Şirketler Adil Kullanım Kotasını (AKK) neden koyar?

Bu konuyu okuyanlar

TakeOne

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Şirketimizde 2 abonelik var. 2 modemide brigde moduna aldım. Ordan firewall cihazına giriyorlar. Ancak nisan 2012 den once 2 modemin toplam harcadığı download ortalama 500 gb seviyesindeydi. Şimdi 50+50=100 gb kesinikle yetmiyor.

Dahası firewalldan bazı yasaklamalar yaptım. Dosya uzantılarını yasakladım. modemin teki açık 50 gb olunca onu kapatıyorum. diğerini açıyorum. Görüyormusunu, ne saçma işlerle uğraşıyorum. Dün şikayet maili attım.

1 mbps ile internet düşünemiyorum. Oda zaten santralin verdiği, sana g elene kadar 0,5 mbps oluyor.

Telekomun bana önerdiği çözüm ise gerçekten süper. Diyorlarki hali hazırda 2 abonbeliğiniz var. 8 mbps hızında 100 gb kotalı abonelikleirmiz var. 2 tane yeni hat alın. 50+50+100+100 = 300 gb kotanız olsun. Yok abi bu ülke bitmiş...

kasaba_45

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şirketimizde 2 abonelik var. 2 modemide brigde moduna aldım. Ordan firewall cihazına giriyorlar. Ancak nisan 2012 den once 2 modemin toplam harcadığı download ortalama 500 gb seviyesindeydi. Şimdi 50+50=100 gb kesinikle yetmiyor.

Dahası firewalldan bazı yasaklamalar yaptım. Dosya uzantılarını yasakladım. modemin teki açık 50 gb olunca onu kapatıyorum. diğerini açıyorum. Görüyormusunu, ne saçma işlerle uğraşıyorum. Dün şikayet maili attım.

1 mbps ile internet düşünemiyorum. Oda zaten santralin verdiği, sana g elene kadar 0,5 mbps oluyor.

Telekomun bana önerdiği çözüm ise gerçekten süper. Diyorlarki hali hazırda 2 abonbeliğiniz var. 8 mbps hızında 100 gb kotalı abonelikleirmiz var. 2 tane yeni hat alın. 50+50+100+100 = 300 gb kotanız olsun. Yok abi bu ülke bitmiş...

superonline gir kurumsal kullanmadaki bağlantılara bak 16 mbit kadar olanı 59.00 adil kotada yok muş

efe77

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Alt yapıları yetersiz ondan. Çözüm alt yapı yatırımları. Hadi eller cebe internet servis sağlayıcıları.

msayan86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yöneticiler için gerekli kullanıcılar için gereksizdir. Bu AKK .

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Bu arada

Astegon, dostum senin sorunun ne?

Türkiye gelişmişlik düzeyinde Balkan ülkelerinden ileri diye hava atıyor her yerde.
Biz bakır kablo kullanırken; Bulgaristan, Romanya, Makedonya vs. bir sürü ülke de bakır kablo kullanıyordu.
Ancak teknoloji ilerleyince bizden geri olan bu ülkeler altyapı yatırımlarıyla aldı başını gitti.
Bizim on katımız olan simetrik hızları AKK vs uygulamalar olmadan 20-40$ arası fiyatlara kullanıyorlar.

Ayrıca teknolojiyi diğer sektörlerle bir tutma.
1990'da günde 1 gelişme oluyorduysa 2012'de günde 1000 gelişme oluyor teknolojinin bir dalında.

Yani teknolojinin gelişme hızının çok çok arttığı bir dönemde TTNet dallaması senin benim anamın babamın vergileriyle kurulmuş altyapıyı azıcık geliştirip sonra da "en değerli marka" martavallarıyla ortalıkta dolaşıyorsa, bir sorun var demektir. Hem de büyük bir sorun.

Ticarette kar payları %50, %60larda seyrediyor. Türkiye'de bilişim sektörünün donanım ayağında kar payı %10 civarında. Bugün Türkiye'de en az rekabetçi olan sektör Bilişim Sektörü.
TTNet de sanki bilişim sektöründe değil de tekstil sektöründeymişçesine karları %110, %200lerde tuttuğundan, yatırımlar bu kadar az ve fiyatlar bu kadar yüksek.

En değerli marka: TTNet. Dallama TTNet.

Sorun mu? Hocam benim sorunum yok. Birincisi bazı konularda bilgilerini tazelemen gerekir diye düşünüyorum.

Bakır kablo halen bir çok ülkede kullanılan bir teknoloji, gören de bütün ülkeler fiber döşedi bir biz kaldık diyecek.

Geçelim, AKK uygulaması belki doğru değil, belki farklı uygulanabilir. Ama bu ülke, telsiz yerine sınırsız Aycell (A ve A'nın ikinci A'sı) ile haberleşen polisleri, sabah kadar telefonu şarja takılı bir şekilde uyuyanları (sevgilisi ile muhabbet vb) gördü. Yani elimizde sınırsız adı altında bir şey varsa toplum olarak b*kunu çıkarıyoruz. Aycell ondan sonra kötü denmeye başladı. Penetrasyonunu iyi yaparken, ki bir zamanlar ucuz diye bende de vardı, altyapı yatırımı yapmadı. Böyle bir ortamda sınırsız demek 99 yılındaki Gayrettepe santrali faciasını (Dial-up her şey dahil 10 TL idi, başka ücret yoktu) düşündürüyor beni...

İnternet elektrik gibi su gibi oldu. Katılıyorum AKK olmamalı, ancak bunun da bir bedeli olmalı. Yani ben olsam 100 TL 8 Mbps, Sınırsız kardeşim AKK yok. Var mı bilmiyorum...

Teknoloji elbette hızlı gelişmekte, baş döndürüyor.

Gelelim senkron-asenkron bant genişliğine. Bu konuda da sana söyleyeceğim şu, onbinlerce kullanıcılı sistemlerin tepe yöneticisi olarak çalıştım. Gördüğüm hep şu oldu raporlamalarda, DL 4 birim ise, UL 1 birim. Bu hep böyle oldu. İstatistiki olarak bu sonuçta daha çok DL kullanılıyor. Ha eğer senkron bağlantı istiyorsan Metro Ethernet kullanabilirsin. Hoş 5 Mbps'den fazla UL hızın olsa nereye kadar kullanacaksın. Server'lık yapmak istiyorsan başka çözümler var. Hosting vb.

Eğer "Yok kardeşim ben kendim server'lık işleri yapacağım" dersen, işin içinde başka şeyler ararım. Çünkü bir sürü hosting firması ile çalıştım, çalışan arkadaşlarım hatta o firmarı kuranlar var. Hepsi de bir şekil düzgün iş yapıyorlar. ama en büyük giderleri connectivity giderleri. Elektrik felan devede kulak kalıyor bazen.

TTNET'in BENCE olmaması gerekiyordu. Bunu her ortamda savundum. Telekom'un TTNET'in yöneticilerine bile yüzlerine dedim. TTNET'in Rekabet kurumu tarafından kurulmaması gerekiyordu. Ama başka şeyler oldu bence orada. Arka planda neler oldu kimse bilemez. İleride ortaya çıkacaktır. Ixir vardı, marketweb vardı bir sürü ISS vardı. Bunlar altyapıyı kullanabilir, ve insanlara rekabet ile güzel tarifeler çıkarabilirlerdi. ama olmadı olamadı. TTNET'in tüm tarifeleri, hakim ISS olduğundan BTK kontrolünde. BTK OK demeden ne telekom ne ttnet tarife çıkaramıyor. Belki doğrusu bu ama TTNET olmasaydı da 10 tane firma kapışsaydı...

Ticarette nerede kar payları %50'lerde sorarım sana. O kar payının %20'si aynen devlete gelir vergisi olarak gider.

Bilişim sektöründe ise donanım firmaları ortalama %15 kar eder.

Ancak projenin büyüklüğüne ve içeriğine göre, ihale durumuna göre bu kar payları değişebilir.

En az rekabetçi olan sektör Bilişim sektörü lafına da inanmıyorum. Aslında büyük bir rekabet var. Ancak şartnameleri DOĞRU yazmak gerek. 3 üretici yazarsın şartnameye, kayırma yapmazsın o zaman bak bakalım entegratörler nasıl kavga ederler.

TTNET ise ballı kaymaklı bir köşkte oturuyor. Ben TTNET'in bu durumundan rahatsızım. ama koyduğu kuralları kendi değil, BTK koyuyor. :) Bunu da unutma...

dahaka231

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Madem adil kullanım diye bir şey var fiyatları da indirin de biraz adil olsun ...

-şerafettin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Adaletsiz kullanım kotası...

Sayesinde çok çektim. Birisi de söylese nasıl internet sağlayıcısı kurabilirim, o zaman var ya, Bursa'da oturuyorum, oraya AdaletsizKK'sız internet satmazsam bir şey bilmiyorum. Neymiş efendim? Altyapımız kaldırmıyor, diğerlerine de eşit vermeliyiz, eşitlik meşitlik... E ***** ******** o zaman 1000 lira veren kodamana verdiğin hizmeti 10 lira vermek durumunda olan işçi Hasan'ın evine de ver. Hayır diyeceksin o zaman biliyorum. O zaman gelip de adaletten bahsetmeyeceksin.

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
AKK büyük ihtimal korsanı engellemek içindir ama tam bir saçmalık hemde saçmalığın bile ötesi.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
altyapı eksikliği dışında başka bir açıklama getirmek çok zor. superonline fiber diye satarken bile akk koyuyor. demek ki türkiyenin genel çıkışları da daha hızlı internete hazır değil.

başka bir açıdan bakınca türkiyenin en değerli markası olan türk telekom bile altından kalkamıyorsa kim kalkacak bu altyapı sorununun altından.

bu aşamada devletimizin telekom altyapısı ile ilgili teşvikler geliştirmesi gerekiyor.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
şerefs***** bu olsa gerek ya yenilir içilir tükenir bir şey değil kıssan nolur kısmasan nolur ben her ay 50tl sınırsız diye para veriyorumda sen neden böyle ***lik yapıyorsun burası sdn değilde başka yer olsa bozardım klavyemide neyse

-şerafettin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herkese soruyorum, o firmaya soruyorum bu firmaya soruyorum cevap yok. Kendilerine rakip çıkmasını istemiyorlar. Ama ben negatif şero isem bu oyunu bozarım. Bulurum gereksinimlerini, yaparım kurulumunu, Bursa'ya AdaletsizKK'siz interneti veririm. Yurtdışında 16 mbps'ye 29.68 € veriyorlar. Bizim neyimiz eksik? Bizim neyimiz eksik? Biz 8 mbpsye(!) 60-70 lira veriyoruz. Japonya'da 1 Gbps internete 90 dolar ya 90 dolar ne demek ya ne demek? Biz buna değil 1000 lira, 10000 lira versek daha iyisine ulaşabiliriz, ama devlet cebini dolduruyor. Bir liralık internete kendi paylarını ekliyorlar, halkın parası o sermayeye gidiyor. Neden? Daha iyi hizmet(!) için. Sinirlendim. Yeter be! İçinizde bu işin ehli vardır. Biriniz anlatsın Allah aşkına. Şu insanlara 35 liraya AdaletsizKK'siz 100 mbps internet veririm.

Peki neden 100 mbps? Çünkü -biriniz anlatırsa- kuracağım internet yeni başladığı için o kadara yeter.

