Sony Music [Müzik Telifi Hakkında]

Bu konuyu okuyanlar

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Arkadaşlar telif hakkı konusunda yardıma ihtiyacımız var. Hemen olayı özet geçeyim, biz iki kişi yani Alperen kardeşimle ben "Calvin Harris - This is What You Came For ft. Rihanna" Adlı esere trap remix yaptık. Tabi trap remix deyince aklınıza bu aralar moda olan asırlık Türk/Arap müziklerine, milli marşlarına, ilahilerine verilen güm güm tıs tıs basslı efektler gelmesin. Ciddi anlamda ikimizinde ilk defa üzerinde yoğunlaştığı, günlerce uğraştığı Trap City/Trap Nation tarzında bir proje oldu ve eksik olan tek şey en sona bırakılan Mix Mastering olayıydı. Şimdi gel gelelim işin renginin solduğu yere, arkadaş müziği test etmek için Youtube'a yüklüyor ve müzik telif nedeniyle 193 Ülkede, yani tüm dünyada engelleniyor. Projeye başlamadan önce remix yapmak için telif izni gerektiğini biliyordum fakat sadece gelire el konulmasını bekliyordum, hiç beklediğim gibi olmadı. Müziği biraz kurcaladım ve telif haklarının Sony Music üzerine kayıtlı olduğunu öğrendim, şimdi biz telif yemeden yani izinli bir şekilde paylaşabilmek için Sony Music şirketine para verip müziğin telif haklarını satın mı almamız gerekiyor yoksa Calvin Harris ile iletişime geçip ondan mı izin almamız gerekiyor. Kısaca resmiyet eşliğinde ücretli şekilde telif mi satın alacağız yoksa sanatçıya veya şirkete karşı masum rolüne bürünüp beleşe çözebileceğimiz pek resmiyet gerektirmeyen bir şey mi ?

(Bu arada konuyu nereye açacağımı bilemedim, eğer hatalı kategorideyse kirlilikten dolayı özür dilerim.)

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Ya çok fazla paraniz var yada hayal dunyasındasınız
Para olsa konu açma gereği duymadan satın alırdım, mesajdan anladığım kadarıyla telif satın almak gerekiyor teşekkür ederim.

Reaksiyon puanı
5,172
Para olsa konu açma gereği duymadan satın alırdım, mesajdan anladığım kadarıyla telif satın almak gerekiyor teşekkür ederim.
Büyük ihtimal araya aracı şirket koymanız gerekecek ama youtube da 1 milyondan fazla dinlenmesi olan bir şeyden bahsediyoruz. Telifin 10.000$ dan asagi tutacagini sanmam.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
@CapScroLL Calvin hemde sony ile iletişime geç, elemanların aralarındaki sözleşmeye göre telif ücretsiz vereceğini sanmam ama şansını dene.