Sizce iPhone neden bu kadar seviliyor?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

Marka algısı diye bir şey vardır.

Kendini kanıtlamış markaların başarısı o markayı kullananların da ortak başarısı gibi algılanır.

Beşiktaş maç kazandığında aslında maçı kazanan sahadaki 11 futbolcuyken kendini Beşiktaş’lı olarak gören milyonlar bu başarı hissini tadar. Sahada kendileri ter dökmüş gibi başarı duygusunu yaşar.
Üstelik maça gitmeye hatta maçı izlemeye bile gerek yoktur. Beşiktaş’ın kazandığı haberi bile o başarı hissini taraftarına yaşatır.

Bir otomobil düşünün, tepeden tırnağa özel bir ekip tarafından tasarlansın...

Ama üzerine hiç bir markanın logosu ismi yazılmasın sonra bu otomobil bir grup insana test edişmesi için verilsin.

Kullanıcı deneyimleri kayıt altına alınsın.

Ardından aynı arabaya Renault logosu yapıştırılsın ve kullanıcı deneyimleri kaydedilsin.

Son olarak aynı arabaya BMW logosu yapıştırılarak kullanıcı deneyimleri kaydedilsin.

Göreceksiniz ki en yüksek kullanıcı deneyimi puanları BMW’ye gelecek ardından Markasız olana gelecek en düşük notlar ise Renault logolu olana gelecek.

Markasız olan için genelde görüşler tarafsız olacak.

BMW logolu olanda asamlar yapmış beee tarzında yorumlar gelecek,

Renault logolu olduğunda ise insanlar GÜZEL AMA diye başlayan yorumlar yaparak eksiklik kusur arayacaklar...

Araç birebir aynı araçtır ama tepkiler farklıdır.

İşte bu MARKA algısıdır...

Kimseye de neden bir markayı sevdiğini soramazsın.

Marka sevgisi yaratmak bir ürünü üretmekten çok çok çok daha zor ve maaliyetlidir.

Bir ürünü üretmek için birim başına 100$ harcıyor olabilirsiniz ancak o ürünün markasını sevdirmek için ürün başına belki 10000$ dan fazla harcamanız gerekir.

Yok o stabilmiş, yok bu hızlıymış, yok diğerinin özellikleri daha iyiymiş...

Hepsi hikaye...

Marka sevgisini bunlarla açıklayamazsınız...

Pepsi Michael Jackson’lı reklamlar için harcadığı parayı kazanması için 190 milyon şişe kola satması gerekiyordu...

O reklam 190 milyon şişe kola sattırmaz...

Ama kendisini Micheal Jackson ile özdeşleştirmiş milyonlarca kişiye Pepsi markasını sevdirir...

Bu işler karışık işler 😁

Şu iPhone kameralarında ki sarımsı efekt kendiliğinden olan ve kameradaki gerçekçilik ve son dönemde kusursuz portre beni benden alıyor. Sosyal medyaya attığım fotoğraflar fark yaratıyor. Başka hiçbir şeyi cazip değil. Şarj tasarım batarya hız vb diğer android telefonlar bir tık daha önde. Piyasada ki her telefonu kullanmış biri olarak yazıyorum. Ve yıldırda sık sık değişiyorum telefonumu kameradan dolayı tekrar iPhone dönüyorum

Her şarkı var mı ? Fizyden geçmeyi düşünüyorum bazı sanatçılar yok fizyde veya müzikler. Sizce geçilir mi ? Arada 3-4 tl var (öğrenci pakedi alcam).
Fizy kullanmadım onunla karşılaştıramam ama Spotify ile aynı gibi geldi bana içerik olarak. Yani Spotify da olupta apple müzik te olmayan bir şarkıya denk gelmedim. Fakat Spotify’ın ekolayzerı daha iyi bence sesi azaltmadan bass arttırılabiliyor. Apple müzik te ise bass arttırınca ses kısılıyor.

Fizy kullanmadım onunla karşılaştıramam ama Spotify ile aynı gibi geldi bana içerik olarak. Yani Spotify da olupta apple müzik te olmayan bir şarkıya denk gelmedim. Fakat Spotify’ın ekolayzerı daha iyi bence sesi azaltmadan bass arttırılabiliyor. Apple müzik te ise bass arttırınca ses kısılıyor.
bass falan çok anlamıyorum genelde olduğu gibi dinliyorum :D bu arada spotifyda fizye oranla 50 kat şarkı var :D demekki iyiymiş. geçicem büyük ihtimal, çok teşekkür ederim.

