Sony ve Arçelik'ten dev üretim ortaklığı!

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Sony ve Arçelik'ten dev üretim ortaklığı!

Sony'nin iki BRAVIA LCD TV modelinin üretimini Türkiye'nin hangi teknoloji devi üstlenecek?
20080816110409.jpg

Arçelik kendi fabrikasında Bravia'nın iki modelini üretecek.

Türkiye'nin lider beyaz eşya ve tüketici elektroniği üreticisi Arçelik A.Ş. ile Sony Eurasia üretimde işbirliği için bir araya geliyor.

Arçelik A.Ş. ile Sony Eurasia arasında 2004'te başlayan ve Arçelik bayilerinde Sony ürünlerinin satılmasını kapsayan iş ortaklığı, Grundig Elektronik A.Ş.'nin Beylikdüzü tesislerinde Sony ürünlerinin üretimini de içerecek şekilde genişletildi. Sony'nin Avrupa operasyonu genelinde ilk olan bu yatırım modeli çerçevesinde iki BRAVIA LCD TV modelinin üretimi Arçelik'in iştiraki Grundig Elektronik A.Ş. Üretim Tesisleri'nde yapacak.

Grundig Elektronik tesislerinde üretilecek ilk Sony ürünlerinin 2009 başında satışa sunulması planlanıyor. İlk etapta Arçelik/Beko bayilerinde satışa sunulacak olan ürünler, Sony'nin global çapta tüm ürünlerinde geçerli olan yetkili servis ve garanti hizmetleri kapsamında olacak. Ürünlerin teknik servis hizmetleri de Sony Yetkili Servisleri tarafından verilecek.

http://www.chip.com.tr/konu/Sony-ve-Arcelik-ten-dev-uretim-ortakligi_10209.html

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
artık sony de alınmaz anasını satiim...:pinch:

adem54

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Böyle düşünürseniz hiç ilerleyemeyiz.

Geri zihniyetli insanlarımız olduğu sürece hep aynı yerde sekeriz...

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Kaliteli yaptı da kötü mü dedik...dandik işte koçun ürettikleri..

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Sony kalitesinde üreticektir.. Yoksa Sony anlaşma yapmazdı.. Üstünde nede olsa SONY yazacak..

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Nike Tayvan'da, Endonezya'da ayakkabı yaptırınca giyeriz ama değil mi? Ya da Ford Bursa'da araba yaptırınca da biniyoruz mesela ?

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Böyle düşünürseniz hiç ilerleyemeyiz.

Geri zihniyetli insanlarımız olduğu sürece hep aynı yerde sekeriz...

asıl gericilik kendini tanımaktan, zayıflıklarınla yüzleşmekten kaçmakla olur. biz teknolojide geri bir ülkeyiz. ne olursa olsun, bu böyle. sonuçta sony bu ülkede ürettiği ürünü avrupada veya amerikada satmayacak. bi düşün bakalım neden?:whistling:

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Bence bekleyip görmek lazım, sony ne kadar sıkacak ve kaliteyi ne kadar arttıracak, ürünü görmeden celallenmemek lazım ama benim de çok umudum yok, umarım yanıltırlar bizi.

yer__6

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Nike Tayvan'da, Endonezya'da ayakkabı yaptırınca giyeriz ama değil mi? Ya da Ford Bursa'da araba yaptırınca da biniyoruz mesela ?
Arkadasım sana tam anlamıyla katılıyorum.
bu arkadaşlar gibi düşündükçe hiç bi yere gelemiyeceğiz.
Hem üstünde bikere sony yazıyosa zaten o sony garantisinde olmıycakmı?
Hem bu güne kadar sen sony de 10 yıl garanti diye bişey duydun mu?
Ama ben bunu arçelikte duydum.
:S

Just Problem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arçelik kaliteyi zaman içinde düşürdü. Bunu Sony'nin ürünlerine yansıtırsa Sony bu işten vazgeçer. Arçelik Sony'nin vazgeçmesini istemediği için (çünkü Sony'yi biz yapıyoruz demeleri için) en iyi elemanlarını Sony'nin fabrikasına koyacak. Arçelik'in ürünleri piyasadakilere göre kaliteli olmasa bile Sony'nin ürünlerinde titizlikle çalışacaktır.

