Şınav hakkında sorunum...

Bu konuyu okuyanlar

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar , 16 yaşında yaklaşık 2-3 haftadır sürekli şınav çekiyorum. Bazenleri 20-30 tane kolay şınav çekebiliyorken , bazenleri 10 taneyi geçmeden nefessiz kalıyorum bunun nedeni nedir? 1 Gün içerisinde ne değişiyor? Şınavdan önce hangi ısınma hareketleri yaparsam zorlanmam? Bu gibi soruları cevaplarsanız sevinirim.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba,
Beslenmeden dolayı ve günlük yorgunluktan dolayı olabilir. Şınav çekmeden yarım saat veya 1 saat önce yemeğini ye, öyle çek. Çekmeden önce esneme hareketleri yapsan yeter.

dark4975light

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba,
Beslenmeden dolayı ve günlük yorgunluktan dolayı olabilir. Şınav çekmeden yarım saat veya 1 saat önce yemeğini ye, öyle çek. Çekmeden önce esneme hareketleri yapsan yeter.
Genellikle yemeğimi yedikten 15 dakika sonra evde spor yapmaya başlıyorum. maksimum 5 dakika ısınıyorum en iyisi bu ısınma süresini 10 dk'ya çıkarmak bence

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,058
1-yemekten sonra ,en az 1 saat sonra ,hareketlerini yap.
2-doğrudur ,vücut kimyan her gün aynı olmaz,bu senin uyku düzenin olsun,o günkü harcadığın enerji olsun,yapacağın hareketleri çok etkiler.
3-gelişmek istiyorsan,düzenli,sabırlı olman lazım,hemen sonuç alamazsın.zamana yayman lazım.
4-vücudun şu an gelişim aşamasında,buda 25 yaşlarına kadar devam eder,vücudunun ihtiyacı olan mineral olsun,vitamin olsun ,dikkat etmen lazım.
5-şınavları vites usulu yükselt men önemlidir,nefes siz kalmanın sebebi ise,şınav anında sanırım kendini kaptırıyorsun,heyecan yapıyorsun,farkında olmayabilirsin.
5-Her spor yapanı ilgilendiren vucut geliştirme üzerine kitaplar burayı incelemeni tavsiye ederim.imkanın varsa,salona gitmeni tavsiye ederim.sana yardımcı olurlar,kısa zamanda daha çok mesafe alırsın.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
kasların kendini rehabilite etmesi gerekiyor. İlk zamanlarda 3 günde bir şınav çek, vücut kendini yeterince geliştirdikten sonra her gün şınav çekebilirsin. Ara sıra başka şeyler de yap. Mekik çek, koş, barfiks çek v.s.

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Genellikle yemeğimi yedikten 15 dakika sonra evde spor yapmaya başlıyorum. maksimum 5 dakika ısınıyorum en iyisi bu ısınma süresini 10 dk'ya çıkarmak bence
Şınavı birden çok çekmeye başladıysan bundan da olabilir. Birde tavsiyem şınavı az çeksen de nizami çek.