Bu konuyu okuyanlar

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
rufus-1.png

Neden Rufus?
* Program ücretsiz.
* Boyutu küçük (yaklaşık=1 MB civarı)
* ISO kalıplarından USB yükleme medyası oluşturmada oldukça hızlı ve kullanımı kolay
* Türkçe dil desteği var.
* Yüklemeye gerek kalmadan indir ve çalıştır.
* Bilindik bir program ve (2018.01.01 itibariyle) Rufus her ay 3 milyondan fazla kez indiriliyor.
* Önyüklenebilir USB Flash sürücü oluşturma denildiğinde belki de ilk akla gelen uygulama Rufus.
* Windows 10 başta olmak üzere Windows 8.1, 8, 7, vista, XP, Ubuntu ve diğer pek çok Linux dağıtımını içeren diğer birçok işletim sistemi için önyüklenebilir USB Flash sürücü oluşturmada Rufus'u kolayca kullanabiliyorsunuz.
...
* (Rufus'u kullanmak için başka bir nedeniniz varsa, konuya siz de ekleyiniz. :) )

Rufus birçok harika özellik sunuyor ancak sınırlamaları da var.
Peki Rufus ile ne yapamazsınız? Rufus ne değildir?

* Rufus, sadece USB'yi destekler (SD kartlarla test edilmemiştir).
Bu araç sabit disk (HDD/SSD) ve harici sabit sürücüyü desteklemez. Önyüklenebilir bir sabit sürücü veya harici bir sabit sürücü oluşturmak istiyorsanız, Rufus bir seçim değildir.
* Rufus çoklu önyükleme aracı değildir.
Bu araç, çoklu ISO dosyaları ile çoklu önyükleme usb'sini oluşturmayı desteklemez ve ISO dosyası desteklemediği sürece USB'de birden fazla işletim sistemine sahip olamaz. Rufus, her kullanım için USB sürücüsünü yeniden biçimlendirmeyi gerektirir. Rufus'un ana tasarım hedefi, veri kaybını önlemektir.

Rufus Portable (taşınabilir) sürüm nedir, normal sürümden farkı nedir?
Adından da anlaşılacağı üzere taşınabilir olması sebebiyle, bir bilgisayardan diğerine geçerken ayarlarınızı taşıyabilmenizi ve koruyabilmenizi sağlar, normal sürümden tek farkı budur. (Rufus Portable (taşınabilir) sürümü çalıştırdığınızda, yapılandırma ayarlarının yer aldığı "rufus.ini" dosyası Rufus'un çalıştırıldığı alanda oluşur. Yerel (dil), işletim sisteminin sürüm bilgisi (32 bit veya 64 bit) ve Güncellemeleri denetleme aralığı bilgileri yer alır.)

Yazar: pbatard (Pete Batard)
Lisans: Ücretsiz
Arayüz Türkçe dil desteği: Var
İşletim sistemi: Windows 10 / 8 / 7 (32-Bit ve 64-Bit) (Vista ve XP sistemlerde Rufus'un eski bir eski sürümü olan v2.18 kullanılır.)
Sürüm notları: pbatard/rufus
Konu güncelleme tarihi: 16.10.2019
Konuda yer alan görseller için Rufus sürümü: 3.8.1580.0
Rufus'un geçmiş/eski sürümlerinin indirme linkleri: Index of /downloads

Rufus'un çalıştırdığı bilinen ISO'ların ayrıntılı olmayan listesi:
Arch Linux, Archbang, BartPE/pebuilder, CentOS, Damn Small Linux, Debian, Fedora, FreeDOS,
FreeNAS, Gentoo, GParted, gNewSense, Hiren's Boot CD, LiveXP, Knoppix, KolibriOS, Kubuntu,
Linux Mint, NT Password Registry Editor, Parted Magic, Partition Wizard, Raspbian,
ReactOS, Red Hat, rEFInd, Slackware, Super Grub2 Disk, Tails, Trinity Rescue Kit, Ubuntu,
Ultimate Boot CD, Windows XP (SP2+), Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7,
Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows 10, Windows Server 2016, …

Başlamadan önce: (Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun)

* En az 4 GB alan bulunan boş bir USB flash sürücü (yazdırılacak olan .iso dosya kalıbına göre değişim gösterebilir.)

