Recovery Status 7 Hatası Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bu sorunu yaşayan iki arkadaş vardı. Bu hatayı önceden almış olanları aydınlatalım ve yaşayacakları da bu hata konusunda yardım edelim dedim. Öncelikle biraz açıklıyayım bu hatayı. @merts @Causative

q97PMV.png

Status 7 hatası nedir?
Status 7 aslında bir hata değildir. Recovery ile rom/mod (.zip) flaşlarken modun ve ya romun uygun olduğu telefonu kullanıp kullanmadığınız anlamak için kullanılan 3-4 satırlık bir güvenlik kodundan başarız çıktığınızı gösterir.

Telefonumuzun ismi system klasöründeki build.prop isimli bir dosyanın içinde yazılıdır. Recovery ile rom/mod flaşlarken bu rom ve ya modun(.zip dosyası) içinde updater-script isimli bir dosya vardır. Bu dosya romun nasıl flaşlanacağını ve bunun dışında neler yapılacağını felan recovery'e anlatır :) İşte Cyanogenmod, Legacy Xperia gibi stock android arayüzünde romlar sunan grupların paylaştığı .zip dosyalarındaki updater-script'ler genellikle bu güvenlik kodlarıyla başlar.

Bu hatayı niye alıyoruz?
İki nedeni vardır.

1) Romu flaşlamadan önce "format /system" yapmamız.
Klasik rom flaşlama alışkanlıklarımızda, romu flaşlamadan önce format /system , /data ve /cache yaparız. Fakat Cyanogenmod gibi grupların paylaştığı romları flaşlamadan önce format /system yaptığımızda doğal haliyle system klasörü silinir. Yani içindeki build.prop dosyasıda silinir. Yukarıda bahsettiğim gibi cyanogenmod romlarının updater-scriptlerinde bulunan güvenlik satırları build.prop dosyasında cihazın adını okuyamaz. Ve flaşlama işlemini iptal eder. Sizde status 7 hatası alırsınız.

2) Telefonunuzla rom uyumlu değildir ve ya romu hazırlayan kişi yanlış cihaz numarası girmiştir.

System'i formatlamadınız. Ama bu hatayı alıyorsunuz. O zaman bu telefonunu updater-script'te yazılan modellerle aynı değildir. Bu eski kullandığınız romdan kalmış eski bir hata olabilir, romu hazırlayan kişinin hatası olabilir. Ve ya gerçekten de telefonunuz asıl modelden farklıdır. Belki sonunda samsunglardaki gibi "i" vardır. Bunun gibi bir harf eksikliğinde bile bu hatayı alabilirsiniz.

Hatayı çözelim

Eğer hatanın nedeni yukarıda yazdığım nedenlerden birincisi ise , system'i formatladan romu flaşlarsak sorun çözülür. Ama 2.hataysa romu flaşlamadan önce build.prop dosyasının düzenlememiz gerekir. Tabi bunlar uğraştıracak şeylerdir. O yüzden güzel yolu, güvenlik satırlarını kaldırmaktır.

Benim telefonum Xperia Neo (Kod adı : Mt15i - hallon)
cm-10-20131006-NIGHTLY-hallon.zip ismindeki rom dosyasını telefonuma flaşlıyacağım. Ama öncelikle güvenlik satırlarını kaldıralım.
Bunun için zip dosyasını açıyorum. Ve sırasıyla;

META-INF > com > google > android klasörüne inelim.

Burada 2 dosya var. Updater-script ve Update-binary. Updater-script'i açıyoruz. Notepad ve ya Notepad++ ile açabilirsiniz.
Q1bZBr.png

ÇÖZÜM: Kırmızıyla işaretlediğim/gösterdiğim bölüm güvenlik satırları dediğim bölümdür. Bunlar 3 tane de olabilir, 4-5 tane de. Gördüğünüz gibi farklı isimlerle telefonumun modelini sorguluyor. Bu kırmızı bölümü siliyoruz. Eğer sizde 4-5 satırsa o 4-5 satırı silin. Yani getprop la ilgili bir şey kalmasın.

EK BİLGİ:
Yeşil ile işaretlediğim bölümde updater-script içinde zaten /system klasörünü sonradan formatladığını görüyoruz. Yani "bootloop verir, telefon açılmaz çünkü system'i formatlamadım" gibi bir kaygınız da olmasın :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
anlatım güzel ama 1. seçenekte eksik/hata var gibi :) senin anlatımına göre cm romlarını yüklemeden önce system klasörü formatlanırsa yükleme hata verir. Ben böyle bir hata ile karşılaşmadım hiç :)

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
anlatım güzel ama 1. seçenekte eksik/hata var gibi :) senin anlatımına göre cm romlarını yüklemeden önce system klasörü formatlanırsa yükleme hata verir. Ben böyle bir hata ile karşılaşmadım hiç :)

Hepsinde olacak diye bir şey yok zaten ama son sürüm resmi/gayriresmi buildlerin neredeyse hepsinde var. İşte bu yüzden rom yüklemeden önce updater-script'i kontrol ederim :)

Şu an VanirAOSP 4.4.4 yüklüyorum. Onda da var. Bizi salak yerine koyuyorlar ama neyse :D

merts

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ya yaptım ama gapps durduruldu diyor ne yaptıysam düzelmedi sıfırladım wipe temizledim olmadı bileniniz varsa yardım etsin

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Status 7 hatasının sebebi kullanılan recoverynin sürümüyle alakalı. Eski sürümlerde recovery romdaki bazı kodları okuyamayıp hata veriyor. Bir çok kez karşılaştım bu sorunla, recoveryi güncelleyerek çözdüm.

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ya yaptım ama gapps durduruldu diyor ne yaptıysam düzelmedi sıfırladım wipe temizledim olmadı bileniniz varsa yardım etsin

Gapps durduldu hatasını telefon açıldıktan sonar mı yoksa recovery de flaşlarken mi verdi? Recovery de verdi sanırsam ama yine emin olayım. Zaten telefonda gapps diye bir paket yok işte ama neyse.

Bu hatayı ilk senden duyuyorum. Gapps dosyasına da mı elledin?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Status 7 hatasının sebebi kullanılan recoverynin sürümüyle alakalı. Eski sürümlerde recovery romdaki bazı kodları okuyamayıp hata veriyor. Bir çok kez karşılaştım bu sorunla, recoveryi güncelleyerek çözdüm.

Tabi doğrudur. Mesela bazı kitkat romları bu yüzden flaşlanmıyor. Çok fazla düzenleme yapmak gerekiyor ama bu benim bahsettiğim hata senin bahsettiğin nedenle alakalı olma ihtimali çok düşük. Çünkü yanlış bilmiyorsam CWM 5 de destekliyordu bu getprop'ları. Ondan öncesini bilmiyorum.

merts

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yok kardeş Rom yüklerken yüklüyorsun ya Google gapps paketini onu diyordum gmail hesabını girip geri yükle yapınca düzeldi herşey için sagol :D [MENTION=319049]KaptaPrism[/MENTION]

Causative

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dediklerinin hepsini yapmama rağmen sonuç hala aynı. Status 7 yazıyor ve yüklemiyor. CWM 6.0.2.3 kullanıyorum. Doğru ROM'u kurduğuma da eminim.

Causative

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sonradan tekrar yapınca "Install from sdcard complete. " yazdı. Bende sdcardın içine baktım ve "bootanimation.zip" diye birşey göndermiş. Kuruyum dedim bootanimation'u kurunca da "Installation aborted. " yazdı. Düzeltmek için ne yapabilirim?

8c6a5bb0b21a2a8b76684ff6b7d37ca9.jpg

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sonradan tekrar yapınca "Install from sdcard complete. " yazdı. Bende sdcardın içine baktım ve "bootanimation.zip" diye birşey göndermiş. Kuruyum dedim bootanimation'u kurunca da "Installation aborted. " yazdı. Düzeltmek için ne yapabilirim?

8c6a5bb0b21a2a8b76684ff6b7d37ca9.jpg

Install from sd card complete diyorsa yüklenmiştir. Sen o boot animation dosyasını boşver. Tableti açmaya çalış. 5-6 dakika da açılmazsa bana dön.

Causative

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Install from sd card complete diyorsa yüklenmiştir. Sen o boot animation dosyasını boşver. Tableti açmaya çalış. 5-6 dakika da açılmazsa bana dön.

Yaklaşık 10 dakika bekledim. Maalesef açılmadı Samsung Galaxy Tab 7.7 yazısında kalıyor.

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yaklaşık 10 dakika bekledim. Maalesef açılmadı Samsung Galaxy Tab 7.7 yazısında kalıyor.

Şimdi, sen o dosyayı benim dediğim gibi düzelttin. Daha sonra onu flaşladın. 5 dk filan bekledin. "Install from SD card completed" yazdı. Daha sonra hiç bir şey yapmadan tableti baştan açtın. 5-10 dk bekledin. Ama açılmadı? Halla halla. 15 dk filan bekle diyecem ama 200 mb rom flaşladın. Dalvik verilerini çıkarmak en fazla 4-5 dk sürmeli. Bu işte bir iş var.

Bir şey diyecem. Hani benim gösterdiğim yerleri sildin ya. İşte sildikten sonra romu flaşlamadan önce wipe /system /data /cache yapıp flaşlar mısın. Aslında .zip dosyasında zaten olmalı ama bir farklılık olabilir.

Şimdi, sen o dosyayı benim dediğim gibi düzelttin. Daha sonra onu flaşladın. 5 dk filan bekledin. "Install from SD card completed" yazdı. Daha sonra hiç bir şey yapmadan tableti baştan açtın. 5-10 dk bekledin. Ama açılmadı? Halla halla. 15 dk filan bekle diyecem ama 200 mb rom flaşladın. Dalvik verilerini çıkarmak en fazla 4-5 dk sürmeli. Bu işte bir iş var. Bir şey diyecem. Hani benim gösterdiğim yerleri sildin ya. İşte sildikten sonra romu flaşlamadan önce wipe /system /data /cache yapıp flaşlar mısın. Aslında .zip dosyasında zaten olmalı ama bir farklılık olabilir.

Causative

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şimdi, sen o dosyayı benim dediğim gibi düzelttin. Daha sonra onu flaşladın. 5 dk filan bekledin. "Install from SD card completed" yazdı. Daha sonra hiç bir şey yapmadan tableti baştan açtın. 5-10 dk bekledin. Ama açılmadı? Halla halla. 15 dk filan bekle diyecem ama 200 mb rom flaşladın. Dalvik verilerini çıkarmak en fazla 4-5 dk sürmeli. Bu işte bir iş var.

Bir şey diyecem. Hani benim gösterdiğim yerleri sildin ya. İşte sildikten sonra romu flaşlamadan önce wipe /system /data /cache yapıp flaşlar mısın. Aslında .zip dosyasında zaten olmalı ama bir farklılık olabilir.

Şimdi, sen o dosyayı benim dediğim gibi düzelttin. Daha sonra onu flaşladın. 5 dk filan bekledin. "Install from SD card completed" yazdı. Daha sonra hiç bir şey yapmadan tableti baştan açtın. 5-10 dk bekledin. Ama açılmadı? Halla halla. 15 dk filan bekle diyecem ama 200 mb rom flaşladın. Dalvik verilerini çıkarmak en fazla 4-5 dk sürmeli. Bu işte bir iş var. Bir şey diyecem. Hani benim gösterdiğim yerleri sildin ya. İşte sildikten sonra romu flaşlamadan önce wipe /system /data /cache yapıp flaşlar mısın. Aslında .zip dosyasında zaten olmalı ama bir farklılık olabilir.
Dostum çok teşekkür ederim. Bilgilendirici yazıların sayesinde sonunda yapabildim. Tekrardan teşekkürler [emoji2]

dmc178

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
xperia ray telefonuma atarken bu hatayı alıyorum 1. çözüm metedunu denedim ama sorun düzelmedi ne yapabılırım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hocam get proplar silinmiyor ne yapablirim tesekkur ederim

morgoyun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam telefonum n7000 ve yurtdışı. custom rom kurmak için gereken adımları uyguladım rootladım recovery yükledim(cwm 6.0.2 ile ) ve cm11 yüklemeyi başlattım ancak status 7 hatası aldım telefon açılırken direk cwm modla açılıyor. telefonumu download mod'a alabiliyorum sıkıntı olmuyor bu konuda. sizin dediğiniz gibi get prop dosyalarını sildim ve dosyayı tekrar zipleyerek yükleme işlemini tekrarladım sonuçta tekrar status 7 hatası verdi yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

morgoyun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tamam hocam hallettim cm10.1.3 stable sürümü yükledim bu sefer gapps yüklerken sıkıntı çıktı bunun sebebinin gapps cm11 sürümü için olduğunu düşünüyorum onu da hallederim teşekkür ederim :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
versiyon sıkıntısı varmış hakikaten sayenizde epey uğraşarak tespit ettim ve başardım. teşekkürler ;)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
DİSCOVERY 2 ROOT ATICAM SUPER USER KURARKEN installing update installation aborted HATAYI VERİYOR SORUN NEDEN

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş çok teşekkürler ama bu seferde 'status 6 installation aborted' hatası veriyo ne yapmam gerek

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeş Sağol status 7 yi çözdüm sayende bu sefer status 6 veriyor bunun bir çözümü yok mu ?

goldmobile

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kafam karışı bende de aynı mesaj var status7 alıyorum recovery den her şeyi sildimtelefon açılmıyor ğstelık yedeğim ile yok cwm açılıyor ama bu durumda status 7 nasıl hallederiz yardım ederseniz sevinirim

goldmobile

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rica etsem bende status 7 mesajı alıyorum şu resinde silmem gereken yeri çize bilirmisiniz

be o çizdiğiniz alanı siliyorum ama kad edince farklı kyd ediyor orjinali kalıyor genel dosyayı dasilinmiyor ki farklı kyd etdiğimi oraya atayım ne yapmam gerek

goldmobile

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeş ben dediklerinizi uyquladım-ınstall from sdcart complate yazdı sonra ben de reboot system now dedim daha telefon açılmadı ekran falan gitdi hiç açılmıyor ne yapayım

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yüklemeyi hatasız tamamladı, fakat sim kart görmüyor cihaz şuanda.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
cm11 gapps ında getprop la başlayan satır yok getprop diye bi kelime de yok status 7 hatası alıyorum hep telefon gt s6310 yardım edebilirmisiniz teşekkürler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
s.a kolay gelsin acil yardım lütfen bende maxi plus 5 var rom attım bazı sorunlkar vardı rehber durdu vb. romdan sora biraz kullandım fakat yine yaptı vipe data factory reset yaptım romm yükledim yeniden olmuyor kurulum yarıda kalıyor dil seçiminde donuyor

S

Salih Celik

SDN Okuru
Sistem güncelleme yaptim ekranda bi yazı çıktı roboot sistem noc factory reset gibi yazılar yazıyor hepsine girdim ama bi türlü açılmadı yine o yazılar geliyor ne Yapmam Lazım acil yardımcı olursanız sevinirim

S

Sezgin Atik

SDN Okuru
Arkadaşlar ben catch participation yapmayı unutmuşum o yüzden bu hatayı alıyormuşum. Rom yüklemeden önce wipe data vs yapmanız lazım mutlaka. Saygılarımla,