SSD "Reboot and Select Proper Boot Device" hatası

Bu konuyu okuyanlar

JAWS42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 ay kadar önce yeni bir SSD "Adata SU650 240 GBADATA SU" aldım. İlk portta HDD çıkararak yerine SSD taktım. Anakartın kendi 6Gb/s kablo ile kullanılıyordu zaten. HDD'yi farklı bir slota taktım sanırım 5 ya da 6 olması lazım. Bu şekilde SSD üzerine AHÇI açık olarak UEFI (Windows 10) kurulum yaptım. 10 gün kadar sonra akşam kapattığım bilgisayar sabah "reboot and select proper boot device" hatası verdi. BIOS baktığımda SSD görünmüyordu ve ilk sırada USB vardı. Kasayı açtım kabloları çıkardım taktım hafif bi tozlanma vardı o yüzden diye düşünerek temizledim ve tekrar başlattığım SSD görünmeye başladı, ilk sıraya alarak sorunsuz kullanmaya devam ettim. Yaklaşık bi 10-15 günlük kullanımın üzerine yine aynı sorun oldu. Şu an BIOS'da SSD yine görünmüyor yine çıkardım taktım ve yine görünmeye başladı. Aynı zamanda bu sefer HDD çıkardım sadece SSD olarak deneme yapacağım bir süre ama bu sorun canımı sıkmaya başladı.
Sistem olarak "Windows 10 Ltsc Extreme Lite 64" kullanıyorum. Bazı uygulamaları kurmak istediğimde izin vermiyor. İşletim sistemi ile alakalı olabilir mi?

Not : Hata üç kez geldi başıma her ikisinde de bilgisayarı uzun süreli (2-3 gün açık olarak) kullanımdan sonra akşam kapattığım bilgisayarı sabah açamadım. Özellikle kapatmadan önce yeniden başlatarak denedim alacakmıyım diye fakat yeniden başlatmamda almamıştım. Yeniden başlatmalar ile ara ara deniyorum sorunsuz başlatıyor. Bir kaç görsel ekledim BIOS ile alakalı kontrol edermisiniz?

Hata aldıktan sonra BOOT menüsü:
67023

Diğer BIOS ayarları :
67024

67025

Son mesajlar