SDN Programlama Kafe

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Peki o zaman boş bir zamanımda birşeyler yapmaya başlayayım.
C++ ve Qt için küçük ama forum için büyük bir adım olacak. :D

Son düzenleme:

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Sorun yok bence. Sadece vurgulu yerlerde mikrofon kaynaklı bir hırıltı oluşuyor. O da sorun değil zaten.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Üçüncü video da geldi.
Formlara geçmeden önce önerileriniz varsa yazabilirsiniz.

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Elinize sağlık, şahsen benim açımdan c++ yazım şekli ve incelikleri olsun qtye ait bilgiler olsun faydalı oldu. Devamını takipte olacağım.

Makro denen olay bayağı bir farklı geldi. Javascript'teki metot parametresine fonksiyon yollamak gibi bir şey geldi aklıma. Tabii burada her satır sonuna \ koymak enteresan bir şey.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
4. video geldi.
19 dakika 57 saniye.

Bir değişkeni kontrol edip şu değerin altındaysa return et gibi bir işlemin onlarca kez tekrar ettiğini düşünün.
İşte bu tekrar eden durum için prosedür vs yazmak mümkün değildir çünkü yazılan prosedür çağrılan fonksiyonu değil kendini return eder.
Böyle bir sorun ancak makrolarla çözülebilir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Ben Kenobi Masaüstünüzü nasıl düzenlediğinizi anlatır mısınız? Program ile mi yaptınız?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Evet ücretsiz.

Videolar hala çekilme aşamasında.
Önerileriniz veya eleştirileriniz varsa şimdi verin.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaşlar ilgi azlığından ötürü videolar iptal edildi.
İzleyenlere teşekkürler...

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Video'ları neden iptal ediyorsun? Kalsınlar, daha sonraları da bulup izleyenler olur.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Arkadaşlar Qt için Windows platformuna MinGW 64 bit hem de hepsi en son sürüm otomatik derlenmiş halinin nasıl yükleneceğini buldum.
Öncelikle şu siteden MSYS2 Shell programını indiriyorsunuz.
MSYS2 homepage

Daha sonra şu komutu çalıştırıyoruz.
Kod:
pacman -Syu

Bu komut sonunda pencereyi kapatmamız gereken uyarı çıktığında pencereyi kapatıyoruz ve başlat menüsünden MSYS2 MSYS kısayoluyla tekrar açıyoruz.
Kod:
pacman -Su

Bu iki komut ile Bash istemciye ait temel ve sistem bileşenlerini güncellemiş olduk.
Nihayet bu komut ile en son versiyon hazırlanmış ve MinGW 64 bit ile derlenmiş Qt Suite'ınıza kavuşabilirsiniz.
Kod:
pacman -S mingw-w64-x86_64-qt-creator

Qt Creator'un oluşturduğu .pro dosyasına aşağıdaki flagler ile en yüksek performanslı executable dosyayı alabilirsiniz.
Kod:
QMAKE_CXXFLAGS += -std=c++14
QMAKE_LFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CXXFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic

Visual Studio C++ ve GCC compilerı arasındaki performans farkı ile ilgili açılmış konulara bakabilirsiniz. (MinGW, GCC'nin Windows portu)
Misal matrix çarpımlarında %40'a kadar performans farkı oluşabiliyor.
Difference in performance between MSVC and GCC for highly optimized matrix multplication code

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Kod:
int a = 10;
if (a-------------------->0)
    printf("!!!");

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Arkadaşlar Qt için Windows platformuna MinGW 64 bit hem de hepsi en son sürüm otomatik derlenmiş halinin nasıl yükleneceğini buldum.
Öncelikle şu siteden MSYS2 Shell programını indiriyorsunuz.
MSYS2 homepage

Kod:
pacman -Syu

Bu komut sonunda pencereyi kapatmamız gereken uyarı çıktığında pencereyi kapatıyoruz ve başlat menüsünden MSYS2 MSYS kısayoluyla tekrar açıyoruz.
Kod:
pacman -Su

Bu iki komut ile Bash istemciye ait temel ve sistem bileşenlerini güncellemiş olduk.
Nihayet bu komut ile en son versiyon hazırlanmış ve MinGW 64 bit ile derlenmiş Qt Suite'ınıza kavuşabilirsiniz.
Kod:
pacman -S mingw-w64-x86_64-qt-creator

Qt Creator'un oluşturduğu .pro dosyasına aşağıdaki flagler ile en yüksek performanslı executable dosyayı alabilirsiniz.
Kod:
QMAKE_CXXFLAGS += -std=c++14
QMAKE_LFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic
QMAKE_CXXFLAGS_RELEASE += -Ofast -march=nocona -mtune=generic

Visual Studio C++ ve GCC compilerı arasındaki performans farkı ile ilgili açılmış konulara bakabilirsiniz. (MinGW, GCC'nin Windows portu)
Misal matrix çarpımlarında %40'a kadar performans farkı oluşabiliyor.
Difference in performance between MSVC and GCC for highly optimized matrix multplication code
Pacman mi?

3TH3M

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
HTML:
<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
<head>
<meta charset="utf-8">
<title>SDN Programlama Kafeye Yeni Üye Geldi</title>
</head>
<body>
<h1>Selamunaleyküm</h1>
<p>
SDN Programlama Kafe ye Katıldım. Güzel Proje fakat farkli bir platformda daha toplanmaliyiz. SDN Programlama Kafe + Diger Tüm yerli yazilimcilar icin bir platformumuz var Konusunun linki : https://forum.shiftdelete.net/threads/yerli-yazilim-oyun-dahil-gelistirme-kulubu.531734/
</p>
</body>
</html>

https://forum.shiftdelete.net/threads/yerli-yazilim-oyun-dahil-gelistirme-kulubu.531734/

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Dün biraz python bakayım dedim @Ben Kenobi bir yazısını gördüm vazgectim bu yaştan sonra kafa ne kadar basar bilinmez ama C türevlerine mi çabalasam

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Yeni başlayanlar için Python iyidir, kendi programinizi en hızlı şekilde yazmak istiyorsanız Python iyidir, dogal multiplatformdur, hangi yazım bilmiyorum ama pythonu ancak script dili olduğu için performans gerektiren alanlarda kullanmayın demisimdir. Ayrıca saf script olduğu için kaynak kodları kapatma derdiniz varsa kullanmayın demiş olabilirim. C++ tabi ki en profesyoneli lakin öğrenme süreci daha uzun, hobi vs içinse girmeyin. C++ bu işi meslek olarak yapacaksanız girin.