Sistem Uzmanlığında Yol Haritanız

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Microsoft Sertifikalı Sistem Uzmanı olraak kariyeriniz için büyük avantaj elde etmek isterseniz, bu yol haritasına mutlaka göz atmalısınız.

Microsoft Sertifikalı Sistem Uzmanı, kurum veya firmaların Microsoft Windows 2000 Server, Microsoft Windows 2003 ve Windows 2008 Server platformu üzerinde çalışan sistemlerin yönetimini, iş analizini, alt yapılarının tasarlanması ve uygulamasını sağlayabiliyor. MS Sistem Uzmanı olan bir kişi, bir organizasyona ait ağ alt yapısını, fiziksel ve mantıksal yapının gerekliliklerini belirleyebiliyor, sistem ve network yapısının kurulmasını veya meydana gelen sorunların çözümünde aktif rol oynayabiliyor.

Microsoft Sistem Uzmanlığı Sertifikası, uluslararası geçerliliğe sahip bir belgedir ve Microsoft sistemleri üzerindeki uzmanlığı kanıtlar. Kurum veya firmalar, bilgi işlem bölümlerine istihdam sağlarken, Microsoft sertifikasına sahip kişileri tercih etmektedirler.

Microsoft Sistem Uzmanı'nın yalnızca sunucu işletim sistemini bilmesi yeterli değildir. Bunun yanı sıra mesajlaşma ve güvenlik alanında da uzmanlık aranmaktadır. Microsoft çözümleri konusunda uzmanlık seviyesini yükseltmek isteyenler, MS Sistem Uzmanı özellikli ürünler (SMS, BizTalk, MOM vs...) üzerine kendini geliştirebilirler.

Çok Merak Edilen Sorular!

1- Sertifika sahibi olabilmek için MS Eğitimi alınmalı mıdır?
MS Eğitimi alınması zorunlu değildir. Eğitim yalnızca öğrenimi hızlandırır. Bir teknik konuyu öğrenmenin zamanını azaltır.
2- Eğitim alınacaksa nelere dikkat edilmelidir?
Eğitim almak için eğitim veren kurumun ve eğitimcinin kalitesi ve şimdiye kadar gerçekleştirdiği referansları göz önünde bulundurulmalıdır.
3- Eğitim esnasında yapılması gerekenler nelerdir?
Eğitim esnasında günlük çalışılmalı, internetten konularla ilgili forumlar takip edilmelidir. Öğrenilen bilgiler projelendirilerek uygulama yapılmalıdır.
4- MS Sertifikası için hangi sınavlara girilmeli?
Microsoft'un sitesinden bakılarak seçmeli ve zorunlu sınavları inceleyerek sertifika ihtiyacı olan sınavlara girilmelidir.
5- Nerelerde sınava girilmelidir?
Yetkili Microsoft sınav merkezlerinde sınava girilmelidir.

Yazan: Tezcan Erşayan - Eğitim ve Proje Uzmanı / AcademyTech
Bilgi için
: AcademyTech
Tel: (216) 550 44 22
SDN - http://shiftdelete.net

remziokumus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Microsoft Sertifikalı Sistem Uzmanı olraak kariyeriniz için büyük avantaj elde etmek isterseniz, bu yol haritasına mutlaka göz atmalısınız.

Microsoft Sertifikalı Sistem Uzmanı, kurum veya firmaların Microsoft Windows 2000 Server, Microsoft Windows 2003 ve Windows 2008 Server platformu üzerinde çalışan sistemlerin yönetimini, iş analizini, alt yapılarının tasarlanması ve uygulamasını sağlayabiliyor. MS Sistem Uzmanı olan bir kişi, bir organizasyona ait ağ alt yapısını, fiziksel ve mantıksal yapının gerekliliklerini belirleyebiliyor, sistem ve network yapısının kurulmasını veya meydana gelen sorunların çözümünde aktif rol oynayabiliyor.

Microsoft Sistem Uzmanlığı Sertifikası, uluslararası geçerliliğe sahip bir belgedir ve Microsoft sistemleri üzerindeki uzmanlığı kanıtlar. Kurum veya firmalar, bilgi işlem bölümlerine istihdam sağlarken, Microsoft sertifikasına sahip kişileri tercih etmektedirler.

Microsoft Sistem Uzmanı'nın yalnızca sunucu işletim sistemini bilmesi yeterli değildir. Bunun yanı sıra mesajlaşma ve güvenlik alanında da uzmanlık aranmaktadır. Microsoft çözümleri konusunda uzmanlık seviyesini yükseltmek isteyenler, MS Sistem Uzmanı özellikli ürünler (SMS, BizTalk, MOM vs...) üzerine kendini geliştirebilirler.

Çok Merak Edilen Sorular!

1- Sertifika sahibi olabilmek için MS Eğitimi alınmalı mıdır?
MS Eğitimi alınması zorunlu değildir. Eğitim yalnızca öğrenimi hızlandırır. Bir teknik konuyu öğrenmenin zamanını azaltır.
2- Eğitim alınacaksa nelere dikkat edilmelidir?
Eğitim almak için eğitim veren kurumun ve eğitimcinin kalitesi ve şimdiye kadar gerçekleştirdiği referansları göz önünde bulundurulmalıdır.
3- Eğitim esnasında yapılması gerekenler nelerdir?
Eğitim esnasında günlük çalışılmalı, internetten konularla ilgili forumlar takip edilmelidir. Öğrenilen bilgiler projelendirilerek uygulama yapılmalıdır.
4- MS Sertifikası için hangi sınavlara girilmeli?
Microsoft'un sitesinden bakılarak seçmeli ve zorunlu sınavları inceleyerek sertifika ihtiyacı olan sınavlara girilmelidir.
5- Nerelerde sınava girilmelidir?
Yetkili Microsoft sınav merkezlerinde sınava girilmelidir.

Yazan: Tezcan Erşayan - Eğitim ve Proje Uzmanı / AcademyTech
Bilgi için
: AcademyTech
Tel: (216) 550 44 22
SDN - http://shiftdelete.net
merhaba kendimi bilgisayar üzerine geliştirmek istiyorum hatta bilgisayar üzerine iş yeri fln açmayı düşünüyorum ileri zamanlarda sizce yeni başlayan ve istekli biri ilk önce nereden başlamalı ne yapmalı kendi çapımda bişeyler yapmak istiyorum şuan da ama nerden başlıcamı bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim .

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Güzel konu Berkin abi yararlı şeyler genelde ilk senin, Troy abinin ve Ecevit abinin eline düşüyor:D

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Selamun Aleyküm abi.
Konu ve açıklamalar için teşekkür ederim.
Ancak birkaç kez de belirttiğim üzere bu sınavlara girmek bile çok pahalı.

Sırf bu yüzden belge alamadım. Windows Server 2003 ve 2008 konusunda birçok firmaya çözüm ve destek sağlıyorum. Ancak herhangi bir firmayla ilişiğim yok. Olması için de belge gerekiyor.

Sırf bu yüzden server olayında da Linux'a geçtim. Masaüstü konusunda Linux'ta iyi denecek kadar tecrübeye sahibim. Windows'ta bildiğim kadar Linux'ta da Server öğrenebilirsem onda da Linux'u kullanmayı düşünüyorum.

İnşallah Linux'ta da böyle sertifika, belge filan istemezler.
Sonuçta tecrübe ve işin yapılabilirliği daha etken Linux'ta. Ama Windows'ta belgen yoksa sıfırsın gözüyle bakılıyor.