Söyle Rahatla

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Öğrenci yurtlarında saat 20:00 den sonra İnternet erişimini kesmeli. Yatıp uyusunlar. :)

Reaksiyon puanı
303
Saat akşam 7 ye kadar 100 mbit 7 den sonra 25 mbit... Kablonet memnunum :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yurttaki o internete belki 100 kişi bağlanıyor tabii ki yavaş olucak :D
en yüksek interneti getirsen yine dayanamaz ki :D

Reaksiyon puanı
5,171

Bunun için özel altyapıları var. 1500 kişinin bulunduğu bir otelde 36 mbps aldığımı hatırlıyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru

Kafaya bak. Kafaya bak. KAFAYA BAK.

Arkadaş kafaya bak.

Yazık. Teknoloji o kadar geri 100 kişi bağlanınca çöküyor internet.

Reaksiyon puanı
303
Çok Pis G** Oldum Şuan Anladım...

Nero ve Winamp Kullanan adamdan ne beklersin ki...

Vay anasını teknoloji piri nesile bak ???

Silsemmi ilk attığımı acaba ?

Yok yok daha çok dikkat çeker bence :rolleyes:

En iyisi sessizce üzümlü keki alıp gitmek :)

Aman Aman Nereye Geldik Konuyu sapıtmayalım efenim ;)

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
İnsanlar aşırı hazırcı olmuş.
Hemen olmasını istiyorlar. Hemen cevap almalılar asla araştırmamalır önlerine hazır getirilmeli. Hemen işin kolayına kaçmalılar.

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Polemiğe gerek yok. Burası bir v.i.p başlığı değil. Kısaca kısıtlı kesime özel yazı yazılabilen bir yer değil. Öğrenciyim ve bunu kimseye kanıtlamak zorunda da değilim. Moderatör veya herhangi bir yetkin de yok bana kural koyup, ilgilendirmediğini tebliğ edebileceğin hakkın da yok. Forum kurallarında aksini belirtir bir şey de yok.

Bir teknisyen olarak hem devlet hem özel yurtlarda çok tecrübe ettiğim birşey. Öğrenci yurt etrafındaki kişilere birşeyler karşılığında wi-fi şifresini bedavaya verir. Bir çok yurt ve müdürü de teknolojiden uzak olduğu için anlamaz. Sadece hız arttırır geçerler bir yerden sonra.
Mevcut şartlarda sadece devlet veya özel yurt değil üniversite çağı bitesiye kadar geleceği emanet edeceğimiz kişileri kötü şeylerden arındırmalı olduğumuzu düşünüyorum. Kapatılsın kullanılmasından ziyade. Mevcut şartlarda o kadar çok kişiyi meşgul edecek amacından caydıracak şeyler var ki artık, hele ki günümüz eğitim mevzuatı ezberle geç olduğu müddetçe bu böyle.

Benim yaptığım şeyi söyleyeyim. Giderdik yurtlara sunucu kurar ve çekilirdik. Hafta boyunca gelen hız şikayetleri ıvır zıvır hepsini dinler ve kaydederdik. Ardından modem çıkışlarını birleştirip yurt yönetimi ve tüm camiasına koyardık karşımıza ve hepsini söylerdik hem şikayet ediyorsunuz hem sömürüyorsunuz. Çok gördük ki çalışıyoruz çabalıyoruz diyen kişilerin mac adreslerinin film izlediğini, o***le tarzı sitelerde trafik tükettiğini, işlevini bilmediği torrentin zararlarını, host bilgisayarı gibi bilgisayarını açanı. Sebep ile filtreledik, kelimeleri engelledik, günün belirli saatlerine kota getirdik, yılmadan down/upload yapanların hızını kısıtladık, interneti dış mihraklarla paylaşanlar için fiziksel adres zorunluluğu tuttuk. Bakmayın isminin yurt olduğuna. Oraya insanlar evlatlarını yerleştiriyor. Yurtlar her gün polise içeridekiler hakkında bilgi vermek zorunda. Filtre koymak, filtreleri kaydetmek zorunda.

Velhasıl bu şekilde kurunun yanında yaş da yanıyor. İnsan işi olduğu ödevi olduğu şeyi yapamayınca genelde diğerleri gibi aynı şeyi yapıyor, yani indirmeler çoşuyor. Adamlar artık yurtta yaşayanları bilip "bu kesin downloada bıraktı çıktı gitti evden" deyip şalterini indiriyor, modemi resetliyor. Ve yine kurunun yanında yaş da yanıyor. Biri abicik gubicik siteye giriyor yasak olan, sonra cezasını yurt yönetimi çekiyor. Arkadaşlar devlet kural ve vergiden oluşuyor üzgünüm. Bu işe bir isim konmadıkça, denetim olmadıkça bu şekilde devam edecektir.

Biz okuyalım diye ekstra işte çalışırken tabi yoktu böyle şeyler. Ama artık üniversitelerimizin imkanlarıyla bir çok şeyi ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Wifi, ofis yazılımı, tasarım donanım ne varsa.

Bir çok yerini kestim kırptım nolur nolmaz. At gözlüğü takmışız milletçe, sağdan soldan bahseden olursa "o ne la " diyip düz devam ediyoruz.
Çokta uzamasın, umarım günümüz gençleri bu yaşadığı sıkıntıları görüp bir gün bu işi tüm devlet sınırlarında düzeltecek konuma gelir de kimse bu dertleri çekmez :)

Reaksiyon puanı
303
Uzatmayın kardeşim herkez sessizce üzümlü kekini alsın :p

Proxy Vpn felan açmıyormu Kyk sansürlü siteleri?

M

Murat Burç

SDN Okuru
Polemiğe gerek yok. Burası bir v.i.p başlığı değil. Kısaca kısıtlı kesime özel yazı yazılabilen bir yer değil. Öğrenciyim ve bunu kimseye kanıtlamak zorunda da değilim. Moderatör veya herhangi bir yetkin de yok bana kural koyup, ilgilendirmediğini tebliğ edebileceğin hakkın da yok. Forum kurallarında aksini belirtir bir şey de yok.

Bir teknisyen olarak hem devlet hem özel yurtlarda çok tecrübe ettiğim birşey. Öğrenci yurt etrafındaki kişilere birşeyler karşılığında wi-fi şifresini bedavaya verir. Bir çok yurt ve müdürü de teknolojiden uzak olduğu için anlamaz. Sadece hız arttırır geçerler bir yerden sonra.
Mevcut şartlarda sadece devlet veya özel yurt değil üniversite çağı bitesiye kadar geleceği emanet edeceğimiz kişileri kötü şeylerden arındırmalı olduğumuzu düşünüyorum. Kapatılsın kullanılmasından ziyade. Mevcut şartlarda o kadar çok kişiyi meşgul edecek amacından caydıracak şeyler var ki artık, hele ki günümüz eğitim mevzuatı ezberle geç olduğu müddetçe bu böyle.

Benim yaptığım şeyi söyleyeyim. Giderdik yurtlara sunucu kurar ve çekilirdik. Hafta boyunca gelen hız şikayetleri ıvır zıvır hepsini dinler ve kaydederdik. Ardından modem çıkışlarını birleştirip yurt yönetimi ve tüm camiasına koyardık karşımıza ve hepsini söylerdik hem şikayet ediyorsunuz hem sömürüyorsunuz. Çok gördük ki çalışıyoruz çabalıyoruz diyen kişilerin mac adreslerinin film izlediğini, o***le tarzı sitelerde trafik tükettiğini, işlevini bilmediği torrentin zararlarını, host bilgisayarı gibi bilgisayarını açanı. Sebep ile filtreledik, kelimeleri engelledik, günün belirli saatlerine kota getirdik, yılmadan down/upload yapanların hızını kısıtladık, interneti dış mihraklarla paylaşanlar için fiziksel adres zorunluluğu tuttuk. Bakmayın isminin yurt olduğuna. Oraya insanlar evlatlarını yerleştiriyor. Yurtlar her gün polise içeridekiler hakkında bilgi vermek zorunda. Filtre koymak, filtreleri kaydetmek zorunda.

Velhasıl bu şekilde kurunun yanında yaş da yanıyor. İnsan işi olduğu ödevi olduğu şeyi yapamayınca genelde diğerleri gibi aynı şeyi yapıyor, yani indirmeler çoşuyor. Adamlar artık yurtta yaşayanları bilip "bu kesin downloada bıraktı çıktı gitti evden" deyip şalterini indiriyor, modemi resetliyor. Ve yine kurunun yanında yaş da yanıyor. Biri abicik gubicik siteye giriyor yasak olan, sonra cezasını yurt yönetimi çekiyor. Arkadaşlar devlet kural ve vergiden oluşuyor üzgünüm. Bu işe bir isim konmadıkça, denetim olmadıkça bu şekilde devam edecektir.

Biz okuyalım diye ekstra işte çalışırken tabi yoktu böyle şeyler. Ama artık üniversitelerimizin imkanlarıyla bir çok şeyi ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Wifi, ofis yazılımı, tasarım donanım ne varsa.

Bir çok yerini kestim kırptım nolur nolmaz. At gözlüğü takmışız milletçe, sağdan soldan bahseden olursa "o ne la " diyip düz devam ediyoruz.
Çokta uzamasın, umarım günümüz gençleri bu yaşadığı sıkıntıları görüp bir gün bu işi tüm devlet sınırlarında düzeltecek konuma gelir de kimse bu dertleri çekmez :)
Üniversitede torrent yasak çalışmıyor. Aynısını yurtlara da uygulasınlar o zaman.
Google'a zor giriyorum ben ne yapayım öyle interneti?
Mesele kota da değil kota olmuş olmamış fark etmez mesele yasakçı zihniyet.

Benim yurt internetinden harcadığım miktar maksimum 5gb aylık. O da zorlaya zorlaya 240p video. Madem herkesin ne yaptığı belli oluyor absürt indirme yapan adamı sistemden banlasınlar.
Yok denetim koyulacakmış yok şu olacakmış yok yurt yönetiminin başı yanacakmış banane? Madem tespit edebiliyorlar kurunun yanında yaş yanması diye bir şey mümkün olabilir mi ya? Banla gitsin adam laftan anlamıyorsa giremesin bir daha. Veya bir süre giremesin. Ondan hızı al düzgün kullanan adama ver o girsin 0.01 mbps internete ben internet kullanamıyorum o adamın suçunu ben niye çekeyim.

1568391026418.png

Sakarya'dayım okul 23'ünde başlıyor 7 gün kalacağım yurda tam ücret veriyprum. Bunun parasını benden almasını biliyorlar da altı üstü insan gibi internet sağlamasını niye bilmiyorlar.

Bütün bu söylediklerim devlet yurdu için. Demişsin yurt şifresi oraya buraya veriliyor. Devlet yurtlarında yalnızca kimlik ve sana özel şifreyle giriş yapılabilir ve yalnızca, yalnızca diyorum tek cihazla giriş yapılabilir. Üstelik sen wifi bağlantısını kapatsan bile başka bir cihazlara giremezsin illa sistemden de çıkış yapman gerekir.

Ben bunlara kafa yormak zorunda değilim. Devlet para üstüne para almayı biliyorsa bunları da yapacak bunu bir düzene koyacak. Ama kota ile değil.

Şimdi oradan biri mıymıylanacak devlet yurduna az para veriyorsun diye.
1. olarak devlet yurtları kar gütmez denge bile amaçlamaz. Sosyal projedir. Toplum yararınadır. Zarar ederse vergilerden karşılanır.

Ve evet. Yiyeceklerde bile(esnaf fiş keserse :D :D) %8 vergi var bu ülkede. Vergi üstüne vergi bindiriliyor herşeye bırakın da bunlar olsun.

İnternet meselesi bu ülkenin kanseridir çok açık ve net sadece yurtlarda değil ülke genelinde bir sorun ve devletin bunu çözmeye niyeti yok gibi gözüküyor.

Uzatmayın kardeşim herkez sessizce üzümlü kekini alsın :p

Proxy Vpn felan açmıyormu Kyk sansürlü siteleri?
Torrent yasaklı değil yahu. Bakın üniversitede yasaklı olan torrent kyk ağında çalışıyor.

Böyle bir reziilik olabilir mi?

554950

Dekan
Reaksiyon puanı
5,894

sabah 1 mbps iken akşam 4 mbps mesela xD

Reaksiyon puanı
5,171
Burası forum mu WhatsApp mı belli değil. Bi girdim foruma 100 bildirim. 3. dünya savaşını kaçırdım sandım.

Tüm mesele işi gücü tartışma yaratmak olan birinin Bi profile attığı onlarca mesaj sonucu çıkan tartışma imiş.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,317
Toleranslarımızın da sanırım bir sınırı olması gerektiğini düşünüyorum.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Bu abimize pedofili diyorlardı bir ara günahını almayalım şimdi ama bilemedim.

Benim de nereden aklıma geldiyse.

12 Ocak 2012 tarihinde youtube kanalımı açmışım. Normal şartlarda google hesabı açılınca direk kanal açılmıyor diye biliyorum. Hangi akla hizmet açtım birşeyleri kurcalarken oldu herhalde. Keşke o vakit birşeyler yapsaydım. :D

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
16,118
Tablet 5.1 uygulama siniri 4 androidi tasarlayan kör olmuş 4vuygulama az ki...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...