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Arçelik kötü mal üretmiyor sadece çok iyilerle kendini bir görüp onların fiyatında mal satıyor
ben ürettiği ürünlere göre aldığı parayı hak etmedğini düşünüyorum ve arçelik almıyorum

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Bence deneyenlerden bir bilgi toplanmalı almadan önce.. Bekleyelim ve görelim. Sony markasını bastırıyorsa bir bildiği vardır. Bence de arçelik malları çok kaliteli değil. Bu yüzden zaten insanların kafasındaki soru işaretleri

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
sony türkiye pazarında daha fazla yer alabilmek için yapmıştır. kalitenin o kadar yüksek olacagını sanmıyorum

PRoMeTuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar arçeliği kalitesizle suçluyacak olursa, herşeyi dışarıdan alalım, israile yardım yapalım, satalım fabrikaları...

İyi yapsın alalım anlayışına karşıyım, iki kişiden duyuyosun bozuk
hepsi kalitesiz hepsi bozuk oluyor. Bizim kullandıklarımıza birşey olmadı hala çalışıyor. Ben arçeliğe güvencimden bisikletimi dahi oradan almıştım (yaklaşık 15 sene önce) vakti zamanında, hiçbir aksamı küflenmeden duruyor. Bu birazda bakım işi, insanlar aldığı malzemeyi psikolojik olaraka nasıl alırsa öyle kabulllenir, yani kalitesiz diye alırsan en küçük bi sorun senin için dert olur, ama bunun yanında kaliteli diye düşünürsen büyük sorunlar bile ''yine iyi çalıştı ya'' olur. o yüzden düzgün kullandığımız sürece birşey olmaz..

kardeşim bi yerli malı kullan onlarda belini doğrultsun. Sen destek vermezsen ben vermezsem, kimden para kazanacak bu şirket. Adamlar bu kadar kaliteliyi nasılsa almazlar diye Türkiye pazarına sunmuyorlar.

Not: şimdi bir iki kişi çıkıp yok benim şuyum bozuldu yok buyum bozuldu dicek, en iyisi onlar demeden, bozuk çıkması normal birşey ama emin ol yüzdesi çok düşük.. :)

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
artık yerli malı, yabancı malı diye bişe kalmadı. hepsi çin malı... ama sony dediğin zaman insanların kafasında iyi bir izlenim vardı. ben geçtiğimiz yıllarda bir tv tamircisiyle konuşmuştum. bana piyasadaki tüm yerli ve yabancı mallarının "köküne kadar" çin malı olduğunu, bir tek sony nin kaliteli üretim yaptığını söylemişti. sony nin de yerli üretim olması demek, onun da çin malı olması demek. ne de olsa koçlar parça üretimi yapmıyor. uzakdoğudan getirtip parçaları montajlıyor. başka bi numaraları yok. sadece koçlar değil, tüm yerli üretimler öyle. kendileri sadece dış kasayı üretiyolar. o yüzden "artık sony de alınmaz" diyorum. yoksa mesele yerli malı olup olmaması değil.

F-rekans

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
sony nin de yerli üretim olması demek, onun da çin malı olması demek
Yapma arkadaşım sony japon markası ve her ne kadar ikiside uzak doğuda da olsa japonların çinlilerle pek iyi geçindiklerini sanmıyorum.

Eğer sony gelip arçelikten "gel bizim televizyonumuzu üret" dediyse ona oygun alt yapıyı, üretim koşullarını, zartını, zurtunu ona göre ayarlamasını ister veya ayarlar. Yoksa kalitesiz bir mal ortaya çıkacak değil...
Hadi diyelim çıktı, sony gelir der ki; "üretimi durduruyoruz" Arçelik der ki; "neden" sony der ki; kalite standartlarımıza uygun ürünler üretmiyorsunuz"...

