Root Nedir ? Garanti Dışı Bırakırmı ?

Bu konuyu okuyanlar

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Merhaba arkadaşlar,
Androidle daha yeni tanıştığım için yardımınıza başvurmak istiyorum.Elimde Sony Ericsson Arc S var(İCS 4.0 yüklü).Bu sitede de bir arkadaşımız sony ericsson 4.0 root diye bir konu açmış orda gördüm.Nasıl yapılacağını sormayacağım ama Dezavantajları nedir? Yani yapsam ne değişecek onu öğrenmek istiyorum.Mesela ben arc s e xperia s control widget buldum ama apk manager ile yüklenmiyor root istiyormuş galiba o programları sorunsuz yükleyebilir miyim. Bir de unroot işlemini nasıl yaparız? Şimdiden teşekkürler...
Arc s^te ics 4.0 nasıl çalışıyor performans olarak soruyorum, takılma uygulama açılışlarında yavaşlama var mı

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Arc s^te ics 4.0 nasıl çalışıyor performans olarak soruyorum, takılma uygulama açılışlarında yavaşlama var mı

2.3 e göre biraz kasılmalar var gibi. ayrıca oyunlarda performans düşüklüğü var.

Haa pardon overclocktu garanti kapsamından çıkaran ama overclock içinde root gerekiyor aklımda öyle kalmış :)

overclocku bootloader kilidini açmadan yapıyorsan yine garantiden çıkmaz :)
garantiyi sadece Bootloader Kilidini açmak bozar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
5830i telefonum var temple run2 apksini yükledim. ama açamıyorum ayarlardan bilinmeyen kaynaklara izin ver yapmanız gerekiyor diyor izin ver dediğimde herhangi bir sorundan sorumlu olmayız izin verirseniz diyor telefon garanti dışımı kalır ?

Dj-KaRuS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
htc desire z telefonum var ve Root yapmak istiyorum yardımcı olcsk biri varmi

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
5830i telefonum var temple run2 apksini yükledim. ama açamıyorum ayarlardan bilinmeyen kaynaklara izin ver yapmanız gerekiyor diyor izin ver dediğimde herhangi bir sorundan sorumlu olmayız izin verirseniz diyor telefon garanti dışımı kalır ?

hayır garanti dışı kalmaz.

heathrow

Doçent
Reaksiyon puanı
55
Eğer telefonu root edersek ve ardından bir takım işlemler yaparsak güvenlik açığı oluşur mu? Hacker'ın işi kolaylaşır mı?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
turkcel maxiplus 5 im var root yapmayı düşünüyorum garanti de sıkıntı olur mu telefona ne gibi katkısı olur yalnızca dış görünüm mü yoksa hızına etki eder mi unroot yapılabilir mi

macerce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
ben motorola atrix kullaniyorum 4 5 ay oldu root yaptim belki 20 tane rok yuklemisimdir. ve orjinal romunu buldum onu yukledim rootu kalkti ilk aldigim hale döndü he ilk aldigimda kutusunda da yaziyordu android 2.3.6 versiyonu guncellenmistir diye. buldugum gerci orjinal romunu yukledim surumu 2.3.4 oldu ama telefon stabil ilk aldigim halde.

smnfrkn

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Eğer telefonu root edersek ve ardından bir takım işlemler yaparsak güvenlik açığı oluşur mu? Hacker'ın işi kolaylaşır mı?

Root işlemi Guest hesabından Admin hesabına geçmek gibi. Güvenlik açığını Root'un kendisi oluşturmaz bence, uygulama yüklerken istediği izinlere dikkat etmek lazım. 2.5 yıldır Android kullanıyorum, son 3-5 aydır Root yetkim yok sadece ve daha hiç saldırı olmadı cihazıma. :)

turkcel maxiplus 5 im var root yapmayı düşünüyorum garanti de sıkıntı olur mu telefona ne gibi katkısı olur yalnızca dış görünüm mü yoksa hızına etki eder mi unroot yapılabilir mi

Root'un kendisi değil, Root yetkisi sayesinde yapabileceğiniz işlemler cihazın performansına etki eder. Yoksa Root yetkisi tek başına bir yol değil, sadece bir kapı.

ben motorola atrix kullaniyorum 4 5 ay oldu root yaptim belki 20 tane rok yuklemisimdir. ve orjinal romunu buldum onu yukledim rootu kalkti ilk aldigim hale döndü he ilk aldigimda kutusunda da yaziyordu android 2.3.6 versiyonu guncellenmistir diye. buldugum gerci orjinal romunu yukledim surumu 2.3.4 oldu ama telefon stabil ilk aldigim halde.

