gelirse!!

Size unknown, unknown35, unknown1 gibi isimlerle arkadaşlık isteği yollanırsa sakın kabul etmeyin. Bunlar spambotlardır ve hesabınızı ele geçirmeye çalışırlar.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ek olarak profilinizin gizliliği sadece arkadaşlara açık olsun. Herkese açık yaparsanız, karşıdaki kişiyi arkadaş olarak eklemediğiniz için direk spam yorumlara maruz kalırsınız.

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Aynı virüs screen 74 . com diye başlayan bir link ile yayılıyor. Sakın tıklamayın.

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Anlatım için teşekkürler. Ancak bu profilimizi sadece arkadaşlara göstermek için hangi yolu takip etmeliyiz kurcaladım biraz da bulamadım. Birde 2. epostayı nasıl ekleyebiliriz.

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Anlatım için teşekkürler. Ancak bu profilimizi sadece arkadaşlara göstermek için hangi yolu takip etmeliyiz kurcaladım biraz da bulamadım. Birde 2. epostayı nasıl ekleyebiliriz.
Profil düzenle dediğinizde gizlilik ayarları çıkıyor oradan kimlerin göreceğini ayarlayabilirsiniz.

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
İsin basiti steam hesabinizi 3. Parti salak trade sitelerine yazmayin , profil gecmisinizi ayni sekilde paylasmayin , profil bilgileriniz gizli olsun , steamguard acik olsun , sifreniz kesinlikle uzun ve buyuk kucuk sayi ve noktalama isaretleri icersin.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Yukarda bahsettigimiz unassigned, unknown gibi spambotlar artik normal kullanici gibi sizi ekliyor. Kendileri steamde yaklasik 1-2 level olup milleti (k)eklemeye devam ediyorlar.

Size tavsiyem: Daha önce birlikte oyun oynamadiginiz kisileri eklemeyin. Eklediginiz zaman bile dikkatli olun.

xMert78

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiçbir linke tiklamadigim ve sadece discord üzerinden görüştüğüm arkadaşlarımı ekliyordum ama yine hesabım çalındı Steam Community :: M3RTC4N kanıtlayamiyorum kaydettiklerim bütün bilgiler önceki bilgisayarımda kaldı . Yani demek istediğim şey HIRSIZA KİLİT DAYANMAZ HOCAM!