carpenokte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sony adını kotuye cıkarmak istemez, yapmıstır gerekli ön hazırlıkları ;)

katironni

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar benim anlamadığım arçelik gibi yıllarını bu işe vermiş bir firmanın neden bu kdar küçümsendiyidir.sonuçta arçelik çin gibi ucuzcu bir ülkenin devreye girmesiyle ortaya çıkan fason bi firma değildir.Şu anda arçelik kendi argesine sahip dünyada sayılı elektronik şirketlerinden biridir.Onun için iyice bir araştırın derim.arçeliğin kendi arge ve mühendisleriyle dünya teknolojisine kazandırdığı bir çok yeni ürün vardır.bunuda ancak böyle firmalar yapabilir.Arçelik’in 300’ü aşkın icadıyla Türkiye icad şampiyonu olduğunu biliyor muydunuz?şimdi bazı arkadaşlar diyor ki parçalar çinde yaptırılıyor.olabilir fakat çinde yapılıyor diye kalitesiz olacak diye birşey yoktur.çin öyle bir ülkedir ki siz ne kalitede ürün isterseniz onu yaparlar.çok iyi mal isterseniz çok iyi,çok dandik ucuz isterseniz en dandiğini yaparlar.yani ne kadar ekmek okadar köfte mantığıdır.onun için büyük kaliteli firmaların çin seçimi genellikle işçilik maliyetlerinden dolayıdır.Şu anda benim kendi evimde yıllardır kullandığım bir çok arçelik ürünü var ve bana hiç bir zaman büyük sorunlar çıkarmadılar.yani kötülemeden önce biraz düşünmek gerek bence.bunlar sadece benim düşüncelerim.tüm üyelere teşekkürler.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Umarım bir zamanlar profilo telra'nın pişman ettiği gibi arçelik'de pişman etmez sony'i. sony için son derece yanlış bi karar, mali gerekçe ne olursa olsun. Ben kesinlikle arçelik üretimi bravia almam..

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
2 firmada güzel üretim yapıp yurtdışına en güzel ürünlerini satmanın ne mantığı varsa artık
Ayrıca Konu açılalı konuşalı 10 yıl olmuş :D

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
artık sony de alınmaz anasını satiim...:pinch:
çok bilmiş... TR için SONY'leri arçelik üretiyor bu zamana kadar kötü bir yanını gördün mü trollüyorsun...
yuh 10 yıllık konuyu yeni mesajlara kim soktu?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
çok bilmiş... TR için SONY'leri arçelik üretiyor bu zamana kadar kötü bir yanını gördün mü trollüyorsun...
yuh 10 yıllık konuyu yeni mesajlara kim soktu?
Ben 11 yıllık konu hortlattım. Bu kadar saçma değildi ama inan :D:D:D

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
philips 32 inc tv en az 36 wat elektrik tüketirken beko 300 w üzerinde tüketen tv üretiyordu hdmi geçişleride çok yavaş. dünya enerji verimliliğinden bahsederken daha az enerji tüketen tv den bahsederken beko 300w elektrik tüketen tv üretiyordu. sonra bir anda üretimden kalktı.
300 w nereden gördün ölçtün mü? sadece karalamak için yazıyorsun modellerin üretim süresi var sonsuza kadar sürmez... o modelde soğuk katot ışınlı lamba kullandığından üretimden kalkmadı eskidiğinden kalktı... led aydınlatmalı LCD modelleri kaç watt harcıyor baktın mı?

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
Valla evdeki herşey arçelik fatura 50tl mis.

---- Mesajlar birleştirildi ----

apartmanlardan birinde komşusuyla konuşan ev hanımı bizimkiler kampanyadan arçelik tv almışlar çok kötü diyor birdaha almam diyor. malesef kolay para kazanılmıyor.
Dislike tuşu nerde ya?

Son düzenleme:

imhotep

Müdavim
Reaksiyon puanı
192
Valla evdeki herşey arçelik fatura 50tl mis.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Dislike tuşu nerde ya?
tam adamına sormuşsun teknolojiden anlamayan boş beyinliler kullanmayı becerememiş karalıyor... arçelik, philips, sony çok farklı değil hepsinin ürünleri aynı performans aralığında hala yerli markalara iftira atıyorlar...

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,180
tam adamına sormuşsun teknolojiden anlamayan boş beyinliler kullanmayı becerememiş karalıyor... arçelik, philips, sony çok farklı değil hepsinin ürünleri aynı performans aralığında hala yerli markalara iftira atıyorlar...
Valla senelerdir arçelik kullanıyoz aha 2012 de 106 ekran ilk seri üretim smart arçelik tv aldık tık demedi hala çalışıyo