Atrix iyi bir cihaz. Avrupa için Atrix'in son resmi sürümü 2.3.4'tür. Dolayısıyla 2.3.6 olabileceğini sanmıyorum. Başta da 2.3.4'tü ve kutuda da 2.3.4 yazıyor muhtemelen. 2.3.6 sadece AT&T cihazları için yayınlanmış bir sürüm. :)

macerce

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Atrix iyi bir cihaz. Avrupa için Atrix'in son resmi sürümü 2.3.4'tür. Dolayısıyla 2.3.6 olabileceğini sanmıyorum. Başta da 2.3.4'tü ve kutuda da 2.3.4 yazıyor muhtemelen. 2.3.6 sadece AT&T cihazları için yayınlanmış bir sürüm. :)

Kutu Üzerinde 2.3.6 ya güncellenmiştir. yazıyordu. bende işim gereği bilgisayarları tamir ettiğim için atrix e de bi farklı yazılım kurayım dedim. root attım bir sürü romlar yükledim. bazen oluyordu günde 3 tane rom yüklediğim oluyordu.

çoğu rom da parmak izi okuyucusu ve kamera düzgün çalışmıyordu.
orjinal rom unu buldum. 2.3.4 çıktı onu kurup satacağım önümüzdeki ay.
orjinal rom u yükledim denemesini yaptım herşey stabil düzgün çalışıyor.
ama yine rahat duramadım yine root atıp android 4.1.2 yü yükledim. :)

sumeyrademirci

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Kardeşim yaptı 2 yıllık garantisini çöpe attı, bence yapmayın garantinin dolduysa yapın ama garanti kapsamında iken kesinlikle

Cihad21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Garanti belgesinde sistem yazılımı değişikliğinde garanti dışında kalır diyor.

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
aman bi root yapcaz diye telefonu riske atmaya gerek yok rootsuz uygulamalarla takılırız ne yapalım :/

farukarslan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
root, rom flashlamagığın sürece garanti kapsamında.Ancak bootloader açıp rom yüklersen garantidışı kalır.Onu da serviste anlayabilirler.

minstally

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İki saat burada yönetmelik kurallarını yazmıyacağım ama samsung akıllı telefonlarından birine sahipseniz uluslararası garanti kapsamında telefonunuz var demekdir. Yazılımdan doğabilicek sorunlarda sistemin açılmaması halinde teknik servis ilgilenir ve ayrıca samsung orjinal rom yükle olmasa bile telefonda fiziksel sıkıntılarda teknik servis yine ilgilenir...

Yani kısaca doyasıya root hakkına sahipsiniz. ANLAMIYORUM ki samsung kullananlar neden güncelleme bekler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
iyi akşamlar elimde 1aylık lg g2 var radyosu yok root yapıp radyoyu açıp daha sonra unroot yapsam garanti dışına çıkarmı sonra unroot yaptıktan sonra radyo çalışır mı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
abi telefona root ve room yaptktan sonra eski haline nasıl çevrilir 6yardımcı olun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Root yapılan cihaz tekrar unroot yapılabilir fakat Sony gibi firmalarda BL kilidi açıldığı için unroot yapılsa bile Bl kilidi için bir şey yapılamaz . Root için garanti dışı bırakır deniyor fakat ben root lu cihazı servise gönderen ve servisin de cihaz değişimi yaptığını yani yeni cihaz gönderdiğine de şahit oldum.

WienWarrior

Asistan
Reaksiyon puanı
1
abi telefona root ve room yaptktan sonra eski haline nasıl çevrilir 6yardımcı olun
Kardeş root u kaldırmak için unroot dosyaları var bu dosyayı indirip telefonunun dosyalarım kısmına zip ten çıkarılmış bir biçimde atıcaksın.Daha sonra telefonunun recovery modunu açıp unroot dosyasını yükleyeceksin.Eğer int. de araştırırsan daha ayrıntılı anlatım bulabilirsin ben telefonunun modelini filan bilmediğim için ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum.

marcolomboss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar root yaptıktan sonra yetkili servis download modundaki binary download a bakarlar. Rootlu ise "current= yes" değil ise "current=no" yazar. Ama siz root yaptıysanız belli işlemler uygulayarak onu rootsuz gösterebilirsiniz.

dReyfus

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya telefonun garantilik durumu varken nasıl unroot yapacaksın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
telefonu gönderdim, bir sorunu yok, 4.3 yükseltsinler diye, rootlu olduğu için 4.3 update olmuyor. servis rootlu olduğunun belirterek garanti bıraktı. orjinale dönmem lazım nasıl yapabilirim.

Zafer Computer

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Ben bi tabletini rootlamaya çalıştım hazır programlarla How To Root diye bir program var o rooted diyor Root checker kusura bakma değil diyor SuperUsera ise program ekleyeniyorum nasıl olcak bu iş
su binary yeşil yazıyla -rwsr-sr-xroot/SYSTEM/xbin/su bu rootlu mu demek [MENTION=130683]Mehmet.Yildiz[/MENTION]

kral07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar birinin dediği diğerinin dediğini tutmuyor doğru düzgün bi yorum yazında bizde ona göre root atalım root garanti dışı bırakırmı Sony Xperia M kullanıyorum