SSD Almayı Düşünüyorum Ne Tavsiye Edersiniz ??

Bu konuyu okuyanlar

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
64 GB 2.5" SATA3 SANDISK 490/240 almayı düşünüyorum, fiyatı 150 TL civarında, siz ne tavsiye edersiniz?

oslun

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
tavsiyem 200-220 tl verip 120 gb alman yönünde :)

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
tavsiyem 200-220 tl verip 120 gb alman yönünde :)
64 gb yeterli olur benim için. Maksat sistem hızlı çalışsın açılsın kapansın vs..

İki tane 64 alıp RAID 0 kullanmayı bile düşünebilirim.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
sandisk extreme serisi için güzel şeyler okudum. senkron olması toshiba-sandisk ortaklığında 22nm üretilmesi gibi. doğruluğunu bilemiyorum ancak performans testlerinde de burun farkıyla önde yer alıyor

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
abi 120 gb al bak keyfine işletim sistemi onu zaten bayağı doldurcak :D ben aldım ama bir türlü sistemi kuramadım ya nasıl yapıldığını bilen var mı ?

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
64 GB 2.5" SATA3 SANDISK 490/240 almayı düşünüyorum, fiyatı 150 TL civarında, siz ne tavsiye edersiniz?
okuma yazma hızları GB büyüdükçe artar...arkadaşların tavsiyesi gayet yerinde bende 120GB derim...zaten kurulumda 111 GB gibi bir yer kalıyor..
mutlaka sata 3 alın derim ..bahsedilen hızlara mükemmel sistemlerde"ancak yaklaşılır"...
ben sandisk extreme 120 GB kullanıyorum..
rayına oturtana kadar 5-8 arası format yedi.ancak rayına oturdu..depo olarak kullanmak bana göre doğru deyil..ikinci mekanik HDD yi depo olarak kullanmak daha mantıklı..ben harici kullanıyorum depoyu..

abi 120 gb al bak keyfine işletim sistemi onu zaten bayağı doldurcak :D ben aldım ama bir türlü sistemi kuramadım ya nasıl yapıldığını bilen var mı ?
ne gibi sorunla karşılaştığınızı belirtirseniz bilebildiğim kadar yardımcı olurum...sistemi kuramadımdaki kastiniz nedir....önce w7 ye kurulum yapılması tavsiye ediliyor...destekliyorsa ahcı modda kurulum..sonradan native yaparsanız sistem kararsızlaşıyor...veya tam tersi...
ilk kurulumda ssd ve dvd yazıcı-okuyucuyu aynı anda görüyorsa(dvd yaz-okuyucu sata ise)önerim pata dvd yaz-okuyucu ile formatlamanız..kolay gelsin..kurunca tadına doyamayacaksınız belirteyim..hız sörf açılış kapanış indirme hızı vs.vs.

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
okuma yazma hızları GB büyüdükçe artar...arkadaşların tavsiyesi gayet yerinde bende 120GB derim...zaten kurulumda 111 GB gibi bir yer kalıyor..
mutlaka sata 3 alın derim ..bahsedilen hızlara mükemmel sistemlerde"ancak yaklaşılır"...
rayına oturtana kadar 5-8 arası format yedi.ancak rayına oturdu..depo olarak kullanmak bana göre doğru deyil..ikinci mekanik HDD yi depo olarak kullanmak daha mantıklı..ben harici kullanıyorum depoyu..

ne gibi sorunla karşılaştığınızı belirtirseniz bilebildiğim kadar yardımcı olurum...sistemi kuramadımdaki kastiniz nedir....önce w7 ye kurulum yapılması tavsiye ediliyor...destekliyorsa ahcı modda kurulum..sonradan native yaparsanız sistem kararsızlaşıyor...veya tam tersi...
ilk kurulumda ssd ve dvd yazıcı-okuyucuyu aynı anda görüyorsa(dvd yaz-okuyucu sata ise)önerim pata dvd yaz-okuyucu ile formatlamanız..kolay gelsin..kurunca tadına doyamayacaksınız belirteyim..hız sörf açılış kapanış indirme hızı vs.vs.
Nasıl yani, SSD tek disk olarak sisteme takıp hemen win 7 kuramıyor muyuz??