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yalnız kılıf 10 numara. Öyle birde isim bulmuşlar ki maşallah yani. AKK

faststyla94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese soruyorum, o firmaya soruyorum bu firmaya soruyorum cevap yok. Kendilerine rakip çıkmasını istemiyorlar. Ama ben negatif şero isem bu oyunu bozarım. Bulurum gereksinimlerini, yaparım kurulumunu, Bursa'ya AdaletsizKK'siz interneti veririm. Yurtdışında 16 mbps'ye 29.68 € veriyorlar. Bizim neyimiz eksik? Bizim neyimiz eksik? Biz 8 mbpsye(!) 60-70 lira veriyoruz. Japonya'da 1 Gbps internete 90 dolar ya 90 dolar ne demek ya ne demek? Biz buna değil 1000 lira, 10000 lira versek daha iyisine ulaşabiliriz, ama devlet cebini dolduruyor. Bir liralık internete kendi paylarını ekliyorlar, halkın parası o sermayeye gidiyor. Neden? Daha iyi hizmet(!) için. Sinirlendim. Yeter be! İçinizde bu işin ehli vardır. Biriniz anlatsın Allah aşkına. Şu insanlara 35 liraya AdaletsizKK'siz 100 mbps internet veririm.

Peki neden 100 mbps? Çünkü -biriniz anlatırsa- kuracağım internet yeni başladığı için o kadara yeter.

http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...tCf33DAYyId5zCg&bvm=bv.49478099,d.Yms&cad=rja

Bu likten turk telekomun toptan satış fiyatlarına ulaşabilirsiniz. %18kdv %5 öiv hariç fiyatlarıdır.Ayrıca bu fiyatların üzerine dediğim gibi pop merkezi kirası.İşletme parası.Teknik elemanları.Call centerı.Ve daha birsürü gideri koyarsanız zaten internetin neden bukadar pahalı oldugunu anlarsınız

-şerafettin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CEYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.turktelekom.com.tr%2Ftelekom%2Ftr%2Fpdf%2Furun%2Fkurumsal%2Ftoptan%2FDSL-Internet-Tarifeleri.pdf&ei=2vLsUbvdIIWCPa3xgcgH&usg=AFQjCNF2pn3X_QLuYX_VoEvd_lCH_-tpYQ&sig2=2CK-3ZStCf33DAYyId5zCg&bvm=bv.49478099,d.Yms&cad=rja

Bu likten turk telekomun toptan satış fiyatlarına ulaşabilirsiniz. %18kdv %5 öiv hariç fiyatlarıdır.Ayrıca bu fiyatların üzerine dediğim gibi pop merkezi kirası.İşletme parası.Teknik elemanları.Call centerı.Ve daha birsürü gideri koyarsanız zaten internetin neden bukadar pahalı oldugunu anlarsınız
Allah aşkına bana şunu söyler misin: Neden başka ülkelerde bunun masrafı yok? Hayır yani masrafı var diyelim, en düşük internete dünyanın masrafını ödemek niye? Madem altyapıları bozuluyor o zaman yapmasınlar interneti. Yıksınlar.

faststyla94

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah aşkına bana şunu söyler misin: Neden başka ülkelerde bunun masrafı yok? Hayır yani masrafı var diyelim, en düşük internete dünyanın masrafını ödemek niye? Madem altyapıları bozuluyor o zaman yapmasınlar interneti. Yıksınlar.

Türkiyede Piyasayı türk telekomun toptan satışları belirliyor.Kanunen bütün alt yapı türk telekomundur diye geçiyor :) buna yapılabilcek bişey yok Yoksa bulgaristana bakarsanız 100 mbit fiberin fiyatına bide bizdeki 100 mbit e bakın arada 9 kat fiyat farkı war bide onlarda upload 25 mbit iken bizde 4 mbit daha lafa gerek yok sanırım :)Ona ragmen hala burda mesajlarımı görselerde ttnet kullananlar var aynı hizmete daha fazla para ödeyip beni dolandırıcı sananlar var önce bu zihni yıkmak lazım :)