* Yüklemek istediğiniz disk görüntüsü (ISO dosya kalıbı)

* Disk görüntüsünü indirmeden önce:
Windows logo tuşu + R ile Çalıştır iletişim kutusunu açalım.
msinfo32 ve Tamam tuşuna basalım.
Sistem bilgisinde BIOS Modu girişine bakıyoruz.
Listelenen değer Legacy ise, Önyükleme Ortamı BIOS'dur, aksi halde ilgili önyükleme ortamı listelenir.
UEFI için bir örnek:

rufus-2.png

Ayrıca, Sistem Türü: x64-tabanlı mı x86-tabanlı mı not ediyoruz.

Rufus ile önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmak için:

1)
Rufus'un en son sürümünü indiriyoruz.

Rufus (İhtiyacınıza göre, kullandığınız sisteme göre taşınabilir sürümü veya normal sürümü) indirin.

Windows 7 ya da üstü (32-bit veya64-bit) için
İndirme linki: Rufus

Windows XP ve Windows Vista kullanıcıları için
Rufus indir: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.18/rufus-2.18.exe
veya (taşınabilir sürümü) için
Rufus indir: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.18/rufus-2.18p.exe

2) Yüklemek/kurmak istediğiniz işletim sistemi disk görüntüsünü (ISO dosyasını) üreticinin sitesinden indirin.

3) (Rufus'u) uygulamasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

rufus-3.png

> Evet

> Hayır

rufus-4.png

3.1) SEÇ'ten yükleme medyası oluşturmak için ilgili yansımayı seçiyoruz.

3.2) USB belleği bilgisayara bağlıyoruz/takıyoruz.

3.3) Seçilen yansıma için MD5, SHA1 ve SHA256 sağlamasını hesaplamak için onay işaretine tıklıyoruz. Dosya doğruluğu ve bütünlüğüne bakıyoruz, bakalım dosya düzgün inmiş mi. Bazen indirmelerde sorun olabiliyor. Rufus durum çubuğunda yansıma sağlaması yapılır ve bu değerleri gösteren pencere ekrana gelir. Hash değerlerinin uyuşup uyuşmadığını kontrol ediyoruz.

rufus-5.png

rufus-6.png

3.4) İhtiyaçlarınıza göre Disk Bölüm Düzenini seçin. (UEFI desteğine ihtiyacınız varsa GPT'yi seçiyoruz; Legacy BIOS için MBR disk bölüm düzeni seçilir) Bu seçime bağlı olarak hedef sistemi, dosya sistemi ve ayırma birimi boyutu Rufus tarafından otomatikman ayarlanır.

Sadece UEFI:
Disk Bölüm Düzeni: GPT
Hedef Sistem: UEFI (CSM yok)
Dosya sistemi: FAT32

Sadece Legacy BIOS/Klasik Bios:
Disk Bölüm Düzeni: MBR
Hedef Sistem: BIOS (ya da UEFI-CSM)
Dosya sistemi: NTFS

Çift UEFI + Legacy BIOS modu etkin:
ALT + E tuş kombinasyonu ile
Hedef Sistem: BIOS ya da UEFI
ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa, NTFS dosya sistemini seçin. (Windows işletim sistemlerinde install.wim dosyası ISO kalıbının içindeki en büyük dosyadır.)

3.5) Biçimlendirme işlemini başlatmak için Başlat'a tıklıyoruz.

rufus-7.png

Uyarı penceresi çıkacak

rufus-8.png

> Tamam

USB bellek biçimlendirme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

> Kapat

diyerek Rufus uygulamasından çıkış yapıyoruz. Önyüklenebilir USB Flash sürücümüz artık işletim sistemi yüklemesi/kurulumu için hazır. :)

rufus-9.png

Bu çalışma, SDN forum takipçilerimiz/müdavimlerimiz için hazırlanmıştır.

Her ne kadar sürçülisan ettikse, affola! Esen kalınız.

Referanslar ve daha fazla bilgi için bkz:
Rufus
pbatard/rufus
pbatard/rufus
Is it possible to support SD cards? · Issue #533 · pbatard/rufus
How to use Rufus to install Windows 10 with UEFI support

Son düzenleyen moderatör:

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
Rufus'un güncel kurulum rehberine ihtiyacımız vardı... Böylece bu sorunu da sayenizde halletmiş olduk! :)
.iso imajlarının yazılmaları hakkında kullanıcıları gönül rahatlığı ile artık buraya yönlendirebiliriz. Teşekkürler...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Rufus'un güncel kurulum rehberine ihtiyacımız vardı... Böylece bu sorunu da sayenizde halletmiş olduk! :)
.iso imajlarının yazılmaları hakkında kullanıcıları gönül rahatlığı ile artık buraya yönlendirebiliriz. Teşekkürler...
Pek tabii.
konu çok uzun gibi görünse de Rufus'un kullanımı oldukça kolay ki kullanan da bilir; biraz detay verdim ki önyüklenebilir USB Flash sürücüsü oluşturmadaki sorunlar en aza indirilsin; pek görmediğimiz bazı konulara da açıklık getirmeye çalıştım.
Konu taze olduğu için ve konunun içinde olduğum için eksik kalan noktalar (varsa) eklenebilir: "Bazen, uzaklaşmak gerekir yakınlaşmak için." diyerekten... :)

omer.m.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba bir çok yerde usb biçimlendirirken ntfs yapın diyordu, siz sadece klasik sürümde ntfs , diğerlerinde fat 32 demişsiniz.Ve ben android cihazdan indirdiğim için direkt win 10 image aldım.4.6 gb .Şimdi biz ntfs mi yapacağız yoksa fat32 mi? teşekkürler.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Merhaba bir çok yerde usb biçimlendirirken ntfs yapın diyordu, siz sadece klasik sürümde ntfs , diğerlerinde fat 32 demişsiniz.Ve ben android cihazdan indirdiğim için direkt win 10 image aldım.4.6 gb .Şimdi biz ntfs mi yapacağız yoksa fat32 mi? teşekkürler.
Merhaba;

İhtiyaca göre disk bölüm düzenleleri hakkında gerekli bilgiler konuda yer alıyor. Kafanıza yatmayan yer varsa (ayrıca) konu altında yabancı kaynaklara ilişkin gerekli referanslar da mevcuttur, okuyabilirsiniz.

Ki konuda da belirtmişim; belki farklı bir renk tonu kullanarak yazmış olsaydım, daha çok dikkat çekebilirdi.
"ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa, NTFS dosya sistemini seçin."
Öyle ki (muhtemelen) disk kalıbını yazdırmak istediğinizde de şuna benzer bir hata verir: "Bu ISO görüntüsü, bir FAT veya FAT32 dosya sistemi için izin verilen maksimum boyuttan daha büyük olan 4 GB'den büyük bir dosya içeriyor." Bu durumda tabi ki NFTS disk bölüm düzeni seçilecektir.
Ayrıca, şunu da belirteyim; iso seçimi yapıldıktan ve USB flash bellek bilgisayara bağlandıktan sonra, Rufus otomatikman gerekli alanların seçimini yapma yeteneğine sahiptir.

Bilgi Notu:
Sürüm 3.4 05.12.2018 tarihinde çıkmış. UEFI hedef sistemi için NTFS uyumluluğu geliştirilmiş. Sürüm notları için Bkz.

omer.m.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba;

İhtiyaca göre disk bölüm düzenleleri hakkında gerekli bilgiler konuda yer alıyor. Kafanıza yatmayan yer varsa (ayrıca) konu altında yabancı kaynaklara ilişkin gerekli referanslar da mevcuttur, okuyabilirsiniz.

Ki konuda da belirtmişim; belki farklı bir renk tonu kullanarak yazmış olsaydım, daha çok dikkat çekebilirdi.
"ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa, NTFS dosya sistemini seçin."
Öyle ki (muhtemelen) disk kalıbını yazdırmak istediğinizde de şuna benzer bir hata verir: "Bu ISO görüntüsü, bir FAT veya FAT32 dosya sistemi için izin verilen maksimum boyuttan daha büyük olan 4 GB'den büyük bir dosya içeriyor." Bu durumda tabi ki NFTS disk bölüm düzeni seçilecektir.
Ayrıca, şunu da belirteyim; iso seçimi yapıldıktan ve USB flash bellek bilgisayara bağlandıktan sonra, Rufus otomatikman gerekli alanların seçimini yapma yeteneğine sahiptir.

Bilgi Notu:
Sürüm 3.4 05.12.2018 tarihinde çıkmış. UEFI hedef sistemi için NTFS uyumluluğu geliştirilmiş. Sürüm notları için Bkz.

Sabirla cevap vermissiniz ve aciklayici olmus tesekkur ederim.

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
3,98 gb'lik Windows 8.1 Pro x64 iso'su için ntfs mi, fat32 mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

uefi+legacy dual bioslu pc var ama uefi kuracam

Son düzenleme:

refikilhan

Freedom of meetups, no obligations
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Harika bir anlatım olmuş, arkadaşıma teşekkür etmek istiyorum, ancak bende kurulum çok üzün sürdü, sorun olmasın diye yarım kestim, bu kadar uzun sürmesi normal mi ? yoksa cidden ben bir sorun mu yaşadım.
Teşekkürler.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Harika bir anlatım olmuş, arkadaşıma teşekkür etmek istiyorum, ancak bende kurulum çok üzün sürdü, sorun olmasın diye yarım kestim, bu kadar uzun sürmesi normal mi ? yoksa cidden ben bir sorun mu yaşadım.
Teşekkürler.
Merhaba,
Rica ederim, birilerine faydalı olabildiysek ne mutlu bana. :)
Uzun derken ne kadar bir süreden bahsediyoruz, bilmiyorum. Normalde işlemin uzun sürmemesi lazım.

Hangi işletim sistemi üzerinde, hangi dosya kalıbını (ve bu bir resmi sürüm mü), hangi Rufus sürümü ile yazdırmaya çalıştığınızı belirtmemişsiniz.

Belki bir ihtimal Windows Defender ve/ya varsa üçüncü parti bir güvenlik yazılımı yazdırma işlemini yavaşlatıyor ya da engelliyor olabilir (bunları devre dışı bırakmak bir çözüm olabilir) ya da yazdırma işleminde kullanılan USB'de sıkıntı olabilir (belki, USB'yi dosya gezgini üzerinden ya da disk yönetimi üzerinden biçimlendirmek sonra yazdırma işlemini gerçekleştirmek bir çözüm olabilir veya farklı bir USB ile denemek) ya da sorun, donanımsal da olabilir, bilemiyorum, sadece tahminlerde bulunuyorum ve olası çözüm yollarını sunuyorum.
(Ayrıca, cihaz tarafından destekleniyorsa, doğru portlarda kullanılan) USB 3.0, 3.1 bellek ile işlem yaparak daha hızlı süreler elde edilebilir.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Teşekkürler.
"...çok uzun sürdü" diye bahsettiğin konu kurulum mu, RUFUS ile USB belleğe aktarma işlemi mi ?

refikilhan

Freedom of meetups, no obligations
Cezalı
Reaksiyon puanı
38
Usb belleğe aktarma işi idi ama tekrar denedim uzun sürse de sonuçta güzel Windows 10 bootable bellek sahibi oldum, hepinize teşekkür ediyorum. ama yine acronis ile aldığım yedeği geri yüklerken anlayamadığım şeyler oluyor, bunun içinde resimler yükleyerek yeni bir konu açmak istiyorum, 2 gündür gözüme uyku girmiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
İyide msinfo32 den anlayamazsınız UEFI olup olmadığını. Çünkü kendisi boot ettiği dosya ve GPT olup olmadığına bakıyor. Eğer UEFI Windows'u MBR'ye çevirirseniz BIOS Moduna BIOS der. Anlamanın yolu basit. Rufus'tan sadece GPT'yi seçip boot etmek. 1.Nesil İntel Core ve üzeri destekler. Ben bizzat denedim merak edip.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
İyide msinfo32 den anlayamazsınız UEFI olup olmadığını. Çünkü kendisi boot ettiği dosya ve GPT olup olmadığına bakıyor. Eğer UEFI Windows'u MBR'ye çevirirseniz BIOS Moduna BIOS der. Anlamanın yolu basit. Rufus'tan sadece GPT'yi seçip boot etmek. 1.Nesil İntel Core ve üzeri destekler. Ben bizzat denedim merak edip.
Mevcut yüklü olan işletim sisteminin önyükleme modunu ifade ediyor, donanımın destekleyip desteklemediğini değil.

TEGİN

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Yeni 16 GB' lık bir USB aldım(sandisk). Bunun içine 1,8 gb' lık Linux iso' sunu yazdırmak istiyorum(rufus ile). Daha sonra bu usb bellek ile laptopdaki windows 7' nin yerine linux kuracağım. Bu yazdırma işlemi nasıl olacak acaba? (Acemiyim). (Normalde bir iki kere linux kurulumu yapmıştım ama DVD ile yapmıştım. USB ile biraz karışık gibi.)

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Yeni 16 GB' lık bir USB aldım(sandisk). Bunun içine 1,8 gb' lık Linux iso' sunu yazdırmak istiyorum(rufus ile). Daha sonra bu usb bellek ile laptopdaki windows 7' nin yerine linux kuracağım. Bu yazdırma işlemi nasıl olacak acaba? (Acemiyim). (Normalde bir iki kere linux kurulumu yapmıştım ama DVD ile yapmıştım. USB ile biraz karışık gibi.)
Hangi Linux dağıtımı olduğunu belirtirsen daha net yardımcı olunabilir.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Linux Mint yükleme/kurulum ya da dağıtım ile ilgili herhangi bir soru veya sorununuz olursa, ilgili forum kategorisine konunuzu açmaktan çekinmeyin, kolay gelsin.

kasirgaantep

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde Windows GPT disklere yüklenir diyor. C sürücüsünü de sildim yükleme için. Lütfen acil yardım

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Seçilen diskte MBR bölüm tablosu var. EFI sistemlerde Windows GPT disklere yüklenir diyor. C sürücüsünü de sildim yükleme için. Lütfen acil yardım
Merhaba, ne konuda yardım istiyorsun ?
Bize şu anda bulunduğun disk ekranından resim atarsan ve tam olarak ne istediğini yazarsan daha kolay yardımcı olabiliriz.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
C sürücüsü dışında D ve diğer sürücülerde önemli dosya, belge vesaire varsa, live/çalıştırılabilir bir USB ya da DVD ile sistemi başlatarak bunları mutlaka yedekleyin. Sabit disk üzerinde önemli bir şey yok ise tüm sürücüleri silin, tek bir "ayrılmamış alan" oluşacak "ileri"yi tıklayarak Windows kurulumuna devam ediniz.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,271
@kilicbaligi konu içindeki resimler kırılmış düzeltebilirseniz iyi olur. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
rufus-1.png

Neden Rufus?
* Program ücretsiz.
* Boyutu küçük (yaklaşık=1 MB civarı)
* ISO kalıplarından USB yükleme medyası oluşturmada oldukça hızlı ve kullanımı kolay
* Türkçe dil desteği var.
* Yüklemeye gerek kalmadan indir ve çalıştır.
* Bilindik bir program ve (2018.01.01 itibariyle) Rufus her ay 3 milyondan fazla kez indiriliyor.
* Önyüklenebilir USB Flash sürücü oluşturma denildiğinde belki de ilk akla gelen uygulama Rufus.
* Windows 10 başta olmak üzere Windows 8.1, 8, 7, vista, XP, Ubuntu ve diğer pek çok Linux dağıtımını içeren diğer birçok işletim sistemi için önyüklenebilir USB Flash sürücü oluşturmada Rufus'u kolayca kullanabiliyorsunuz.
...
* (Rufus'u kullanmak için başka bir nedeniniz varsa, konuya siz de ekleyiniz. :) )

