Rock vs Rap

??

• Rock

• Rap

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

BoJack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
Hepinize selamlar. Bu konuda rock ve rap (r&b ve reggae de dahil) müziği karşılaştırmak istedim. Görüşlerinizi seviyeli bir biçimde paylaşırsanız sevinirim.

Öncelikle ben tercihimi rapten yana kullanıyorum. Çünkü rapin altyapısı ve lirikleri beni rocktan daha çok cezbediyor. Rap daha ritmik bir yapıda enstrüman olarak genelde piyano, bilgisayar, klavye, bateri ve nadiren gitar, bass gitar gibi aletler kullanılıyor. Rock ise genelde daha melodik olup genelde elektro gitar, bass gitar, bateri gibi enstrümanlar kullanıyor. Rock müzik dinlemiyor değilim ama dinlediklerim de genelde ritmik oluyor (we will rock you, thunder vb.). Rapin o ritmik bir şekilde ilerleyen beati, beatle uyumlu flow ve rhymları kulağıma cidden çok hoş geliyor.

Müzikal olarak değerlendirecek olursak rockta enstrüman çeşitliliği daha fazla ama bence herhangi biri diğerinden iyi diyemeyiz. Çünkü tercih meselesi yani herkesin kulağına elektro gitar hoş gelmez ya da dj klavyesi ile yapılmış looplardan oluşan bir müzik de herkese güzel gelmeyebilir.

Lirikal açıdan anlam bakımından ben ikinisi de aynı seviyede görüyorum. İkisinde de isyan var sistemi red var ayın karanlık yüzünü anlatıyor ikisi de. Fakat okuyuş ve söz zenginliği olarak rap biraz daha iyi diyebiliriz bence. Fakat bu konu da biraz kişisel şu bundan iyi diyemeyiz.

Siz hangi müziği dinliyosunuz? Bu karşılaştırmayı kötü niyetle yapmıyorum amaç fikir alışverişi şu bundan iyi demek saçma olur zaten nedenleriyle birlikte kişisel olarak hangisinin tercih edildiğini merak ettiğim için bu konuyu açtım.

Reaksiyon puanı
26
Selamlar ben psy goatrance dilniyorum...Bir dönem rap dinlemiştim aslında rock ve rap için yorum yapmak zor bazen öyle bir bakıyorsinki iç içe bile melodiler girmiş..Her nota ve müziğin bir alıcısı vardır diyorum..

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
rapçiler,popçular dışarı der Pentagram.

bu dinlenmez mi?

mertince

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Enstrümental :D şaka bi yana rapinde rockunda iyisi dinleniyo öbürleri kulak kanatıyor.

BoJack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18
rapçiler,popçular dışarı der Pentagram.

bu dinlenmez mi?

Rapçiler dışarı adam gitar falan parçalıcak moda girmiş sanırım...

Bu ritmik yönü kuvvetli bir rock parçası o yüzden dinlenebilir ritmik rock dinlediğimi belirttim imagine dragonsun evolve albümü bu yüzden çok hoşuma gitti

---- Mesajlar birleştirildi ----

Enstrümental :D şaka bi yana rapinde rockunda iyisi dinleniyo öbürleri kulak kanatıyor.

Pop dışındaki herhangi bir müziğe tahammül edebilirim sanırım

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
Aleyna Tilki bol tükürüklü öpüyormuş...

BoJack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

kalite varken çöp rap dinlenmez.

Asıl kalite budur, işte bu gerçek yetenek. Şarkıyı dikkatli dinlerseniz sesli harf olarak neredeyse sadece a harfinin kullanıldığını göreceksiniz. Bazı kıtalarda sadece a harfi var başka sesli harfler yok. Bu gerçek bir yetenek.

Bu da bir freestyle anlık olarak mikrofon başında kayıt alıp bir de üstüne bu şarkıya albümde yer verdi bu adam. Gerçek sanat, gerçek kalite, gerçek yetenek ve gerçek müzik. Kalite sadece sahnede gitar parçalayıp 2 kıta sözle şarkı yazmak değildir.

BoJack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
18

bir Nirvana değil bir Led Zeppelin değil...

Bu tarz rocku ben de severim bu da bir rap - rnb parçası belki beğenirsiniz.

Rockstar şarkısında çok iyi göndermeler var rockstarlar hakkında. Mesela "Prolly leave my fuckin' show in a cop car" satırında bir rockstarın (ismini bilmiyorum) konserinde tutuklanmasına bir gönderme var.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
tmb6.gif

7 nota var sonuçta 3-5 akorla oluyor şarkılar...

tuncerabide

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnsanların müzik tarzlarını çok yargılamam.Ama ben rock müziğin çok daha fazla iyi olduğunu düşünüyorum.Hala rap müzik dinleyen biri olarak söylediğimi belirtmek isterim.