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
mesela simetrik 2 mps 200 lira ama 16 mps kadar 68 lira bu herşeyi anlatır toowayde 23 den sonra internet ücretsiz

Reaksiyon puanı
16,118
ttnet = [video=youtube;LP61J2qiAZk]http://www.youtube.com/watch?v=LP61J2qiAZk[/video]

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ttnet = [video=youtube;LP61J2qiAZk]http://www.youtube.com/watch?v=LP61J2qiAZk[/video]

glerin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AKK denen olayın salt alt yapı yetersizliğinden dolayı olduğunu düşünmüyorum. Konuya şu şekilde bakabilirsiniz. Kullanıcılar 50GB a kadar, hız sınırı olmadan kullanabilmekte hattını. Bu yüzden sistemdeki tüm kullanıcıların hız limitleri duruyor iken film ilzeyebilir, dosya indirebilir vb sistem yükünü arttıracak işlem yapabilirler. Kullanıcılara sen şu saatte gir, bu saatte gir denemeyeceğine göre, limitler dahilinde hatrı sayılır sistem yükü oluşabilir. Bu yüzden sistem bu yükü kaldıracak şekilde olmalıdır. Eğer böyle bir durum olsaydı, yani kullanıcılar hız limitlerini sınırlayacak veri kullanımına ulaşana kadar, ayın belli zamanlarında hızda düşmeler, ay sonlarına doğru da hızda artmalar görülmesi gerekirdi, limitlerini aşmayan kullanıcılar için.
Ama ben şahsen böyle bir duruma denk gelmedim. Gördüğüm tek şey, santrala olan uzaklığım ve semtimin bakır kablo alt yapısının sağlıklı olup olmamasına göre alabildiğim maksimum hızın 8mbite veya üstüne (kimi yerlerde 20mbit den bahsediliyor Hipernet ile ) yaraşır bir seviyede hiç olmayışıdır.
Bakıldığında birçok kullanıcının da şikayeti bu yönde. Bu da teknik olarak, teorik limitlerin koşullara göre şekillendiği, pratik değerlerde birçok kullanıcının 8mbit hizmeti bile doğru düzgün alamadığını gösteriyor.
Burdan hareket ile, kalkıp AKK'yı salt downlada bağlamak pek doğru değil, ya da kullanıcıların sistem yükünü arttıracağı savını savunmanın. AKK denen olay tamamen pazarlama tekniği. Yani teorik hızlara erişebilen kullanıcılara daha fazla ücret ile hizmet satabilmektir asıl kaygı. Eğer çok para veriyorsanız kralsınız. Yok az vereyim ama hakkım olan hizmetin kalitesi de aynı kalsın diyorsanız o zaman deniyor ki al sana AKK.
Alt yapı ile ilgili bir sorun olmadığını tivibu örneği ile de açıklayabiliriz. Çünkü tivibu kullanıcıları bu hizmeti kullandıkça aynı sistemi kullanıp, kaynak tüketmekte. Düzenli izlenmesi durumunda değme torentçiye taş çıkaracak data alışverişine sebep olmaktadır. Kota var mı? Yok! E peki diyelimki tivibu kullanıcıları arttı, ne yapacaklar saat sınırı mı koyacaklar ? Sanmam! Salt bu örnek bile AKK denen şeyin nekadar tutarsız olduğunu göstermeye yeterlidir diye düşünüyorum.

Bu işin sorumlusunu da Türk Telekom olarak görmüyorum. Çünkü onlar sadece böyle bir tarifeyi oluşturuyorlar ve onaya sunuyorlar (ticaret bu). Bunun uygunluğunu kontrol edip onaylamak veya onaylamamak ise güzide devlet kuruluşumuza kalıyor. Bu AKK ya onay veren görevlilerin, bu bahsedilen teknik konulardan bir haber olduğunu sanmıyorum. Bunu daha fazla deşmeli miyim? Hayır. Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız güzel olsun :)