Rom ile ilgili sorularım var

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
15
Huawei P9 Lite 2016 kullanıyorum. Android 7.0 da kaldı. Oreo sürümü daha gelmedi, gelecek gibi de gözükmüyor. Yaklaşık 8 ay sonra garantisi bitecek ve ben de garantisi bitince rom atmayı düşünüyorum. Android 7 den direk Android 9 veya 10 a atlayabilir miyim? Bir de kalan depolama alanım aşağıda görüldüğü gibi
Screenshot_20181105-225712.png

Rom attığım zaman depolama yönünden sıkıntı olur mu? Ayrıca donanım yazılımı üstüne mi yazacak yoksa ayrıca bir dahili depolama yazılımı olarak mı yer kaplayacak?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Orjinal rom atamazsın telefonun en hangi güncellemeyi aldıysa ondan sonraki çıkan işletim sistemlerini yükleyemezsin ancak root işlemi uygulayıp custom room kurabilirsin oda ne kadar stabil olur bilemeyiz root atarken yanlış birşey yaparsan cihaz kullanılamaz duruma gelebilir..

EmrahGürleyen

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Telefonu heba etme bence hiç. ROM atmak cihazı köreltir. merak ediyorsan o başka.

Reaksiyon puanı
15
Orjinal rom atamazsın telefonun en hangi güncellemeyi aldıysa ondan sonraki çıkan işletim sistemlerini yükleyemezsin ancak root işlemi uygulayıp custom room kurabilirsin oda ne kadar stabil olur bilemeyiz root atarken yanlış birşey yaparsan cihaz kullanılamaz duruma gelebilir..

Root atarken cihazımı brick yapacağımı sanmıyorum ama root atıp, romlayıp gereksiz uygulamaları silsem cihazım şu ankinden daha hızlı ve daha kullanışlı olmaz mı?

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Root atarken cihazımı brick yapacağımı sanmıyorum ama root atıp, romlayıp gereksiz uygulamaları silsem cihazım şu ankinden daha hızlı ve daha kullanışlı olmaz mı?
inan bana bir kaç uygulama canını sıkmasın birde huawei sıkıntılı rom atmada bilgin olsun çok deneyimli değil ve yeni tel alacak paran yoksa hiç bulaşma o işe.

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Cihazı hızlanır ben aynı uygulmayı gm discovery e yaptım normalden baya bi hızlandı

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Cihaz içerisinde otomatik yüklü uygulamaları devredışı bırakabilirsin o zamanda yer kaplamıyor..

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Logithx’in dediği gibi custom romlar stabil olmayabilir. Ben olsam o riski almazdım.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361

Eyüp Dalgıç

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Huawei P9 Lite 2016 kullanıyorum. Android 7.0 da kaldı. Oreo sürümü daha gelmedi, gelecek gibi de gözükmüyor. Yaklaşık 8 ay sonra garantisi bitecek ve ben de garantisi bitince rom atmayı düşünüyorum. Android 7 den direk Android 9 veya 10 a atlayabilir miyim? Bir de kalan depolama alanım aşağıda görüldüğü gibiEkli dosyayı görüntüle 54233

Rom attığım zaman depolama yönünden sıkıntı olur mu? Ayrıca donanım yazılımı üstüne mi yazacak yoksa ayrıca bir dahili depolama yazılımı olarak mı yer kaplayacak?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Not: Cihaza İyileştirme Gelebilir Lakin Pie Falan Gelmeyecektir Ancak Araştırma Yapınız Pie Rom Piyasada Varmi Resmi Olmayan

sksjjahdjs

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Her markanın her modeli için ayrı ayrı ROM yükleme yöntemleri vardır. Bazı modellerde uygun ROM bulmak sıkıntılı olabiliyor.

Android 7.0 üzerinden direkt olarak Android 9.0'a geçiş yapılabilir.

ROM yüklerken telefonunuz sıfırlanır, ROM yüklemeden önce telefonunuzun yedeğini alın. ROM yükledikten sonra sıfır bir telefonunuz oluyor bir nevi. :)

ROM yüklendikten sonra telefonunun performansı artabilir. Biraz da ROM'a bağlı performans. Birçok ROM zaten stok Android ile yazılmış. İçerisinden gereksiz uygulamalar çıkmamakta. Arayüzde bazı özelleştirmeler yapılabiliyor. Örnek verecek olursam pil yüzdesinin yanındaki pil ikonunun şekli değiştirilebiliyor bazı ROM'larda.

Baktınız, ROM sıkıntı çıkarıyor, sonradan beğenmediniz, başka bir ROM'a geçebilirsiniz veya stok ROM'a geri dönebilirsiniz.

İngilizce gerekebiliyor ROM yüklemek için, bazı modeller için Türkçe kaynak bulmak zor.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
rom deneyin telefon sorun çıkarırsa stock'a geri dönün ama çıkarmazsa custom rom ile kullanın