Ryzen 5 2400G Ve Vega 11 Hataları

Bu konuyu okuyanlar

KadriTurhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık iki hafta önce toplamış olduğum sistemimin özellikleri şu şekildedir;
- Ryzen 5 2400G işlemci ve apu olarak barındırdığı Vega 11 ekran kartı
- Asus Prime B350M-A anakart
- Adata 3000mhz 4x2 8GB Ram

Arkadaşlar bana geldigi günden itibaren vermedigi hata kalmadı, bende bu sorunların her ne kadaranı halletsemde bir türlü mavi ekran hatasından kurtulamadım. Bende bu sorunun çözümünü araştırdım ve Ryzen 2400G kullanan insanların çogunda durum böyle. Örneğin Youtube'da video açıp izlerken her an mavi ekran hatası alabiliyorsunuz. Ve video izlerken ileri sarmak istediginizde ise kasmalar, video donmaları ve sadece sesin gelmesi, ekranın grileşmesi gibi sorunlar yaratıyor. Bu bilgisayarı teknik servise gönderdim ve bana Ramlerin degiştirildigini söylediler bugün elimde ulaştı fakat mavi ekran hala geliyor. Bu durum çok canımı sıkmaya başladı arkadaşlar. Bilmiyorum belki burdada 2400G kullanıpta Vega 11 ile bu hataları alan yoktur veya vardır. Eğer varsa aşagıda yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Emin olun her şey güncel aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım. Aida64 raporuna kadar ve Ramlerin hızını düşürmeye kadar.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
İşlemcinizi değiştirmeyi talep edin. Yüksek ihtimalle Grafik Birimi arızalı.

KadriTurhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Vega 11'i etkisiz hale getirdim. Windows Temel Görüntüsü ile Youtube'da video izledim. Video ile alakalı bütün sorunların gittiğini gördüm. Ne grileşme nede donup sadece sesin gelmesi gibi. Normalde ileri veya geri sarınca mavi ekran hatasına kadar dönebiliyor. En iyi ihtimalle ise donup ekranı küçültene kadar gitmemesi. Arada sırada videoya tıkladığım anda mavi ekran hatası yiyorum. Vega 11'de gerçekten ciddi bir hata var.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Vega 11'i etkisiz hale getirdim. Windows Temel Görüntüsü ile Youtube'da video izledim. Video ile alakalı bütün sorunların gittiğini gördüm. Ne grileşme nede donup sadece sesin gelmesi gibi. Normalde ileri veya geri sarınca mavi ekran hatasına kadar dönebiliyor. En iyi ihtimalle ise donup ekranı küçültene kadar gitmemesi. Arada sırada videoya tıkladığım anda mavi ekran hatası yiyorum. Vega 11'de gerçekten ciddi bir hata var.
Amd inşallah yine Bulldozer gibi toslamaz. Umarım yazılımsaldır.

KadriTurhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yarın bu konu ile ilgili adamlarla görüşeceğim. Büyük ihtimal sorun yazılımsal fakat neden 6 Şubat 2018'den beri AMD Vega 11'e güncelleme getirmemiş onu anlamış değilim.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Arkadaşlar Ryzen 5 2400G kullanan veya Vega 11 ile kullanan yani benim gibi aramızda arkadaşlar varsa, lütfen cevap yazın.

Son düzenleme:

Kadirrr5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık iki hafta önce toplamış olduğum sistemimin özellikleri şu şekildedir;

Arkadaşlar bana geldigi günden itibaren vermedigi hata kalmadı, bende bu sorunların her ne kadaranı halletsemde bir türlü mavi ekran hatasından kurtulamadım. Bende bu sorunun çözümünü araştırdım ve Ryzen 2400G kullanan insanların çogunda durum böyle. Örneğin Youtube'da video açıp izlerken her an mavi ekran hatası alabiliyorsunuz. Ve video izlerken ileri sarmak istediginizde ise kasmalar, video donmaları ve sadece sesin gelmesi, ekranın grileşmesi gibi sorunlar yaratıyor. Bu bilgisayarı teknik servise gönderdim ve bana Ramlerin degiştirildigini söylediler bugün elimde ulaştı fakat mavi ekran hala geliyor. Bu durum çok canımı sıkmaya başladı arkadaşlar. Bilmiyorum belki burdada 2400G kullanıpta Vega 11 ile bu hataları alan yoktur veya vardır. Eğer varsa aşagıda yorumlarınızı bekliyorum.

Not: Emin olun her şey güncel aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım. Aida64 raporuna kadar ve Ramlerin hızını düşürmeye kadar.
Aynı sorunları bende yaşıyorum en son denediğim yöntem aşağıda
yaklaşık 40dk video izledim ve sorun almadım akşam yine denemeye devam edicem sorun

Bilgisayarım sağ tık
*Aygıt yöneticisi
*Video ses ve video oyun denetleyicisi
-High definition audio aygıtı
-NVIDIA virtual audio device
-Realtek high definition audio

Bu sekmeleri tek tek kapatıp denedım NVIDIA sekmesını kapattığımda sorun yaşamadım, diğerlerini kapatınca ses gelmiyor,
Bunlar birbirleri ile çakışıyor olabilir

sorunu sanırım çözmüş olabilirim, aygıt yöneticisinde
Video ses ve oyun denetleyicileri kısmında
*High definition audio aygıtı
*NVIDIA virtual audio device (wave extensible) (WDM)
*Realtek high definition audio
bu üç programı tek tek kapatarak videolar üzerindeki etkisine baktım
NVIDIA virtual yazan aygıtı kapattınca herhangi bir değişim olmadı, diğerlerinden birini kapatınca ses gidiyor, büyük ihtimal ile bir çakışma vardı diye düşünüyorum,
https://i.hizliresim.com/vj3Y9O.jpg şuan video bu şekilde kaldı PC donmadı :) ileri geri alsamda böyle gösteriyor sayfa yenileyince düzeldi

ryzen 5 2400g
asus 320 anakart
2x 4gb 2400mhz ram

Güzel yanları
boştayken 21 ve 25 derece oluyor sıcaklık
oyunda GPU %100 kullanır iken 45-50 derece arasında kalıyor üzerine çıkmıyor
oyunlarda güzel FPS veriyor

Kötü yanları
Sürekli mavi ekran hataları alıyorum bugün almadım, genelde youtube video açınca donuyor ve kapanıyor,
Akşam yatmadan Call of Duty Advanced Warfare,3x tarayıcı ,sıcaklık programı,fps ve windows media player video açıp sürekli tekrar modunu açıp yattım ve 10 saat sonra baktığımda sıcaklık en yüksek 49 dereceyi görmüştü, FPS değeri bırakırken 55-58 arası bir değerdeydi sabahta aynıydı,
Sürekli youtube video izlerken kapandığından dolayı acaba video izlerkenmi kapanıyor diye kafama takılıyordu bu şekilde kafamdan silmiş oldum sorun daha farklı bence,
Windows 10 1709 güncellemesi almaz isen GPU çalışmıyor
güç seçeneklerinden yüksek performans seç ve daha detaylı ayrıntılardan işlemci en düşük 99 en yüksek 99 yap , bu forumda birisi tavsiye etmişti, performasında ciddi anlamda iyileşme oldu,

Bu arada çözemediğim bir konu var,başka ekrana takınca başlarken anakart ekranı gelıyor tv ye bağlayınca da anakart ekranı geliyor fakat kullandığım ekrana takınca windows başlayana kadar ekran gelmiyor,
Eski kullandığım işlemci 5-6 yıllık i3 2320 gibi bişeydi fakat daha hızlıydı sanki,
Birde bu Ryzen işlemcide bilgisayarı kasadan kapatıp açınca, açıldığında en son işlemleri geri başlatıyor
bu arada ekranımın markası
Samsung 8000:1 dynamic contrast
acaba sorun ekrandamı bilen varsa bir yardımcı olursa süper olur

Yarın bu konu ile ilgili adamlarla görüşeceğim. Büyük ihtimal sorun yazılımsal fakat neden 6 Şubat 2018'den beri AMD Vega 11'e güncelleme getirmemiş onu anlamış değilim.

Arkadaşlar Ryzen 5 2400G kullanan veya Vega 11 ile kullanan yani benim gibi aramızda arkadaşlar varsa, lütfen cevap yazın.
Hocam sormak istediğim birşey var PC açma tuşuna basınca anakart bilgilerinin yazdığı tanitildigi ekran geliyormu yoksa sadece Windows logosu gelip mi bilgisayarın açılıyor
Birde bilgisayarının yükte ve boşta sıcaklığı nedir

Son düzenleme: