SSD'im çok yavaş çalışıyor [Çözüldü]

Bu konuyu okuyanlar

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Yetersiz bilgi kirliliğinden dolayı sabahtan beri araştırıyorum;
SSD'im Kingston HyperX 3K , yani okuma hızı 550mb/sn ancak internetten bulup indirdiğim ATTO Disk Benchmark larına göre gördüğüm maksimum hız 200Mb/sn idi. Bu tuhaf durum canımı sıktı ve düzeltmek istedim. Bilgisayarın BIOS'unda yer alan integrated peripherals bölümüne girdiğimde AHCI modunda olması gereken yer IDE modunda idi, değiştirip ayarı kaydettiğimde ise beni delirten windowsun açılmaması sorunu başıma geldi! Normalde format atmak gerektiği bilgisine ulaştım ancak ben windowsu silmeden de halledebilmek için yabancı kaynaklardan bunu buldum:
Sadece aşağıdaki yolu izleyerek sistem ağacında bulunan değerleri 0 ile değiştirmemiz yeterli, sonrasında format atmadan SSDmizi tam hızında çalıştırabiliriz. Ben şuan 545Mb/Sn alıyorum ;) saygılar

Çalıştırdan regedit yazıp giriyoruz,
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci
"Error Control": DWORD = 0

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride
"0": DWORD = 0

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Eve gidince hemen deneyeceğim, 120 gb, 285 mb okuma yazma hızı olan, ssd sata2 lerde işe yarar değilmi :)

webelectronics

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ssd nin transfer limiti neyse onu alirsin , yani 550 mb ise 550 ye yakin bir deger gorursun ssd veri transferinde. Ise yarama durumu olur ama sende ki ssd nin mb hizi ne onemli olan o. :)

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Bazen 70lerde geziyor, akşam deneyip yorumumu yazarım.

webelectronics

Asistan
Reaksiyon puanı
0
O zaman dene abi ;) bir once ki nesil ssd senin ki ; 285 mb hizdan alman gerekn 240 250 felan. ;) yap bakalim ben de merak ettim valla :) insallah olur abi ;)

ByBloke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SSD Hızı bende de düşük çıktı fakat "storahci" yi bulamadım yanlışmı baktım acaba ?
Kullandığım ssd Sandisk Ultra Plus 64GB SATA3
Win7 Home pre. x64 Kullanıyorum bunda başka biyerde sanırsam
2u9331x.jpg

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
SSD Hızı bende de düşük çıktı fakat "storahci" yi bulamadım yanlışmı baktım acaba ?
Kullandığım ssd Sandisk Ultra Plus 64GB SATA3
2u9331x.jpg

Birincisi hız düşük diyorsunda değer nedir. Birde Pc sata2 mi sata3 mü bu bilgiler önemli

Soruya gelince önce biostan bağlantı tipinin AHCI mı İDE mi olduğunu kontrol et.
Eğer AHCI ise herhangi bir işlem yapmana gerek yok.

Birde bilgisayarın sata2 mi sata3 mü?
Eğer sata 2 ise hız düşük çıkar. Mesela benim sata2 pcde hız 220 mb yazma 180mb okuma.
Son olarak 64gb lik versiyonun okuma yazma hızı 256gb liğe önemli derecede düşüktür.

ByBloke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birincisi hız düşük diyorsunda değer nedir. Birde Pc sata2 mi sata3 mü bu bilgiler önemli<br>

Soruya gelince önce biostan bağlantı tipinin AHCI mı İDE mi olduğunu kontrol et.
Eğer AHCI ise herhangi bir işlem yapmana gerek yok.

Birde bilgisayarın sata2 mi sata3 mü?
Eğer sata 2 ise hız düşük çıkar. Mesela benim sata2 pcde hız 220 mb yazma 180mb okuma.
Son olarak 64gb lik versiyonun okuma yazma hızı 256gb liğe önemli derecede düşüktür.

