SDN Forum'da Kimsenin Türkçeyi Doğru Kullanmaması

Bu konuyu okuyanlar

Cruslan

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Arkadaşlar bildiğiniz üzere SDN Forum'da Türkçe'yi düzgün bir şekilde kullanan kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor maalesef. Sadece küçük harfle yazan, noktalama işaretlerini kullanmayan, İnglizce terimleri(Türkçede karşılığı olmasına rağmen) olması gerekenden fazla kullanan vb. birsürü üye var. SDN gibi büyük bir forumda Türkçemize saygı gösterilmemesi çok üzücü birşey. Bence Türkçedeki imla kuralları zorunlu olmalı. Forum daha derli toplu olacaktır. Kalitesini gösterecektir SDN Forum bu sayede. Siz ne düşünüyorsunuz?

Cruslan

Asistan
Reaksiyon puanı
91
SDN gibi bir forum için üzücü bir durum. Foruma girdiğimde oyun için açılan discord sunucularında gibi hissediyorum kendimi.

Cruslan

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Böyle iyi bence sonuçta burası okul değil
Türkçe'yi okulla sınırlandırmak çok yanlış. Atatürk "Türk milletinin dili Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, an'anelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir." demiştir. Türkçe Türk'ün benliğini sağlayan en önemli şeydir.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,129
daha önce verdiğim örnekler

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Arkadaşlar bildiğiniz üzere SDN Forum'da Türkçe'yi düzgün bir şekilde kullanan kişi sayısı bir elin parmağını geçmiyor maalesef. Sadece küçük harfle yazan, noktalama işaretlerini kullanmayan, İnglizce terimleri(Türkçede karşılığı olmasına rağmen) olması gerekenden fazla kullanan vb. birsürü üye var. SDN gibi büyük bir forumda Türkçemize saygı gösterilmemesi çok üzücü birşey. Bence Türkçedeki imla kuralları zorunlu olmalı. Forum daha derli toplu olacaktır. Kalitesini gösterecektir SDN Forum bu sayede. Siz ne düşünüyorsunuz?
Türkçeyi* bir sürü* bir şey*

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
SANA NE!... isteyen istediği gibi yazar demokrasi var diktatör forumu isteyen yallah technopath'a...

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,727
Bazen aileler mi yoksa öğretmenler mi yetersiz geliyor diye soruyorum kendi kendime. Türkçe gibi değerli ve kıymetli bir dilin göz göre göre yok olmasını izliyoruz. Bu öğrenciler dil dersi hiç almıyor mu yoksa anlamıyor mu? Yoksa sorun eğitim sisteminde mi? Sorun selam yerine slm yazmak değil bunu bilin. Sorun değil kelimesini deyil olarak bellemek.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
Forumun daha açılışından itibaren böyle bir kural planlansaydı, üyeler zorunlu olarak gayret göstermeye çalışacaktı.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Öğrenmeye gayret göstermeyene kimse bir şey öğretemez. Cahil kalmak ta bir demokratik hakmış.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
SANA NE!... isteyen istediği gibi yazar demokrasi var diktatör forumu isteyen yallah technopath'a...
Malesef ki isteyen istediği gibi yazamıyor her ne kadar forum kurallarında biraz ılımlı davransak da.
Örneğin
6- Mesaj içeriğinin tamamı ya da tamamına yakın bir bölümü büyük/kalın harflerle ve/veya renkli yazılmamalıdır. Mesajlarda gereğinden fazla ifade koyulmamalıdır.
8- Başlık ve mesaj içeriği Türkçe yazım kurallarına uygun olmalıdır. Başlıklar büyük harfle başlamalıdır ve mesaj içeriğinin tamamı büyük ya da küçük harf olmamalıdır. "Örnek Başlık" ya da "Örnek başlık" şeklinde yazılabilir.
9- Forumda küfür, argo, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici tüm kelimelerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü söylev, yazı, resim, video ve diğer tüm materyallerin kullanımı yasaktır.
26- Yazım ve paylaşım dili Türkçedir. Sadece Cafe SDN [English] bölümünde ingilizce kullanılabilir diğer bölümlerde Türkçe haricinde bir dil kullanmak yasaktır.
Gördüğün üzere belli başlı sınırlamalar var bu konuda . Kendini ifade edebilidiğin sürece yardım alır veya yardımcı olursun.

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
767
Malesef ki isteyen istediği gibi yazamıyor her ne kadar forum kurallarında biraz ılımlı davransak da.
Örneğin
6- Mesaj içeriğinin tamamı ya da tamamına yakın bir bölümü büyük/kalın harflerle ve/veya renkli yazılmamalıdır. Mesajlarda gereğinden fazla ifade koyulmamalıdır.
8- Başlık ve mesaj içeriği Türkçe yazım kurallarına uygun olmalıdır. Başlıklar büyük harfle başlamalıdır ve mesaj içeriğinin tamamı büyük ya da küçük harf olmamalıdır. "Örnek Başlık" ya da "Örnek başlık" şeklinde yazılabilir.
9- Forumda küfür, argo, hakaret, küçük düşürücü, aşağılayıcı, rencide edici tüm kelimelerin; din, dil, ırk ayrımına yönelik veya forum huzurunu kaçıracak her türlü söylev, yazı, resim, video ve diğer tüm materyallerin kullanımı yasaktır.
26- Yazım ve paylaşım dili Türkçedir. Sadece Cafe SDN [English] bölümünde ingilizce kullanılabilir diğer bölümlerde Türkçe haricinde bir dil kullanmak yasaktır.
Gördüğün üzere belli başlı sınırlamalar var bu konuda . Kendini ifade edebilidiğin sürece yardım alır veya yardımcı olursun.

Mesajım neden siliniyor bu forumda ?

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Ben de dilimizin doğru kullanılmasından yanayım. Yazım yanlışlarının yanında yabancı sözcük hayranlığı da var.
Ayrıntı yerine detay, ölçüt yerine kriter/kıstas gibi yabancı kökenli sözcükler ne yazık ki Türkçe karşılığını unutturdu.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Mesajım neden siliniyor bu forumda ?
Düzgün bir lisan ile yazmadığın için olabilirmi ?

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
767
Düzgün bir lisan ile yazmadığın için olabilirmi ?

Gayet düzgün yazıyorum hakaret veyahut düzeysiz bi mesaj atmıyorum ya ?

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Türkçe'yi okulla sınırlandırmak çok yanlış. Atatürk "Türk milletinin dili Türkçe'dir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yüceltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakının, an'anelerinin, hatıralarının, menfaatlerinin, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olunduğunu görüyor. Türk dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir." demiştir. Türkçe Türk'ün benliğini sağlayan en önemli şeydir.
Bu kadar takılmayın bence çünkü Neticede kimseyi değiştiremezsiniz Ben ödenmiyor değilim Mesela ben de elimden geldiğince özeniyorum ama bilmediğim yerlerde Rastgele yazıyorum Ha bir de tabii otomatik düzeltmenin sucuda oluyor

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Bağlaç olan de ünsüz benzeşmesine uğramaz.
Türkçeyi* bir sürü* bir şey*
Burada bilimsel makale yazmıyorlar.Yukarıdada bahsedildiği gibi amaç derli toplu yazmak. En azından Türkçeyi katletmemek. Yazarken yapabildiğin kadar noktaya virgüle dikkat etmek. Burada yazım kuralları ile yazan hiç kimse acaba yazım yanlışı yapmış mıyım gibisinden geri dönmez sadece yazarken dikkat eder.

POH

Asistan
Reaksiyon puanı
78
birsürü değil, bir sürü
birşey değil bir şey. geri kalanını da başkaları düzeltsin.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
birsürü değil, bir sürü
birşey değil bir şey. geri kalanını da başkaları düzeltsin.
Ben düzelttim zaten.
Burada bilimsel makale yazmıyorlar.Yukarıdada bahsedildiği gibi amaç derli toplu yazmak. En azından Türkçeyi katletmemek. Yazarken yapabildiğin kadar noktaya virgüle dikkat etmek. Burada yazım kuralları ile yazan hiç kimse acaba yazım yanlışı yapmış mıyım gibisinden geri dönmez sadece yazarken dikkat eder.
Yukarıda da*

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Arkadaşın dil bilgisi yeterli olmayabilir, üzerine buradan yürümeyiniz. İnsanımızın genel olarak dil bilgisi tam değil. Kendi görüşünü belirtmiş ama bir de yazmadan yazdığı sözcüklerin doğru yazılışına baksaydı daha iyi olurdu.

Ben bu konuda çok uğraştım burada ama fayda etmedi. Herkes Türkçe diye yazdığı ama yabancı sözcüklerden alınıp Türkçe gibi kullandığımız sözcükleri tercih etti. Ben bunları Türkçe görmüyorum ama başkaları takmıyor. İnsanımız genel olarak yabancı hayranlığı ve dil hayranlığı yüzünden Türkçe tercih etmemekte ve bu da yakın bir sürede Türk dillerinin ölümü anlamına geliyor. Sadece bizde değil, tüm Türk ülkelerinde var. Daha da yazardım ama yorulmak istemiyorum. İyi günler.

Son olarak şunu diyeyim. Türkçe son yıllarda dilimiz sosyal basın-yayın yüzünden fazlaca bozuldu.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Dilimizi, imla kurallarını doğru ve yerinde kullanmak gerekli bir şey ama kimseyi zorlamamak gerekir. (Malum site gibi abartmamak gerekir.)
İnsanın içinden gelir genellikle böyle şeyler, kendini sorumlu hisseder.
Bende elimden geldiğince özen göstermeye çalışırım ama illa ki hatalarım oluyor.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Bir daha olmasın.