Rom Nedir ? Ve Root Hakkında Ufak Bir Soru...

Bu konuyu okuyanlar

ismuail

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar merhaba...
Öncellikle ilk sorum şu ; birkaç yerde Telefona Rom atılarak Quadrant vs gibi programlardan daha yüksek puan alındığını ve telefonun daha performanslı çalıştığını duydum bu doğrumu ? Rom atmak telefona zarar verirmi ? Riskleri varmıdır ? Telefona uygun Rom seçimi nasıl yapılır ?

İkinci Sorum ise ; Root atmak telefonu güncellemeye engel olurmu ? Rootun zararları ve yararları nelerdir ?

Herkese Teşekkürler...

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Root basit bir işlemdir . Yararı sistemde tam yetkiye sahip olmaktır . Örneğin rom atacaksanız veya gereksiz ve normal yollarla kaldırılmayan bir uygulamayı kaldıracaksanız root yetkisine sahip olmanız gerekir . Romda iki çeşittir . Stock ve Custom . Stock rom denilen firmanın orjinal romudur. Örneğin samsungun 4.1 jb sürümü gibi . Bahsettiğiniz custom rom . Custom rom ise geliştiriciler tarafından stock romun yani orjinal romun üzerinde oynanıp performans ve görsellik olarak modifiye edilmiş halidir. Bunların hiç bir zararı yoktur . Tabi root ve rom işlemlerini doğru bir şekilde yaparsanız. Aksi halde telefon kullanılamayacak hale gelebilir. Bunları yaptıktan sonra isterseniz telefonun eski yazılımını yeniden yükleyebilirsiniz . Yani hiç bir şey olmamış gibi eski haline döner.

ProRat`

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Rom tıpkı bilgisayardaki gibi işletim sistemidir. Rom yükleyerek Quadrant, Benchmark gibi programlardan yüksek alabilirsin ama her romda olmaz. Telefona rom yükleyerek büyük bir risk alırsın. Uygun rom seçimi derken neyi kasteddiğini anlayamadım ama telefona göre rom bulmayı diyorsan kod adlarıyla kolaylıkla bulabilirsin. Root atmak SONY'nin telefonunlarına göre güncellemeyi etkilemez, garantiyi bozmaz. Ama Samsung için böyle değil onda Garantiyi bozuyor diğer firmaları bilemiyorum. Root'un yararları; Telefona çeşitli modlar yükleyebilirsin, oyunlarda hile yapabilirsin, silinmeyen uygulamaları silebilirsin, Hafıza kartına uygulama yükleyip veya oraya taşıyabilirsin. Tek zararı Samsunglarda garanti dışı bırakıyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bende s3 mini var yüklediğim bazı oyunları açmıyor tam oyuna girecekken giriş ekranı çıkıyor ve oyundan atıyor herşeyi denedim olmuyor rom ve rootla ilgili bi sorun varmıdır?