Rusya'da Üniversite Okumak

Bu konuyu okuyanlar

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Herkese merhabalar, her ne kadar internette bir çok bu konuda yazı paylaşılmış olsa dahi ya çok eskiler ya da gerekli detaylar bulunmamakta. Bu sebeple sorularımı bu şekilde sorma gereği duydum.

Öncelikle ben Kazan Federal Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü istiyorum. Okulun ücreti tam olarak nedir? Hazırlık faslının ücreti nedir?
Ayrıca ödeme şekilleri nasıldır? Tamamen Rusya'ya adımımızı atmamıza kadar cebimizden ne kadar bir mebla çıkması gerekmektedir?

Ayrıca üniversite hakkında kişisel görüş ve önerilerinize tamamen açığım. Şimdiden teşekkür ederim

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar Kazan'da üniversiteye gelmiş bulunmaktayım. Bu sene hazırlık yılındayız. Ben kimseden net bilgi alamadım bilgi almak isteyenler yazsın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada Rusyada üniversite düşünenler sakın ola rusyadaegitim(.)com adresinden işlerini gören firma ile anlaşma sağlanıp Orçun bey ile işlem yapmasın. Parayı pasaportu gönderdikten sonra ne bir bilgi alabilirsiniz ne de bir iş doğru yapılır. Sırf kendisine daha çok para kalması için Samara'dan Kazan'a uçakla gelmedik taksilere sıkışıp 6 saat yol çektik. Üstelik bunun böyle olacağını havaalanında öğrendik. Hazırlık yılında farklı okulda olacağımızı ise yine Türkiye'de havaalanında öğrendik. Kesinlikle bahsi geçen site ve şahıs ile iş yapılmasını tavsiye etmiyorum.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Türkiyedeki LYS YGS puanına göre mi aldılar yoksa direk para ile mi?

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Türkiyedeki LYS YGS puanına göre mi aldılar yoksa direk para ile mi?

Hazırlık senesine girmek için barajı geçmiş olmanız yeterli oluyor. Ancak hazırlık senesi sonunda Rusça sınavının yanında üniversitelerin yabancı öğrenciler için yaptığı ek bir sınav var her üniversite kendisi yapıyor. Onu geçmek gerekiyor. Genelde yardımcı olunduğu söylense de üniversiteye göre değişiyor.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Rusyaya gidersen öncelikle oranın dilini de öğrenmen gerekir orası soğuk bir ülke mümkün olursa başka bir ülkeye gitmeyi tercih et abd gibi hem ingilizceni geliştirmiş olursun hemde çok işine yarar ama yok benim tanıdığım falan diyorsanız orada yaşamayı istiyorum diyorsanız siz bilirsiniz ücretler size pahalı gelebilir yaklaşık 1000 olacağını düşünüyorum özel üniversitelerde okumayı planlıyorsunuz galiba

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Rusyaya gidersen öncelikle oranın dilini de öğrenmen gerekir orası soğuk bir ülke mümkün olursa başka bir ülkeye gitmeyi tercih et abd gibi hem ingilizceni geliştirmiş olursun hemde çok işine yarar ama yok benim tanıdığım falan diyorsanız orada yaşamayı istiyorum diyorsanız siz bilirsiniz ücretler size pahalı gelebilir yaklaşık 1000 olacağını düşünüyorum özel üniversitelerde okumayı planlıyorsunuz galiba

Hocam şu an Rusya'dayım. İlk mesaj baya eskiydi sanırım yalnızca onu okudunuz. ABD tabii ki daha iyidir ancak ücretleri neredeyse 8-10 kat fark atıyor. Benim gibi fiyat/kalite oranını arayanlar için idealdir. Rusça'yı tabii ki bilmek gerekiyor ilk senede de hazırlık eğitimi veriliyor. İngilizce konusunda TOEFL sertifikam var sıkıntı yok. Bunun yanında TORFL sertifikası eklemek benim için avantajlı olacaktır. Sene içerisinde cep harçlığı hariç tüm masraflar 2750$ civarında tuttu diyebilirim.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Karı kız işi nasıl oluyor orda? Onlar teklif ediyorlar mı?

bikul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sırf bu konuya yazabilmek için üye oldum.

Size bayağı bir sorum var :)

Giriş seviyesinde İngilizce biliyor, Rusça ise bilmiyorum. Beni nasıl bir süreç bekliyor olacak?

Mühendislik düşünüyorum. Gönlümden bilgisayar mühendisliği geçiyor. Rusya'daki bilgisayar mühendisliği eğitimi Türkiye'ye göre nasıl? LYS sıralamam 30k. Bu sıralama ile Türkiye'de bilgisayar mühendisliği okumamla Rusya'da okumam arasında ne gibi farklar olacaktır?

Üniversite kabul sürecinde nelere dikkat ediliyor? LYS sıralamamın artısı ya da eksisi olur mu?

Burslu okumak istiyorum. Burs programlarına biraz baktım ama tatmin edici şeyler öğrenemedim. Bu konuda bilginiz var mı? Neye göre burs alıyorum? Amacım okula para vermemek. Harçlık almasam da olur :)

Aylık gideriniz ne kadar?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Sırf bu konuya yazabilmek için üye oldum.

Size bayağı bir sorum var :)

Giriş seviyesinde İngilizce biliyor, Rusça ise bilmiyorum. Beni nasıl bir süreç bekliyor olacak?

Mühendislik düşünüyorum. Gönlümden bilgisayar mühendisliği geçiyor. Rusya'daki bilgisayar mühendisliği eğitimi Türkiye'ye göre nasıl? LYS sıralamam 30k. Bu sıralama ile Türkiye'de bilgisayar mühendisliği okumamla Rusya'da okumam arasında ne gibi farklar olacaktır?

Üniversite kabul sürecinde nelere dikkat ediliyor? LYS sıralamamın artısı ya da eksisi olur mu?

Burslu okumak istiyorum. Burs programlarına biraz baktım ama tatmin edici şeyler öğrenemedim. Bu konuda bilginiz var mı? Neye göre burs alıyorum? Amacım okula para vermemek. Harçlık almasam da olur :)

Aylık gideriniz ne kadar?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar.

Merhaba, elimden geldiğince tek tek cevaplayayım.

İngilizce bilip bilmemeniz bir şeyi değiştirmiyor. Hazırlık senesinde Rusça'dan Rusça öğreniyoruz bu her okulda bu şekilde, bir şekilde öğrenmeye başlıyorsun benim de derslerim başlayalı 3 hafta oldu ondan dolayı detaylı bilgi veremem tüm süreç hakkında.

Ben de Bilgisayar/Yazılım için geldim buraya. Yazılım konusunda zaten Rusya dünya sıralamalarında. Ancak bu böyle diye 30K sıralamanızı heba etmeyin derim kendi düşüncem olarak. Okuldan okula eğitim kalitesi değişiyor, ancak bir İTÜ, ODTÜ ile kıyaslarsak müthiş bir fark olmayacaktır. Ben şahsen Kocaeli Üni. Bilgisayar Müh. kazandım onun yerine burayı tercih ettim, ancak teknik bir üniversite kazanırsanız orası daha karlı olacaktır.

Üniversite hazırlık senesi için YGS'den barajı geçmiş olmanız yeterli oluyor. Hazırlık senesinden sonra önce Rusça yeterlilik sınavına giriyorsun, sonrasında ise istediğin üniversitenin yabancılar için yapılan kendi kabul sınavına giriyorsun. Bu sınavdan başarılı olduğun taktirde alınıyorsun.

Burs konusunda açıkçası bir bilgim yok, bazı burs sınavları olduğunu duydum ancak henüz erken olduğu için ben de araştırmadım.

Aylık giderim ben yalnızca yeme içmeye harcadım, alkol sigara vs. hiç kullanmadım, bunları hesaba katarak düşünürsek ayda 600 TL fazlasıyla yeter, en azından benim için bu şekilde gidiyor şimdilik.

Başka sorunuz olursa sorabilirsiniz.

bikul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Açıkçası kafam hayli karışık. Şuan mühendislik okumuyorum, başka bir bölüm okuyorum. 30k ile Türkiye'de mühendislik yazmayı gelecek açısından risk olarak gördüm. Yani tabii en az okuduğum okul kadar, okurken ne yaptığım da önemli ama risk alamadım. Şimdi de diyorum ki, acaba mühendislik eğitimi mevcut sıralamamla Türkiye'de kazanacağım okuldan daha iyi olan yurt dışında bir yeri yazarsam ne olur? Rusya'ya gitmem benim için kazanç olur mu?

Yanlış anlamadıysam Rusya'daki bilgisayar/yazılım eğitiminin Türkiye'dekinden daha iyi olduğunu söylediniz. İşin açığı beni korkutan tek şey alacağım eğitim. Türkiye'de X üniversitesini bir ODTÜ, Boğaziçi değil diye yazmadım mesela. Sıralamam tutmuyordu zaten o üniversiteleri. Ama gidip de X üniversitesini Türkiye'de değil Rusya'da okumak mantıksız olacaktır. Yoksa sosyal hayat, gurbet, maddiyat(kısmen) vs takmıyorum.

Rusya şart değil. Başka bir ülke de olur. Şayet mezun olduktan sonra tatmin edici (tatmin edicilik elbette göreceli bir kavram. Fakat, kastettiğim şeyi düzgün anlatabildiğimi ümit ediyorum) bir hayat yaşama ihtimalim bu sıralama ile Türkiye'de mühendislik okuduktan sonra tatmin edici bir hayat yaşama ihtimalimden daha fazlaysa Güney Kore de olur, Japonya da olur. Ülke önemli değil. Mesela Almanya ile Rusya arasında bilgisayar/yazılım mühendisliği arasında ne farklar var? Hangisi daha kaliteli bilginiz var mı? Ya da başka bir ülke hakkında?

Bir de kafama takılan şey şu, Rusya'ya ilk gittiğimde hazırlık okuyacağım. Hazırlık senesinden sonra bilgisayar/yazılım mühendisliği için bir üniversiteye başvuracağım. Kabul edilmeme riskim var mı? Boşuna hazırlık okumuş olma ihtimalim var mı?

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Açıkçası kafam hayli karışık. Şuan mühendislik okumuyorum, başka bir bölüm okuyorum. 30k ile Türkiye'de mühendislik yazmayı gelecek açısından risk olarak gördüm. Yani tabii en az okuduğum okul kadar, okurken ne yaptığım da önemli ama risk alamadım. Şimdi de diyorum ki, acaba mühendislik eğitimi mevcut sıralamamla Türkiye'de kazanacağım okuldan daha iyi olan yurt dışında bir yeri yazarsam ne olur? Rusya'ya gitmem benim için kazanç olur mu?

Yanlış anlamadıysam Rusya'daki bilgisayar/yazılım eğitiminin Türkiye'dekinden daha iyi olduğunu söylediniz. İşin açığı beni korkutan tek şey alacağım eğitim. Türkiye'de X üniversitesini bir ODTÜ, Boğaziçi değil diye yazmadım mesela. Sıralamam tutmuyordu zaten o üniversiteleri. Ama gidip de X üniversitesini Türkiye'de değil Rusya'da okumak mantıksız olacaktır. Yoksa sosyal hayat, gurbet, maddiyat(kısmen) vs takmıyorum.

Rusya şart değil. Başka bir ülke de olur. Şayet mezun olduktan sonra tatmin edici (tatmin edicilik elbette göreceli bir kavram. Fakat, kastettiğim şeyi düzgün anlatabildiğimi ümit ediyorum) bir hayat yaşama ihtimalim bu sıralama ile Türkiye'de mühendislik okuduktan sonra tatmin edici bir hayat yaşama ihtimalimden daha fazlaysa Güney Kore de olur, Japonya da olur. Ülke önemli değil. Mesela Almanya ile Rusya arasında bilgisayar/yazılım mühendisliği arasında ne farklar var? Hangisi daha kaliteli bilginiz var mı? Ya da başka bir ülke hakkında?

Bir de kafama takılan şey şu, Rusya'ya ilk gittiğimde hazırlık okuyacağım. Hazırlık senesinden sonra bilgisayar/yazılım mühendisliği için bir üniversiteye başvuracağım. Kabul edilmeme riskim var mı? Boşuna hazırlık okumuş olma ihtimalim var mı?

Hocam öncelikle bir önceki mesajda da vurgulamaya çalıştığım gibi, direk Rusya iyidir ya da Türkiye iyidir diye bir kıyaslama yapılamaz okul okul yapmamız gerekmekte. İki ülkenin eğitim kalitesi ortalama olarak aynı sayılabilir düzeyde. Ancak size şöyle söyleyeyim bahsettiğim okulda ve bölümde bir Rus arkadaşım okuyor, 3. sınıf öğrencisi, kendini kanıtlamış birisi ve henüz okulu bitirmeden Türkiye'de bir şirkete uzaktan yardımcı olarak oldukça dolgun bir ücret ile çalışmaya başladı bile. Yazılım işi diplomaya bakmaz, senin bu diplomayı alırken CV'ni nelerle hangi projelerle doldurduğuna bakar.

Başka ülke olursa ve maddiyat açısından sıkıntı yoksa her türlü Avrupa ülkeleri daha yararlı olacaktır. Eğitim kalitesi olsun başka şartlar olsun... Ancak tabii ki yine de detaylı araştırma gerektirir.

Kabul edilmeyenler elbette oluyor ancak sınavı geçemeyen tipler açıkçası boş gezenin boş kalfası tipler oluyor. Sınavı geçtiğin halde hayır ben seni almıyorum demiyorlar.

bikul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlginiz için çok teşekkür ederim. Size şimdiden başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

sellim81

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar konu hala güncel. Şu an Rusya/Kazan'da üniversite okumaktayım. Yardıma ya da fikre ihtiyacı olanlar her türlü ulaşabilirler. Hatta bir arkadaşım ile 10 öneri videosu çektim, ilginizi çekebilir ve yardımcı olabilir : Rusya'ya Gidecek Türkler için 10 Öneri

---- Mesajlar birleştirildi ----

Arkadaşlar konu hala güncel. Şu an Rusya/Kazan'da üniversite okumaktayım. Yardıma ya da fikre ihtiyacı olanlar her türlü ulaşabilirler. Hatta bir arkadaşım ile 10 öneri videosu çektim, ilginizi çekebilir ve yardımcı olabilir : Rusya'ya Gidecek Türkler için 10 Öneri

Mesajı değiştirme seçeneğini bulamadım, bir sebeple linki değiştirdim bunun için editliyorum : https://goo.gl/BxwhHu

Son düzenleme:

zkhefx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar Kazan'da üniversiteye gelmiş bulunmaktayım. Bu sene hazırlık yılındayız. Ben kimseden net bilgi alamadım bilgi almak isteyenler yazsın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada Rusyada üniversite düşünenler sakın ola rusyadaegitim(.)com adresinden işlerini gören firma ile anlaşma sağlanıp Orçun bey ile işlem yapmasın. Parayı pasaportu gönderdikten sonra ne bir bilgi alabilirsiniz ne de bir iş doğru yapılır. Sırf kendisine daha çok para kalması için Samara'dan Kazan'a uçakla gelmedik taksilere sıkışıp 6 saat yol çektik. Üstelik bunun böyle olacağını havaalanında öğrendik. Hazırlık yılında farklı okulda olacağımızı ise yine Türkiye'de havaalanında öğrendik. Kesinlikle bahsi geçen site ve şahıs ile iş yapılmasını tavsiye etmiyorum.

Merhaba umarım konu hala güncelliğini koruyordur.

Öncelikle size sadece şunu sormak istiyorum, üniversitelerin sizi yeterli olup olmadığını anladığı sınavda ne gibi sorular soruyor size?

Hangi firma aracılığıyla vize aldınız, üniversiteyi nasıl seçtiniz, konaklama nasıl, üniversiteye ulaşımı kolay mı, insanları size karşı yargılı mı ve eğitimi nasıl? Bu soruları benim için cevaplandırmanız gerçekten beni çok mutlu edecektir.

Şimdiden teşekkür ederim.