Sebebi Bulunamayan Isınma ve Donma

Bu konuyu okuyanlar

İsmet ŞENOL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba
Son 1 aydır bilgisayarımda aşırı ısınma ve oyunlarda ciddi derecede fps kayıpları yaşadım. Ürün garantili olduğu için öncelikle aldığım firmaya götürdüm.Ancak testlerinde bir sorun çıkmadığını bu nedenle arıza tespiti yapamadıklarını söylediler.Ben bilgisayarımda ki değişimin kullanıcısı olarak farkındayım ancak kanıtlayamıyorum.Orada ne gibi bir teste tabi olduğunu bilmediğim içinde ne anlatsam boş kalıyor.
Öncelikle sistem özellikleri kısaca şöyle :
İ5 9400F 2.90 GHz
MSI RX580 ARMOR 8G OC 8GB GDDR5 256Bit
8 GB RAM
240 GB SSD
ASUS TUF GAMING ANAKART
Kasada toplam 5 adet aktif çalışan fan var ancak özellikle son 1 aydır bilgisayarda aşırı ısınma söz konusu.Bilgisayarın hava kanallarından odaya resmen sıcak hava üflüyor.Bir anormallik var ancak ben bir türlü çözemedim. 250 FPS veren oyun 100 FPS düştü,150 200 FPS aldığım mmorpg tarzı oyun 95 FPS. Bilgisayarın açılış hızı 6-7 saniyeyken şimdi donarak açılıyor. Bir aksilik var ancak çözemedim. Ne gibi bir işlem uygulamalıyım. Windows orjinal ve antivirus programı olarakta Comodo Antivirus kullanıyorum.
Önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Formattan başka çare kalmamış gözüküyor hocam. Birde aşırı ısınma için termal macunları yenileyin+ kasaya temiz bir temizleme gerekecek.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
işlemcinin soğutucusu stokmu. Stok soğutucu ,o işlemciye gelmez. İsterse kasanda 10 tane fan olsun.Hiç farketmez yani. Bu yaz aylarında fanların da bi esprisi kalmıyor çünkü. İşlemcinin ısınmasını kaynağında çözmek gerekiyor.

FPS ler bu kadar düştüğüne göre ısınan parçalar, işlemci olduğu gibi e.kartında olabilir. Bunların sıcaklıklarını oyunda,msı afterburner veya playclaw ile bi bakıp,ss atabilecekmisin.

İsmet ŞENOL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işlemcinin soğutucusu stokmu. Stok soğutucu ,o işlemciye gelmez. İsterse kasanda 10 tane fan olsun.Hiç farketmez yani. Bu yaz aylarında fanların da bi esprisi kalmıyor çünkü. İşlemcinin ısınmasını kaynağında çözmek gerekiyor.

FPS ler bu kadar düştüğüne göre ısınan parçalar, işlemci olduğu gibi e.kartında olabilir. Bunların sıcaklıklarını oyunda,msı afterburner veya playclaw ile bi bakıp,ss atabilecekmisin.
Bilgisayarı toplattığım şekille duruyor hiç bir şeyiyle oynamadım ekstra bir soğutucu sistemi yok normal fan ile soğutuyor. Birde bilgisayarı açtığımda ekran kartı şu uyarıyı veriyor her seferin de " Beklenmeyen bir sistem arızasından ötürü varsayılan Radeon Wattman ayarları geri yüklendi." Belki konu ile alakalıdır diye bu bilgiyi de eklemek istedim. Dediğiniz programları indirip o verileri yazacağım akşam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

MSI Afterburner programı vasıtası ile çıkan sonuçlar. Bilgisayarı yeni açtım ortalam 15 dakikalık bir çalışma süresi var bu sonuçlarda.

Son düzenleme:

PsikoMoon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
oyununuz cracklı ve eski bi sürüm mü acaba ??