Evet haklısınız galiba. Biostan kontrol ettim AHCI imiş.
Lenovo z560 kullanıyorum.Datasheet'ten baktım Sata 3.0GB/S yazıyor.
Hepsiburada'dan alırken Okuma 500-600MB/sn , Yazma 350-500MB/Sn yazıyordu oraya aldandım galiba.
Kılavuzunu indirdim SSD hızları farkli imiş dediğiniz gibi.Yazma hızı 155mb/sn , Okuma hızı ise 520mb/sn yazıyor kılavuzda.
Benchmark testinde yazma hızı 155'i geçiyor. Okuma hızı ise Kılavuzda yazdığı gibi 520mb/sn e varmıyor bunun bir çözümü varmı acaba.
14uie7m.jpg

2ex22vd.jpg

<br>

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Evet haklısınız galiba. Biostan kontrol ettim AHCI imiş.
Lenovo z560 kullanıyorum.Datasheet'ten baktım Sata 3.0GB/S yazıyor.
Hepsiburada'dan alırken Okuma 500-600MB/sn , Yazma 350-500MB/Sn yazıyordu oraya aldandım galiba.
Kılavuzunu indirdim SSD hızları farkli imiş dediğiniz gibi.Yazma hızı 155mb/sn , Okuma hızı ise 520mb/sn yazıyor kılavuzda.
Benchmark testinde yazma hızı 155'i geçiyor. Okuma hızı ise Kılavuzda yazdığı gibi 520mb/sn e varmıyor bunun bir çözümü varmı acaba.
14uie7m.jpg

2ex22vd.jpg

<br>
Dğerleriniz normal.
Sata 3gb/s yazıdğına göre Sata 2 çıkış var ve sağlayacağı maksimum hız 300 mega byte/s dir.
Sizin hızınız da 246 megabyte olduğuna göre sorun yok.

Okuma hızının 500MB lere çıkması için sata3 destekli anakart olması gerekir.

kaynaktan sata hızlarına bakabilirsiniz
http://tr.wikipedia.org/wiki/SATA

tatar59

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Harddisk im Kingston SSDNOW-300 120 GB

Yapmadan Önce :)

once.png

Yaptıktan sonra :) Nerdeyse hiç bişey değişmedi. Sata3 destekli bi makine alırsam yakınlarda tekrar deneriz :) laptop bukadar değer verebiliyo.

Ekran_Alıntısı.png

sinbas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar,
Aldığım disk SSD corsair 128 GB okuma 560 yazma 535 olarak geçiyor.
sistemim İntel core2 Quad CPU q9550 2,83 GHz RAM 4 GB (ramı 3 GB görüyor) 32 bit x64 Ana kart sata2 ve win8.1 kurulu,
sanırım bios ayarları IDE olarak kalacak zira AHCI yaptım sistem hata verdi, sürekli yeniden başlatmaya başladı bende tekrar değiştirdim IDE yaptım pc düzeldi,
Hızda gözle görülür anlatıldığı kadar bir artış yok gibi sadece açılış biraz hızlandı.
yapabileceğim ince ayarlar var ise önerilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ide den ahçı ya aldımızda resetleme sorunu yeniden sistem kurarakmı giderilir?

yasko0o

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar,
Aldığım disk SSD corsair 128 GB okuma 560 yazma 535 olarak geçiyor.
sistemim İntel core2 Quad CPU q9550 2,83 GHz RAM 4 GB (ramı 3 GB görüyor) 32 bit x64 Ana kart sata2 ve win8.1 kurulu,
sanırım bios ayarları IDE olarak kalacak zira AHCI yaptım sistem hata verdi, sürekli yeniden başlatmaya başladı bende tekrar değiştirdim IDE yaptım pc düzeldi,
Hızda gözle görülür anlatıldığı kadar bir artış yok gibi sadece açılış biraz hızlandı.
yapabileceğim ince ayarlar var ise önerilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

SSD deyi taktindan sonra 64 bit Windows surumu kurunuz, ide den ahci ye ne kadar donusturseniz de saglikli olmadigini soyliyebilirim ve bunun icin ssd ye gecislerde her zaman temiz kurulum yapiniz.

3 gb gorunuyor demissiniz bunun icin 64bit version kullanmaniz gerekli ve ortalama 3.7 gb ram miktari olucaktir ekran karti kullanimi oldugu için.

ide den ahçı ya aldımızda resetleme sorunu yeniden sistem kurarakmı giderilir?

