Şirketler Adil Kullanım Kotasını (AKK) neden koyar?

Bu konuyu okuyanlar

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Şirketler açısından baktığımızda AKK'yi niye koyarlar? Şirketlere ek yük mü getiriyor bu veri transferleri? Amaçları nedir?

AKK olmasa batarlar mı?

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
AKK olayı başlı başına bir saçmalık şirketler için ise iki katı saçmalık bence

ozersworld

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Neden koyarlar biliyormusunuz? TTNET adlı numaradan sabahları telefonuma 8LİMİTSİZ paketine geçin AKK olmadan doya doya nete bağlanın diye mesaj atmak için.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Alt yapıları kaldırmadığı için :)

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
AKK ile ilgili müşteriyi kazıkladıklarını düşünüyordum ta ki aşağıdaki videoyu izleyene kadar.

Yeterli alt yapı yok internet sınırsız olursa kullanıcıların büyük bölümü yüklenecek ve herşey çökecek :)

[video=youtube;fxgO-QrWQlY]http://www.youtube.com/watch?v=fxgO-QrWQlY&feature=player_embedded[/video]

xarax

Asistan
Reaksiyon puanı
0
"Adil kullanım" denmesi saçma bir kere.Verilen hizmete istenen ücret adil mi ki?. Bana göre bu tabir asıl niyetin üstündeki bir örtü sadece. Kota konulmasının başka bir nedeni var.
Tahminim altyapıyı zorlamamak için çünkü yılların bakır kablolarıyla verilebilecek hız malum. Bir de üstüne herkes yüksek hızda(?) yüklenirse ne olur kimse doğru düzgün kullanamaz, şikayetler artar, müşteri kaçar. O zamanda yatırım yapmak gerekir. yatırım demek maliyet artışı demek. TTnet'in, "nasıl olsa bu işte tekelim" diye düşündüğünü varsayarak "ne yatırımı, olduğu kadarıyla idare ederiz yada yavaştan alalım işi" deyip geçeceğini biliriz. Diğer Internet Servis Sağlayıcılarının da büyük oranda TTnet altyapısını kullandığını düşünürsek "Adil Kullanım" kurnazlığı hepsinde geçerli. Birde "... Mbit'e kadar sınırsız(burada sınırsız kelimesi anlam değiştiriyor.)" kurnazlığı var. orası başka bir konu.
diğer bir tahmin, eğer yurtdışı veri trafiği bir maliyet ise trafiği düşürmek için olabilir.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Yüklense yüklense millet ne kadar yüklenebilir ki? Hızım düşmüyor hurraaaaaa diye herkes bir şeyler indirmek istemez bence. Downloadçılar ve normal internette takılan kesim bellidir. Bu kadar kasmanın bir anlamı yok gibi bence.

En çok veri trafiği hangi bölgede yaşanıyorsa o bölgenin alt yapı çalışmalarını ona göre artırmaları lazım bence.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Milleti download' dan soğutmaktır belki de :)

Veya düşük paketlere Akk koyarak, kullanıcıların yüksek paketleri almasını sağlamaktır.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
altyapıları kaldırmadığı için. özellikle türk telekomun ptt döneminden kalma eski altyapısı 8 mb gibi hızları vermeye yeterli değil. forumda 1 mb hızı dahi zor aldığını söyleyen kullanıcılar mevcut.

burda bence sorumlu devlet yani BTK...

madem altyapın kaldırmıyor, o zaman kaldırabileceği hızları pazarla. insanlara "8 mb'e kadar" deyip 1 mb satma!

ancak devlet buna göz yumuyor. aynı parayı ödeyen bir vatandaş 8 mb hız alırken diğeri 1 mb zor alıyor. devlet de bunda hiçbir haksızlık/adaletsizlik görmüyor.

yetmezmiş gibi limitisiz tarifeye "adil" adı altında kota konuyor. insanlara "20 mb görünümlü 1 mb" hız satılıyor. doğan görünümlü şahin misali... devlet buna da göz yumuyor.

işin tuhafı bu sözde "adil" olan kotayı aşınca düşülen hız her tarifede aynı. 8 mb hız da 1 mb'e düşüyor 100 mb hız da...

bu uygulama gerçekten "adil" olsa, hız düşürmenin belli bir oranı olurdu.

onu da geçtim, bu "adil" kullanım kotası nasıl göre belirleniyor, o da belli değil. 50 gb kotayı neye göre belirlemişler? hangi kriterleri baz almışlar?