Rufus birçok harika özellik sunuyor ancak sınırlamaları da var.
Peki Rufus ile ne yapamazsınız? Rufus ne değildir?

* Rufus, sadece USB'yi destekler (SD kartlarla test edilmemiştir).
Bu araç sabit disk (HDD/SSD) ve harici sabit sürücüyü desteklemez. Önyüklenebilir bir sabit sürücü veya harici bir sabit sürücü oluşturmak istiyorsanız, Rufus bir seçim değildir.
* Rufus çoklu önyükleme aracı değildir.
Bu araç, çoklu ISO dosyaları ile çoklu önyükleme usb'sini oluşturmayı desteklemez ve ISO dosyası desteklemediği sürece USB'de birden fazla işletim sistemine sahip olamaz. Rufus, her kullanım için USB sürücüsünü yeniden biçimlendirmeyi gerektirir. Rufus'un ana tasarım hedefi, veri kaybını önlemektir.

Rufus Portable (taşınabilir) sürüm nedir, normal sürümden farkı nedir?
Adından da anlaşılacağı üzere taşınabilir olması sebebiyle, bir bilgisayardan diğerine geçerken ayarlarınızı taşıyabilmenizi ve koruyabilmenizi sağlar, normal sürümden tek farkı budur. (Rufus Portable (taşınabilir) sürümü çalıştırdığınızda, yapılandırma ayarlarının yer aldığı "rufus.ini" dosyası Rufus'un çalıştırıldığı alanda oluşur. Yerel (dil), işletim sisteminin sürüm bilgisi (32 bit veya 64 bit) ve Güncellemeleri denetleme aralığı bilgileri yer alır.)

Yazar: pbatard (Pete Batard)
Lisans: Ücretsiz
Arayüz Türkçe dil desteği: Var
İşletim sistemi: Windows 10 / 8 / 7 (32-Bit ve 64-Bit) (Vista ve XP sistemlerde Rufus'un eski bir eski sürümü olan v2.18 kullanılır.)
Sürüm notları: pbatard/rufus
Konu güncelleme tarihi: 16.10.2019
Konuda yer alan görseller için Rufus sürümü: 3.8.1580.0
Rufus'un geçmiş/eski sürümlerinin indirme linkleri: Index of /downloads

Rufus'un çalıştırdığı bilinen ISO'ların ayrıntılı olmayan listesi:
Arch Linux, Archbang, BartPE/pebuilder, CentOS, Damn Small Linux, Debian, Fedora, FreeDOS,
FreeNAS, Gentoo, GParted, gNewSense, Hiren's Boot CD, LiveXP, Knoppix, KolibriOS, Kubuntu,
Linux Mint, NT Password Registry Editor, Parted Magic, Partition Wizard, Raspbian,
ReactOS, Red Hat, rEFInd, Slackware, Super Grub2 Disk, Tails, Trinity Rescue Kit, Ubuntu,
Ultimate Boot CD, Windows XP (SP2+), Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7,
Windows 8, Windows 8.1, Windows Server 2012, Windows 10, Windows Server 2016, …

Başlamadan önce: (Şunlara sahip olduğunuzdan emin olun)

* En az 4 GB alan bulunan boş bir USB flash sürücü (yazdırılacak olan .iso dosya kalıbına göre değişim gösterebilir.)