Windows sunuz ide uzerinde kuruldugu icin baslatma esnasinda kayit defterini okurken dogru okuyamiyor ve arkadas bunun cozumunu vermis. ama en iyisi temiz kurulum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya beyler benim ssd v300 kingston 120 gb 25 30 mb ile atıyor sorun nedir biriniz söyleyin 2 gündür uğraşıyorum bulamadım (4 gb ram atı radeon hd 6330 512 mb intel pentium 4 gpu 3.07) ben hem ide mi ahcı mı oldugunu bilmiyorum . Lütfen yardım edin .

krikey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eski konuya yazdığım için özür dilerim ama, StartOverride storlft'nin içinde gözüküyor bende

ErrAhmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba konu açılalı çok uzun zaman olmuş kusura bakmayın
benim sorumun şöyle dediğin işlemleri yaptığımda sonuç işime yaradı ama bilgisayarı açıp kapattığımda ikinci değerler " HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride
"0": DWORD = 0 " eski haline dönüyor ne yapabilirim

rapper256

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaş SSD'yi ilk aldığımda 20 saniyede açılan bilgisayar şu an 51 saniyede açılıyor. Okuma hızı 547 MB/s bir de. Şaka gibi...

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
SSD Nedir?
SSD yani Solid State Drive (Katı Hal Sürücüsü) verilerinizi saklamak için mekanik parçalara ihtiyaç duymaz. Bunun yerine bellek yongaları kullanır. Artık yüksek bütçeli her sistem önerimizde kullanıyoruz.
SSD'ler harddisklerden çok çok daha hızlıdır. Bunun nedeni yukarıda belirttiğim gibi mekanik parçalar yerine pahalı USB bellek diyebileceğimiz bellek yongalarını kullanmasıdır.
SSD'ler kendi içlerinde ayrılırlar. Bunlar IDE, Sata, M.Sata, M.2 Sata ve M.2 PCI Express'tir.
En yüksek hızları M.2 Sata ve PCI Expressten alırız. Tabi bu arayüze sahip düşük hızlarda diskler de var.
SSD'ler zamanla yazma ömürlerini doldurur ve ölürler. Bu yüzden yeni bir bellek teknolojisi olan 3D NAND geliştirilmiştir. Eğer bir SSD alacaksanız ^D NAND olmasına dikkat edin.
1526936091498.png

kerem2018

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba. Takılı 2 tane ssd im var. Birisi samsung 850 pro diğeri samsung 960 evo. 960 m2 sata üzerinden işletim sistemi kurduğum zaman normal çalışıyor, performanslı değil. Ama 850 pro çok performaslı çalışıyor. Neden ? m2 olmasından mı kaynaklanıyor performans düşüklüğü ? yoksa sata takılanlar daha mı performanslı çalışıyor. Ayrıca 850 pro da rapid modu açılıyorken, m2 sata da rapid modu aktif olmuyor.

nklkizilay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kingston ssd kullanıyorum. vaziyet bu. pc çok yavaş. sorun ne olabilir? AHCI'de açık

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG
    94.7 KB · Görüntüleme: 902

nklkizilay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Chipset sürücüleri kurulu mu?
pc yaklaşık iki yıldır stabil çalışıyrdu. geçenlerde 1tb hdd takviyesi yaptım, sanırım ondan sonra yavaşlamaya başladı. bi de ahcı'yi yeni açtım. önceden kapalıymış. Ahcı açılınca böyle bi yazı çıkıyor açılırken

Ekli dosyalar

• 20191217_213108.jpg
    20191217_213108.jpg
    29.7 KB · Görüntüleme: 892

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
pc yaklaşık iki yıldır stabil çalışıyrdu. geçenlerde 1tb hdd takviyesi yaptım, sanırım ondan sonra yavaşlamaya başladı. bi de ahcı'yi yeni açtım. önceden kapalıymış. Ahcı açılınca böyle bi yazı çıkıyor açılırken

Windows'u kurduktan sonra mı AHCI modu açtınız?

nklkizilay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hız sorununu çözdüm. ssd'yi gsata bağlantısına bağlamışım iyi bi şey sanıp. meğer onlar sata2 miş. sata3 porta geri bağladım, yeniden sistem yükledim. şimdi okuma 470, yazma 175 civarı.
Kingston ssd bu arada yanlış bilgi veriyormuş müşterilerine. okuma yazma hızları 550/500 diyor satış sitelerinde. resmi sitesinde o hızlar bilmem ne ortamında denenen hızlar, normal hızları 480/180 gibi bi şeyler yazıyor. müşteriyi aldatıyor satın alma sırasında.