üstelik "adil" kullanım kotasını rahatlıkla aşmayı sağlayacak servisler de kota haricinde bırakılmamış. tivibu, ttnet müzik, playstore, steam gibi tamamen yasal ve "para karşılığı" alınan servislerden indirilen veriler de kotaya dahil. bu nasıl bir "adalettir" allah aşkına? ben para sayıp hizmet satın alıcam ama kotam dolduğu için ağız tadıyla kullanamicam?

nerden baksan elle tutulur yanı yok bu işin...

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Yılların bakır teli :)

Firma olarak Fibere geçtik geçicez, binamızın içine kadar tip11 kutusunu koydular, yaklaşık 2 km. fiber kablo çekildi. sadece sistemin aktif hale gelmesini ve işlemlerinin bitmesini bekliyoruz. Anlıyacağınız hızın en tepesinden yakalamış olacağız. tüm ses ve data fiber üstünden olacak, eski bakır kabloların hepsini toplayıp alacaklar. Eeee nerde kaldı şimdi eski teller ?

Şirket olarak kullanımda aylık ortalama 120 gb. civarındayız. İyi kota vurmuyor demeyin hemen. Çünkü şu an hattımız yavaş olduğu için tüm downloadlar (windows updateler dahil) firewal üzerinden kapalı, film, müzik, facebook, youtube vs. Şimdi ben sevineyim mi? Fibere geçicez 100MB. internetimiz olacak diye. Hiç bir şeyi açamıyorum yine. Sen ver ferrariyi ama kullanma tozlandıkça kapı önünde yıka dur. Tabi bir de işin upload tarafı var ki, sorma gitsin. Uzak masaüstü bağlantıları için fibere geçicez rahat edicez diye düşünürken. 100 mb. hızın uploadı yine 1 mb. El insaf, bari 10Mb. yapın. Mailler gelecek 2 sn. de sen göndereceksin 2 dakikada :)

Yaz yaz bitmez. Telekom ile kaç defa konuştum, yerinde ziyaret ettim, ama nafile. Gerekirse 2 kat para vereyim, şu kotayı biraz yukarı çekelim diye ama yok maalesef. Şimdi iyi mi yapıyoruz, kendimize kötülük mü ediyoruz. belli değil. Tabii ki bunlar iyi şeyler. Teknoloji neyi gerektiriyorsa, yapılacak olan o. Ama sen bu kadar yatırım yap (tahminen 100K) , sonra elini kolunu bağla, hadi kullan böyle de.

Sabırla bu adil kullanım noktasının -en azından şirketler için- kalkmasını veya biraz daha esneklik kazanmasını bekleyeceğim. Yapacak bişey yok.

-MuzaffeR-

Adult games: dating for spicy meetups
Reaksiyon puanı
4
superonline'i tercih etseydiniz keske.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bugüne kadar kaç kez çökmüş altyapılar herkes yüklendi diye acaba :D Birşeyi yasaklamak sadece ona meyili arttırır :mrgreen: Acaba bu uygulamadan sonra herkes 8 mbiti alabiliyormu ? Eğer hala 8 mbit neti 4 mbitin altında alan varsa o zaman bu uygulamayı at çöpe gitsin. Altyapısı kaldırmaması çok normal ben bizim buralarda ttnetin bir çalışma yaptığını görmedim. Tüm altyapı ptt zamanından kalma.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Ben hiç acımıyorum ttnete, mtu'yu değiştirir geceleri download'ımı yaparım.

skys

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Durmak Yok VPN'E Devam :p

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Yüklense yüklense millet ne kadar yüklenebilir ki? Hızım düşmüyor hurraaaaaa diye herkes bir şeyler indirmek istemez bence. Downloadçılar ve normal internette takılan kesim bellidir. Bu kadar kasmanın bir anlamı yok gibi bence.

