Sim Kart Kaydı Yapılamadı

Bu konuyu okuyanlar

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Merhaba arkadaşlar,

Dün akşam itibariyle telefonumun şebekesi kapatıldı. Sim kart kaydı yapılamadı uyarısı verdi.

Ben telefonu 2.el aldım fakat telefonun arkasındaki barkod ile telefonda yaptığım *#06# sorgulaması birbirini tutmaktadır.

Genpa dan sorguladığımda da telefonun genpa çıkışlı olduğu görülmektedir.

Benim yapmadığım bir imei kopyalaması yüzünden şuanda telefonum çöpe mi gidecek arkadaşlar?

Ne yapmam gerekir bir fikrinizi almak istedim?

sssue.png

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Merhaba arkadaşlar,

Dün akşam itibariyle telefonumun şebekesi kapatıldı. Sim kart kaydı yapılamadı uyarısı verdi.

Ben telefonu 2.el aldım fakat telefonun arkasındaki barkod ile telefonda yaptığım *#06# sorgulaması birbirini tutmaktadır.

Genpa dan sorguladığımda da telefonun genpa çıkışlı olduğu görülmektedir.

Benim yapmadığım bir imei kopyalaması yüzünden şuanda telefonum çöpe mi gidecek arkadaşlar?

Ne yapmam gerekir bir fikrinizi almak istedim?

Elinizde fatura yok ise yapacağınız başka bir şey yok yada sizde aynı illegal yola başvuracaksınız

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
aldığın yere yada genpaya gir çözerler.benim arkadaşta kvk dan alımıştı sıfır kutu ciahaz uyarı mesajı gelmişti clone diye gitti çözüldü olay.faturanla git çözerler

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Elinizde fatura yok ise yapacağınız başka bir şey yok yada sizde aynı illegal yola başvuracaksınız

Elimde kullanmadığım telefon var ama bu işi yapacak kimse yok yapamayız dediler birçok dükkana girdim. Samsung olsa yaparız diyorlar ama..

aldığın yere yada genpaya gir çözerler.benim arkadaşta kvk dan alımıştı sıfır kutu ciahaz uyarı mesajı gelmişti clone diye gitti çözüldü olay.faturanla git çözerler

Genpa'ya sitesinden mesaj attım bakalım ama faturam yok 2. el aldım. Kaç aydan beri kullanıyorum. Sorun dün akşam patlak verdi.

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
genpa sana biraz zor döner gibime geliyor.bazı telefoncular yapıyorlar düzeltilir.eski cihazların yani bozulmuş cihazların imei ona kopyalıyorlar tvlerde bu konudan çok bahsedildi

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
genpa sana biraz zor döner gibime geliyor.bazı telefoncular yapıyorlar düzeltilir.eski cihazların yani bozulmuş cihazların imei ona kopyalıyorlar tvlerde bu konudan çok bahsedildi

elimde eski telefonum var yapsalar onunla değiştirtirim de yapamıyoruz dediler. Tanıdık değildi belki de ondandır. Yasal değil bu yaptırmak istediğim :)

Birde internette bakındım biraz nokia'da imei artık değiştirilemiyor felan diyorlar.

Telefonum: Nokia 5800 XM

Sonuçta bu telefon yurtdışından getirtilmemiş genpadan türkiyeden alınmış ne hakları var kapatmaya anlamış değilim?

bLaCkSouL

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bildiğim kadarıyla IMEI'si kopyalanan cihazlar sadece tek bir numara ile kullanılmak şartı ile açılıyordu. Tabi bu işlemi BTK'dan mı yoksa Genpa'dan mı yapacaksınız ve fatura gerekir mi bir fikrim yok.

Ayrıca IMEI'si kopyalanmış cihazlar kapatılır, yasa böyle. Kızmanız gereken kişi ya da kurum cihazı kapatanlar değil aksine IMEI'yi kopyalayanlar.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Elektronik Kimlik Bilgisi Değiştirilmiş Cihaz

Elektronik kimlik bilgisi (IMEI numarası) değiştirilmiş ya da kopyalanmış olan cihaz anlamına gelmektedir.

5809 sayılı Kanunun 57. maddesinde yer alan “İşletmeciler, kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik haberleşme hizmeti veremezler. Ancak, Kurumun MCKS’ında kayıtlı iken elektronik kimlik bilgisi kopyalanmış gerçek cihazlar sadece eşleştirme yapılan abone numaraları ile kullanılmak üzere kullanıma açılır.” hükmü uyarınca elektronik kimlik bilgisinin değiştirilmiş olduğu tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmaktadır.

Ancak; elektronik kimlik bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihaz; yasal olarak ithal edilmiş ve ilgili ithalatçı firma tarafından cihazın gerçek IMEI numarası olduğunun belirtildiği hallerde kullanılan abone numarasının ve cihaza ait IMEI numarasının eşleştirilmesi sureti ile tek hatta kullanılmaya devam edilebilmektedir.

Eşleştirme işlemi yalnızca elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz için geçerlidir. Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazla eşletirme yapılmış bir hat, kayıtlı olan herhangi bir cihazda sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Ancak, elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihazla birlikte sadece eşleştirilmiş olan hat kullanılabilir.

Kaynak

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Elimdeki cihazın faturasını genpa'dan isteyebilir miyim? Ama o zamanda isim sorarlarsa vermezler ben 2. el aldım telefonu sahibi kimdir bilmiyorum. Ama cihazda " Nokia Kom. A. S. Garantisi " yazıyor.

Ne yapacağımı şaştım vallahi

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Batarya altındaki imei ile *#06# yaptığınız imei numarası tutmuyor sanırım. Peki batarya altındaki imei numarasını sorgulattığınız zaman ne çıkıyor.

ykaduman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Elimdeki cihazın faturasını genpa'dan isteyebilir miyim? Ama o zamanda isim sorarlarsa vermezler ben 2. el aldım telefonu sahibi kimdir bilmiyorum. Ama cihazda " Nokia Kom. A. S. Garantisi " yazıyor.

Ne yapacağımı şaştım vallahi

faturanız olmadığı için yapabileceğiniz birşey yok gibi duruyor nokia telefonlara illegal ya da legal olarak imei atılamıyor faturanız olsaydı sadece kendi hattınızla kullanabilirdiniz fakat o da olmadığını için çare yok gene de Nokia müşteri hizmetlerini aramanızı öneririm.Not: cep telefonu işiyle uğraştığım için bugüne kadar 20 den fazla kez başıma gelmiş bir durumdur telefonunuza hırsız girdi imei numarasını çaldı diye bakacaksınız duruma artık çaresiz.

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
444 36 65 i aradım Nokia Destek hattı. Durumu anlattım, bana çağrı merkezindeki adam; telefonun alındığı yeri bulup faturasını iste dedi. 10 yıl saklama zorunluluğu var dedi. Ben bu telefonun hangi bayiden alındığını nereden bulabilirim acaba? Nokia shop veya kvk dan bu bilgiyi istesem verir mi acaba imei den yola çıkarak? Faturayı bulursanız hemen açarız dediler telefonum orjinalmiş..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:sleeping: :huh::cursing::turned::devil2::clover::lol::yes:​ yardımedin bnaa

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben hatımı bayadır kulanmıyorum şimdi açtım sim kart kayır yapılmadı dior ne yapa bilir bana yardım edin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aynısı benIm telefodada oluyordu. SIm kartı çıkartIP başka tel tak ayarlardan güvenlik kodunu sIl güvenlik kodu yoksa tekrar aktIve et .
Benim sorunum bu şekIlde çözüldü.