Sizce en iyi bilim kurgu filmi hangisi ?

Bu konuyu okuyanlar

muratveb

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Geleceğe Dönüş serisinin üstüne tanımam... Her izleyişimde ilk defa izliyor gibi hissediyorum ve gercekten tad keyif alıyorum.

Gençliğimizin filmi :)

Spaceman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilim kurgu seviyosan ve izlemediysen kesinlikle hiç vakit kaybetmeden Inception'ı izle. Birazcık dinlendikten sonra John Carter. Daha sonra Donnie Darko izle bakalım. Bugün izle üçünüde pişman olmazsın :)

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Stargate
Star wars
Matrix
Star trek
Geleceğe dönüş
v for vendetta
Terminatör
The man from earth
Alliens
x-men
iron man
jurasic park
underworld
28 days later
butterfly effect
minority report
dejavu
bunlar harika filmler.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Matrix, matrix, matrix :) diğerleri aynı dozda.

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2001: A Space Odysey, Contact, Gelecege Donus - 1, Terminator 2, Gattaca, Maymunlar Cehennemi, 9, sayabileceklerim.

Stargate diyesim gelmiyor, cunku Stargate SG-1 TV dizisi orijinal Stargate filminden onlarca hatta binlerce kat daha iyiydi.

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Event Horizon, izlemediysen izle mutlaka.

T800

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Pasifik Savaşı da güzeldi

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkesin yüksek bütçeli favorilerinin aksine bağımsız bilim kurgu filmleri efsane olmayı daha çok hak ediyor gibi. Örneğin şu filmler.

Ayrıca bu hafta vizyona giren Gravity'yi de unutmamak lazım. (Film hakkındaki fikirlerim için ismin üzerine tıklamanız yeterli)

Gravity' nin en iyiler arasına gireceğini hiç sanmıyorum. Her ne kadar görsellik ve hikaye açısından iyi olsa da, bilimsel açıdan birçok tutarsızlıkla dolu.

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilim kurgu kavramının "kurgu" kısmını iyi anlamamışsın gördüğüm kadarıyla. Bilimsel gerçeklikler odağa alınarak yapılan filmler (her ne kadar böyle bir şey söz konusu olamasa da) sinemada gerçekçilik olgusu içinde değerlendirilir -elbette bu sadece teoriktedir, pratiğe dökülemez. Bu temel eksiklik bir yana, Gravity'yi de pek anlamadığını düşünüyorum zira filmin senaryosu hayli vasat.
Bilim kurgu iddiasında olan, üstelik çekim kuvvetiyle ilgili olan filmde, bilinen bilimsel gerçeklerin gözardı edilmesi kabul edilemez. Filmde sonuçta henüz bilinmeyen şeylerden bahsedilmiyor ki "kurgu" kelimesinin arkasına sığınılsın.

Mesela neden yerçekimsiz ortamda saçlar düz duruyor? Neden uluslararası uzay istasyonu diğer uydularla aynı yorüngedeymiş gibi duruyor? Neden bu yapay uyduların yörüngeleri yanlış yönde akıyor? Bunlar bilimsel tutarsızlıklar ve kurgu kelimesinin arkasına sığınılamaz bunlar için.

Hal böyleyken 2001: A Space Odyssey'in olduğu bir listede Gravity'den bahsetmek uygun değil ve bu nedenle bilimsel tutarsızlıktan bahsettim.

Ayrıca ben "hikaye iyi" dedim, hikayenin nasıl işlendiği değil. Mesela Stargate Universe' in hikayesi çok iyiydi, ama birçok yerde uygulanışı kötüydü.

sinefil90

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilim kurgu iddiasında olan, üstelik çekim kuvvetiyle ilgili olan filmde, bilinen bilimsel gerçeklerin gözardı edilmesi kabul edilemez. Filmde sonuçta henüz bilinmeyen şeylerden bahsedilmiyor ki "kurgu" kelimesinin arkasına sığınılsın.

Mesela neden yerçekimsiz ortamda saçlar düz duruyor? Neden uluslararası uzay istasyonu diğer uydularla aynı yorüngedeymiş gibi duruyor? Neden bu yapay uyduların yörüngeleri yanlış yönde akıyor? Bunlar bilimsel tutarsızlıklar ve kurgu kelimesinin arkasına sığınılamaz bunlar için.

Hal böyleyken 2001: A Space Odyssey'in olduğu bir listede Gravity'den bahsetmek uygun değil ve bu nedenle bilimsel tutarsızlıktan bahsettim.

Ayrıca ben "hikaye iyi" dedim, hikayenin nasıl işlendiği değil. Mesela Stargate Universe' in hikayesi çok iyiydi, ama birçok yerde uygulanışı kötüydü.

Filmler sadece senaryodan ibaret değildir,işleniş bir filmi diğerlerinden ayıran en büyük özelliktir.En basitinden Tim Burton`un Batman filmleriyle Nolan`ın Batman filmleri örnek verilebilir.Arkadaşta filmde çaresizlik duygusunun iyi işlendiğini belirtmek istemiş yoksa senaryo tırt olmuş olmamış meselesi değil .

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Kurgu" kısmı henüz bilinmeyen bir şeyden bahsetmeyi işaret etmez bilim kurgu fenomeninde. Gerçekle olan uyuşmazlığa işaret eder. Bu yüzden tam da bazılarını sıraladığın sebeplerden dolayı Gravity bir bilim kurgu filmidir.
Ben bilim kurgu filmi degildir demedim, iyi bir bilim kurgu filmi degildir demeye calistim ve neden olarak da "bilim" kisminin yetersiz oldugunu soyledim.

Kaldi ki, eger bir bilim kurgu filmi ya da hikayesi, bilimsel gerceklerle de uyusmuyorsa, hikaye yazari yeteri kadar ev odevini yapamis demektir. Nerede H.G. Wells'in Ay'a seyahat icin uygun firlatma yeri olarak ekvotara yakinligi nedeniyle Dunya'nin donus hizindan daha fazla yararlanilacagini dusunerek Florida'yi secmesi (ve ondan onlarca yil sonra gercekten de Florida'nin secilisi), nerede Gravity'de araridan onlarca kilometre olan yapay uydularin ayni hizada olmasi.

Anlatmaya calistigim bu. Bilim kurgu degil demedim, "bilimsel tutarsizlik" nedeniyle iyi bir bilim kurgu degil dedim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Benimkisi bir gorustur, ama karsilik olarak "bilimkurguyu anlamamissin" derseniz pek hos olmaz.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Star wars ve açlık oyunları gerçi kitabından dolayı sevdim açık oyunlarını :)

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hala söylediğim şeyin arkasındayım.
Sizin ne soylediginizi de anlamis degilim acikcasi. En iyi bilim kurgu filmlerinden bahsederken "Gravity'yi unutmamak lazim" gibi bir sey soyliyorsunuz, sonra uzerine bir sey soylendiginde "senaryosu vasat" diyorsunuz. Karar verin, bu film iyi mi kotu mu?

Çünkü sizin mantığınıza göre bilim kurgu etiketi altındaki her 10 filmden 9'u iyi bir bilim kurgu örneği olmuyor.
Evet, bir 2001: A Space Odyssey, bir Contact, bir Gattaca ya da Maymunlar Cehennemi kadar iyi olmuyor.

Size sinemada gerçekçilik ve yeni gerçekçilik akımlarını takip etmenizi öneriyorum, bilim kurgu kadar yanlış anlaşılmaya(!) açık bir kültür değildir kendileri.
Beni sinema degeri, gercekcilik akimlari vs. ilgilendirmiyor. Bilimle biraz hasir nesir olan birisine (hatta biraz hasir nesir olmayi birakin, temel bilgisi olan birisine) o ogelerin olusu rahatsiz edici geliyor. Kalkip da Titanic'teki gokyuzunde bulunan yildizlarin yanlis olusuna kadar irdelemiyorum ama astronotun saclarinin ucusmayisi, kablonun kopmasi, kablonun koptuktan sonra bir araya gelebilmeleri vs. rahatsiz edici.

Nasil birazcik otomobil yarisi izlemis, Formula 1 gibi bir sporu yakindan takip eden birisine Driven gibi filmler sacma gelecekse, nasil bir bilgisayar programcisi Independence Day filmini izlerken uzay gemisine Mac'te yazilmis bir virusu bulastirma sahnesine gulup gececekse ya da bircok filmde hackerlarin 3 boyutlu bilgisayar arayuzleri kullanarak guvenlik sistemi sabote etmeye calismalari sacma gelecekse, bu da bana oyle geliyor. Ortada bir yanlis anlama(!) yok, sacmalik ya da tutarsizlik var.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
[video=youtube;K-rJfKx4Oek]http://www.youtube.com/watch?v=K-rJfKx4Oek[/video]

[video=youtube;DhWs3DVk-FU]http://www.youtube.com/watch?v=DhWs3DVk-FU[/video]

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Son bir açıklama yapayım.

1. Eğer ilk mesajımdaki linke tıklarsanız senaryo ve diğer konular üzerindeki fikirlerimi sorma gafletine düşmezsiniz.
2. Bilimle alakalı olmanız, size bir filmi iyi ya da kötü bir bilim kurgu olarak değerlendirme fırsatını ne yazık ki sunmuyor. Her film hatalarla doludur, Gravity'deki mantığa uyuşmayan noktaları da geçtiğimiz günlerde emekli bir NASA mühendisi çıkıp sıralamıştır. Fakat film eleştirisinde, analizinde, değerlendirmesinde, sınıflamasında böyle mantık hatalarının yeri yoktur zira onları kapatan ögeler fazlasıyla mevcuttur (hangileri diye soracak olursanız tekrar linke yönlendireceğim). Eğer sizin açınızdan bakarsak ben de bir stajyer hekim olarak (bu işlerle haşır neşir biriyim ya hani) sizin algı mekanizmanız üzerinden çok çeşitli çıkarımlarda bulunabilirim fakat yapmıyorum, neden acaba?

Görüşünüzü sorduğumu da nereden çıkardınız da "gaflet" gibi yukarıdan bakma ifadeleri kullanıyorsunuz? Iki yorumunuz arasında çelişkiyi ifade ettim.

NASA mühendisinin (her kimse) mantık hatalarından bahsetmesi, ama üstünü örten şeyler olduğunu söylemesi, bir başkasının o mantık hatalarından bahsedemeyeceği anlamına gelmez.

yasarix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ha bir de, filmin adı "Gravity" ise, ama filmde "Gravity" e uymayan sahneler varsa, sıradan mantık hatası gibi görmek doğru gelmiyor bana. Atıyorum bir filmde gölgeler yanlış yere düşer, tamam, filmde dersin geçersin. Ama filmin adına Gravity deyip sonra o hataları yapmak tuhaf.

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Sphere - Küre filminide öneririm.

SertKhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Küp filmini izle şiddetle tavsiye ederim

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Lost in space.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence en güzel filmler

1 iron man
2x-man serisi
3ölümcül deney 1-2-3-4-5
4 avengers (yenilmezler)
5 sihirbazın çırağı (hafif komedi ve macerada içerir)
6 hulk
7 2012(genellikle aksiyon)
ben buınları biliyorum siz beğenirmisiniz bilmem ama izlemeniz için kesin olarak tavsiye ettiğim filmler :thumbup: