Render için Laptop tavsiyesi 2018

Bu konuyu okuyanlar

trklmsr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, forumdaki ilk yazım bu.
son zamanlarda deli araştırmalar içerisindeyim. Grafik animasyon editörüyüm ve kendime yeni bir laptop alma kararı aldım ancak zaman geçtikçe donanımlar sistemler çok değişmiş. Amacım adobe after effects render'ı almak ve cinema 4d octane render kullanmak. oyun için kullanacağımı hiç düşünmüyorum.

Aradığım özellikler:
i7 işlemci
16gb ya da 32 GB RAM
en az 4 GB Nvidia Ekran Kartı
en az 250GB SSD
1TB HDD
Ekran boyu önemli değil.
ama laptop olması önemli.

şimdi bu bilgiler ışığında monster laptoplar en uygunu gibi gözüküyor.
ancak kağıt üstünde iyi olmasına karşın bu makineler ile render alan var mı çok merak ediyorum.
Bütçem 6000-6300 gibi birşey.

Biliyorum foruma bakan çok az grafikçi vardır ama bir umut yorum yapmanızı rica ediyorum.

trklmsr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,991
Lenovo Y720 önerirdim normalde o fiyat bandında ama madem esas amacınız grafik Dell 7577 de gayet yeterli olacaktır.Tavsiye ederim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,991
birinci önceliğim şuan bu ancak monster hakkında ne düşünüyorsunuz? benim için onun tek artısı dükkanına gidip elden alabilmek.
Ikı cihaz arasında çok fark yok ama Monster da 8 GB RAM+HDD koyunca fiyat daha fazla oluyor.

trklmsr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
çok teşekkür ederim. geriye sadece tecrübe edenleri bulmak kalıyor :)

trklmsr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Geçtiğimiz günlerde dell 7577 i7 256 ssd gtx1060 16gb ram modelini sipariş ettim.

Yakın zamanda gelecek ürün.

Aklıma takılalan şu. Ram eklemesi yapmak garantiyi bozar mı?
Tek vida ile açılıyor videolarda gördüğüm kadarıyla.

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
Monster'ı da önerebilirim öyle sıkıntılı falan diyenler çıkıyor ama hiçbir sıkıntısı yok 2-3 ayda 1 bakım yaparsan.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Geçtiğimiz günlerde dell 7577 i7 256 ssd gtx1060 16gb ram modelini sipariş ettim.

Yakın zamanda gelecek ürün.

Aklıma takılalan şu. Ram eklemesi yapmak garantiyi bozar mı?
Tek vida ile açılıyor videolarda gördüğüm kadarıyla.
Aldığınız RAM'ı servise taktırarak veya servise bu durumu sorarak detaylı bilgi alabilirsiniz...

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,991
Dell laptoplara koçsistem bakıyor değil mi?
Salı ilk işim aramak olacak.
RAM, SSD, HDD değişimlerinin hiçbiri garantiyi götürmez. Dell burada değişim serbestliği sağlıyor. Kendim 7567 modelini kullanıyorum oradan biliyorum.

trklmsr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ilk izlenim:
içinde ubuntu ile geliyor. windows kuracaksanız hiç ubuntu kurmayın yoksa harddisklerin yapısı değiştiğinden sizi bir takım ekstra işlerle uğraştırabilir. driver'ların hepsini yüklemek gerekiyor diye düşünüyorum. ilk başta ekran kartının kronik donma sorunu bende de oldu ancak driverların son hali ile bu sorun ortadan kalktı. touchpad'e alışmak zaman aldı. eski laptoplardaki gibi scroll değil tablet hareketleri ile çalışıyor. parmak izi okuyucusu çok iyi. utanmasa parmağımı yaklaştırmadan okuyup açacak. böyle bir makineye 5400 rpm harddisk koymak gerçekten ayıp. yıl olmuş 2018 artık telefonlar bile daha hızlı veri aktarıyor. değişmesi kolay olduğundan sıkıntı değil diye düşünüyorum.

laptopun içi:
ürün bana 1x16GB ram ile geldi. yani bir 16 gb ram daha alıp 32 gb'a yükseltilebilir.
tek vida ile yükseltme işlemi yapacağınız alana ulaşabiliyorsunuz. o tek vidayı söküp kapağı çıkardığınızda ram, wifi kart, batarya, SSD, HDD ve bios piline ulaşmanız mümkün.
Batarya iç kısımda. yani eski tip laptoplar gibi hemen çıkarıp pirizden devam edemiyorsunuz. pilsiz bilgisayarı çalıştırmamanız için tasarlanmış. CPU ve GPU için termal macun koymak istiyorsanız gerçekten büyük risk alıyorsunuz demektir. internette de sökme videoları var ancak işin ustaları bile profesyonel ekipmanlar ile bu işlemi yapıyor. normal bir kullanıcının ulaşmaması için ellerinden geleni yapmışlar.

performans:
Oyun için değil Grafik animasyon için kullanılacağından performans değeri benim için render süresidir.
After effects, premiere pro ve cinema 4d karşılaştırmaları burada zamanla paylaşacağım.

After effects performansı:
bir yanda iş için kullandığım mac pro (2013) 3ghz 8-core intel xeon e5 32GB ram
diğer yandan dell 7577 gtx1060 16gb ram

CS6 ve CC 2018 ile karşılaştırma sonucunda 30 saniyeyi aşmayan projelerde laptop performansı aynı.
(her 2 bilgisayarın da render süresi 20dk)
Aradaki tek fark; mac pro, trapcode particular efektinde cuda eksikliğinden önizleme gösteremiyorken laptop gerçek zamanlı önizleme gösterebiliyor.
mac arayı işlemci gücüyle kapatıyor.

Premiere pro performans karşılaştırması yakında :)