Sigarasız hayat...

Bu konuyu okuyanlar

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Ne türban, ne kapatma davası...
Konumuz sigara...
Herkes, hepimiz bunu konuşuyoruz.
Ama ben bazılarının özellikle bu aralar susmasını tavsiye ediyorum.
Sigarayı bırakanların...
Ex tiryakilerin...
Onlara gün doğdu. Zaten askerlik anısı gibi, konu açılsa da nasıl bıraktıklarını anlatsalar diye fırsat beklerler ya...
Yandık yani...
İyi. Hayırlı uğurlu olsun. Tebrikler ama bayıldık artık, anlatmayın. Zaten hepinizinki aynı...
Aynı da, dışa vurumları farklıdır.
Farklı dediysem topu topu 4 çeşit.

* “Ben bıraktıysam herkes bırakır” cılar...
En sıkıcı ex tiryaki tipi. Lafa hep aynı başlarlar: “Günde 3 pakete yakın içiyordum. Gece kalkar içerdim, o derece... Yani ben bıraktıysam herkes bırakır.”
Sanki biz günde 3 tane içiyoruz da, onu bırakamıyoruz!
Sen bıraktıysan...
“Tamam o zaman. Madem sen bile bıraktın yani herhalde çok özel bir insansın, ben herkes’ten biri olarak hayda hayda bırakırım. Ben kimim ki?” deyip o anda sigarayı bırakacağımı mı sanıyor ne?
Lütfen...

* “Bırakın şu sigarayı” diyenler...
Genellikle doktor tavsiyesiyle bırakanlardır.
Mesela sigara yakarken veya içerken öksürdün. O, orada atmaca gibi bekliyordur zaten, hemen atlar, “Öksürüyorsunuz da, bırakın şu sigarayı.”
“Oldu” deyip söndürüp o anda sigarayı bırakacaksın mesela.
Bu mu yani? Bunu mu bekliyorsun?
Daha önce kimse bunu söylememiş, hiç duymamışsın sanki.
Sigaranın zararlarından falan da haberin yok, ilk ondan duydun yani!!
Sonra dünyanın en sıkıcı geyiği başlar: “Ya haklısınız da, işte, olmuyor” dersin, bu onu kesmez. Uzatır.
Aaa... N’apayım yani? Sen şimdi bırak dedin diye bırakayım mı? Üfff...
Lütfen...

* “Düşman kesilenler...”
Bunlar da gıcıklıkta, “Ben bıraktıysam”cılarla yarışırlar.
Bilmem kaç sene içmiştir bırakınca sigara düşmanı kesilir. Açık hava bile olsa, yanında içince, suratını buruşturup eliyle dumanı savmaya çalışır falan.
Evinin perdelerinin artık kirlenmediğinden bahseder. Sanki perdeler yıkanmazmış gibi...
İlk zamanlar, yani bıraktığının ilk yılında susarlar da sonradan gıcıklık etmeye başlarlar.
Sigara içenleri şikâyet falan ederler.
Lütfen...
Lütfen bu aralar konuşmasınlar...
Dördüncü grup hariç:

* “Keyfini sürenler...”
Sayıları çok çok azdır ama vardır. Sigarayı bırakmıştır ama ne içene kafa tutar ne de içmeyene övgü yağdırır.
Sessizce sigarayı bırakmanın keyfini yaşar.
Kendisiyle ve hayatla barışık insanlardır.
Kavgaları, kompleksleri yoktur yani...
Sadece sorarsan söyler. O da uzatmadan, “Kafandan atacaksın. Tek çare bu” der. Bu kadar.
Zaten aslında sen de bunun böyle olacağını bilirsin.
Kafandan atacaksın.
O kadar...

Dilek ÖNDER

emelden

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Sigarayı bırakanlar ve bırakmak isteyenler bile gruplara ayrılıyor demek. Bakış açsına bağlı işte herşey. Ama hakikaten sigarasız hayat daha güzel.

Hoş hiç kullanmadım ama. :)

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Hiç hoşlanmıyorum sigaradan gerçi hiç kullanmadım ama kullananların ortalığa saçmış olduğu duman yetti...

Sağlığa verdiği zararlar yetmiyormuş gibi birde dalga geçer gibi üzerine sigara sağlığa zararlıdır öldürür gibi yazıları yok mu...! Ve malesef bu zehiri üstüne para vererek alıp kullanıyoruz...

Sigara kullanan arkadaşlarım alınmasın kızmasınlar da bana ama hakikaten anlamıyorum...! Nasıl bir mantıktır neye çaredir... Hangi amaca hizmet kullanırlar...!

Sigarasız sağlıklı mutlu bir hayat sürmeniz dileğiyle... :)

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Güzel bir paylaşım olmuş. ;) Teşekkürler modum. ^^
Sigaraya hayır!!! :mad: