SSD'ler HDD'lerden Daha Mı Sıcak Çalışıyor?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda hem SSD hem de HDD var. Aşağıdaki resimde de görülebileceği üzere SSD sıcaklığı HDD sıcaklığından çok daha fazla.
Bu hep böyle oluyor. Yani anlık bir şey değil. Siz de hem SSD hem HDD kullanıyorsanız disk sıcaklıklarına bakabilir misiniz?

1524996972765.png

@utkuversus @Görkem Say

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Bilgisayarı açınca hemen kontrol ediyorum :)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarımda hem SSD hem de HDD var. Aşağıdaki resimde de görülebileceği üzere SSD sıcaklığı HDD sıcaklığından çok daha fazla.
Bu hep böyle oluyor. Yani anlık bir şey değil. Siz de hem SSD hem HDD kullanıyorsanız disk sıcaklıklarına bakabilir misiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 39205

@utkuversus @Görkem Say
Bence Ssd daha sıcak çalılır yani benim düşüncem en azından. Usb diskler mantığında zaten. Usb disklerde çalışıyor sıcak zaten.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
İnternette okuduğum bilgi beni şaşırttı. :)
Sabit diskler(HDD) mekanik bileşenlere sahiptir. Sabit disklerin dönüş hızı ve plaka sayısının fazlalığına göre sıcaklık yer yer 60 dereceye kadar ulaşabiliyor. SSD’ler ise düşük gerilim ihtiyaçları ve mekanik aksam içermemeleri nedeniyle neredeyse hiç ısınmazlar.

Bu bilgiye göre SSD'nin daha düşük sıcaklıkta çalışması gerektiğini düşünüyorum. Belki de marka ve modele göre de değişiyordur.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
İnternette okuduğum bilgi beni şaşırttı. :)

Bu bilgiye göre SSD'nin daha düşük sıcaklıkta çalışması gerektiğini düşünüyorum. Belki de marka ve modele göre de değişiyordur.
Ssd nerede takılı? Soğutmaya yakın mı?

Durmuşkandemir

Profesör
Reaksiyon puanı
1,098
Normal sıcaklık derecesi ssd anakart üzerine entegre flaşh mantığı ile çalıştığı için bence daha çok sıcak çalışması mantıklı geldi bana da hdd çalışma mantısı çok daha farklı bir nevi yazılıp silinen dvd gibi düşüne biliriz

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ssd nerede takılı? Soğutmaya yakın mı?
Laptobumun SATA portuna takılı. Ayrıca laptop soğutucu da kullanıyorum.
Aslına bakarsanız ben bunun laptobun soğutmasıyla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Eğer öyle olsaydı HDD'nin de daha fazla ısınması gerekirdi.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bilgisayarı açınca hemen kontrol ediyorum :)
Baktınız mı hocam? Speccy programıyla donanım sıcaklıklarını kontrol edebilirsiniz.

Son düzenleme:

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Dizüstü bilgisayara göre normal bir sıcaklık. Lakin demek ki HDD soğutmanın çok daha iyi olan bir konumda...

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Lakin demek ki HDD soğutmanın çok daha iyi olan bir konumda...
Öyle olduğunu söyleyemem. :) Şöyle anlatayım.
Laptobumun sağ tarafında işlemci fanı ve SSD bulunuyor. Sol tarafında ise HDD bulunuyor. Laptobumda sadece bir tane soğutucu fan var.
Laptop soğutucusunda ise ortada büyük bir fan var. Yani laptobun her tarafını eşit olarak soğutmaya yarıyor diyebilirim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben Adata SU800 256GB SSD kullanıyorum. Eğer siz de SSD kullanıyorsanız sıcaklık değerlerini buradan paylaşabilir misiniz?

SSD'm de sıcaklık sorunu olduğunu düşünüyorum. Belki de Adata SSD'lerde sıcaklık sorunu vardır, bilemiyorum.
Geçen yaz SSD sıcaklığı 70 derecelere çıkmıştı ve SSD bozulmuştu. Servise gönderdiğimde yenisiyle değiştirmişlerdi.
@Frosa

Son düzenleme:

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,357
Daha sıcak çalışır. Bilgisayara fazla yüklenmemeye dikkat et. aralıksız 7-8 saat kullanım ssd'nin performans düşüşüne sebeb olabilir.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
HDD ile SSD'nin yerini değiştirin bir de öyle deneyin. Sıcaklıkları tekrar gözlemleyin...

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
Benim sıcaklık değerleri bunlar. Özellikle sıcakken olan değerleri atayım dedim 1 saat WatchDogs oynadıktan sonraki değerler. Bu arada benimde laptop sürekli açık bunla alakası yok onu diyebilirim. SSD ömürleri HDD ömürlerine göre daha uzun zaten. Özellikle yaz ayları günde 16-17 saat civarı açık kalıyor neredeyse. 12 aydır durum böyle SSD de kalan ömür 3. resimde :) Tabi benimki M.2 olduğu için farklılık olması doğal. 2. resimde bilgisayar boştayken oluşan değerler.

1.png

2.png

3.png

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Görkem Say Birinci resim oyundan sonraki resimler sanırım. Peki ikinci resim ne zaman aldığınız ekran görüntüsü?

Ekran görüntülerine bakarak sizde de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyebilirim. O halde SSD'ler genel olarak HDD'lere göre daha sıcak çalışır diyebiliriz bence. :)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,992
@Görkem Say Birinci resim oyundan sonraki resimler sanırım. Peki ikinci resim ne zaman aldığınız ekran görüntüsü?

Ekran görüntülerine bakarak sizde de aynı durumun geçerli olduğunu söyleyebilirim. O halde SSD'ler genel olarak HDD'lere göre daha sıcak çalışır diyebiliriz bence. :)
2. resim bilgisayar boştayken aldığım değerler. 1. resimde oyunu kapatır kapatmaz aldığım değerler.

M3ric

Asistan
Reaksiyon puanı
109
HDD SSD'nin 2 kati kadar enerji tuketiyor ama yapisi itibari ile cok daha fazla metal barindiriyor. Soguk olmasi normal. Eger aldiginiz ssd metal degil de plastik govdeli ise, ustelik kasaya mone ederken fanlarin hava akisina dogrudan maruz kalmiyorsa isinmasi normal. Sonucta HDD 200 gr agirliginda metal, SSD 50 gr plastik. HDD yi isitmak cok daha zor.

Son mesajlar