SSD'ye Wipe İşlemi Yapmak Hızlandırır Mı?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Merhaba arkadaşlar. Kullandığım SSD'de yavaşlama hissediyorum. Wipe işlemini uygulasam gözle görülür derecede hızlanır mı? Bir de nasıl wipe yapılacağı hakkında bilgisi olan var mı?

@utkuversus @Görkem Say

utkuversus

Cem Karaca Hayranı
Yönetici
Moderatör
Merhaba arkadaşlar. Kullandığım SSD'de yavaşlama hissediyorum. Wipe işlemini uygulasam gözle görülür derecede hızlanır mı? Bir de nasıl wipe yapılacağı hakkında bilgisi olan var mı?

@utkuversus @Görkem Say
Tamamen temizleme işlemi bir nevi. Daha iyi duruma getirir tabi ama yazma ömrü açısından içine tekrar yazma yapacağın için ömrü 1 gün daha kısalır :p. Hızlandırmak demiyelimde kendine getirmek diyelim buna.

Death Mark

Dead Or Alive
Yönetici
Moderatör
Dediğin şey secure erase galiba ssdyi fabrika ayarlarına döndürüp performans artışı sağlanıyordu.

Görkem Say

Delilik yer çekimi gibidir, hafifçe itmek gerekir.
Yönetici
Moderatör
SSD yi çok yoğun kullandıysan yapabilirsin onun haricinde uzun süre kullanmadıysan aşırı bir fark göremezsin :)

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
SSD yi çok yoğun kullandıysan yapabilirsin onun haricinde uzun süre kullanmadıysan aşırı bir fark göremezsin :)
PC'yi server gibi kullanıyorum desem yeridir. :D Sürekli açık kalıyor.

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Dediğin şey secure erase galiba ssdyi fabrika ayarlarına döndürüp performans artışı sağlanıyordu.
Peki bir sorum var. Benim kullandığım SSD'nin markası Adata. Videoda ise Corsair marka SSD'ye wipe işlemi uygulanmış. Benim SSD'me wipe işlemini hangi programla uygulayabilirim?

Son düzenleme:

Halktan Biri

Gurular Gurusu
Onursal Üye
Sanırım yapmayacağım. Corsair markasının yazılımını kullanarak başka bir SSD'ye işlem uygulamak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.
SSD'ye hız testi yaptım. Değerler normal gibi. Sanırım bilgisayarımda yavaşlamaya sebep olan başka bir şey var.
1527505990283.png

Bu arada SSD'min IOPS değerleri sizce nasıl? @utkuversus @Görkem Say

utkuversus

Cem Karaca Hayranı
Yönetici
Moderatör
Sanırım yapmayacağım. Corsair markasının yazılımını kullanarak başka bir SSD'ye işlem uygulamak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.
SSD'ye hız testi yaptım. Değerler normal gibi. Sanırım bilgisayarımda yavaşlamaya sebep olan başka bir şey var.
Ekli dosyayı görüntüle 41114

Bu arada SSD'min IOPS değerleri sizce nasıl? @utkuversus @Görkem Say
İyi bence.