Sigaraya Yeni Yasaklar Geldi! İşte Bunları Yapan Yandı...

Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Profesör
Reaksiyon puanı
271

140720182239041208582_2.jpg

Sağlık Bakanlığı tütün ürünleri ile ilgili acil eylem planı hazırladı. Buna göre 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacak. Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri için de okul ve yurtlara kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek.
Sigara yasaklarına ilişkin yeni düzenlemelere göre, 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılıyor. Çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla tütün ürünleri satışının okul ve yurtlara en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek.
Sağlık Bakanlığı tütün ürünleri ile ilgili acil eylem planı hazırladı. Sözcü'den Deniz Ayhan'ın aktardığına göre, ilk etapta halen 18 yaşından küçükler için uygulanan sigara ve tütün mamülleri satış yasağı, 21 yaşa çıkarılacak. Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri için de, okul ve yurtlara kapıdan kapıya en az 500 metre mesafede olma zorunluluğu getirilecek.
Çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından korunması ve ulaşabilirliğin engellenmesi amacıyla alınması planlanan önlemler şöyle belirlendi:
- 18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumunu yasaklayan mevcut yasal düzenlemeye uymayanlara caydırıcı nitelikte cezai müeyyideler getirilecek ve düzenli denetim yapılacak.
-Adet bazında tütün ürünü (tek sigara vb.) ve sarmalık kıyılmış tütün, makaron ve yaprak sigara kâğıdının gençlere satışını önlemeye yönelik tedbirlere ağırlık verilecek.

- 18 yaşını doldurmamış bireylere tütün ürünlerinin satış, dağıtım ve sunumu yapılması halinde uygulanan cezai müeyyideye ek olarak idari para cezasının uygulanacak ve satış-sunum ruhsatının iptal edilmesi sağlanacak.
- Tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmî belgeleri istemelerinin sağlanacak ve satıcılar bu konuda bilgilendirilecek.
- Tüm satış ve sunum noktalarına güvenlik kamerası bulundurma ve yapılan denetimlerde görevlilere mahkeme kararı olmaksızın görüntüleri sunma zorunluluğu getirilecek.
- 18 yaşını doldurmayan bireylere tütün ürünlerinin satış ve dağıtımını yasaklayan mevcut yasal düzenlemenin kapsamı genişletilecek ve tütün ürünü satın alabilme yaşı, 18'den 21'e çıkarılacak.
- Tütün ürünlerinin perakende satışı veya nargilelik tütün ürünü sunumu yapılan işyerleri, örgün eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarına kapıdan kapıya en az 500 metre mesafe olmak zorunluluğu getirilecek.
- Tütün ürünlerinin logo, renk ve şekillerinin, şeker, çerez, oyuncak, tişört, çanta vb. nesnelerde bulunması engellenecek, bunların dağıtımı ve satışı yasaklanacak.

Kaynak:Akşam

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Şuan kurallara uyulmuyorki zaten. 21 yaş sınırı yapılmasınında işe yarayacağını zannetmem.

---- Mesajlar birleştirildi ----

- Tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmî belgeleri istemelerinin sağlanacak ve satıcılar bu konuda bilgilendirilecek.
Sakalı olup birazda uzun boylu olana veriyorlar zaten. Bence üretimi yasaklanmalı.

Son düzenleme:

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Şuan kurallara uyulmuyorki zaten. 21 yaş sınırı yapılmasınında işe yarayacağını zannetmem.

Sakalı olup birazda uzun boylu olana veriyorlar zaten. Bence üretimi yasaklanmalı.
üretimi yasaklasalar ülkede savaş çıkar. kaçakçılık artar.

Reaksiyon puanı
16,118
üretimi yasaklayamazlar tütün lobisi engel olur.

Reaksiyon puanı
626

Bak mesela şunu da anlamıyorum ya insanlar kendisi kullanmadığı an yasaklansın mahvolsun bitsin gitsin diyorlar :D

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Tamam. O kadar ayrıntılı düşünemedim. Ama sigara gibi kötü bir şey. Tamam bir anda kesilmez ama yavaş yavaş insanları sigaradan uzaklaştırsak fena olmaz mı? Mesela vergileri arttırarak.
Diyeceğim ama o zaman da kaçakçılık artar. Evet sanırım kurtuluş yolu yok. Tek çözüm daha iyi eğitim ve bilinçlendirme.

Reaksiyon puanı
626
Tamam. O kadar ayrıntılı düşünemedim. Ama sigara gibi kötü bir şey. Tamam bir anda kesilmez ama yavaş yavaş insanları sigaradan uzaklaştırsak fena olmaz mı? Mesela vergileri arttırarak.
Diyeceğim ama o zaman da kaçakçılık artar. Evet sanırım kurtuluş yolu yok. Tek çözüm daha iyi eğitim ve bilinçlendirme.
Ne yani eğitimli bilinçli adam sigara içmez ama sigara içen adamlar eğitimsiz cahilmi diyorsun ne alakası var ya :D

Daha ne kadar vergi koyulacak ki bir paket sigara olmuş 15 lira, bu kadar sigarayla alkolle uğraşılması saçma. Bak mesela ben hiç alkol kullanmadım ama bitsin gitsin satılmasın kurusun da demedim. İçen içer içmeyen içmez yani bu kadar basit.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Ne yani eğitimli bilinçli adam sigara içmez ama sigara içen adamlar eğitimsiz cahilmi diyorsun ne alakası var ya :D
Hadiii.. ben öyle bir şey demedim. Eğitimden kastım sigara konusunda bilinçlendirmekti. Mesela 14 yaşındaki bir çocuk gidip sigara içmemeli. Tabi içen içsin bana girdisi çıktısı yok. Ama içmese daha iyi

Reaksiyon puanı
626
Hadiii.. ben öyle bir şey demedim. Eğitimden kastım sigara konusunda bilinçlendirmekti. Mesela 14 yaşındaki bir çocuk gidip sigara içmemeli. Tabi içen içsin bana girdisi çıktısı yok. Ama içmese daha iyi
Orası öyle tabi kesinlikle orada hemfikirim bende istemem daha 15 16 yaşında sigara içen çocukları görmeyi.

Reaksiyon puanı
16,118
amma çok sigara dediniz be! millet kahvesini kapıp sigara içmeye çıktı bile ben hariç...