Sıfırlayınca C diski küçüldü

Bu konuyu okuyanlar

xMegaZland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
PC'yi sıfırladım ama C diski 1TB iken 300GB'a düştü. Ne yapmalıyım?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Diski otomatik olarak sıfırladınsa, Diski Bölmüş demek. C diski görünürken Diğer bölüme Harif atanmadığından gizli olarak kalmış.

Ayarlardan Diskin diğer bölümüne harif ata bölmesi var. Yeni bir harif atarsan Diğer bölüm disk yedek disk olarak görünecek.

3 yazdığım bölge boş görünecektir, Harif atarken Format isteğinde bulunacak + Format çekilecek otomatik. :)

WG37Y2.jpg

xMegaZland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Diski otomatik olarak sıfırladınsa, Diski Bölmüş demek. C diski görünürken Diğer bölüme Harif atanmadığından gizli olarak kalmış.

Ayarlardan Diskin diğer bölümüne harif ata bölmesi var. Yeni bir harif atarsan Diğer bölüm disk yedek disk olarak görünecek.

3 yazdığım bölge boş görünecektir, Harif atarken Format isteğinde bulunacak + Format çekilecek otomatik. :)

WG37Y2.jpg
Hocam bende aynen şöyle gözüküyor. Burada ne yapmalıyım?

Ekli dosyalar

• upload_2017-12-3_20-50-20.png
    upload_2017-12-3_20-50-20.png
    334.7 KB · Görüntüleme: 640

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Kardeş Diskin genel kapasitesi Disk 0 Sırasında görünüyor.

260 mb Efi bölümü + OS OC bölümü + 902mb kurtarma bölümüne birşey yapma. İşletim sistemi çöker benden söylemesi.

Data D bölümüne de zaten harif atanmış olarak görünüyor.
D bölümünü bulamıyor musun şimdi?

Öncelikle sıfırlanmadan önce C diskinin 1 TB olmasına pek inanamıyorum. Çünkü otomatik sıfırlama işleminde Disk bölümlendirme işlemi yapılmıyor. Bence Öncede 300GB bölüm vardı C diskinde.

xMegaZland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

260 mb Efi bölümü + OS OC bölümü + 902mb kurtarma bölümüne birşey yapma. İşletim sistemi çöker benden söylemesi.

Öncelikle sıfırlanmadan önce C diskinin 1 TB olmasına pek inanamıyorum. Çünkü otomatik sıfırlama işleminde Disk bölümlendirme işlemi yapılmıyor. Bence Öncede 300GB bölüm vardı C diskinde.
dostum bilgisayarım 1TB sabit diske sahipti sıfırladım 300 gb oldu bianda benim te sorunum o D diski vs. hiç bi sıkıntım yok
--- Gönderi Güncellendi ---

şuan ki yedeklediğim steam dosyası (250 GB) atamıyorum 300 gb alan gösterio
--- Gönderi Güncellendi ---

pc modelim ASUS N551JW modeli istersen özelliklerine bak

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Steam dosyasını D diskine yönlendirebilirsen sorunun kalkar ortadan. :)

1 TB dediğin disk 30 yere bölünebilir sorun değil hani. Windows için 300 GB hayli hayli fazla diye otomatikken o kadar bölüm ayırmış olabilir kendine, ama bölümlendirmemesi gerekirdi.

xMegaZland

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Steam dosyasını D diskine yönlendirebilirsen sorunun kalkar ortadan. :)

1 TB dediğin disk 30 yere bölünebilir sorun değil hani. Windows için 300 GB hayli hayli fazla diye otomatikken o kadar bölüm ayırmış olabilir kendine, ama bölümlendirmemesi gerekirdi.

aga ben nasıl 1tb yaparım bana onu söyle

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Kardeşim 1 TB yapman için D bölümünü Yeniden C bölümüne birleştirmen gerek. Böyle yerindece birleştiren uygulamalara güvenemiyorum dosya kayıpları yaşanır sistem çat diye çöker.

Sıfırdan sistem kurulumu yaparken Diski formatlayıp tümlükle silip yeniden birleştirip Formatı çek. En sağlam yöntem şuanda bu.

Çünkü içinde veri olan herhangi bir disk bölümünü birleştirince veri kaybı yaşanabilir, Bu birleştirdiğinde C bölümü olunca da Hayvayı yersin benden söylemesi.