* Yüklemek istediğiniz disk görüntüsü (ISO dosya kalıbı)

* Disk görüntüsünü indirmeden önce:
Windows logo tuşu + R ile Çalıştır iletişim kutusunu açalım.
msinfo32 ve Tamam tuşuna basalım.
Sistem bilgisinde BIOS Modu girişine bakıyoruz.
Listelenen değer Legacy ise, Önyükleme Ortamı BIOS'dur, aksi halde ilgili önyükleme ortamı listelenir.
UEFI için bir örnek:

rufus-2.png

Ayrıca, Sistem Türü: x64-tabanlı mı x86-tabanlı mı not ediyoruz.

Rufus ile önyüklenebilir bir USB flash sürücü oluşturmak için:

1)
Rufus'un en son sürümünü indiriyoruz.

Rufus (İhtiyacınıza göre, kullandığınız sisteme göre taşınabilir sürümü veya normal sürümü) indirin.

Windows 7 ya da üstü (32-bit veya64-bit) için
İndirme linki: Rufus

Windows XP ve Windows Vista kullanıcıları için
Rufus indir: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.18/rufus-2.18.exe
veya (taşınabilir sürümü) için
Rufus indir: https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.18/rufus-2.18p.exe

2) Yüklemek/kurmak istediğiniz işletim sistemi disk görüntüsünü (ISO dosyasını) üreticinin sitesinden indirin.

3) (Rufus'u) uygulamasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

rufus-3.png

> Evet

> Hayır

rufus-4.png

3.1) SEÇ'ten yükleme medyası oluşturmak için ilgili yansımayı seçiyoruz.

3.2) USB belleği bilgisayara bağlıyoruz/takıyoruz.

3.3) Seçilen yansıma için MD5, SHA1 ve SHA256 sağlamasını hesaplamak için onay işaretine tıklıyoruz. Dosya doğruluğu ve bütünlüğüne bakıyoruz, bakalım dosya düzgün inmiş mi. Bazen indirmelerde sorun olabiliyor. Rufus durum çubuğunda yansıma sağlaması yapılır ve bu değerleri gösteren pencere ekrana gelir. Hash değerlerinin uyuşup uyuşmadığını kontrol ediyoruz.

rufus-5.png

rufus-6.png

3.4) İhtiyaçlarınıza göre Disk Bölüm Düzenini seçin. (UEFI desteğine ihtiyacınız varsa GPT'yi seçiyoruz; Legacy BIOS için MBR disk bölüm düzeni seçilir) Bu seçime bağlı olarak hedef sistemi, dosya sistemi ve ayırma birimi boyutu Rufus tarafından otomatikman ayarlanır.

Sadece UEFI:
Disk Bölüm Düzeni: GPT
Hedef Sistem: UEFI (CSM yok)

Sadece Legacy BIOS/Klasik Bios:
Hedef Sistem: BIOS (ya da UEFI-CSM)
Dosya sistemi: NTFS

Çift UEFI + Legacy BIOS modu etkin:
ALT + E tuş kombinasyonu ile
Hedef Sistem: BIOS ya da UEFI
ISO görüntüsü 4 GB'den büyük bir dosya içeriyorsa, NTFS dosya sistemini seçin. (Windows işletim sistemlerinde install.wim dosyası ISO kalıbının içindeki en büyük dosyadır.)

3.5) Biçimlendirme işlemini başlatmak için Başlat'a tıklıyoruz.

rufus-7.png

Uyarı penceresi çıkacak

rufus-8.png

> Tamam

USB bellek biçimlendirme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz.

> Kapat

diyerek Rufus uygulamasından çıkış yapıyoruz. Önyüklenebilir USB Flash sürücümüz artık işletim sistemi yüklemesi/kurulumu için hazır. :)

rufus-9.png

Bu çalışma, SDN forum takipçilerimiz/müdavimlerimiz için hazırlanmıştır.

Her ne kadar sürçülisan ettikse, affola! Esen kalınız.

Referanslar ve daha fazla bilgi için bkz:
Rufus
pbatard/rufus
pbatard/rufus
Is it possible to support SD cards? · Issue #533 · pbatard/rufus
How to use Rufus to install Windows 10 with UEFI support

Son mesajlar