Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Selamunaleyküm. Öncelikle Ramazan Ayı hayırlı olsun. :)
Gelelim konuya. Kullandığım SSD'ye sadece Windows yükledim. Aslında Linux dağıtımı da yüklemek isterim ama bazı sebeplerden SSD'de disk bölümleme yapma ve SSD'ye Linux dağıtımı kurma konusunda tam olarak karar veremiyorum.

Disk bölümleme yapmak SSD'ye zarar verir mi, SSD'nin ömrünü kısaltır mı?
Disk bölümleme yapmak SSD'nin yazma ve okuma hızını düşürür mü?

@f.krtl1 @Ben Kenobi

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Disk bölümleme HDD'lerde az da olsa performans kaybına neden olur ama SSD'de olmaz.
SSD'nin ömrü veri yazma oranına bağlıdır. Bölümleme işlemi ömrünü kısaltmaz ama sürekli işletim sistemi yükleyip silersen ömrü kısalır.
Ama bu seni korkutmasın. Yanlış hatırlamıyorsam günde 50 gb veri yazılan bir SSD'nin ömrü yaklaşık 5 yıl sürüyor diye bir hesap vardı :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Kadima Cevabınız için teşekkür ederim. SSD'ye yüklü Windows 10 yaklaşık 10 saniyede açılıyor. Acaba SSD'ye Linux dağıtımı yüklediğimde ne kadar sürede açılır? :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Disk bölümleme HDD'lerde performans kaybına sebep olmaz ancak son bölümlerde okuma ve yazma hızı daha düşüktür çünkü diskin yakın bölümlerinde açısal hız azalır.
Aynı şekilde hard disk doldukça yeni veriler diskin yakın bölümlerinde yer alacağından okuma ve yazma hızı azalır, bunun disk bölümlemeyle alakası yoktur.
recover-file-from-hard-disk-1.jpg

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi
Hocam peki SSD'ler için disk bölme diske zarar verir mi sizce?
--- Gönderi Güncellendi ---
SSD'ler HDD'ler gibi mekanik değil. SSD örneği:
adata-ssd-su800-04-72026fd5f00caf4ea31e4988c9fe18a3b.jpg

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
SSD'ler için disk bölmede sıkıntı olmaz.SSD'ler fazladan kapasite ile gelir.Fakat fazla yerleri göremeyiz.O fazla kısımlara SSD kontrolcüsü bakar.Bu fazla alan SSD'nin uzun ömürlü ve performanslı olması için vardır.Mesela 240 GB bir SSD normalde 256 GB'dır ama oradaki 16 GB bu fazla alandır tam adı nedir bilmiyorum.SSD'de boş kısımlarda bu şekilde çalışır.Bu yüzden performans kaybı olmaması için diskinizin %80'den fazlasını doldurmamaya özen gösterin yeter.Yani 120 GB SSD sahibi arkadaşlar hiç bölmeseler daha iyi olur :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@f.krtl1 Cevabınız için teşekkür ederim. Peki SSD'ye ikinci işletim sistemi olarak Linux kursam SSD'de performans kaybına sebep olur mu?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Ne ssdyi ne de hddyi bölümlendirmenin performansla alakası yok. Bölerseniz ömrü de kısalmaz, bölmezseniz ömrü de uzamaz. Kafanıza göre takılın, ssd en acayip kullanımlarda bile 4-5 seneyi rahat görür. Ortalama silme-yazma işlemleri yapan birinin ssdsi 7 seneyi bile gördü.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
@f.krtl1 Cevabınız için teşekkür ederim. Peki SSD'ye ikinci işletim sistemi olarak Linux kursam SSD'de performans kaybına sebep olur mu?
Hayır performans kaybı vs. yaşamazsınız.Böyle korkuyla kullanmanıza gerek yok SSD'ler eskisi gibi değiller.Ama yine de bilinçli kullanın.Fazla gereksiz veri yazmamaya dikkat edin.Yani bugün Windows'un yanına Mint kurdum yarın Mint'i sileyim Debian'a geçeyim vs. SSD kullanıcısı için pek mantıklı işler değil.Alanınız varsa ise ek işletim sistemi kurmanızı öneririm.120 GB ya da civarı SSD'si olan arkadaşlar yapmazlarsa daha iyi olur.Alanınız varsa sıkıntı yok.Kullanacağınız işletim sistemlerini kurun ve devam edin :)

muratbora

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Büyük kapasiteli SSD'ler örneğin, 320,480 vs gibi, bunları 2 ye bölsek, 1 bölümde sadece windows olsa diğer bölümde proğramlar ve kişisel dosyalarımız olsa daha verimli olmaz mı? Olası bir çökme durumunda proğramlarımıza ve dosyalarımıza; zararlı bir şey indiği zaman da en azından windows'un olduğu bölüme zarar vermemiş olur. ne dersiniz mantıklı mı?

Son mesajlar