SSD'ye mi HDD'ye mi Kurulum Daha Sağlıklıdır?

Bu konuyu okuyanlar

Nacremila55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi akşamlar herkese,laptop'uma oyun yüklemeyi düşünüyorum.250gb ssd ve 1tb hdd var cihazda.Sistem zaten ssd de kurulu bir sıkıntı yok.Sormak istediğim şey şu,Steam uygulamasını ve indireceğim 40gb lık oyunu ssd ye mi kurmam laptop açısından daha sağlıklı olucaktır hdd ye mi? Oyun performansında bi değişiklik olacağını düşünmüyorum,sanırım sadece yükleme ve dolma kısımlarında hızlanma olucak.Benim derdim bu hızlanma değil,ben laptopun donanımsal ömrü için hangisinin daha sağlıklı bi seçim olacağını öğrenmek istiyorum.
Ek olarak birşey daha var merak ettiğim.Sistem ssd de yüklü iken oyunun hdd de yüklü olması yani iki sürücünün aynı anda aktif olarak çalışması herhangi bir zarar teşkil ediyor mu?
Sonuç olarak bilgisayarın sağlığı ve donanımın ömrü açısından oyunları ssd tarafından mı çalıştırmak hdd tarafındanmı çalıştırmak daha uygundur?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Sakınan göze çöp batar :) Bilgisayarın sağlamlığı ile alakalı çok ama çok önemli bir kural yok dediklerine istinaden. Eğer ssd samsung ise her halukarda en iyi parça ve bilgisayar ömrü sağlayacaktır. Laptobun donanımsal ömrünün uzun olmasını istiyorsan overclock yapmayacan, hoş ama zaten yapanların ki de en az bi beş sene götürüyo gerçi... Benim ki 9. senesinde mesela, her türlü işkenceyi yapmışımdır ama çalışıyor hala...

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Harddisk kolay bozulur ama veri kurtarma mümkündür.SSD zor bozulur veri kurtarma imkanı yoktur. Mümkünse laptop açıkken hareket ettirme ve çalışırken fazla hırpalama.