En çok veri trafiği hangi bölgede yaşanıyorsa o bölgenin alt yapı çalışmalarını ona göre artırmaları lazım bence.

Metro çalışması esnasında kopan kabloların yerine yıllarca yenisini döşemeyen Telekom yoğun trafiğin olduğu bölgelere mi yatırım yapacak? Bana zor geliyor. Telekomu satın alırken devlete taahhütte bulunduğu yıllık yatırımdan öte gidemez.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
iyi de sorun bakir tel degilki buradan pekala bulgaristan yunanistan uzerine baglayip o hatlardan ileri baglanti kurmak mumkun. ancak dis hat kiralari ttnete fazla geliyo ki boyle bi uygulama cikartmis. :p
ttnet disaridan gelenler baglantilar icin ucret aliyo gidenler icin ucret oduyo. ayni telefon gibi benim bildigim . bu sebeple kari dusuyo.
ayrica hepsine uygulanmiyo gibi .

yani 100~ liraya 6mbps sinirsiz internet var isteyene.
tabi 16 da 200 civari biseye denk geliyodur .
diger kampanyalar sadece musteriyi hosnut etmek (bir cesit kandirmak oluyo :p )**

ama tabi yazili olarak sozlesmede yer aldigi icin sozlu olarak belirtilmese de musteriyi kaziklamis olmuyolar. sadece enayi yerine koymus oluyolar sanirim :p

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Bence sebepleri şunlar:::

1.Dandik alt yapısı

2.İşine gelmemesi ki yurt dışı çıkışları yetmiyo ( youtube yi bile kendi serverından veriyodu)

3.Alt yapıya yatırım yapmaması ki ben hiç görmedim yaptığını duymadımda

4.tekel olması yetkili tüm kurumların lehine çalışması..

saygılar..

Toughwolf

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Hatirladigim kadariyla adil kullanim olayi devletin sirketlere vadettigi hizi belli bir yuzde dahilinde vermesi zorunluluguyla geldi. TT alt yapiyi yenilemeden 8Mbite gecti. Bazi bolgelerde internet asiri yogunluktan web siteleri bile acilmaz hale geldi. Devletin zorunlulugundan yirtmak icin sozlesmelere AKKyi koydu. Sikinti olan yerlere hemen uygulamaya basladi. Diger yerlere daha sonra uygulamaya gecti. Turkcell de ayni sekilde yeni kurdugu yetersiz olan altyapisi sebebiyle AKKya gecti. (Kisisel analizdir, sirket ici baglanti olmayinca varsayimlar hatali olabilir.:p)

Benim merak ettigim vodafone borusan telekomu aldi ama daha sonra hic haberi cikmadi. Acaba vodafonenun son kullaniciya veya sirketlere interneti gelistirmek icin projeleri var mi?

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yatırım yapmak çok pahalı geliyor, yamayarak bir şekilde toplam bant genişliğinizi cüzi miktar arttırabiliyorsunuz ama daha fazla abone istiyorsunuz. olay bundan ibarettir.

alt yapı alternatifleri olmalı. yoksa uydu, 3g vb haricinde kablolu alt yapılar ttnetin alt yapısını kullanıyorlar. yasalarla onlara verilen belirli miktardaki kotalar korunmuş. oysa bunun yerine iki adet altyapı olsaydı? sahibi firmalar için yatırım yapma mecburiyeti doğmuş olmaz mıydı? ya da müşteri kaybetme korkusuyla daha çok indirim, hız vb olmaz mıydı? zamanında sadece bir telefon operatörü varken herkes rahatlıkla telefonda konuşabiliyor muydu? şimdi bakın, ne olursa olsun günde saatlerce telefonda konuşanlar var.

MORATORYUM

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8 MB AKK'lı bağlantı vereceklerine, 2 MB kotasız verseler daha iyi...

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Ne yapacaksınız arkadaşlar kotasız'ı? Eskisi gibi p2p yazılımları mı kullanacaksınız, Torrent'mi kasacaksınız...

Onların hepsi eskiden'di. Bilir misiniz, 822'li dial-up hatlar aylık sınırsız 10 TL sabit iken istanbuldaki bir telekom santralinin çöktüğünü, bırakın dial-up'ı haberleşme sisteminin nalları diktiğini...

AKK bence mantıklıdır. Tüm interneti indirseniz ne işinize yarayacak. Gidip köşedeki CD'ci den alırsınız programları...

Ayrıca şirketler için "limitsiz" lafı sadece pazarlama taktiğidir. Kota'yı koymalarının sebebi insanımızın "İndirelim abi ne varsa indirelim..." mantığına bir nebze set koymak için...

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Ne yapacaksınız arkadaşlar kotasız'ı? Eskisi gibi p2p yazılımları mı kullanacaksınız, Torrent'mi kasacaksınız...

Onların hepsi eskiden'di. Bilir misiniz, 822'li dial-up hatlar aylık sınırsız 10 TL sabit iken istanbuldaki bir telekom santralinin çöktüğünü, bırakın dial-up'ı haberleşme sisteminin nalları diktiğini...

AKK bence mantıklıdır. Tüm interneti indirseniz ne işinize yarayacak. Gidip köşedeki CD'ci den alırsınız programları...

Ayrıca şirketler için "limitsiz" lafı sadece pazarlama taktiğidir. Kota'yı koymalarının sebebi insanımızın "İndirelim abi ne varsa indirelim..." mantığına bir nebze set koymak için...

AKK kalkınca herkes deli gibi indirmemi yapıcak sanki ? Ayda 1 oyun indirip daha sonra internette gezenler çoğunlukta olucaktır. 1mbit şimdiki internette gezinmek için yeterlimi sence ? En azından 3-4 mbit olsa kimse bu konulara yazmaz diye düşünüyorum.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
AKK kalkınca herkes deli gibi indirmemi yapıcak sanki ? Ayda 1 oyun indirip daha sonra internette gezenler çoğunlukta olucaktır. 1mbit şimdiki internette gezinmek için yeterlimi sence ? En azından 3-4 mbit olsa kimse bu konulara yazmaz diye düşünüyorum.

AKK kalkınca herkes indirmeyebilir ama yurtdışı hatlarını herkes kullanıyor. İş yapanı da var warez indireni de. Türkiye'de maalesef orjinal yazılımlar oldukça pahalı. Bir de bizim kültürümüzde "beleş mezar bulsak yerleşmek" var. O yüzden emeğin karşılığı için para ödemeyi GENELLİKLE enayilik olarak görüyoruz maalesef.

İnternet için değil 1 Mbps, en az 10 Mbps olmalı. TT saha kutularını yeniliyor zaten. 3 ay önce taşındığımda ADSL'im açılırken 24 Mbps'lik hat gördüm ADSL modemde. Kutu apartmanın hemen yanında zaten.

128 K olan günleri unutmayın. Bu işler ha diyince olmaz. Bu ülke Telekom gibi bir tekeli 5-10 yılda kıramaz...

yaşli çocuk

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Sadece şunu söyliyeyim,Aklı başında olan bir insan bunu yapmaz.

talyum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunlar hep BTK'nın oyunları. Hızımız 8/1 oranında düşüyorsa, 'adil kullanım' başlayınca ödeyeceğimiz tutar da 8/1 oranında düşsün.

kasaba_45

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben kurumsal olarak kullanıyorum netti ve süperonline güzel bir paket var 16 mbit kadar limitsiz adil kota falan yok fiyatta 59.00 tl :) ya buna geçeceğim veya kurumsal olarak bize aylık 50 adil kota 8 mbit kadar 29.90 tl fiyat verdiler. 24 fiyat sabit kısa süre içinde geçiş yapacağım

RapLex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
17 mart'a kadar akn aktif olarak uygulanmıyorken hatlar kaldırıyordu da sonra ne oldu. ancak belirtmek lazım akn uygulanmaya başlayalı daha rahat internete giriyoruz.

akn'ye takılana kadar tabi.

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
17 mart'a kadar akn aktif olarak uygulanmıyorken hatlar kaldırıyordu da sonra ne oldu. ancak belirtmek lazım akn uygulanmaya başlayalı daha rahat internete giriyoruz.

akn'ye takılana kadar tabi.

Ben de tam bu konuyla ilgili yorum yapacaktım.

Şimdi TTNet altyapı yatırımı yapmadı diyenler haksızlık yapıyor.
Ayıp yani. Hiç öyle şey olur mu?

TTNet hiç yapmadığı kadar altyapı yatırımını son 2 senede yapmıştır.

Ama bu altyapı yatırımı, AKK'yi uygulamak için gereken cihazlardan ibaret.
Yani bizim hızımızı düşürebilmek için bir sürü cihaz alıp yerleştirdiler santrallere.

2 yılda binlerce bu tür cihazın yanında belki birkaç metre de kablo yatırımı yapmışlardır.

Bu arada
AKK kalkınca herkes indirmeyebilir ama yurtdışı hatlarını herkes kullanıyor. İş yapanı da var warez indireni de. Türkiye'de maalesef orjinal yazılımlar oldukça pahalı. Bir de bizim kültürümüzde "beleş mezar bulsak yerleşmek" var. O yüzden emeğin karşılığı için para ödemeyi GENELLİKLE enayilik olarak görüyoruz maalesef.

İnternet için değil 1 Mbps, en az 10 Mbps olmalı. TT saha kutularını yeniliyor zaten. 3 ay önce taşındığımda ADSL'im açılırken 24 Mbps'lik hat gördüm ADSL modemde. Kutu apartmanın hemen yanında zaten.

128 K olan günleri unutmayın. Bu işler ha diyince olmaz. Bu ülke Telekom gibi bir tekeli 5-10 yılda kıramaz...
Astegon, dostum senin sorunun ne?

Türkiye gelişmişlik düzeyinde Balkan ülkelerinden ileri diye hava atıyor her yerde.
Biz bakır kablo kullanırken; Bulgaristan, Romanya, Makedonya vs. bir sürü ülke de bakır kablo kullanıyordu.
Ancak teknoloji ilerleyince bizden geri olan bu ülkeler altyapı yatırımlarıyla aldı başını gitti.
Bizim on katımız olan simetrik hızları AKK vs uygulamalar olmadan 20-40$ arası fiyatlara kullanıyorlar.

Ayrıca teknolojiyi diğer sektörlerle bir tutma.
1990'da günde 1 gelişme oluyorduysa 2012'de günde 1000 gelişme oluyor teknolojinin bir dalında.

Yani teknolojinin gelişme hızının çok çok arttığı bir dönemde TTNet dallaması senin benim anamın babamın vergileriyle kurulmuş altyapıyı azıcık geliştirip sonra da "en değerli marka" martavallarıyla ortalıkta dolaşıyorsa, bir sorun var demektir. Hem de büyük bir sorun.

Ticarette kar payları %50, %60larda seyrediyor. Türkiye'de bilişim sektörünün donanım ayağında kar payı %10 civarında. Bugün Türkiye'de en az rekabetçi olan sektör Bilişim Sektörü.
TTNet de sanki bilişim sektöründe değil de tekstil sektöründeymişçesine karları %110, %200lerde tuttuğundan, yatırımlar bu kadar az ve fiyatlar bu kadar yüksek.

En değerli marka: TTNet. Dallama TTNet.