Root Nedir ? Garanti Dışı Bırakırmı ?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Merhaba arkadaşlar,
Androidle daha yeni tanıştığım için yardımınıza başvurmak istiyorum.Elimde Sony Ericsson Arc S var(İCS 4.0 yüklü).Bu sitede de bir arkadaşımız sony ericsson 4.0 root diye bir konu açmış orda gördüm.Nasıl yapılacağını sormayacağım ama Dezavantajları nedir? Yani yapsam ne değişecek onu öğrenmek istiyorum.Mesela ben arc s e xperia s control widget buldum ama apk manager ile yüklenmiyor root istiyormuş galiba o programları sorunsuz yükleyebilir miyim. Bir de unroot işlemini nasıl yaparız? Şimdiden teşekkürler...

madmex

Profesör
Root cihazı yetkilendirmek anlamı taşımakta bir bakıma. Örneğin Windowsta kullanıcı hesapları vardır. Nasıl admin olmayan bir kullanıcı hesabı , birşey silemiyor veya değiştiremiyorsa android'te de aynı mantık. TR de tam oturmamış olmasıyla kaynaklı olsa gerek , teknik servisler cihaz rootlanınca garanti kapsamında kalır diyorlar, ama rootlanan cihazı geri eski haline getirebiliyorsun o zman bu durumu nasıl anlayabiliyorlar? , bir takım kişiler anlayamıyor , bazıları sayaç ile anlayabiliyorlar desede kesin bir bilgi yok. ama mantıklı olarak rootlasanda teknik servislik durum olduğunda eski haline çevirip gönderirsin. Birzda senlik bir durum ben rootladım garantiliydi rahatım şuan

arkadaşlar ben android telefonlarında yeniyimde bu root işlemi yaptıktan sonra telefon garantisinde falan sorun lmuyor değilmi :biggrin:

arkadaşlar ben android telefonlarında yeniyimde bu root işlemi yaptıktan sonra telefon garantisinde falan sorun lmuyor değilmi :biggrin:
yenisin iyi güzelde arama butonu eklenmiş root yazsan sana birden fazla seçenek ve açıklama çıkar.
root yaptıktan sonra cihaz garantiden çıkar problem olursa kullanıcı hatası olarka baktırırsın

Sorun oluyor deniyor ama unroot işlemi de var garantiye vereceğin zaman unroot yaparsan sorun olmaz sanırım.

Webkurum

Profesör
Root yapmak cihazı garanti dışı bırakır mı ? Vodofone smart tab 10 cihazına root yapmayı düşünüyorum . Garantide sorun çıkarırmı ? Birde rom değişimi garanti dışı bırakır mı ?

Garanti dışı bıraktığını söylüyorlar. Bazıları servislik bir durum olduğunda orjinal roma dönüp, root yetkisini kapatınca problem olmaz diyor. Bazıları da rootlu gönderdim servise hiç bir şey olmadı diyor. Kesin bir bilgi yok sanırım.

7/24

Profesör
Evet garanti dışında bırakır.

dadaist

Profesör
bırakıyor. o yüzden gitmeden orjinal romu geri yükle hiçbir şey farketmiyorlar :)

Webkurum

Profesör
Peki sizce root yapmam gerekir mi ? İlk defa yapacağım endişeliyim.

Ben telefona yaptım. Habire rom yüklüyorum. Bir problem olmadı şimdiye kadar. Ama bu sende olmayacak diye bir garanti veremiyorum. Aslında soru şu olmalı: Neden rom yüklemeliyim?

Webkurum

Profesör
Root Edilen cihaz garanti dışı kalır.
Peki teşekkürler. APN Turkey adlı program sanırım root istiyor. Rootlamadan tablette vodofonenin romunda vınn'ın hattını kullanamayacağım. Şirket için varda 4gb tablette rahat rahat yeter diye düşünmüştüm. Rootlasam mı rootlamadan o program çalışıyor mu bilgisi olan var mı ?

Mr.Dante

Profesör
Evet garanti dışı kalıyor hatta grantiye gôtûrmeden önce orjinal room yükledigin zaman bile anlıyorlarmış ( nasil anladiklarini bilmiyorum) örneğin iphone daki jailbreak gibi olsaydi formatladigin zaman eski haline dônûyo ve granti dışı kalmiyor ama dedigim gibi bu android icin gecerli deil

Orjinal roma dönülünce garanti dışı kalmıyor olsa bile, telefon açılmazsa babalara geliriz.. :)

Mr.Dante

Profesör
Orjinal roma dönülünce garanti dışı kalmıyor olsa bile, telefon açılmazsa babalara geliriz.. :)
yani orjinale dôndugun zaman garanti dışında kaliyormu kalmiyormu tam bildigim bisey deil dedigim gibi yanilmiyorsam bi yerde görmüştüm böyle bi bahsin gectigini

yani orjinale dôndugun zaman garanti dışında kaliyormu kalmiyormu tam bildigim bisey deil dedigim gibi yanilmiyorsam bi yerde görmüştüm böyle bi bahsin gectigini

burns206

Profesör
aslinda mantiken kullandigin romun sebep oldugu bi hataysa garanti disi kalir ama onun disinda hatali uretilmis bi telefonsa baska rom da yuklesen garanti disi kalmasi yasal degil. tabi bunlari kanitlamak pek kolay sey degil o acidan servisin sirketin insafiyla alakali bisey sayilir :p