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41

sata configuration da mode "AHCI" değiştirmedim sistemi dvd sürücüsünden başlatıyorum "windows loading files" yazıyor geçiyor sonra bi disk ekranı var sistemi hangi diske kuracağımızı seçiyoruz o ekran boş çıkıyor ssd takılı olunca "add disk" falan dedi birileri ama o seçenekler de pasif durumda

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ben öyle bir ifade kullanmadım...elbette dvd yi takıp formatlıyorsunuz..sadece ilk kurulumun w7 ile olması tavsiye ediliyor..yoksa normal formattan bir farkı yok hatta daha hızlı kurulum oluyor....

sata configuration da mode "AHCI" değiştirmedim sistemi dvd sürücüsünden başlatıyorum "windows loading files" yazıyor geçiyor sonra bi disk ekranı var sistemi hangi diske kuracağımızı seçiyoruz o ekran boş çıkıyor ssd takılı olunca "add disk" falan dedi birileri ama o seçenekler de pasif durumda
hocam takılı diğer diskleri çıkarıyorsunuz (sonra takmak üzere).normal bir şekilde ssd ye formatlıyorsunuz..zaten kurulumdan sonra ssd yi medya olarak görüyor..kurulum bitti mek.hdd nizi takıyorsunuz(isterseniz)seçme ekranı geliyor siz ssd yi seçip yola devam diyorsunuz..anladığım kadar eski diskinizi ayırmadınız.

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13
haftasonu vatan bilgisayarda yüzde 25 indirim kampanyası vardı OCZ 120gb vartex 3 serisini 222 liraya aldım.vartex 3 serisini tercih etmemin nedeni üzerinde kasaya monte edilen metal parçanında olmasıydı. ana kartımda sata 3 desteği olmadığı için şu an sata 2 olarak kullanıyorum. windows 7 kurdum işletim sistemi olarak ve windows un verdiği puan 7.4 olarak görünüyor. çok fazla test imkamı olmadı ancak bir kaç tane büyük dosya kopyaladım saniyede 100 mb civarında hız ile veri kopyaladı.sonuçta veriyi aldığı hdd eski hdd olduğu için bu hız mantıklı geldi. windows açılış ve kapanışı oldukça hızlandı. bir oyun kurdum ve kurulum gerçekten çok hızlıydı. ocz yi tercih etmemin sebeplerinden birisi de ömür olarak biçtiği 2 milyon saatti. diğer incelediğim ssd disklerde 1 milyon-1.5 milyon saatten bahsetmişler. gerçi ne 2 milyon ne de 1 milyon saate ömrümüz yetmeyecek disk çalışmaya devam edecek sanırım :)

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
..kurulum bitti mek.hdd nizi takıyorsunuz(isterseniz)seçme ekranı geliyor siz ssd yi seçip yola devam diyorsunuz..
seçme ekranı nerde çıkıyor, nedir??

haftasonu vatan bilgisayarda yüzde 25 indirim kampanyası vardı OCZ 120gb vartex 3 serisini 222 liraya aldım.vartex 3 serisini tercih etmemin nedeni üzerinde kasaya monte edilen metal parçanında olmasıydı. ana kartımda sata 3 desteği olmadığı için şu an sata 2 olarak kullanıyorum. windows 7 kurdum işletim sistemi olarak ve windows un verdiği puan 7.4 olarak görünüyor. çok fazla test imkamı olmadı ancak bir kaç tane büyük dosya kopyaladım saniyede 100 mb civarında hız ile veri kopyaladı.sonuçta veriyi aldığı hdd eski hdd olduğu için bu hız mantıklı geldi. windows açılış ve kapanışı oldukça hızlandı. bir oyun kurdum ve kurulum gerçekten çok hızlıydı. ocz yi tercih etmemin sebeplerinden birisi de ömür olarak biçtiği 2 milyon saatti. diğer incelediğim ssd disklerde 1 milyon-1.5 milyon saatten bahsetmişler. gerçi ne 2 milyon ne de 1 milyon saate ömrümüz yetmeyecek disk çalışmaya devam edecek sanırım :)
Bende OCZ almayı düşündüm ilk olarak. Fakat internette biraz araştırdıktan sonra OCZ ile ilgili çok fazla donma ve BSOD şikayetleri gördümk bu yüzden almaktan vazgeçmiştim.

cagdasc

Asistan
Reaksiyon puanı
13

ilk önce ssd diski takıp mevcut sisteminizde biçimlendirmeniz gerekiyor. daha sonra ben mevcut hdd mi devre dışı bıraktım. sadece sdd disk aktif haldeydi. win 7 cd sini takıp kurulumu sorunsuz bir şekilde yaptım.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
ben öyle bir ifade kullanmadım...elbette dvd yi takıp formatlıyorsunuz..sadece ilk kurulumun w7 ile olması tavsiye ediliyor..yoksa normal formattan bir farkı yok hatta daha hızlı kurulum oluyor....

hocam takılı diğer diskleri çıkarıyorsunuz (sonra takmak üzere).normal bir şekilde ssd ye formatlıyorsunuz..zaten kurulumdan sonra ssd yi medya olarak görüyor..kurulum bitti mek.hdd nizi takıyorsunuz(isterseniz)seçme ekranı geliyor siz ssd yi seçip yola devam diyorsunuz..anladığım kadar eski diskinizi ayırmadınız.
eskisini çıkarıyorum sddyi takıyorum ama disk görünmüyor :S

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
eskisini çıkarıyorum sddyi takıyorum ama disk görünmüyor :S
baştan başlayalım..makinenize takılı mekanik HDD yi çıkaralım..şayet dvd okuyucu yazıcınız "SATA"ise pata bir dvd yaz-okuyucu takalım...ahcı mod ve formata başlıyoruz..hiçbir problem çıkacağını zannetmiyorum...
birde şöyle bir yanlış yapılıyor:belirtilen 2 milyon saat ömür SSD nin ömrü deyildir....ssd nin önrü diğer diskler gibidir..hatta kullanımdan dolayı belkide daha kısa...benim 40 GB lik 10 yıllık pata hdd var ve ona w8 kurmuştum hala çalışıyor .fakat atıl başka hdd taktığım için onu yedeğe aldım........
ed :başka portlarda deneyin...(birde kabloları takarken çok dikkat edin "çıt"bir ses geliyor kablo girişi çok zayıf hemencecik kırılıyor.kolay gelsin...

seçme ekranı nerde çıkıyor, nedir??

Bende OCZ almayı düşündüm ilk olarak. Fakat internette biraz araştırdıktan sonra OCZ ile ilgili çok fazla donma ve BSOD şikayetleri gördümk bu yüzden almaktan vazgeçmiştim.
seçme ekranı mekanik hdd nizi takınca geliyor..(anlattıklarım başıma gelenler)
ocz lerde iyidirler hatta vertex 4 daha iyi diyorlar..en son çıkan kontrolcüyü kullanıyor"ındilinx".....

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
baştan başlayalım..makinenize takılı mekanik HDD yi çıkaralım..şayet dvd okuyucu yazıcınız "SATA"ise pata bir dvd yaz-okuyucu takalım...ahcı mod ve formata başlıyoruz..hiçbir problem çıkacağını zannetmiyorum...
birde şöyle bir yanlış yapılıyor:belirtilen 2 milyon saat ömür SSD nin ömrü deyildir....ssd nin önrü diğer diskler gibidir..hatta kullanımdan dolayı belkide daha kısa...benim 40 GB lik 10 yıllık pata hdd var ve ona w8 kurmuştum hala çalışıyor .fakat atıl başka hdd taktığım için onu yedeğe aldım........
ed :başka portlarda deneyin...(birde kabloları takarken çok dikkat edin "çıt"bir ses geliyor kablo girişi çok zayıf hemencecik kırılıyor.kolay gelsin...

seçme ekranı mekanik hdd nizi takınca geliyor..(anlattıklarım başıma gelenler)
ocz lerde iyidirler hatta vertex 4 daha iyi diyorlar..en son çıkan kontrolcüyü kullanıyor"ındilinx".....

aga bende laptop var hddyi çıkarıyom mod hdd de ahci mod zaten değiştirmeyi gerek görmedim yalnız dvd writer sata ise dediğinizi bilmiyorum bnm dvd writer nasıldır nerden öğrnicez onu ?

ayrıca pata disk nasıl yazırcaz ?

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
aga bende laptop var hddyi çıkarıyom mod hdd de ahci mod zaten değiştirmeyi gerek görmedim yalnız dvd writer sata ise dediğinizi bilmiyorum bnm dvd writer nasıldır nerden öğrnicez onu ?

ayrıca pata disk nasıl yazırcaz ?
laptop hakkında birşey diyemeyeceğim çünkü bilmiyorum..... çocukların hepsinde var ben kullanmıyorum vede kullanmayı sevmiyorum....bilmiyorum yasakmı site ismi vermek yasaksa lütfen moderatörler silsin..
teknoseyir diye aratırsanız zannedersem istediğiniz bilgilere ulaşabilirsin..ben o siteyi çok incelemiştim.kolay gelsin.

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
laptop hakkında birşey diyemeyeceğim çünkü bilmiyorum..... çocukların hepsinde var ben kullanmıyorum vede kullanmayı sevmiyorum....bilmiyorum yasakmı site ismi vermek yasaksa lütfen moderatörler silsin..
teknoseyir diye aratırsanız zannedersem istediğiniz bilgilere ulaşabilirsin..ben o siteyi çok incelemiştim.kolay gelsin.

ya orda super duper diye bi programla yapıyolar ama mac te windows için değil program "disk clone" yaptılar bi de bn ssdye direkt yeni işletim sistemini kurcam

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
yine deneyimlerimden bir bölüm:gigabite anakartta kurulum yaptım kullanırken anakart arızalandı bende ssd yi asus marka anakrtlı makineye taktım..sistemi gördü ve çalıştı..
sizin öyle bir imkanınız varsa masa üstünde formatlayıp(ahcı mod-çünkü diski(ssd)medya diye görüyor)ssd yi laptopunuza takın..muhtemelen çalışacaktır..

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
yine deneyimlerimden bir bölüm:gigabite anakartta kurulum yaptım kullanırken anakart arızalandı bende ssd yi asus marka anakrtlı makineye taktım..sistemi gördü ve çalıştı..
sizin öyle bir imkanınız varsa masa üstünde formatlayıp(ahcı mod-çünkü diski(ssd)medya diye görüyor)ssd yi laptopunuza takın..muhtemelen çalışacaktır..
bi tornavide takımı almam lazım şimdi alayım akşama bi kurcalayım :D

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
[MENTION=125346]Rüstembey[/MENTION] olmadı ya akşam bayağı kurcaladım olmadı ben en iyisi bunu asus teknik servise göndereyim yapsınlar :D

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
SSD hardisklerin hepside notebook harddiski olarak kullanılabilir mi
ssd masaüstü ve note book olarak sınıflandırılmamış...

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
SSD hardisklerin hepside notebook harddiski olarak kullanılabilir mi
ssd masaüstü ve note book olarak sınıflandırılmamış...
Kullanılabilir kullanırsan hem ısınma sorunun büyük oranda azalır hemde batarya süren artar ama kapasite sorunu var çok bişey yüklemiyorsan bilgisayara kesin öneririm ayrıca bilgisayar daha hızlı açılır :)

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=125346]Rüstembey[/MENTION] olmadı ya akşam bayağı kurcaladım olmadı ben en iyisi bunu asus teknik servise göndereyim yapsınlar :D
mert hocam üzgünüm ..laptoplara elimi sürmek bile istemiyorum.amma şunu biliyorum:ssd ler hiçbir aparata gerek duyulmada laptolara takılabiliyor...siz en doğru kararı verdiniz servise götürmekle...

SSD hardisklerin hepside notebook harddiski olarak kullanılabilir missd masaüstü ve note book olarak sınıflandırılmamış...
öyle bir sınıflandırmaya rastlamadım..sandisk extreme 120GB beğendim aldım taktım(masaüstü)ve kullanıyorum..artıları çok..henüz eksiye rastlamadım...

Mert Ahmet

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Sıkıntı nedir? Yardımcı olalım.
aga bu ssdyi takıyorum laptopa sonra mod ahci mod zaten sata configuration da hani en başta şey soruyor windows işletim sistemini hangi diske kurmak istiyorsunuz? diye o ekran ssd takınca boş çıkıyor işte hgiç bir disk görmüyor ama biosta team xtreem s2 diye ssdnin modeline kadar yazıyo boot optionda falan

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
aga bu ssdyi takıyorum laptopa sonra mod ahci mod zaten sata configuration da hani en başta şey soruyor windows işletim sistemini hangi diske kurmak istiyorsunuz? diye o ekran ssd takınca boş çıkıyor işte hgiç bir disk görmüyor ama biosta team xtreem s2 diye ssdnin modeline kadar yazıyo boot optionda falan

Aklımda bir kaç öneri varda önce bir ecnebi sitede bulduğum öneriyi aktarayım 38 kişi problemim çözüldü demiş, seninkinin de bu olması yüksek ihtimal.
  • Windows7 CD si ile sistemi boot et
  • Ne zaman ki hoş geldiniz yazını gördün shift + F10 a bas komut yöneticisi ni aç (Olmaz ise tamir, repair bölümü falan olacak oraya gir orda da komut yöneticisi zımbırtısı var)
  • "diskpart" yaz ve enter la ("" tırnak işaretleri yok tabiki)
  • "list disk" yaz 3850 ye gönder windows açılış sesi cebine gelsin :blink: :w00t: :lol::lol: şaka tabiki sadece list disk yaz
  • Eğer disk doğru bağlı ve bios ayarlarında sıkıntı yok ise diskini burda görmen lazım (diskin boyutundan da tanıyabilirsin isim çıkmaz ise)
  • Diskini gördüysen "select disk X" (X yerine diskinin yanında 0 1 2 3 artık ne yazıyorsa) yaz.
  • "clean" yaz ve işlemi bitir. Bu işlem diskine bir boş MBR açacaktır ve sıkıntını giderecektir.

select disk 0 --> enter / clean --> enter dediğin an o diskteki tüm veriler silinir.
O sebepten sakın ha yanlış diski silme.
Laptopunda 2 HDD var ise SSD yi ikinci olarak takıyorsan, ve bu işlemlere aşina değilsen asıl diskini sök sadece SSD ile yoluna devam et ki onun başına bir iş gelmesin.

Eğer sıkıntınu buda çözmezse bios la ilgli bişeyler vardır 2. düşüncem.
3. düşüncem ise hangi W7 yi kullanıyorsun. PC ile gelen orjinal yazılım mı? Netten bulduğun mu?
Orjinal yazılım ise belki eski bir versiyondur ve "belki" SSD disk tanımıyordur.
Eski XP lerde sata diskleri tanımama olayı gibi bişey olabilir. Ancak bunu konuda bilgi gözüme çarpmadı internette.
Sanırım ilk verdiğim yöntem seninde sıkıntını giderecek.