Kupa Beyi

Profesör
Estetik açıdan iyi ve telefon oranı iyi bide en iyi yanı kapalı kutu olması... malum telefonlar cüzdandan farksız.

Sucrofe

Profesör
Kaliteli olması ama tercih sebebinin genellikle "kanka ayfon ya" olduğunu düşünüyorum. Elma için iPhone 3gs falan bile alır bunlar, bu tiplerin beyin ölümleri gerçekleşmiştir.
1- ios kullanmak daha kolay
3- virüs girmiyo
Katılmıyorum. İOS kullanmak daha mı rahat bilemem ama daha kısıtlı bir kullanım sunduğu kesin. Ayrıca virüs, Android'e de girmiyor ya da ben karşılaşmadım.

Kim ne derse desin. İndoid telefon alıyonux 1 yılmsonra kasmaya başııyor ama aphonede öylemi
Eskide kaldı o, öyle bir şey söz konusu bile olamaz.

Kaliteli olması ama tercih sebebinin genellikle "kanka ayfon ya" olduğunu düşünüyorum. Elma için iPhone 3gs falan bile alır bunlar, bu tiplerin beyin ölümleri gerçekleşmiştir.

Katılmıyorum. İOS kullanmak daha mı rahat bilemem ama daha kısıtlı bir kullanım sunduğu kesin. Ayrıca virüs, Android'e de girmiyor ya da ben karşılaşmadım.

Gayette söz konusu olduğunu düşünüyorum. Şuan en iyi android SAMSUNG telefon alın 2 yol sonra çöpe döner.

iphone kullanıcısıyım ve herkesteki şu apple hava için alınır algısından bıktım. Benim kullandığım kılıfta apple logosu gizli, herhangi bir yere gittiğimde telefonu direk masaya koymuyorum cebimde duruyo, kimseye hava atmadım. Alma sebebim
1- taşınabilir olması, tek elle kullanımın kolay olması
2- müşteri hizmetlerinin süper olması
3- ios kullanmaya yıllardır alışık olmam ve androidi kullanmayı pek beceremeyişim
4-siri
Diyebilirim.

Sucrofe

Profesör
Gayette söz konusu olduğunu düşünüyorum. Şuan en iyi android SAMSUNG telefon alın 2 yol sonra çöpe döner.
S9 Plus'ın iki sene sonra kasacağını sanmıyorum, S7 Edge bile eski olmasına rağmen sıkıntı yapmaz bana kalırsa.

iphone kullanıcısıyım ve herkesteki şu apple hava için alınır algısından bıktım.
"Genellikle"

Tttunahan

Profesör
2.5 senelik note 5 çatır çutur çalışıyo neyin kafasını yaşıyosun bizzat kendim kullandım 2 ay oldu değiştireli şuan hala note 3 note 4 kullananlar var eline iphone dan başka telefon almamışsın burda gelip boş keseden sallıyosun.

Telefonun uzun gitmesi kullanıcısına bağlı bence. Babam 1,5 yıldır Huawei g8 kullanıyor 900tlye almıştık HB'den.. çok da memnun. Bir tek arada uygulamadan atıyormuş, babama yeniden başlat dedim onu da hallettik.

2.5 senelik note 5 çatır çutur çalışıyo neyin kafasını yaşıyosun bizzat kendim kullandım 2 ay oldu değiştireli şuan hala note 3 note 4 kullananlar var eline iphone dan başka telefon almamışsın burda gelip boş keseden sallıyosun.
Ben kendi deneyimimi açıklıyorum ne boş keseden sallamak? Note 4 aldım 2 sene sonra telefon kasmaya başladı pili ömrü bitti gittik 100 küsür para verdik pile o pilde bozuk çıktı.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bana samsungu anlatma

Son düzenleme:

Tttunahan

Profesör
Ben kendi deneyimimi açıklıyorum ne boş keseden sallamak? Note 4 aldım 2 sene sonra telefon kasmaya başladı pili ömrü bitti gittik 100 küsür para verdik pile o pilde bozuk çıktı.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bana samsungu anlatma
Ya siz telefon kullanmayı bilmiyosunuz yada biz aşırı derecede fanboyuz evde 4 senelik note 3 vardı bataryası hariç hala taş gibi telefondu daha yeni sattık 1 yıl boyunca 2.5 yıllık note 5 kullandım ondanda çok memnundum s6 edge plus kullandım ondanda çok memnundum s7 edge kullandım 1 yıl ondanda çok memnundum kimseye yalan borcum yok neyse onu söylüyorum.

stat counter